G474.04, cn er ten behoeve der scholen, door den Heer Gerrit Kramer een legaat was gemaakt van ƒ6,000. jn eene eergisteren gehouden buitengewone algemecne vergadering der Nederl. Zeil- en Roeivcreeniging alhier is medegedeelddat liet Z. M.als Beschermheer der Vereeniging, behaagd had baar het praedicaat van Ko ninklijke te verleenen, met magliging om zijn naamcijfer, met de Konings kroon in de vlag en standaard der Vereeniging te voeren. Ook heeft Z. M. twee prijzen, lot een gezamenlijk bedrag van ƒ1000, voor den wedstrijd op 21 Augustus uitgeschreven, en de Vereeniging in staat gesteld, door het uilloven van prijzen en premieneene tentoonstelling van voorwerpen op scheepsbouw en zeevaart betrekkelijk, te houden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BIVGELAIVB, LONDEN, 20 April. De Heer Salomons, Candidaat van Greenwich voor het Parlement, doch Israëlieten die daarom den gevorderden eed niet had afgelegdmaar evenwel in het Parlement had plaats genomenis thans door de Regtbankwaarvoor de zaak aanhangig was gemaakt, tot 1500 boete veroordeeld. Den 174en gaf het aloude en rijke gilde der goudsmeden eenen prachti- gen maaltijd ter eere der Ministers. De meeste leden \an het bewind bene vens vele andere aanzienlijke personen woonden het feest bij. De voorzitter stelde onder anderen voor op de gezondheid te drinken van den broeder goud smit Lord Derby. De eerste Minister antwoordde dat hij er groote eer in stelde, lid te zijn dezer broederschap. Vervolgens wees hij op de uitbreidende goudproductie cn zeide dat er, nog niet lang geleden, even als ten opzigte van het goudeen volksvooroordeel bestonddat de voorraad politiek metaal en de mijn van staatslieden zeer beperkt was; het verblijdde hem dat hij gediend heeft om eenigermate dat vooroordeel te verdrijven. Hij zeide verder dat het bewind al de groote belangen des landsen niet het belang alleen van eenige volksklasse behartigdeen bovenal 's lands instellingende gods dienstvrijheid en de Proteslantsche godsdienst met de staatskerk wilde in stand houden. De Procureur-Generaal zeide dat bet bewind aan den wensch des lands naar eene eenvoudiger en minder kostbare regtsbedeeling wilde voldoen. - liet Lagerhuis heeft eergisteren zijne door de Paasch-vacantie afgebroken zittingen hervat. In het begin der zitting is van regeringswege voorgesteld dat bet Huis uit zijn midden eene commissie zoude benoemen om de werking der beslaande inrigling van bet bestuur van Britsch Indië te onderzoeken, ten einde te kunnen beoordeelen of die inrigting bij den aanstaanden afloop van het zoogenaamde charter der Oost-Indische Compagnie veranderd dient te worden. Een der leden, de Heer Anstey, beeft als amendement voorgesteld, dat de regering ook eene commissie naar Indië zoude zenden met de noodige volmagt om aldaar volledige berigten in te winnen, omtrent den toestand des lands en de wenschen der Europescbe en inlandsche bevolking. In het Hoogerhuis is reeds door Lord Ellenborough gewezen Gouverneur- Generaal, een voorstel ingediend, volgens hetwelk de tegenwoordige inrigting in beginsel behouden maar aanmerkelijk gewijzigd zoude worden. Een van de leden der ministeriële partij de Heer Spooncrbeeft voorge steld eene commissie te benoemen om te onderzoeken in welken geest de aanstaande Roomsche geestelijken in het Iersche seminarie te Maynooth wor den opgevoed. Hiermede slaat de vraag in verbandof het rijkssubsidie van 32,000 nog verder aan die kweekschool moet worden verleend. De Heer Ilume heeft kennis gegeven dat hijingeval dat voorstel aangenomen wierd als amendement voorstellen zoude, daarbij de volgende bepalingen te voegen: »De commissie zal tevens moeten onderzoeken op welke gronden jaarlijks aanzienlijke sommen uit de door alle belastingpligtigen opgebragte gelden door het Parlement bewilligd worden voor het schoolonderwijs van andere godsdienstige secten in Ierland en tot schraging van bare inrigtingenhoe veel deze sommen bedragenen hoe groot het aantal is der lot elk dier seclen hehoorende personen. Verder zal de commissie onderzoeken, hoe groot eene som in 1850 uit de tienden en het algemeen vermogen door bet Parle ment voor het onderhoud der Anglikaansche kerk in Ierland is bestemd, hoe deze sommen zijn besteeden hoeveel personen in Ierland tot die kerk be- hooren." Uit het dezer dagen te Dublin op de twaalfde jaarlijksche vergadering van het Kerkelijk Genootschap ter bevordering der volksopvoeding in Ierland uitgebragte verslag, blijkt, dat thans 1885 scholen met 103,878 scholieren onder haar bestuur of invloed staan (dat is 3 scholen meer en 4572 scho lieren minder dan een jaar vroeger). Van de scholieren behooren 59,456 tot de staatskerk, 14,991 tot andere Protestantsche kerkgenootschappen, en 29,431 tot de Roomsche kerk. Het verslag besluit hieruit dat de Iersche Katholieken niet afkeerig zijn van »een op de Heilige Schrift gegrond ge mengd schoolwezen." Vrijdag is een Nederlandsch schip van Liverpool naar Libau, op de hoogte van Portland, met zooveel kracht tegen het Engelsch schip Triton ge varen dat dit laatste dadelijk is gezonken en 7 schepelingen omgekomen zijn. FRANKKIJK. PARIJS, 20 April. Heden neeft het Wetgevend Ligchaam het eerste aan zijne stemming on derworpen wets-onlwerp over de hermunting van het kopergeld met 210 tegen 5 stemmen aangenomen. De beraadslaging duurde slechts twee uren en de leden die bedenkingen opperdenwerden beantwoord door den Rapporteur der Commissie van voorloopig onderzoek en door de leden van den Staatsraad, aan wie de Regering de verdediging bad opgedragen. Volgens het bij den Staatsraad aanbangig ontwerp van wet op het onderwijs wordt bepaald, dat geen leek zonder vergunning van den Minister van Openbaar onderwijsen geen geestelijke zonder vergunning van den Bis schop der kerkprovincie, eene inrigting van onderwijs mag openenmaar dat alle scholen zonder eenige uitzondering aan het staalstoezigt onderwor pen zijnterwijl elk die aan de van regeringswege aangestelde inspecteurs het toezigt op-zijne school bcmoeijelijkt of belet, met zware straf bedreigd wordt. Ineen der dagbladen van Havre, hetwelk omtrent handelsaangelcgenhe- den veelal goed onderrigt is, leest men het volgende berigt: Wij meenen te weten dat het gouvernement voornemens is eerlang aan het Wetgevend Ligchaam eene wijziging der tariefwelgeving voor te dragenwelke voor de Fransche scheepvaart zeer voordcclig zal werken. Deze wet zoude strekken tot. vermindering of opheffing der invoerregten op de grondstoffen voor den scheepsbouw, zoo als hout, ijzer, hennep enz." De reis van den Prins-President naar het landschap Sologne, tot onder zoek van de doelmatigheid der ontworpen werken aan de rivier de Loire, zal reeds in het begin dézer week plaats hebben. Hij zal door verscheiden Mi nisters vergezeld worden en binnen weinige dagen alhier terugkeeren. Het leger telt thans 18,304 Officieren; het staat onder het bevel van den Prins-President, die 5 Maarschalken, 78 Divisie-Generaals en 152 Brigade- Generaals onder zijne bevelen heeft. In de departementen der Ardèche en der Beneden-Alpen schijnen vele voorstanders van de regeringloosheid te zijnen de geheime genootschappen het hoofd wederom op te steken. Zulks heeft zich vooral geopenbaardnadat de slaat van beleg in genoemde departementen is opgeheven. In den Keizerlijk-Russischen almanak wordt de oudste tak der Bour bons aangeduid als de in 1852 in Frankrijk regerende familie. Zulks heeft hier en vooral aan'het Elysée niet weinig verbazing verwekt. S F A Ni A E. MADRID 14 April. 11. M. heeft eenige dagen voor hare afreize naar Aranjuez, de volgende kleinodiën ten geschenke gegeven aan Onze Lieve Vrouwe van Atocha 1°. Een kroon van gedreven goudmet edelgesteentenwaaronder ter grootte van een hazelnoot en van het zuiverste water, en Braziliaansche topazen versierd; zij heeft den vorm van eene keizerskroon en eene waarde van 6 millioen realen; 2°. eene dergelijke kroon voor het Kindeken Jezus; 3°. twee liouquetlen van louter diamanten vervaardigd. Het geheele geschenk heeft eene waarde van 12 millioen realen en is bewerkt door den kunstenaar Lovia. Het beeld der Lieve Vrouwe is met een en ander versierd geworden en op een tafel voor het hoogaltaar te pronk gezet, bewaakt door vier invaliden. Op den spoorweg van Aranjuez is een betreurenswaardig ongeluk voor gevallen; een man te paard, die zijn moed en de vlugheid van zijn ros wilde aan den dag leggen, kruiste herhaalde malen den weg over, terwijl een trein naderde. De laatste maal echter had hij zeker de snelheid van den trein kwa lijk berekend, want deze bereikte en vermorzelde hem en zijn paard. FBANKF9BT. 19 April. De Regering van Keur-Hesscn gaat voort allen die eenig aandeel hebben ge nomen aan den vroegeren lijdelijken tegenstand tegen de Regeringharen wraak te doen ondervinden. Er zijn thans weder 7 leden van den stedelij ken Raad van Kassei geschorst, terwijl geregtelijke vervolging tegen hen zijn aangevangen. De ziekte van den Keurvorst blijft op dezelfde hoogte. Te Bremen is den 15den April het verbazend groot aantal van bijna 6000 landverhuizers naar Amerika ingescheept; nog nimmer had men op écnen dag zulk eene menigte aan boord zien gaan. VEEËENIGBE STATEN!. NE1V-YORK5 April. Er hcerscht bijzonder groote ijver in spoorweg-ondernemingen. Terwijl op den ls,cn Januarij jl. 10,814 mijlen spoorbaan in de Vereenigde Staten in gebruik waren, was eene nog grooter uitstrektheidte welen 10,898 mij len, op dat tijdstip in aanbouw, waarvan het grootste deel binnen de eerst volgende vijf jaren zal voltooid zijn. De kosten van aanleg der in het begin des jaars in gebruik zijnde spoorwegen worden begroot op 348,000,000 dolk, of 32,180 dollars per mijl. ZtTID-AMERIKA. In de Straat van Magellaannoordwaarts van Kaap Hornheeft de bevol king eener door de Regering van Chili op fort Burnes gevestigde strafkolonie zich in het laatst van December aan de afgrijselijkste wreedheden schuldig gemaakt. Na den Gouverneur, den Heer Munoz Gamero, een man die de achting van alle weidenkenden genoot, onthalsd en zijn lijk verbrand te hebben maakten zij zich van een Noord-Amerikaanseh schip meesterbrag- len den eigenaar, die zich aan boord bevond, ter dood,*en dwongen de ma trozen het vaartuig onder de bevelen van hun opperhoofd te stellen. Ver volgens bemagtigden zij een Engelsch schip, van Valparaiso naar Liverpool bestemd, vermoordden de equipage cn verdeelden den rijken buit van 108,000 piasters. Zoodra de tijding dezer gruwelen Valparaiso bereikt had zond de Engelsche Consul aldaar twee gewapende schepen derwaarts, wier bemanning het gelukt is de sporen der schuldigen te vindenhen aan boord van het door hen bemagtigd Amerikaansch schip gevangen te nemen en in banden des Consuls en der Chilische autoriteiten te brengen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3