e Aartsbisschop van Parijs beeft een mandement uitgevaardigd nopens de liefdadigheid, hetwelk algemeen den hesten indruk te weeg brengt. Men verzekert, dat op dit oogenblik in de hoofdstad meer dan 10,000 Eneelschen zich bevindenwelke met het uitsluitend doel gekomen zijnom de feesten van 10 Mei en volgende dagen bij te wonen. Uit de departementen worden meer dan 00,000 personen verwachtzoodat men het aantal bezoe kers BelgenDuitschersItalianen en anderen medegerekendop 200,000 begroot. Gemiddeld zal elk der bezoekers minstens acht dagen in de hoold- stad verwijlen en per hoofd 200 fr. verterenzoodal Parijs met het geven dier festiviteiten eene speculatie doetdie ongeveer 40 millioen frs. zal opbrengen. Twee der beroemdste Hoogleeraren bij het collége de Francede Heeren Villcmain en Cousin, hebben hunne betrekking opgegeven, liever dan den eed af te leggendie hun werd afgevergd. Voorheelden van dcrgelijken aard vindt menonder anderennog al bij de gemeente- en departementale raden. Daarbij behoort inzonderheid genoemd te worden de Heer Odilon-Barrot. Volgens een besluit van de Napelsche Regering mogen geen uit ons land verbannen personen, het grondgebied der beide Siciliën betreden. Zooals men zich zal herinneren stortte vóór eenige jaren de brug van Angers in, terwijl eene afdecling soldaten er over trokken, van welke velen omkwamen; thans is deze, ofschoon nieuw van steen opgebouwd, weder inge stort, doch zonder dat er iemand letsel door ontving. In de 3 eerste maanden van dit jaar hebben in het depart, van de Loiret 51 branden plaats gehad, waarvan 21 aan brandstichting worden toe geschreven. Vele gemeenten van Savoije hebben ingeschreven voor de- kosten tot het aanleggen van een tunnel door den berg l'Epine, om aldus Lyon door een spoorweg met Chambery en de hoofdstad van Piemont te verbinden. Te Madrid hebben alle dagbladen op twee na, de uitgave gestaakt, bij gemis aan een' verantwoordelijken Redacteur, of van zulk ecnen, dien de Bur gerlijke Gouverneur goedkeurde. De meeste bladen in do provinciën hebben ook opgehouden te verschijnen. ITALIË. ROME, 1 Mei. Het Pauselijk bewind heeft een besluit genomenwaarbijtot bescherming van den nationalen arbeid de inkomende regten op sommige artikelenonder anderen op alle soorten van kaaswitte katoenen-garens en potasch verhoogd worden. PRTI§SEÜ. BERLIJN, 9 Mei. Z. M. de Koning is met II. M. de Keizerin van Rusland den 7deB te Breslau en van daar den 8sten alhier aangekomen. Sedert den lstcn wordt de reis van hier naar Frankfort per spoorweg binnen 18 uren volbragteerlang zal liet binnen 16 uren geschieden. Den 6den is Prinses Fredcrik der Nederlanden en hare dochter te Char- lottenburg aangekomen en aan het Koninklijk paleis afgestapt. Den 4den Mei is aan den tweeden zoon van de Erfprinses van Saksen Heiningen, dochter van Prins Albert van Pruissen en Prinses Marianne der Nederlandende doop toegediend. Uit Koningsbergen meldt mendat den 3den Mei het kruidmagazijn in de nabijheid van het fort Friedriehsburg in de lucht gevlogen is. Verscheidene personen zijn daarbij omgekomen. Tot dusver spreekt men van 3 dooden en 4 andere, die meer of minder gekwetst zijn. De verwoesting aan gebouwen in de nabijheid moet vreeselijk zijn. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 3 Mei. De kostbaarheden van den Hertog van Augustenburgwelke, na den slag bij Idstedtten huize van den koopman Fedder Moinsente Flensberg in beslag waren genomen, zijn tbans ontzegeld en terug gegeven. Tusschen de Deensche Regering en den Hertog is eene schikking tot stand gekomen deze laatste heeft zijne vaste goederen in Sleeswijk-IIolstein voor 2£ millioen th. aan Denemarken afgestaan. Er zal hier een glazen paleis worden opgerigt voor Tentoonstellin gen van voorbrengselen van schoone kunsten en nijverheid uit de 3 Scan dinavische Rijken; Deensche, Zweedsche en Noorweegsche kapitalisten hadden het kapitaal tot de oprigling bijeengebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Mei. Heden is Z. M. de Keizer van Rusland hier aangekomen. Gisteren kwa men reeds aan de Grootvorst Constantijn en zijne Gemalinvan Triest. De Hertog Bernhard van Saksen-Weimar is alhier aangekomen en wordt door den Keizer met veel onderscheiding ontvangen. VEREENIGDE STATEN. NE4V-YORK, 24 April. Verscheiden streken der Vereenigde Staten zijn door hooge vloeden geteis terd en daardoor eenige menschen omgekomen. Een storm heeft elf huizen alhier omvergeworpen en een schooncrschip in de baai doen vergaan, met verlies der geheele equipage. Te Boston is de nationale schouwburgmet bijna alles wat daarin was, verbrand. KAAP DE GOEDE HOOP. KAAPSTAD, 1 April. De nieuwe Gouverneur-Generaal Cathcart is gisteren hier aangekomen en beeft den gevorderden eed afgelegd. Hij zou zich dadelijk naar het oorlogs- tooneel begeven om van Sir Harry Smith het opperbevel over de troepen over te nemen. Sedert liet afzenden der laatslvorige herig ten hebben de troepen eenige doch duur gekochte voordeelen behaald, terwijl de Kaffers elke ge legenheid tot eene beslissende ontmoeting vermedendoch geen blijk van gezindheid tot onderwerping gaven en de gevangenen wreed mishandelden. Den 16den Maart is hier de nieuwe, nu geheel voltooide Lutherscho Martinskerk plcgtig ingewijd. Ilct stoomschip Megara, waarvoor men zeer beducht was, is na eene langdurige reis aan de Kaap aangekomen. Het krijgsvolkdat het aan boord had was op het laatst der reis op half ratsoen moeten gesteld worden. De bladen laten zich zeer scherp over de gouvernements-stoomschepen uit, die telkens beneden de verwachting van spoed en geschiktheid blijven. De Megara heeft 77 dagen reis gehad, zijnde meer dan de helft dan gewoonlijk. Men berigt uit Nataldat de suikerteelt aldaar goed was en het gewas voortreffelijk bleek te zijn. De bevolking zou zich op mijnwerken gaan toeleggenreeds was er bij Pietermauritsberg een kopermijn ontdekt. Men spreekt ook van het vinden van goud. DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN GENEESKUNDIG TOEVOORZIGT TE LEYDEN isnaar aanleiding van eene aanschrijving van den Commis saris des Konings in Zuidholland aan de Provinciale Commissie van Genees kundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zuidholland residerende te 's Graven- hagedoor laatstgemelde verzochteen streng toezigt te houden op de naleving van Art. 16 der Wet van 12 Maart 1818 (Staatshl. N°. 16), luidende als volgt «Gcenc vergiften of slaapmiddelen zullen mogen worden afgeleverd dan op schriftelijk en behoorlijk onderteekende order van den Mcdi- «cinae Doctor, Heel- of VroedmeesterApotheker of van bekende personen, en tot een bekend gebruik gedestineerdop eene boete van honderd guldenstelken reize te verdubbelenen zullen de ver- koopers of afleveraars van die vergiften of slaapmiddelen, zoodanigo orders ter hunner verantwoording moeten bewarenop eene boete «van vijf en twintig guldens." De Commissie heeft het alzoo noodig geoordeeld alle IIH. Apothekers en Droogisten ter dezer stede aan genoemd artikel bij vernieuwing te herinneren en aan te bevelen om zich stiptelijk naar den inhoud daarvan te gedragen en aan niemand, wien het ook zijn moge, en onder welk voorwendsel ook, eenige vergiften of slaapmiddelen(bepaaldelijk onder de laatste de syrupus papaveris albirust- of slaapstroop)af te leveren zonder schriftelijke order van daartoe bevoegdenterwijl het onnoodig zal zijn te herinnerendat onder de slaapmiddelen ook de Chloroforme moet begrepen worden. De Com missie zoude zich gedrongen gevoelen, ingevolge de op haar rustende verplig- ting, van iedere overtreding dier wet kennis te nemen en bij de bevoegde autoriteit eene aanklagt in te leveren. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt te Leyden. Namens dezelve, A. IIASEBROEK, President. H. A. REICIIE, Secretaris. STADS BERIGT ENT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, brengen ter kennis van de Ingezetenendat te beginnen met den 12den dezer maand aan het Kantoor van Invoer aan de Yliet, geene biljetten tot Uitvoer meer zullen worden afgegeven, maar deze alleen zullen kunnen worden verkregen aan het Hoofdkantoor op de Breedeslraat. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 11 Mei 1852. VAN LIMBURG STIRUM. Dc Secretaris v. I'UTKAMMER BURGEMEKSTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDENontvan- hen hebbende eene Circulaire van den navolgenden inhoud «Circulaire van den 22slcn April 1852 A. n°. 3221 (I Afd.) «Sedert cenigen tijd wordt het ratlenkruid [arsenicum albumdoor som migen als geneesmiddel tegen de longziekte onder liet rundvee gebruikt. Blijkens proeven, door deskundigen genomen, wordt dit hevig vergift, zoo wel in- als uitwendig, toegediend, in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheidene vochten opgenomen, terwijl nog niet met juistheid te bepalen is, hoelang het daarin aanwezig blijft. De ondervinding heeft intusschen geleerd, dat soms drie weken na het laatst gebruik sporen van rottenkruid in het ligchaam der dieren te vinden zijn. «Binnen dien termijn dus, zijn het vleesch en dc melk van zoodanige dieren als voedsel schadelijken kunnen zij vergiftiging ten gevolge hebben maar de voorzigtigheid eischt, dat men zich eenige weken langer van het gebruik daarvan onthoude. Ik heb de eer uwe aandacht hierop te vestigenmet uitnoodigingom het bovenstaande zoo spoedig mogelijk door afkondiging ter algemeene kennis te brengen en daarbij tevens te herinneren aan de straf, bij art. 4 der Wet van den 19d«i Mei 1829 [Staatshl. n°. 35) bedreigd legen het verkoopen, versieren of uitdeelen van eet,- of drinkwaren vermengd met voor de ge zondheid schadelijke stoffen. «Aan alle veeartsen in deze provincie is ernstig door mij aanbevolen, om bij het toedienen van rottenkruid en andere giftige zelfstandighedenniets te verzuimenwat strekken kan om het gevaar af te werenwaaraan het leven of dc gezondheid der mensehen zou kunnen worden blootgesteld.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3