6". de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 1851. En gelet op bet rapport van de Commissie van Financie is besloten deze goed te keuren in ontvang ter somma van 475,00in uitgaaf tot een bedrag van ƒ398,26 en alzoo sluitende met een voordeelig saldo van ƒ76,74, hebbende tot dit besluit de HII. ten SandeLe Poole en Krantzals leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet medegewerkt en zich alzoo j buiten stemming gehouden. W aarna de Vergadering is gesloten. Ll. Dingsdagavond hield de Afdeeling der Ned. Vereeniging tot Afschaf fing van Sterken Drank alhier, eene openbare bijeenkomst in de groote zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als spreker trad op de Heer j T. C. R. Huydecoper, Theol. Dr. en Predikant te 's llage. Een talrijk opge komen publiek, opgeluislcrd door de tegenwoordigheid van verscheidene Dames j gaf een aangenaam bewijs van veler belangstelling, door de voordragt des sprekers bijzonder opgewekt en gaande gehoudendie een tafereel ophing van het huisgezin en de kroeg; van het huisgezin dat van God was ingesteld tot opleiding en vorming van den menseh voor de maatschappijvan bet huisge zin als het tooneel voor Christelijke pligtsbetrachting; van de kroeg waar welvaart en zedelijkheid ten offer wordt gebragt, van de kroeg als het tooneel van ruwe losbandigheid, van treurige verkwisting van zuur verdiende arbeids- loonterwijl vrouw en kinderen gebrek lijden. Na de ware en treffende schilderij daarvan, deelde de spreker onderscheidene droevige ervaringen mede, hem in zijne ambtsbediening voorgekomen, van al den jammer en ellende waarvan de kroegen de verleidelijke, de rampzalige kweekplaatsen zijn. Hij behoefde gecne uit de verbeelding gegreperie toestanden: de werkelijkheid van liet maatschappelijk leven had hem er opgeleverd, die het menschelijk gevoel diep moesten treffen. Hij had ze ondervonden, die bittere klaglen van mis handelde, door gebrek tot radeloosheid gebragte vrouwen, hij had ze gezien die verwaarloosde kinderen, wier vader, nadat hij in de kroeg zijn geweten had verschroeid, gevoelloos aanschouwer was van den steeds toenemenden achteruitgang van zijn gezin, ten laatste in nijpend gebrek uitloopende; wien het niet meer bekommerde, hoe zijne kinderen opgroeide, en die daar voortleefde als de slaaf van den drank, de schrik van zijn gezin, de ballast der maatschappij. Hij wees op zoo vele gezinnen, waar het, wel niet tot dat uiterste van ellende was gekomenmaar waar de drank toch zigtbaar de welvaart en ze delijkheid des huisgezins ondermijnde. De gansche rede des sprekers werd met veel aandacht aangehoord en zal als wij die beoordeelen naar de eenvoudigs.waarheid zonder overdrijving, naar f' de voortreffelijkheid van stijl en bewerking en uitnemende voordragtgewisse- f lijk bij velen een gunstigen indruk hebben achtergelaten en zoo wij wenschen menigeen bewegen tot toetreding tot eene vereenigingdie zonder eenig bijoog- 1 merk alleen ten doel heeft om 't gebruik te weren van een drankdie tegen over de tallooze jammeren Welke zij over de maatschappij uitstort, niets beeft waardoor hij zich aanbeveelt, en meer dan eenige andere oorzaken, ja meer dan die alle te zamen de verarming en ontzedelijking des volks in de hand werkt; die in de kroegen afbreekt en ondermijnt wat men in kerk en school tracht op te bouwen; in de kroegen, wier opschrift wel wezen mogt: die met gejuich zaaijenzullen met tranen maaijen Naar aanleiding van hetgeen in de bijeenkomst van geneeskundigen op 17 Maart bepaald was, omtrent de doelmatigheid van de stichting eener in- rigting, waarin onderwijs aan doofstommen, volgens de Duitsche méthode, 1 zoude gegeven wordenhebben de Heeren Doctoren M. G. Timmers Verhoe ven te DordrechtC. J. Vaillantte MaassluisA. Maaste Schiedam G. van Charante, D. F. van der Pant, J. G. F. Sleurs, Q. J. GoddardJ. M. Roelants, J. B. Molewater, J. E. de Vry, de Heeren Chir. A. Schrey Vorst- j man, J. Vriens, J. VogelM. Polano J. R. Reekers, P. A. Keuls, A. Sy- mons en de Heer D. Hirsch, allen le Rotterdam, zich vereenigden in eene op den 13den dezer gehouden vergadering als Commissie »tot grondvesting i rener inriglino' voor doofstommen onderwijs naar de Duitsche methode te O <J J Rotterdam" geconstitueerd. Vervolgens werd een bestuur gekozen, bestaande i uit de HH. Doctoren Molewater, President; Goddard, Vice-Pres. en Chir. A. Sy- i mons, Secretaris. Eindelijk ging men over tot liet benoemen eener Sub-Com- j missie, zamengcstcld uit de drie leden van het bestuur en de I1H. Polano en Hirschaan welke de taak opgedragen is om een plan le ontwerpen en dit later ter beoordeeling aan de vereenigde Commissie voor te stellen. Z. M. is den 20slcn ten 8 ure te Harlingen aangekomen heeft zich na in die stad en te Franeker eenigen tijd te hebben vertoefd, naar Lecuwar den begevenwaar hij des namiddags te 4 ure is aangekomenonder het gejuich van eene overgroote menigte. Des avonds was er eene allerschit terendste verlichting, welke Z. M. te half 10 ure is gaan bezigtigen in een open rijtuig gezeten. Ten aanzien van het in ons nommer van Vrijdag den 9dcn dezer opge nomen berigt, betrekkelijk eene mededeeling van den Heer A. Hoek, in de jongst gehoudene vergadering der Maatschappij van Landbouwaangaande een door hem aangewend middel ter genezing van longziek vee, kan men thans met meer naauwkeurigheid bcrigten, dat hij van de door hem aan- bevolene geneeswijze niet heeft gewaagd, als zou deze reeds als een vast genees- of voorbehoedmiddel tegen veeziekte kunnen worden aangemerkt, doch alleen, dat de uitkomsten, die zij aanvankelijk in enkele stallen heeft opgeleverd, hem hoop doen voeden op de vinding der middelen, die, onder Gods zegen, die uitkomsten zouden mogen doen verwachten. Op 1 October 1851 waren in de magazijnen der Marine in ons land voorhanden 2186 kanonnen, 1135 geweren, 1914 pistolen, 1917 sabels, 1797 pieken, 1656 bijlen, 900 affuiten, 157,572 gewone en 659,242 kar- letskogels480 bommen, 402 percussie-en 19,242 gewone granaten, 15,456 kartetsen en 42,885 Ned. ponden buskruid. De Nedcrlandsche Handelmaatschappij heelt bevracht voor Amsterdam 16 schepen, voor Rotterdam 8, voor Dordrecht 5, voor Schiedam 2 en voor Middelburg 1 schip. Gedurende het lste quartaal van 1851 is ouder het beheer van de Weeskamer te Batavia gesteld, onder anderen de nalatenschap van Hendrik Johannis van der Puttzoon van Floris Johannes van der Putt en Alida Cornelia van Gelderen, geboortig van Besoyenlaatst alhier woonachtig, den 18den Junij 1841 als opperwachtmeester naar O.-Indië vertrokken en den 24stcn April 1850 te Soerahaija als 2do Luitenant overleden. Het geldelijk bedrag der nalatenschap is 3,580.52j. 's GRAVENHAGE 22 April. Z. M. heeft den Heer P. Vreede Bik Gouverneur van Celebes en onder- I hoorigheden benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, voorts den Heer J. van Gogh, Luitenant ter Zee lste klasse, en den Hoogleeraar J. Bos scha, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van I de Ridderorde van den Witten Valk, hen door den Groothertog van Saksen- Weimar geschonken. 7:. M. heeft afwijzend beschikt op het adres van den Stedelijken Raad, waarbij eene toelage gevraagd werd voor het Fransch tooneel. Z. M. heeft Donderdag 11. in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Alexandre Vatternare, Agent der Vereenigde Stalen van Noord-Ainerikavoor liet stelsel van internationalen ruilhandel van boeken cn kunstwerken. De Minister van Financien heeft 24.85 ontvangen van eenen onbe kende onder het postmerk Zwolle, voor de schatkist. Onze stadgenoot, de Heer R. T. Mailland, is door de Academie Na tionale de France tot haar medelid benoemd. Hij heeft deze eervolle on- derscheiding te danken aan een door hem op de wereldtentoonstelling inge- zonden model eener veiligheids-locomotief van zijne uitvinding. Te Brussel is in het huwelijk getreden de Heer H. van Bricnen van Amsterdamwonende te Wassenaar en Jonkvrouwe P. van der Linden d'IIoogvorst. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft heden uitspraak ge daan in zake van M. Ponten, van Dordrecht, beschuldigd van kindermoord, liet. Hof heeft hij een zeer breedvoerig arrest, haar schuldig verklaard aan de jj misdaad haar ten laste gelegden haar veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen de stad Dordrecht. De Voorzitter, Mr. J. A. Philipse, i heeft na het uitspreken van het arrest, in eene krachtige en treffende rede, de veroordeelde toegesproken, welke op haar en het talrijk publiek eenen j diepen indruk heeft te weeg gebragt. Eewstc Bifuner lier Staten-Swensraal. Zitting van Dings dag 20 April. In deze zitting heeft de Kamer de bij baar aanhangige wetsontwerpen aan genomen. Morgen zal de Kamer beraadslagen over het wetsontwerp tot ver- hooging van Hoofdstuk IV der begrooting, over dat tot uitgifte van munt- billettenen over een 22-tal naturalisatiën. Zitting van Woensdag 21 April. In deze zitting is verslag uitgebragt op de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk VI der Slaatsbegrooting voor 1851 (kindergelden enz.); lot rege ling der afkondiging van algemeene maatregelen van inwendig hestuur; tot j vaststelling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1849; tot 1 verbetering van den accijns op het zout; tot verbetering van den accijns op de suiker, cn tot goedkeuring van het verdrag van handel en scheepvaart met Pruissen en de verdere Staten van het Duitsche Tolverbond. De beraadslaging over de 5 eerste zal plaats hebben op Vrijdag, en over het laatste op Zaturdag. Zitting van Donderdag 22 April. In deze Zitting zijn aangenomen de ontwerpen van wet tot het verleenen - der hoedanigheid van Nederlander. Hel ontwerp van wet tot verhooging van het IV<Ie Hoofdstuk der Staalsbe- grooting over 1852 RijJes-politiej, en dat tot uitgifte van Muntbiljetten zijn na eenige beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De Zitting is tot morgen opgeheven. AMSTERDAM, 21 April. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende stemming tot de verkiezing der leden van de Kamer van Koophandel en Frabieken, zijn van de 1077 kies- bevoegden opgekomen 274, zoodat de volstrekte meerderheid van stemmen is 138. Heden avond zullen de slembriefjes worden geopend. Heden werd alhier, in de Zuiderkerk, hel jaarlijksch examen gehouden van de leerlingen der Diaconie-Scholen der Nederd. Herv. gemeente. De tij delijke Voorzitter van het Collegie van Curatoren de Heer J. J. der Kinderen opende deze plegtigheid met de beschouwing: Hoe het onderwijs, ingerigt om het verstand te ontwikkelenmaar ook om het hart door godsdienstige kennis te veredelen, kan gezegd worden eene der grootste zegeningen voor een volk te zijn, en hoe de Diaconie-Scholen zich in dien zegen mogen verheugen. Uit bet verslag bleekdat het gezamentlijk getal kinderenthans onder wijs genietende, bedraagt 3719, waarvan 423 de herhalingschool cn 234 de vroeg- en avondschool, in het Diaconie-weeshuis bezoeken. De spreker gaf verder berigt dat de collecte des vorigen jaars had bedragen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2