schrijfloonen aan 7 Procureurs-Gen. toegelegd 3,000; 3°. De kleine onkos ten van 6 Arrond. Regtbanken 4,200; 4°. De jaarwedden der bezoldigde deurwaarders, voor het geheel bedragende de som van 10,800, die men echter om de vraag omtrent het behoud van soortgelijke ambtenaren bij de geregtshovcn niet vooruit te loopenhier alleen voor 7 Prov. Gereglshoven uittrekt met 6,750; en alzoo te zamen 219,500. Daarenboven zal bezuinigd worden: 1°. Op de vermindering der kosten van onderhoud van gebouwenmitsgaders van aankoop of herstel van het mobi lair der regtcrlijke collcgiën; 2°. Op de te verwachten vermindering in de Tiitgaven der juslitie-kostendeels doordien de getuigen zich in den regel op minder verwijderden afstand zullen behoeven te verplaatsendeels doordien het vervoer van beschuldigden minder zal gevorderd wordenen 3°. Op de bezuinigingendie door eene nieuwe inrigting van het militair regtswezen met welker voorbereiding men zich, in verhand met het voorgestelde plan van organisatie, onledig houdt, zullen kunnen worden verkregen. ROTTERDAM, 18 April. In de zitting van den Gemeenteraad dezer stad van den 15dcn dezer is, onder anderen, besloten, over te gaan tot de verbreeding van de aldaar aan wezige kade, hekend en beroemd onder den naam van de Boompjesen wel tot aan het aldaar thans bestaande paalwerkalwaar dan een muur of kade van bazalt-steen zal worden aangelegd. Naar men verneemt zou men de rij boomen laten, zooals die thans is, en den grond aan de buitenzijde geheel ter beschikking stellen van den handel en scheepvaartten einde de straat aan de binnenzijde geheel vrij te kunnen houden. AMSTERDAM19 April. Z. M. is gisteren avond hier per laatsten spoortrein van 's Gravenhage aan gekomen door den Burgemeester en andere autoriteiten aan het station ont vangen van daar naar de Nieuwe Stadsherberg geredenen heeft zich om 11} ure aan boord hegeven van de stoomboot de stad Harlingen, welke te lj ure naar zee stoomde, om te 8 ure te Harlingen aan te komen. UTRECHT, 17 April. Gisteren morgen terwijl de eerste spoortrein van Amsterdam alhier aan kwam, geraakte de trein bij het station in het verkeerde spoor; in dit spoor stond juist een locomotief met cenige houtwagens, waartegen de trein eenen gewéldigen schok gaf en twee wagens totaal verbrijzelde; eene kleine niet noemenswaardige schade is aan de locomotief toegebragt; overigens zijn geene ongelukken te betreuren. De oorzaak hiervan is onachtzaamheid van den wachter, die het spoor niet overgehaald had. Het zilver, waarvan aan de munt alhier in 1851 3,629,478 rijksdaal ders en 56,338 guldens voor particulieren werden geslagen, heeft voor het grootste gedeelte bestaan uit fijne haren, die door de finering voortgebragt, den oorsprong van het zilver, waarvan zij afstammen, niet verraden. Behalve dat fijne zilver zijn voorts vermunt 1142.7 Ned. ponden Noord-Amerikaansche halve dollars, 4298.4 Ned. ponden Oostenrijksche muntstukken, derde florij nen, hekend onder den naam van Zwanzigers, 142.5 Ned. ponden convcntions- thalers en 1084.6 Ned. ponden roebels. ARNHEM, 18 April. De Regering dezer stad heeft om aan de Rijn-scheepvaart geschikte aanleg plaatsen te bezorgentot het daarstellen eener kade van bazalt-steenter lengte van 200 ellen, tegenover de St. Eusebiuspoortbesloten, waarvoor den 10dei! dezer bij openbare aanbesteding is ingeschreven voor de som van ƒ19,975. De Raad heeft echter besloten, liet werk niet te gunnen maar voor eigene rekening te laten maken. LEEUWARDEN, 18 April. De uitreiking van het vaandel aan de eerewachtdoor een 50-tal dames deze aangeboden, had heden alhier op eene plegtige wijze voor het stadhuis plaats. Heden is de Commissaris des Konings met den dienstdoenden Kamer heer en provincialen Commandant of diens plaatsvervanger naar Harlingen vertrokkenom Z. M. den Koning te kunnen ontvangen. De aanvraag om plaatsen in den schouwburg voor morgen avond is zoo groot, dat de directie zeer velen moest afwijzen. De prijzen der plaatsen zijn slechts weinig verhoogd. Na het op te voeren stukde Bataille van Vrouwenzal er eene hulde aan Z. M. worden uitgesproken vervaardigd door den Heer Mr. van der Aa. Woensdag e. k. zal Z. M. een collation worden aangeboden op het bui tenverblijf Oostenburg, van Jhr. T. van Andringa de Kempenaer. Ter vervanging van den Heer Mr. A. Ypey als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in het hoofd-kiesdislrict alhier 413 stemmen uitge- bragt op den Heer Mr. J. Bieruma Oosting, Burgemeester van Weststellingwerf, te Wolvega, en 409 op Mr. S. A. Verwey, lid van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad te Sneekzoodat tusschen die heiden zal moeten herstemd worden. Het getal uitgebragte stemmen beliep 1013. Uit Harlingen wordt geschrevendat het met den scheepsbouw daar zeer naar wensch ging. Op de werf van de Heeren D. en L. Alta stonden 3 groote schepen op stapel. De vergrooting van de buitenhaven was zoo goed als voltooid; zij zou binnen kort kunnen gebruikt worden. TILBURG, 17 April. Gisteren zijn de laatste vaste goederentoebehoorende aan de erfgenamen van wijlen Z. M. Willem II, voor 4000 verkocht. De verkoop van al de roerende en onroerende goederen heeft 142,000 opgehragt. Nog zouden naar men verhaalt, het oude en het nieuwe paleis en de nabij gelegen hui zen binnen kort verkocht worden. Men koesterde de hoop dat op de plaats van het oude paleis een standbeeld ter nagedachtenis van Z. M. Willem II zou worden opgerigt. RUITENLANDSGHE JÏERIGTEX. ENGELAND, LONDEN, 18 April. Op last der Regering is het gebouw der Tentoonstelling nu voor goed gesloten geworden, zoodat niemand er meer wordt binnengelaten. Gisteren hebben de schepen Assistcnce en Resolute, onder het luid vaarwel der langs den oever geschaarde menigte, hunnen togt aangevangen ter opsporing van Sir J. Franklin. Deze is de derde en naar men denkt, de laatste expeditiewelke de Regering uitzendt. De invoer van Italiaansche zijde neemt hier gaanden weg af, terwijl die uit Canton steeds toeneemt. Dc ontvangsten der Britsche koloniën bedragen na aftrek van 103,515 voor de kosten van inning, eene som van 1,717,495. waarvan bijna de helft door de helling van inkomende regten verkregen is. De uitgaven daarente gen beloopen te zamen 1,730,307 dat is 12,812 M meer dan dc geza menlijke inkomsten. Onder deze uitgaven zijn de sommen nog niet begre- penwelke het moederland wegens die koloniën voor het krijgswezen moet besteden, terwijl de militaire uitgaven dier koloniën bijna geheel ten laste der rijks-schatkist komen. De draad van 118 mijlen lang is thans door de electrisch-telegraphi- sche Maatschappij dezer hoofdstad, tusschen deze stad en Bristol voltooid, zoodat thans de gemeenschap is tot stand gehragt tusschen al de voornaamste handelsplaatsen in Engeland en Schotland. FRAIV31JHL9.9K. PARIJS, 18 April. De President heeft heden onder eenen aanhoudenden regeneen gedeelte der troepen in oogenschouw genomen. De kreten leve de Presidentleve Napoleonwerden gedurig aangeheven. Alhier is overleden Prins Paul van Wurtenberg, broeder des Konings van Wurlcmherg. Wij laten hier, omtrent zijn leven en afsterven eenige bijzonderheden volgen Hij was geboren in 1785, en in eersten echt gehuwd met Prinses Charlotta, dochter van wijlen den Hertog Frederik van Saksen Altenburg, behoorende tot de Hervormde kerk. Uit dit huwelijk zijn geboren de Prinsen Frederik en August, de Prinsessen Helena en Pauline, beide reeds weduwen. Later hertrouwde hij, in morganatisch huwelijk, met eene Katholieke, Lady Southingham, hij welke hij eene dochter had. Aan zijn sterfbed stonden zijn kleinzoon de Hertog van Nassau, zijn schoon broeder de gewezen Koning van Westphalen, zijn neef Lodewijk Napoleon, zijne nicht Prinses Mathilde, de Gezanten van Rusland en Wurlemberg en de Heer Berryer. Onverwacht kwam do Pauselijke Nuntius in plegtgewaad binnen, en ver klaarde de bovengenoemde dochter des Prinsendat de stervende reeds voor 14 dagen zijn Protestansch geloof had afgezworen, en weldra verscheen dc geestelijke, de Ravignac, die hem, nadat de Hertog van Nassau, die ver klaarde dat de stervende niet meer in 't vol bezit zijner geestvermogens was en nog eenige Heeren 't vertrek hadden verlatende kerkgeregten toediende. Schoon die overgang door sommige bladen bepaald wordt medegedeeld, zijn er andere die het tegenspreken, en zou zelfs, volgens de N. R. C. van Maan dag den 19den dezervan wege het Gezantschap des Konings van Wurtemberg eene uitnoodiging zijn gedaan om te melden dat al deze bijzonderheden nopens den overgang en den dood van dien Prinsgeheel met de waarheid strijden terwijl echter genoemd blad in zijn volgend nommer van Dingsdag 20 dezer zonder op de vorige verklaring terug te komenomtrent den overgang en hel afsterven des Vorstennog eenige bovengemelde bijzonderheden mededeelt. Welligt zal 't zeer moeilijk zijn om te weten te komenof de Prins vroe ger zou zijn overgegaan, dan of hij geleefd heeft in 't Protestantsche geloof met kennisen zonder kennis in 't R. Katholijke is gestorven. De Prins had een mystiek testament gemaakt en toevertrouwd aan den Notaris Mr. H. Yver te Parijs. De opening had plaats in tegenwoordigheid van zijnen kleinzoon Prins Nicolaas van Nassau, van den Wurtembergschen Gezant, Baron de Wachter en zes getuigen die de akte van superscriptie hadden geteekend. De Prins had tot zijne executeuren benoemd de Heeren Berryer en Mitouflet. De Maarschalk Gerard die in 1831 over het Fransche interventie-leger in Belgie en in 1832 over het beleg der citadel van Antwerpen het hevel voerde, is in den ouderdom van 79 jaren alhier overleden. De beambten hij de nationale musea hebben thans ook een officieel kos tuum dat voor een Conservator 1000 fr. kost. De zaak van de in beslagneming van de kasteelen Neuilly en Monceau is thans voor de regtbank aanhangig. Van de zijde der Regering is gecon cludeerd dat de Regtbank zich in deze onbevoegd zou verklarenomdat de Regterlijke Magt niet mag oordefclen over administratie en Regeringsmaatre gelen en het beginsel van de scheiding der Staatsmaglen moet eerbiedigen. De conclusie van de Regtbank is op den 23sten bepaald. De Bank heeft besloten het goudgeld in betaling te geven met een op geld van 3 fr. op de 1000. PRÏTIIISEISÏ. BERLIJN, 16 April. In de jongste dagen zijn hier ettelijke Duitsch-Ratholijken tot de Evan gelische kerk overgegaan, en hoewel zij door een Buitsch-Katholijk leeraar gehuwd en hunne kinderen door dezen gedoopt waren, hebben zij die ker kelijke handelingen van den Evangelischen prediker op nieuw gevraagd.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2