LEY DSC H E COURANT*# MAANDAG, 26 APRIL. V: 1 BIMENLANDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag on Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaterdag Avond. Do Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. gcmaraisviflm LEYDEN24 April. Wij mccnen onze lezers op de voorstelling van aanstaanden Maandag in den Levdsclien .Schouwburgopmerkzaam te moeten maken, wanneer het beroemde blijspel de Nevenvan Helvetius van den Bergh, zal worden opgevoerd. Ieder die den Heer Peters in de vorige week als Don Cezar de Bazanom zijn los en levendig en toch diep bestudeerd spel bewonderd heeft, zal voor zeker gretig van deze gelegenheid gebruik maken om hem in de Neven den luchligen en geestigen Student te zien voorstellen. Met genoegen zagen wij dat de grijze Danswijk in het naslukje eene rol zal vervullen, terwijl de titelrol door Mejufvrouw S. Sablairolles zal worden uitgevoerd. Bij de aanstaande verkiezing op den 28stcn dezer van Leden voor de Ka mer van Koophandel én Fabriekenachten wij het niet ondienstig mede te deelen, dat de Kamer thans is zamengesteld als volgt: de HH. M1'. J. C. Bu- caille, Voorzitter, A. Ilartevelt Jz.J. A. de Fremery, J. Zuurdeeg, S. J. Ie I'oole, Mr. P. du Piieu Jr.M. G. ten Sande, B. F. Krantz en Mr. W. H. Dozv, Secretaris, zijnde de Heer C. Leembruggen onlangs op zijn verzoek eervol ontslagen. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag is aan de Lage Rijnzijde onder Koudekerk brand ontstaan in de Scheepmakerij van van Zwietcn welke brand nog al veel schade aan het woonhuis en eenige vaartuigen heeft veroorzaakt. Nadat Z. M. den 20sten te Leeuwarden gehoor had verleend, had er op den middag een volksfeest plaatsen bezocht Z. M. des avonds den schouw burg, waar hij met hartelijke geestdrift door een talrijk en aanzienlijk pu bliek begroet werd. Den 21stcn bezocht Z. M.na de schutterij en troepen in oogenschouw te hebben genomen, den nieuwen paardenstal der dragon ders, de kaserne, het gevangenhuis, deed vervolgens een uitstapje naar het Bildt en Beetgum gebruikte aldaar een collation bij Jhr. van Andringa de Kempenaer, lid van de Eerste Kamer, en keerde in den achter middag naar Leeuwarden terug, waar op het diner van Z. M. onderscheiden gasten genoodigd waren. Ten 8 ure bezocht Z. M. het concert dat door de vereeniging Euphonia-Crescendo aan Z. M. was aangeboden. Den 22stcn is Z. M. onder het gejuich der bevolking naar Groningen vertrokken, op wel ken togt bij de onlgonnen heidegronden op de Bergumer-heide zal bezoeken. In den namiddag van den 22sten is Z. M. te Groningen onder het ge juich der menigte aangekomen en heeft zijnen intrek genomen in het hotel van den Commissaris des Konings. De IIH. Studenten hebben Z. UI. des avonds eene serenade bij fakkellicht gebragten bij monde van den lieer C. Hofstede de Groot, Rector van het Studenten-Corps, gecomplimenteerd. Er had eene algemeene en prachtige verlichting plaats. Te Hoorn zijn ter verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer, in plaats van den Heer Mp. W. J. C. van Hasselt, 1661 stemmen uitgebragt, waarvan de Heeren Mr. A. S. van Nierop 571 en Jhr. P. Opperdoes Alewijn 564 verkreeg, tusschen welke dus eene herstemming zal moeten plaats hebben. De overige stemmen waren verdeeld. In September 1853 zal er te Batavia eene tentoonstelling gehouden wor den van voortbrengselen der natuur en nijverheid van den Indisehen Archipel. 's GRAVENHAGE 24 April. Z. M. heeft den oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiën, den Heer J. J. Roehussen, benoemd tot Ridder Grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft het beheer der Rijkstelcgraphen opgedragen aan eenen Ingenieur, die onder de onmiddelijke bevelen staat van den Minister van Ihnnenl. Zaken, en tot die betrekking benoemd den Heer E. Wenckcnbach tegen 1°. Julij a. s. Genoemde Minister gelet hebbende op de noodzakelijk heid dat in tijds een toereikend aantal personen worde geoefendom in het overbrengen der seinen met de op te rigten Rijkstelegraphen te kunnen voor zien beeft bepaald 1°. Tot opleiding en oefening van lelegraphistenvoor de dienst der Rijks telegraphen wordtna vergelijkend onderzoek een aantal van aanvankelijk hoogstens 10 leerlingen toegelaten, die op eene nader aan te wijzen plaats vereenigd wordenom daar onderrigt te ontvangen. 2°. De leerlingen worden niet bezoldigd, doch zullen, na voldoende blij ken van geschiktheid gegeven te hebben, kunnen dingen naar de betrekking van telegraphisten der 3de of 2'lc klasse, op eene bezoldiging van ƒ350 en van 600 'sjaars. 3°. De telegraphisten der lstc klasse, die eene jaarwedde genieten van 800, worden gekozen uit de telegraphisten der 2de klasse. 4". Voor bet vergelijkend onderzoek, om als leerling te worden toegelaten, moet men zich voor den 5den Mei aanstaandemet naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, schriftelijk aanmelden bij het Departement van Binnenlandsche Zakenmet overlegging van bewijsstukkenwaaruit blijkt dat men is: a. Nederlander; h. tusschen 18 en 30 jaren oud; c. van gezond ligchaamsgestelen d. van onberispelijk gedrag. 5». Het vergelijkend onderzoek heeft plaats te 's Gravenhage, op den 10d<" Mei aanstaandeton overstaan van eene commissie van 3 leden. 6°. De mededingenden moeten blijken geven, ervaren te zijn in: a. het schrijven van leesbaar schrift; b. de Nederduitsche taal; c. de Fransche of Hoogduitsche taald. het maken van een opstel in eene dezer drie talen e. de beginselen der cijferkunst, met de leer der evenredighedendie der gewone en tiendeelige breukende kennis van de Nederlandsche maten en gewiglen en het rekenen zonder fouten; de eerste beginselen van stel- en meetkunstg. het regtlijnig teekenen. 7°. De mededingenden die blijken geven, behalve de opgenoemde, andere vakken van wetenschap tij hebben beoefendkomen bij voorkeur in aan merking. De Courier du Luxembourg verzekert, dat de Koningin-Moeder, Prins Hendrik der Nederlanden, op zijne aanstaande reis naar Luxemburg, zal ver gezellen. Te Walferdange worden toebereidselen gemaakt voor den ontvangst der doorluchtige reizigers. De Minister van Finantiën heeft aan de Eerste Kamer te kennen ge geven dat de verschillende muntbiljetten door verschillende kleuren en an dere blijkbare teekenen duidelijk van elkander te onderscheiden zullen zijn dat nader zal worden overwogenof dit ook noodig zal wezen ten aanzien van het formaat; -dat men het thans niet noodig heeft geoordeeld, om tot de uitgifte van muntpapier van 5 af te dalen; dat met de Neder]. Bank schikkingen zijn getroffenom ten allen tijde in de verzilvering van het muntpapier te voorzien dat geene verwisseling van onbruikbaar ge worden muntpapier zal mogen plaats hebben, zonder magtiging, en dat dergelijke magtiging geenszins door den Koning zal worden verleendindien het niet blijkt, dat daarvoor goede redenen aanwezig zijn. Z. Exc. de Minister van Marine is gisteren onverwacht te Breda aange komen, om de vereenigde Inrigtiug tot opleiding van kweekelingen voor de Zee- en Landmagt in oogenschouw te nemen. De Bredasche Courant zegt dal die inspectie den allergunstigen indruk op Z. Excellentie maakte. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie ge nomen in de zaak van Jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de erfge namen van wijlen Z. M. Koning Willem II, betreffende eene vordering van ƒ2,100 'sjaars, gedurende 5 jaren, tot uitkcering waarvan Z. M. zich jegens den cischer verhonden zou hebben, bij acte van 26 Januarij 1849. Op de breedvoerig door hem uiteengezette gronden beeft de Proc.-Gen. geconcludeerd tot afwijzing der vordering. De uitspraak is bepaald op 21 Mei aanst. L'Echo meldde in zijn nummer van den 20stfn dezer, dat II. M. de voormalige Koningin van Spanje, Maria Christina, eene reis door Nederland zou doen. Thans verzekert dat bladdat dit berigt ongegrond is. SCeeste Eiamer tietStafen-fdeneeual. Zitting van Zaturdag 24 April. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot goedkeuring van artikelen van het verdrag van Handel en Scheep vaart met Pruissen en de verdere Stalen van het Duitsche Tolverbond. Het wordt met eene meerderheid van 20 legen 8 stemmen aangenomen. AMSTERDAM, 23 April. Heden morgen te 5 ure ontstond er brand in de stoomwerktuigen-fabriek van de Heeren Gebr. Schutte en Weiier, op de hoogte van den Kadijk. De schade bepaalt zich tot het woonhuis, dat geheel afbrandde. Te 8 ure was de brand geheel gebluscht, en kon het werkvolk zijne werkzaamheden her-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1