LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 3 MEI. N°. S3. M Bf 1852. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag Avond. W tï. fX^h Do Prijs der Courant is J 12 in het jaar da afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 Mei. Men verneemt, dat door den Heer Wethouder Hartevelt aan den Gemeen- I teraad is ingediend en in de Vergadering van Donderdag 11. overgelegd een I gemotiveerd voorstel, strekkende, om met 1°. Januarij 1853 de helling der I plaatselijke accijnsen op het gemaal, het geslagt, den wijn en het gedisle- I leerd, alsmede van de omslagen, naar de huurwaarde der gebouwde eigen- I dommen, tot onderhoud van lantaarnen, brandspuiten en nachtwachten ge- I heel af te schaffen en te doen vervangen door de helling van een' hoofdelijken omslag van ten hoogste ƒ210.000.-, naar grondslagen, die voor een redelij- 3 ken maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen te houden zijn. Deze grondslagen zouden bestaan uit de sterkte van elk gezinden stand of I levenswijze en het waarschijnlijk of vermoedelijk vermogen of inkomen der ingezetenente berekenen volgens de registers van bevolkingde aansla- I gen in de personele belasting en naar eene classificatie in twaalf klassen van I ƒ6 tot ƒ60. Door de aanneming van dit voorstel zou de Gemeentekas met den tijd ont- I last worden van de bezoldiging van een kostbaar toezigt en beheer, en reeds I dadelijk eene niet onbeduidende bezuiniging in het bedrag dier kosten verkre- I gen, en aan den handel en de nijverheid, door de opheffing van belemmerende I voorschriften en verordeningen, meer vertier en voordeel verschaft worden. 'tZou echter ook zijne zwarigheden ontmoeten, zulk een gansch ander be- I laslingstelsel. Bij de onvolksmenheid van al het menschelijkekan echter I de vraag niet zijn naar een volmaakt stelsel. De zaak is uiterst moeilijk. Beide stelsels hebben hunne bekwame bestrij- I ders en verdedigers gevonden, en wij zullen hier de zaak niet vooruilloopen. I Zooveel schijnt zeker dat de vragenwelk stelsel drukt het minst op I de welvaart? welk is het uitvoerlijksle welk is het billijkste? welk belooft de meeste voordeelen? welke uitkomsten voorspelt de ondervinding of waar die te kort schiet, de wetenschap dat deze en dergelijke vragen bet onpar tijdig onderzoek en de rijpe overweging, van allen wie de welvaart dergencn die aan hunne zorg zijn toevertrouwd, wezentlijk ter harte gaat, overwaar- dig zijn. Door Z. M. zijn te Groningen benoemd tot Ridder van de Orde van de Eikenkroon met de Ster, de Staatsraad, Commissaris des Konings L. G. A. Graaf van Limburg Slirum; tot Commandeurs, dclleeren: Mr. G. W. 11. Ba ron van Imhoff, Burgemeester der stad; Mr. B. Wichers, President en Mr. II. A. Spandaw, Raadsheer in het Prov. Geregtshof; W. A. Enschedé, Iloogl. in de faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen; en Jhr. Mr. W. Alberda van Ekensteinbuitengewoon Kamerheer des Konings; tot Ridders, de Heeren: Mr. L. Bothenius Lohman, Wethouder; Jhr. Mr. J. II. M. Hora Sic- cama, Secretaris der stad Mr. D. R. Wyckerheld Bisdom, Griffier van 't Kan- tonregt en Commandant van de Burger-eerewacht en J. G. II. Holsheimer, lste Commissaris van Policie. Tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, de Heeren: J. Iloman, lid •van Ged. Staten; Mr. A. Modderman, lid van de Prov. Staten; Mr. R. II. Eyssonius Wichers, Advocaat-Generaal in 't Prov. Geregtshof; en Dr. C. II. van Herwerden, Chz.Predikant bij de Ilerv. gemeente. Voorts heeft Z. M. den Heer A. DorhoutCommandant der Studenten-eere- wacht, tot vereerend aandenken begiftigd met een kostbaren ring, omzet met diamanten en prijkende met 's Konings naamcijfer en aan Mevrouw de Gravin van Limburg Slirumeen armband van zeer hooge waarde. Eindelijk heeft Z. M. geschonken aan de algemeene armen eene som van ƒ800, aan het In stituut voor Doofstommen ƒ300benevens ook een aanzienlijk geschenk in geld aan de vischvrouwen en de weezen. Terwijl bij de festiviteiten geenerlei ongeval heeft plaats gehadis van een gezelschap van 6 personen, die het vuurwerk waren gaan zien en in den inorgen met een blind paard voor een korrewagen huiswaarts keerden, het paard en al in het d>ep geraakt en zijn de voerman, J. D. Burcma en Jantje van Dijkenvan Westerbroek verdronken. Men schrijft aan de Amst. Cour. uit 's Gravenhagc, betrekkelijk de builenlandschc reis van HII. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik der Neder landen, dat zij zich eerlang op reis zullen begeven naar Berlijn, ten einde de Keizerin van Rusland te ontmoetendie aldaar verwacht wordt en later, zoo als men veronderstelt, eene Duitsche hadplaats zal bezoeken. Van Berlijn zullen de Prins en Prinses zich hegeven naar Stockholm, ten einde een be zoek aan het Zweedsche Hof en meer bijzonder aan hunne dochter de Kroon prinses van Zweden te brengen. De afwezigheid van Prinses Frederik zal zich waarschijnlijk tot in den herfst uitstrekken. Het is echter niet waarschijn lijk dat Prins Frederik al dien tijd zal afwezig zijn. Z. K. 11. zal Welligt in den loop van den zomer hier voor eenigen tijd terugkeeren, daarna zijne gemalin weder opzoeken en met Haar naar 's Gravenhage wederkeeren. Van Dingsdag den 8strn tol en met Zaturdag den 12llcl1 Junij zal het zevende Landhuishoudkundig Congres te Leeuwarden vergaderen. Na dat Dingsdag avond de vergadering der afdeelingen cn bijeenkomst der commission zal hebben plaats gehad, zal des Woensdags ten 11 ure de opening plaats hebbenen des Zalurdags te 12 ure hel congres worden gesloten. Er zullen elf rapporten zijn mede te deelen over verschillende belangrijke onderwerpen. Bij de eerste afdeeling AkkerbouwVeeteelt en Zuivelbereidingzijn in het programma vijf en twintig punten ter behandeling voorgesteld. Bij de tweede afdeeling, Uoutteelt en Tuinbouwacht cn bij de derde afdeeling, Land- en Staathuishoudkundevier. Voorts zal er Dingsdag avond te 5 ure receptie der leden zijn. Woensdag avond een concert door de Sociëteit Amicitia. Donderdag morgen tentoon stelling en 's avonds muziek en illuminatie in den Stadstuinen Vrijdag harddraverij en 's namiddags diner. De entrée is 2. Uit Velsen wordt gemeld, dat, een meisje en een oud man vóór een paar weken door een dollen hond gebeten zijnde, het meisje niettegenstaande de aangewende middelen der kunstden 26stcn is bezweken en men voor het behoud van den ouden man bezorgd is. Uit Gorinchem schrijft men dat de elftvangst daar buitengewoon goed gaat; men ving den 30stcn in één trek meer dan 1000 stuks. De prijs i« van 25 tot 30 c. het stuk. Een turfgraver op Molenwijk te Smilde heeft in het veen een kluwen graauw garen gevonden, dat er waarschijnlijk reeds vele eeuwen in bewaard is gebleven. De dagbladen melden weder onderscheiden branden. Te Driel in Noord- I Brabant zijn den 27stcn dezer, 27 huizen in de asch gelegd cn daarbij veel I paarden en koebeesten omgekomen. Vele gezinnen zijn er tot armoede ge- I bragt. Ook te Gelre en Lith in dezelfde provincie aan de Maas barstte dien- I zelfden dag een hevige brand uit. Nabij Hilversumis Zondag jl. op da I boerderij Anna's-hoeve van den Heer G. Vrolikeen houtbosch afgebrand I tot blnssching waarvan men door den sterken wind niet veel vermogt. Ook I in Fokshol (gemeente Iloogezand) is een zestal huizen verbrand. De schade van den verbranden turf in het Hollandsche veld wordt op I ƒ10 a 15000 geschat. De brand schijnt veroorzaakt te zijn door het onvoor- I zigtig aansteken van een hoop turf die vernietigd moest worden om de be- I lasting. In Engeland hebben ook dergelijke branden gewoed, onder anderen I is door een' brand in de omstreken van lïblme eene schade aan turf, huizen I en veldgewassen van meer dan 20,000 aangcrigt. 's GRAVENHAGE 1 Mei. I De Chinescbe familiewelke Engeland en Frankrijk heeft bezochtis I heden alhier aangekomen, en heeft haren intrek genomen bij den Heer I Visser, in de Kasernestraat. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. De Prins van Pruissen is in den avond van 23 dezer te Luxemburg aan- I gekomen; den volgenden dag werd eene algemeene wapenschouwing gehouden I en zouden nog andere festiviteiten plaats hebben. DELFT, 30 April. I Ook in onze gemeentegelijk in de geheele vaderlandsche Prot. Kerkhad I zich lang en dikwerf de wensch doen hooren, om den zoogenaamden Goeden 3 Vrijdag, zoo rijk in aandoenelijke en zalige herinnering, tot cenen algemeenen I Christelijken feestdag verheven te zienbijzonder door de viering van het I II. Avondmaal. De Eerw. Kerkeraad overtuigddat er nog weinig vooruit- li zigt is tot vervulling van dien wensch voor de geheele Kerkmeende haar 1 toch in ons midden te mogen beproeven en benoemde tot dat einde eene

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1