wijn Franciscus Krant/.. Johannes Ignatius van Wensen. Samuel Jacoh le Poolc. A<lrianus Cornelis Leembruggen. Zijn derhalve verkozen tot Leden der Kamer van Koophandel en Fahrijken te Lcyden Mr. P. DU R1EU, Jr. J. I. van WENSEN. A. HARTEVELT, Jon. Zn. S. J. ie POOLE, en B. F. KRANTZ. A. C. LEEMBRUGGEN. Terwijl voor de ontbrekende drie leden eenc herstemming moet plaats heb ben, waartoe is opgemaakt de navolgende lijst, als: Johannes Andreas de Fremery. Dominicus Antonius Scliretlen. Pieter van Geer. Cornelis Dros. Paulas Johannes Zuurdeeg. Matthijs Couvée. Jan Cor nelis Zaalberg. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de Kiezers geene bezwa ren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander, Procesverbaal opgemaakt in tegen woordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 283tcn April 1852. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. G. P. van OUTEREN 1 OLIVIER. ^Stemopnemers. Uit Zwolle wordt geschreven, dal de waterstand in zee den 25slcn aan hel peil op Schokland54 duim was onder den gewonen waterstand. Aan de noordcr- en oosterkusten is de Zuiderzee bijna geheel droog, hetgeen zeer veel oponthoud veroorzaakt aan de stoombooten op hel Zwolsche of Zwarte water. Ook om en bij de KetelKamper-Eiland en Ganzendiep lag alles droog, en weldra zouden, indien de oostenwind aanhield, de Schokkers te voet naar Kampen komen, zooals vóór eenige jaren geschiedde. Z. M. heeft den 25stcn te Groningen de Godsdienstoefening bijgewoond, onder gehoor van Ds. Rutgers. Daarna heeft Z. M. het Akademie gebouw be- zigtigd, een wandclrid door de stad gedaan, de Landhuishoudkundige school te Haren bezocht en ten huize van den Commissaris des Konings het middag maal gehouden. Des avonds zijn aan Z. M. serenaden gebragt. Den 26sten heeft Z. M. uitstapjes gedaan naar Appingedam, Delfzijl, enz. De feestelijkheden zijn in den avond van don 2Gsten door een prachtig vuurwerk geslotenen in der. morgen van den 27stcn heeft Z. M. de stad verlaten, zich over Kollum en Dockum naar Leeuwarden begevendewaar 7,. SI. den 283tcn de harddraverij zou bijwonen en des avonds één vuurwerk door de stad te geven. Den 29slen vertrekt Z. SI. van Leeuwarden over Hee renveen naar Oranjewoud, om daar den nacht door te brengen op het buiten verblijf van den Heer de Blocq van Scheltingaen den 30sten reist Z. SI. van het Oranjewoud over Heerenveen enz. naar Sneek en Bolswardhoudt nacht verblijf op de buitenplaats van Baron Rengers te Ysbrcchtum en verlaat vroegtijdig dat verblijf, ten einde zich aan de Lemmer op de daar gereed liggende stoomboot in te schepen, aan het Katerveer in de nabijheid van Zwolle de boot te verlaten en de reis per as naar het Loo voort te zetten. Tot de vele bijzonderheden van 's Konings rondreis op laatstleden Zaturdag behoort, dat Z. SI. op de heide te Ileyligerlee uit het rijtuig stapte, om het monument van Graaf Adolph van Nassau, te bezigtigen, en hij den Eerw. Heer SI. J. Adriani, die hem op cene treffende wijze toesprak, onderanderen antwoordde: dat de band tnsschen Oranje en het Vaderland, op deze plek bezegelden later bij AVaterlooHasselt en Leuven bevestigdinnig en onverbreekbaar wasen datmogt het noodig zijn het Vaderland op nieuw te verdedigen, zijn sabel, die nu in de schede rustte en, zoo hij hoopte, nog lang rusten zon gelrokken zou worden en hij zou toonen niet van zijne voorvaders te zijn ontaard. Ten slotte zeide Z. SI. dat hij door Pieneman een tafereel van dit plegtig oogenblik zou doen vervaardigen. [Graaf Adolph liet aldaar zijn leven voor het Vaderland in den jeugdigen leeftijd van 28 jaren, op den 23slen Slei 1568, strijdende aan de zijde van Graaf Lodewijk, later op de Slookerlieide gesneuveld, beide broeders van AVillem I.in een' slag tegen de Spaansche magt, onder den Graaf van Arem- berg, die er mede bij omkwam. Beide werden bij het klooster Ileyligerlee begraven. Het genoemde gedenkteeken werd in 1826 door eenige particu lieren gesticht. Zie: Hulde aan zijne nagedachtenis, door SI. J. Adriani en SIr. SV. A. Spandaw.] Sedert ecnigen tijd wordt het rattenkruid arsenicum albumdoor sommigen als geneesmiddel tegen de longziekte onder het rundvee gebruikt. Blijkens proevendoor deskundigen genomenwordt dit hevig vergift zoowel in- als uitwendig toegediend, in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheidene vochten opgenomen, terwijl nog niet met juistheid te bepalen is, boe lang bet daarin aanwezig blijft. De ondervinding beeft intusschen geleerd, dat soms nog drie weken, na het laatst gebruik, sporen van ralten- kruid in het ligchaam der dieren te vinden zijn. Binnen dien termijn dus zijn het vleesch en de melk van zoodanige die ren als voedsel schadelijk en kunnen zij vergiftiging ten gevolge hebben de voorzigtighcid eischt dus dat men zich eenige weken langer van het gebruik daarvan onthoude. AVederom wordt van eenige boschbranden gemeld, zoowel in den om trek van Apeldoorn als in dien van Tilburg: ook wordt berigt dat van het Limburgschc stadje Sittard, met 3400 inwoners, den 26stcn, 19 huizen met al wat er zich in bevond eene prooi der vlammen waren geworden. 's GRAVENIIAGE 29 April. Z. SI. heeft eervol ontslag verleend aan SIP. AV. B. Iluygcns, L. Kluit en D. Goekoop, als Burgemeesters van de A'cnnipAV'cstmaas en Stellendam, en benoemdtot Burgemeesters van Benthuizen en Benlhorn en Zegwaard n. A. de Vijvervan Sliedrecht J. A. vau Hattem van de A'cnnip, SIr. AV. AV'y- naendts, Burgemeester van Ilillegom, ten einde die betrekkingen te vereenigen van Voorhout31r. E. van Olden en van AVestmaas D. van Driel, ten einde die betrekking te vereenigen met die van Burgemeester van Slijnsheerenland. Bij Z. SI. besluit van den 26stcn dezer zijn, na een daartoe afgelegd examen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, 26 Onderofficieren van het leger bevorderd tot den rang van Officierwaarvan er 5 bestemd zijn voor het leger in Oost-Indic. Z. SI. heeft dezer dagen benoemd tot Raadsheer in het Prov. Gereglshof van Zuidholland, SIr. C. D. Beels thans Regter in de Arr.-Regtb. te Rotterdam. De Graaf Guldensloipe, Kamerheer van Z. SI. den Koning van Dene marken, en de Gravin, die in het Hotel Paulez alhier hun intrek hebben genomen, zijn bij herhaling door de leden van de Koninklijke Familie op diners of soirées genoodigd. De Slinister van Finantiën heeft ƒ200 ontvangen van een onbekende onder het postmerk Rotterdamten behoeve der schatkist. De door den Kunstschilder Ilyppolite Lanoüevan Parijs vervaardigde kopij van de schilderij van de Potter, die zich op het Koninklijk Sluseum alhier bevindt, is door hem voltooid. Dat stuk is bestemd voor het Sluseum te Parijs. Bevoegde beoordeelaren spreken met grooten lof over de juiste en krachtvolle uitvoering daarvan. Het zal nog slechts eenige dagen bier ver blijven en dan naar Parijs worden gezonden. Naar men verneemt zou te verwachten zijn, zegt de Nieuwsbodedat de wet van 12 Sïaart 1818, houdende belemmerende bepalingen omtrent de uitoefening der visscherijen, zal worden ingetrokken en de visschcrij alzoo geheel vrij zal worden-verklaard. Het spreekt van zeif, dat het te vreezen zal zijn, dat, te gelijk met dezen maatregel, ook het genot der premiën welke nog worden verleend, zal komen le vervallen. DELFT, 28 April. Op Zaturdag 11. is alhier de tweede algemeene vergadering gehouden der leden van het Koninklijk Instituut voor de Taal-Land- en A'olkcnkunde van Nedcrl. Indië onder het Voorzitterschap van den Heer J. C. Baud. Er werd een overzigt gegeven van den staat en de werkzaamheden van het Instituut, waaruit onder anderen bleek dat het Instituut in het bezit was gekomen van belangrijke stukken en bijdragen, welke eerlang in de uit te geven werken van het Instituut opgenomen zullen worden. Tevens werd de aandacht ge vestigd op de vragen, betrekkelijk de taal-, land- en volkenkunde, de ge schiedenis, landbouw en oudheidkunde van Indië door het Instituut ter be antwoording voorgesteld in het eerste nummer van het tijdschrift van het Instituut, getiteld: Bijdragen tot de taal-, land- en volkenkunde van Nedcrl. Indië, hetwelk dezer dagen is in het licht verschenen. Eindelijk werd, na behandeling van nog eenige andere onderwerpen, overgegaan lot de verkie zing van een bestuur ter vervanging van het tot hiertoe voorloopig bestaande, met dit gevolg dat het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de Heeren J. C. Baud, als A'oorzitter, Dr. G. Simons, als Ondervoorzitter, Dr. J. Pynappel Jz., als Secretaris, G. L. Baud, als Penningmeester, P. C. G. GuyotJ. D. van Herwerden, Dr. C. Leemans. Prof. Roorda, J. AV. II. Smissaert, A. L. AVed- dik en SIr. AV. AVinlgens als zoodanig werden herkozen, terwijl in plaats van Jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, benoemd tot Gouverneur van Surinamewerd gekozen Dr. J. Hoffman te Lcyden. BUITENLANDSCIÏE BE1UGTKN. LONDEN, 27 April. De inkomsten hebben in het dienstjaar geëindigd den 5ien dezer 52,468,318 en de uitgaven 50,291,322 bedragen, dus de eerste 2,176,996 M meer dan de laatste. De Straits-Times bevat onder het opschrifteen opmerkelijk geschied kundig feit, bet volgende: Het is bijna eene eeuw geleden, dat een aantal Hoogleeraren der universiteit van Edinburg, eene poging aanwendden, om een werk uit te gevendat een volmaakt voorbeeld van typographische naauwkenrigheid zou zijn. Alle voorzorgen werden genomen, om dit oogmerk te bereiken. Zes ervaren proeflezers waren uren lang bezig met het over en weer lezen en corrigeren van elke bladzijde, en wanneer men deze bladzijde volkomen van fouten gezuiverd achttewerd zij in de groote zaal der Ilooge- school ten toon gehangenmet eene kennisgevingdat eene belooning van 50 zou worden uitgereikt aan elk die er eene fout in kon aanwijzen. Elke bladzijde bleef aldus 14 dagen ten toon gesteld, alvorens zij voor goed werd afgedrukt, en de Professoren meenden, dat zij het doel van hun stre ven bereikt hadden. Toen het geheele werk de pers verlaten had, ontwaarde men, dat er toch verscheiden fouten in waren, en wel eene daarvan in den eersten regel van de eerste bladzijde! Wie zou, wanneer bij dit in aanmer king neemt, niet gaarne eenige toegevenheid betoonen voor enkele fouten in dagbladen, die met zooveel haast geschreven en gecorrigeerd moeten worden. FRAN 11 RIJK. PARIJS, 27 April. Slen meldt met zekerheid, dat de Regering van voornemen is eene leening van 300 millioen fr. aan te gaan tegen 3 pCt. Dit berigt heeft zeer on gunstig op de Beurs gewerkt, deed de 3 pCt. sterk achteruitgaan en de 4J beneden pari dalen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2