liet verslag eindigde met den wensch aan leden en begunstigers, dat zij zooveel in hun vermogen was, mogten medewerken, om een gesticht te schra gen, welks doel en strekking was, arme verwaarloosde kinderen tot nuttige leden der Maatschappij te vormen. Door ons en andere bladen is gemelddat de lieer J. M. A. Cazaux te Rotterdam den polder Nieuw landten zuid oosten van Wieringen voor 175,000 gekocht had; thans berigt die lieer, dat die koop is geschied door hem als Directeur der Vereeniging tot eerste hypothekaire geldschieting op gemelden polder, en alzoo voor rekening van die Vereeniging. Uit de beraadslagingen, in de Tweede Kamer in February jl. over de jagtwet gehouden, deelen wij het volgende mede: In 1850 en 1851 zijn in het duin in Noordholland 6000 konijnen ge vangen. Die konijnen, a 25 cents het stuk, gaven eene som van ƒ1500. Een paar konijnen kunnen 's jaarlijks 40 a 50 jongen voortbrengen. Het nu bedijkte Koegras leverde vroeger 40,000 konijnen 'sjaarlijks aan Amsterdam. De lieer WesterhofF verzekerde, dat één paar musschen in den tijd dat het zijne jongen voedert, elke week 3360 rupsen wegneemt. In 1829 ver oorzaakten de rupsen alleen in Groningen eene schade aan den landbouw van ƒ316,000. In het jaar 1850 zijn bier te lande premiën gegeven voor liet vernietigen van tusschen de 2300 en 2400 vossen, 1100 a 1200 gieren, 31 a 3200 valken, 5000 a 6000 wezels, 12,000 a 13,000 bunsings en 51 arenden. Te Arnhem is het bouwen van nieuwe woningen aan de orde van den dagzoodat de arbeidsman veel heeft te verdienen en cr een groote levendig heid en vertier plaats heeft. De Gemeenteraad der stad Deventer besloot in zijne jongste zitting dat de Hoogleeraren van het Athenaeum aan eene herbenoeming zijn onder worpen. Professor Jonckbloctdie beweerd haddat het Athenaeum geene stedelijke inrigting washield zich buiten stemming. Het besluit werd ge nomen met 14 tegen 1 stem, die des Iieeren Doorninck. Professor Jonck bloct gaf daarop te kennen, dat bij, ten gevolge der gevallen beslissing, zijn ontslag moest verzoeken. De Voorzitter zag de noodzakelijkheid daarvan niet in en gaf den Hoogleeraar in bedenking, hierover nog eens na te den ken 't welk deze dan ook doen zou. Tc Groningen is door den Minister van Binnenl. Zaken, ter vervulling van de door bet overlijden van den Heer O. Peerlkamp opengevallen vacature der betrekking van lsten Praeceptor aan het Stedelijk Gijmnasium aldaar, op voordragt van HH. Curatoren, benoemd de Heer Dr. M. D. Kan, thans 2dc Praeceptor, en in diens plaats dc Heer Dr. J. A. Wijnne, tot dusverre 3dc Prae ceptor aan genoemde inrigting. Te Maastricht zijn den 9dcn eene dame van 80 jaren en eene meid, die met haar in dezelfde kamer sliepdoor den damp of rook van den kagchel gestikt. -1 's GRAVENIIAGE11 Mei. Z. M. heeft 600 geschonken aan de ongelukkigen door den brand te Ilerwijnen. Z. M. beeft pensioen verleend aan F. A. de Wys, oud 80 jaren, Deken van het district Orthen en Pastoor te Boxtelwegens verrigte kerkelijke dienst gedurende ruim 52 jaren. Z. M. heeft den Luit.-Colonel A. v. d. Eb, Gouverneur ter Kuste van Guinea, den rang verleend van Colonel, buiten bezwaar der schatkist. Z. K. H. Prins Frederik heeft heden in een bijzonder gehoor ontvan gen Z. Exc. den Baron Willmar, Gezant van België bij het Ncderl. Ilof, alsook de IIII. Officieren van de batterij veld-arlilleriedie alhier tijdelijk zijn gedetacheerd. Deze batterij zal Maandag morgen ten acht ure uit de Maliebaan naar haar garnizoen te Nijmegen terugkeeren. De korporaal van den Brugge, van de batterij veld-artilleriedie bij de oefeningen in de vlakte van Waalsdorp het ongeluk heeft gehad zijn been te breken, is uit de garnizoens-ziekenzaal naar het Willems-IIospitaal van II. M. de Koningin-Moeder overgebragtten einde aldaar verder verpleegd te worden. Men koestert alle hoop op zijn volkomen herstel. II. M. legt bijna dagelijks bezoeken in het hospitaal af. De korporaal v. d. Brugge is tot den rang van onderofficier bevorderd. 7Ttveede Bïnmer der Staten-fSeneraal. Zittins van Dingsda" 11 Mei. O O O Is ingekomen eene missive van den Heer Mr. L. D. Storm, waarbij hij, op grond zijner aanvaarding van het Burgemeesterschap te Breda, zijn ont slag als lid der Kamer inzendt. Aangenomen voor kennisgeving en besluit tot mcdedeeling aan den Minister van Binnenl. Zaken. De Iieeren J. Bieruma Oosting en Mr. A. S. van Nierop hebben hunne ge loofsbrieven ingezonden. Voorts zijn nog ingekomen verscheidene stukkenonder anderen een adres van van Oordt en 1100 ledematen van de Gereformeerde gemeente te Rot terdam tegen de armen wet. Verder zijn nog rapporteurs over eenige wets-ontwerpen benoemd en is de zitting opgeheven. AMSTERDAM, 9 Mei. Wij vernemen, zegt de Amst. Cour.dat de werkzaamheden der droog making van den Buikslooter Ham, welke Ham ten vorigen jare door den Heer Beukman, van de stad is aangekocht, thans zoo verre zijn gevorderd, dat de droogmaling geheel is volbragt. Sedert December jl. werd door eene machineuit Engeland daartoe overgebragtgewerkten in weerwil van regen en andere invloeden van buitenheeft dat werktuig steeds aan zijn doel beantwoord. Het land alzoo droog zijnde, weril lieden door het werk volk dan ook feest gevierd en was het wapperen der vlaggen op den droog gemalen grond, een klein bewijs van hulde, door een aantal werklieden ge- bragt aan den eigenaar en ondernemer van het belangrijke werk. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENUEUA1V», LONDEN, 8 Mei. Deze week zijn van hier naar Rotterdam uitgevoerd 33,000 oneen zilve ren munt, en 95,000 oneen aan staven, benevens 225 oneen stofgoud. Den 6dcn heeft in een steenkolenmijn nabij Shields eene gasontploffing plaats gehad, waardoor 22 menschen werden gedood. Een soldaat bij het 67ste regement, te Douvres wegens ligte overtre ding in het wachthuis opgeslotenheeft bekend vóór ruim 10 jaren Lord Norbury op het midden van den dag op zijn landgoed in Ierland te hebben doodgeschoten. Na het begaan der misdaad had hij dienst genomen en zoo was de dader onbekend gebleven. In het noorden van Engeland en in de Hooglanden van Schotland zijn gedurende de groote droogte uitgestrekte bosschen door brand vernield en om derscheiden herderswoningen in de asch gelegd. De voortgang van den brand in de bosschen was zoo sneldat een man te paard dien naauwelijks had kunnen bijhouden. De menschen konden ter naauwernood hun leven ber gen eene groote menigte patrijzen en ander wild is verschroeid of verstikt. PRAKIHRIJK, PARIJS, 10 Mei. De groote wapenschouw wordt door 't heerlijkst weder begunstigd. De Moniteur bevat niet minder dan 34 kolommen met militaire benoemingen, er zijn onder anderen 18 Brigade-Generaals benoemd. Voorts zijn er 18 Prefecten en 75 Onder-Prefecten benoemd. Omtrent het souper van 15,000 genoodigden op het bal der Militaire Schoolverneemt men het volgende De tafel van den President zal aangeregt zijn voor 100 personen. Voorts 12 tafels voor de Dames in vier partijen te dienen, en bufetten voor 7000 personen. Niet alleen Engeland en Duilschland hebben het beroemde Huis van Chevet in de onderaardsche keuken van 't Palais Royal moeten bijstaan, maar voor de kasvruchten heeft men zich zelfs naar Schotland en Holland moeten wenden. Alles wordt onder het opperbestuur van 25 koks gereed gemaakt. Er zalbehalve aan de tafel van den President onder anderen worden gebruikt: 12,000 broodjes, 96 hammen, 60 zwijnskoppen, 192 kip pen, 96 bossen aspergien, 5,460 flesschen Bordeaux en 3,074 flesschen Cham pagne, 30,000 glazen ijs, 26,000 glazen punch, 17,000 glazen andere ver- verschingen en 450 Ned. ffi gebak en zoet. Aan den Prefect van Policie alhier en aan dien van het depart, der Seine, is eene bezoldiging door den President toegelegd van 50,000 fr. De Staatsraad heeft het hem door de Regering in handen gestelde ont werp van wet op het openbaar onderwijs, zonder eenige wijziging, aangeno men. Het zal nu eerlang aan de Wetgevende Kamer worden aangeboden. Volgens de begrooting voor 1853zijn de inkomsten op 48 millioca minder geraamd dan de uitgaven; men hoopt echter dat te kort te dekken door hetgeen op eenige posten zal overschieten. De Moniteur berigt dat de Rijks-middelen in de maand Januarij jl. 600,000 fr. minder, in February 1,800,000 fr. meer, in Maart 5,000,000fr. meer, en in April 9,600,000 fr. meer dan in dezelfde maanden van het vo rige jaar hebben opgebragt. Deze snelle toeneming, zegt het blad, is het schitterendste teeken der welvaart van Frankrijk en verzekert aan de schat kist eene veel grooter ontvangst dan waarop bij de begrooting gerekend is. Toen de Voorzitter de goederen der familie Orleans verbeurd ver klaarde, zag hij voor zich en de zijnen af van alle eischen op den Staat. Vele leden zijner familie namen daarmede geen genoegendoch hij be loofde hen schadeloos te zullen stellen. Thans verneemt men, dat hij den Maarschalk Jerome 2 millioen fr., Prinses Camerata 1 millioeu, Lucien Mu- rat 1 millioende twee zusters van Murat ieder 200,000 en den Prins van Canino, Lucien Bonaparte, Antoine Bonaparte en Pierre Bonaparte ieder 200,000 fr. heeft geschonken. De Regering gaat, zonder de beslissing van het conflict in de zaak der goederen van Orleans af te wachten, thans voort met uitvoering aan het be sluit van verkoop te geven. Het kasteel van Raincy is nu aangeslagen. De Heer Thiers heeft vergunning verkregen om terug te koeren. Men verzekert, dat de Heer Teste, de gewezen Minister, die onlangs is overleden, zeer belangrijke gedenkschriften heeft nagelaten, welke veel licht verspreiden over de geschiedenis der R.egering van Lodewijk Philips; zijne fa milie zou voornemens zijn, die gedenkschriften uit te geven. Le Pays en le Public hebben van den Minister van Policie eene waar schuwing bekomen, omdat ze over de beraadslagingen over de wet op de rehabilitatie eenige beschouwingen hebben medegedeeld. Heden geeft dit aan den Co7istitutionnel gelegenheid om de gestrengheid der Regering te berispen, en zelfs te verklaren, dat het oordeel over 'tgeen door den Minister wordt afgekeurdzekerlijk niet aan hem maar aan den Regter behoort. De vrijheid, die le Constitutionnel neemt, zou hem bijna zelf eene waarschuwing heb ben op den hals gebaald! La Patrie verdedigt de waarschuwing. VEmancipation Beige is op de post in beslag genomen, om dezelfde re den waarom le Pays en Public zijn gewaarschuwd. La Gazette de Genève is verboden. Dc Prefecten zijn omtrent dc dagbladpers nog minder vrijgevig.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2