LEYDSCHE COURANT!, 33Ï! 1852. WOENSDAG, 19 MEI. N°.< De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ff rr fik v<§b Wé \W,/ Z)e Prys der Courant is f 12 tn hot jaar g de afzonderlijho nommers worden togen 10 Centen afgegeven. Vit hoofde van den HEMELVAARTSDAGzal de Vrjjdagschc Courant Woensdag avond worden uit gegeven. BIXNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN18 Mei. In het Handelsbl. leest men den volgenden brief van den Heer II. de Koningh uit Dordrecht, van wiens verrigtingen alhier wij een uitvoerig ver slag in ons voorlaatst nommer hebben medegedeeld In uw veel gelezen blad gezien hebbende, dat notitie is genomen van eene voorstelling, die ik op Maandag 10 dezer de eer heb gehad voor de Professo ren en Studenten van Leyden te geven neem ik de vrijheid om U te infor meren dat Uw correspondent daaromtrent in eenige punten verkeerd onderrigt is. De nieuwe wetenschap, die men in Amerika en in Engeland electrische biologie noemtis in geen geval magnetismus, alhoewel men ook op het zenuwgestel werkt. liet groote onderscheid is, dat het door uitwendige in drukken gedaan wordt, dat er gecne sympathie bestaat, dat de persoon in een wakenden toestand is en dus van alles wat gebeurt, bewust is en zich alles herinneren kan. In het prepareren maakt men geene magnetische pas sen men drukt integendeel den rug van de hand tegen het voorhoofd van den persoon en ieder, die magnetiseren kan, weet, dal het onmogelijk is, om op deze manier iemand te magnetiseren. Te Middelburg is eene maatschappij van verbeterde meekrapbereiding in Zeeland, met een maatschappelijk kapitaal van 300,000 bij notariële akte, in afwachting van 's Konings goedkeuring, tot stand gebragt. Haar doel is, den meekrapwortel op de meest doelmatige wijs tot handelsartikel te bewer ken, met den daaraan verbonden handel. Bij de vaststelling der statuten, is reeds voor ƒ130,000, zijnde dus meer dan een derde van het bcnoodigde kapitaal, ingeschreven. 's Lands brik Sperwer, Kapt. ter zee Frucbl, van Suriname, aan boord hebbende den oud-Gouverneur van Neèrl. West-Iudië, Baron von Raders, is Vrijdag morgen te Ilellevoetsluis binnengekomen. Men leest in de Indiërln het laatst van December van bet vorige jaar arriveerde te Paramaribo uil Curasao Ds. Betting, beroepen Predikant voor de Hervormde gemeente, en op den 5Jcn April jl. uit Nederland Ds. van Schaick, mede voor die gemeente. Aan de redactie van het. Tijdschrift de Vereeniging (Maart 1852) schrijft men ten aanzien van het voornemen der vestiging van eenige zen deling-werklieden als evangelieboden op Nieuw-Guinca, het volgende uit Java: De beste punten ter vestiging zijn de Dorey of van Damme-baai. Voedsel is er genoeg en de bevolking niet zoo onhandelbaar als wel gedacht wordt. De Papoes hebben veel van het karakter der negers; de Alfoercn zijn beste raenschen. Ik zie hoegenaamd geen bezwaar in eene vestiging. Merkusoord vooral, was slecht gekozen en de bezetting dronk verschrikkelijk. Wijlen Dr. Scholt, die er gestalionneerd was, is er nooit ziek geweest. Wanneer gij mannen zendt, dienen er ten minste drie of vijf te zijn, zoo mogelijk een enkele gehuwd. Een behoort er onder te zijndie kleine vaartuigen maken kanvoorts het liefst timmerliedensmids en landwerkers. De masthandcl kan daar een ruim bestaan opleveren. Wij zullen hen op Java voorzien van landbou w-gercedschappendit is in Europa te zwaar. Met een of twee lieden van den Sultan van Tidorc gaande, is er geen gevaar van vijandelijkheid. Het te kiezen punt dient op de plaats bepaald te worden, na met eene korra-korra te hebben rondgevaren. Zij. die gezonden worden, moeten ech ter lieden zijn die gewoon zijn zich zelvcn te helpendaar de eerste twee jaren zeer zeker verbazend zwaar zijn. Nadat dezer dagen door Jhr. Mr. P. B. J. 'Vegilin van Claerbergcn te Leeuwarden, namens zijne overledene echtgenoot, vrouwe Aurelia van Bcyma, eene rijke gift aan het R. K. weeshuis aldaar werd geschonken, is later ook door Jonkvrouwe Vegilin van Claerbergenin den nijpenden nood, waarin dat gesticht zich bevindt, door de toezending eener hoogstaanzicnlijke gift liefderijk te hulp gekomen. Te Coevorden zullen twee kazernen, het groote kruidmagazijnde hoofdwachttwee avancées, .een paardenstal, de Commandantswoning enz. verkocht worden. 'sGRAVENHAGE, 18 Mei. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan J. A. van Hattem, en P. Nobel als Burgemeesters te Hofwegen, en te Montfoort. Verder heeft Z. M. be noemd tot Burgemeesters Mr. H. M. Barendregt, te Oost- en West-Barendrecht C. J. Bredius, te BarwoutswaarderRietveld en Waarder, ten einde die be trekkingen gelijktijdig te bekleeden met die van Burgemeester van Woerden AV. C. van den Brandeler, te Blcskensgraaf, Molenaarsgraaf, Brandwijk, Wijn gaarden en HofwegenII. Lambert Pz.te KralingenN. J. Yonckte Nieuw Lekkerland en Streefkerk; A. N. II. Schepman, van Rhoon c. a; D. Braat, te Sluipwijk, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van Burgemeester van Stein c. a.L. C. C. Kolff van Oosterwijk, te Stad aan 't Haringvlietten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van Burgemeester van MiddelharnisJ. A. Snel, te Stolwijk; J. G. E. Velthuy- zen te Slompwijk c. a. en Veur; W. Roozeboom, te Vianen; P. Keyzcr Pz. te ZevenhuizenG. van Dam te MontfoortBurgemeester van Linscholen Snelrewaard, Wulverhorst en Achlhoventen einde die betrekkingen te vereenigen; Mr. G. AV. van der Feltz Jun., te Dwingelo, en J. van AVyliek te Kessel. Z. M. heeft Dr. AAr. C. 11. Staring benoemd tot Secretaris der Hoofd commissie voor het Geologisch onderzoek van Nederlanden als zetel der Hoofdcommissie en standplaats van den Secretaris, de stad Haarlem aangewezen. Z. M. heeft benoemd tot Reglers in de Arrondissements-ltegtbank te AmsterdamMr. A. de A'riesthans Substituut-Officier bij die Regtbank en Mr. A. N. Rietveld van der Fcenthans Substituut-Griffier bij het Provin ciaal Gercgtshof in Noordhollanden tot Substituut-Officieren bij gemelde Regtbank, Mr. II. A. Harlogh Advocaat te Amsterdam, en Mr. J. C. Bijle- veld thans Kantonregter te Nieuwer-Amsteltot plaatsvervangend Kanton- regter te Beverwijk, J. F. Ilalder, Genees-, Heel- en A'roedmeester te Bever wijk; en tot plaatsvervangend Kantonregter te Maastricht, Jhr. AIr. L. E. van der Maesen de Sombreff, Advocaat aldaar. Z. M. heeft de llccren EembcrinontRaad van Legatie, en van der Stracten, Chef de Bureau bij het Ministerie van Financiën in België, benoemd tot Ridders der orde van den Ncd. Leeuw. Men verneemt dat bet Z. M. den Koning behaagd heeft, het bescherm heerschap te aanvaarden der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland. De Staats-Courant deelde gisteren mede eene den 25stcn Junij 1851, door Z. AI. verleende vergunning aan C. AL St. .Martinkoopman te Rotterdam, tot oprigting eener naamlooze vennootschap:1 de Rotterdauisclie ScJiouwhurg- vereeniging. Bij den Heer Arriens alhier, is o. a. ontvangen voor de slagtoflers van den brand te Herwijnenvan II. AI. de Koningin-AVeduwe 300. Bij Ds. Iluydecopcr is tot hetzelfde einde o. a. ontvangen eene gift met de woorden: «mijne ilaagsche kermis, voor den brand van Hcrwijnen of andere ongeluk- kigen, Alatth. A'I. 3." 100 (waarvan de helft aan Ds. Timmers A'erhoeven, voor Driel, is ter hand gesteld), alsmede nog van N. N. 100, om te ver deden onder de gemeenten, die door brand geleden hebben. De Baron Stratenus, gedurende vele jaren aan het Nederlandsche ge zantschap te Londen verbondenis tot zaakgelastigde der Nederlanden bij de Hanzesteden en het hof van Ilanover benoemd. De Hceren Alr. A. Schadee en Alr. J. AY. Blanken hebben hun ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zuidholl.waartoe zij benoemd waren, de eerste door het tweede hoofdkiesdislrict te Rotterdamde tweede door het district Gouda. De verkiezing, ter voorziening in deze vacature, zal plaats hebben op AYoensdagden 2dcn Junij aanstaande. Zaturdag 11. beeft bij bet Prov. Geregtshof van Zuidholland eene alge- mecne vergadering plaats gehad, tot de plegtige installatie van den Heer Alr. C. D. Beels, die onlangs door den Koning benoemd is tot Raadsheer in dat Hot', ter vervulling der plaats, opengevallen ten gevolge der benoeming van den Heer J. Crans, tot Raadsheer in den Iloogen Raad. Zoowel de Voor- zilter Alr. J. A. Philipse. als de Proc.-Generaal Jhr. AIr. AAL J. Junius van Hemert, hebben aanspraken gehouden, waarin zij aan de eene zijde het ver lies betreurden, dat het hof door het vertrek van den Heer Crans had gele den, maar waarbij zij, aan den anderen kant. hun genoegen betuigden over de keuze van den lieer Beels, zijnde hij door het hof met algemccnc stemmen bovenaan op de aanbevelingslijst geplaatst.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1