LEYDSCHE WOENSDAG, 21 APRIL. BIMENLANDSCUE BERIGTEN. Dc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f\'i in het jaar; do afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN20 April. Donderdag avond jl. hield de Leydsche Rederijkerskamer Vondelin October desvorigen jaars te dezer stede opgerigt, hare eerste Openbare Vergadering in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, alhier. De Voorzitter Dr. H. R. de Breuk opende de vergadering met eene korte toespraak, waarin bij de aanleiding tot het oprigten dier Rederijkerskamer vermeldde. Hierop werden door onderscheidene Leden de navolgende Dichtstukken voorgedragen: 1°. Het Pleegkind van Bogaers, door den Heer Haremaker. 2°. Eduard III voor Calaisvan de Buildoor den Heer Koppeschaar. 3°. Fragment uit Johannes en Theagenes, van ter Haar, door den Heer AVertz. 4°. Teunis Rawhart, van Bogaers, door den Heer van der Hoek. Voorts na eene korte pauze: 1°. Fragment uit Joan AVouters, van Schimmel, door de Heeren Stoffels en van der Hoek. 2°. Fragment uit Eduard van Gelder, van van Lennep, door den Heer Burgersdijk. 3°. Aan den jongen Graaf van Parijs, van ter Haar, door den Heer van der Post. 4°. Het sterfbed in de Hut, van van Lennep, door den Heer Rouwenhorst Mulder; terwijl de Voorzitter de werkzaamheden besloot met het voordragen van een treffend dichtstukje, door hemzelven vervaardigden getiteld Bidden. A'erdiende reeds de keuze der dichtstukken grooten lof, niet minder de voordragt, die van zorgvuldige oefening getuigde, en meestal kracht met diep gevoel en bevalligheid vereenigde. Met uitstekend genoegen werd die vergadering door eene kleinemaar uitgelczencvrouwenschaardoor beguns tigende leden, en door enkele gasten, wien de toegang vergund was, bijge woond. Geen hunner, die niet een hoogstaangenamen avond zal hebben door- gebragt, en aan de werkende leden niet gaarne de eer zal toekennen, dat zij zich voortreffelijk van hunne taak hebben gekweten. AVij achten de oprigting dier Rederijkerskamer een verblijdend verschijnsel, en zouden bet toejuichen indien velen zich aan haar aansloten. Daar zijn toch zoo velen in deze stad, jongelieden en meer gevorderden van jaren wier maatschappelijke bezigheden soms zoo weinig geschikt zijn om den geest te voeden, en die het zich zeker niet zouden beklagen, zoo zij, misschien in plaats van minder edele genoegens, ontspanning zochten in letterkundige oefe ningen, die het verstand ontwikkelen den smaak beschavenhet hart veredelen. Der Leydsche Rederijkerskamer zij toegewenscht dat zij op het ingeslagen spoor volhardeen eene toekomst van telkens hooger bloei te gemoet ga. Inge» Men verneemt dat Jhr. M. Salvador, Lid van den Gemeente Raad van Haarlemdie aldaar sinds geruimen tijd Openbare Geschied- en Staalkundige Voordragten met succes gehouden heeften daarmede thans ook in Amsterdam en in 's Hage heeft aangevangenvoornemens is binnen kort almede binnen deze stad eene of meer Openbare Voordragten te houden waarvan de opbrengstna af trek der kostengeheel ten voordeele der Algemeene Armen alhier strekken zal, Z. M. heeft aan den Heer AV. C. van der AVaeijen Pieterszen vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings-teekenen van het Ridderkruis der Christus-orde, hem door de Koningin van Portugal geschon ken. De Zeeuwsche Courant deelt dienaangaande mede: dat hij van ge boorte een Zeeuw, in 1845 naar Portugal vertrokken was, belast met de uitvoering eener kapitale herstelling aan het drooge dok te Lissabon, met de daartoe gevorderde afdamming nabij den mond van den Taag, het uithalen der oude en het aanbrengen van nieuwe deuren, alsmede het daarstellen van eene geheele nieuwe machine voor het drooghouden van dat dok. Dit veel omvattende en door plaatselijke aangelegenheden zeer bemoeijelijkte werk was reeds vroeger vruchteloos door verscheidene vreemde Ingenieurs ondernomen, doch telkens moeten gestaakt worden. Onder zulke ontmoedigende omstan digheden is echter het werk door onzen kundigen landgenoot moedig onder nomen, en, na een ingespannen arbeid van 6 jaren, waarbij bij gedurig met onvoorziene tegenspoeden te kampen had, is hij er in geslaagd, om het in dc beste orde te voltooijen. De Portugesche Regering heeft hem te dier zake de genoemde ridder-orde, als eene hulde aan zijne verdiensten, geschonken. De levering van palen en schoren voor de telegraphische gemeenschap van Breda tot Rotterdam is aangenomen voor ƒ3649. 's GRAVENHAGE20 April. Z. M. heeft lieden eervol ontslagen als Burgemeesters te Edam en Forme rende de Heeren J. Donker Ilz. en S. de Vriesen in hunne plaats be noemd de Heeren G. J. Versteegh en Air. P. AL Nolthenius. Den dezer heeft de Koning in een afscheids-gehoor ontvangen, Jhr. von Schmidt auf Altenstadt, nieuw benoemd Gouverneur van Suriname, die eerlang derwaarts vertrekken zal. Alen verzekert, dat II. AL de voormalige Koningin van Spanje, Alaria Christinain den loop van den zomer eene reis naar Nederland zal doenen dat zij door haar echtgenoot, den Hertog de lliancarès, zal worden vergezeld. Alen verzekertdat door H. AI. de Koningin van Spanje aan onze Re gering het aanzoek zou zijn gedaan dat 12 Spaansche artillerie-officieren bij het wapen der artillerie in Nederland zouden mogen worden ingedeeldten einde zich in dit Rijk verder in dat wapen te kunnen oefenen. Eenigcn tijd geleden hebben Spaansche officieren verschillende landen doorreisd, oin den staat van dat wapen der artillerie na te gaan. Het isten gevolge van dat onderzoek, dat het oog op Nederland gevestigd is, om aan het opgevat voor nemen gevolg te geven. Uit dien hoofde is het verzoek aan Nederland ge daan. Het zou naar men verzekert, ingewilligd zijn. Eerlang zouden de aangewezen Spaansche officieren alhier aankomen. Alen verneemtdat de Chinesehe familiedie zoowel to Brussel als te Antwerpen in zoo hooge mate de aandacht tot ziclx getrokken heeft, eerlang deze residentie zal bezoeken. Uit Antwerpen berigt mendat de oudste der twee Dames, den 18ien is overleden. In hare laatste oogenblikken hielden haar man en de andere vrouwen zich bezig met talrijke plegtigheden door hunne godsdienst voorgeschreven. De Ministers van Koloniën en Alarine zullen Woensdag en A'rijdag geen gehoor verleenen. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het ontwerp van wettot regeling van het regtsgebied en aanwijzing der zetels van de regts-collegien enz. in verband met het aanhangig wets-ontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt. De provinciale Geregtshoven vallen weg, vier Geregtsho- ven worden opgerigtvoor hooger beroepzoowel in burgerlijke als in straf zaken de beoordeeling in eersten aanleg van criminele strafzaken zal aan de Arr.-Regtbanken overgaan, die tevens met de regtspraak in corr. zaken en burgerlijke gedingen in eersten aanleg belast blijvenen eindelijk zal aan de Kantongereglen eene meer uitgebreide regtsmagt in burgerlijke en strafzaken toegekend worden. Voor dit stelsel wordt het Land in vier dcelen ge splitst. liet regtsgebied der vier Geregtshoven is verdeeld in Arrondissemen ten en deze bevatten de noodige kantongeregten. De Hooge Raad blijft op den tegenwoordigen voet; waardoor het van omstandigheden afhankelijk blijft, of het maximum al dan niet zal behooren te worden aangevulden zal te 's Hage gevestigd blijven. De aanwijzing van het regtsgebied voor ieder der 4 op te rigten Hoven acht de Regering eene zaak van uiterst moeijelijken aard. Naar haar inzien konin verband met het denkbeeld van het hooger beroep in strafzaken, het getal dier Hoven van appel bezwaarlijk op minder dan op 4 gesteld wordenvooral met het oog op het bestaande voornemen om ook bij latere regeling van het militair regtswezenhet hooger beroep van de uitspraken in eersten aanleg aan deze Hoven op te dragen. De volgende indeeling voor die vier Hoven scheen de aannemelijksteNoord brabant, Zeeland en Limburg het gebied van het Hof des Zuider-kwartiers zetel 's Bosch; Gelderland, Utrecht en Overijssel, dat des Ooster-kwartiers zetel Arnhem; Zuid- en Noordholland, dat des AVesterkwartiers, zetel 's Gra- venhage; en Friesland, Groningen en Drenthe, dat des Noorder-kwartiers, zetel Leeuwarden. Wat de Regtbanken aangaat, heeft de Regering voorgesteld de Regtbanken te Eindhoven, Tiel, Brielle, Hoorn, Sneek en Appingadam, als de minste bezwaren aanbiedende, op te heffen. Zij stelt wijders voor de Regtbank van Goes naar Sas van Gent over te brengen. Ten opzigte der Kantongeregten stelt zij voor de opheffing van 6waarvan het voortdurend bestaan, na gedaan onderzoek, door liet algemeen belang, niet scheen gevor derd te worden. Aan het slot der uitgebreide Alemorie van Toelichting is gevoegd een slaat van vergelijking tusschen de bezoldigingen, die nu, bij volkomen voltallig heid van alle collegiën, worden voldaan, en de sommen volgens dit plan te voldoen. Daaruit zal men bespeuren, dat, niettegenstaande de som tot beta ling der kantongeregten door het wegvallen der laatste klasse en de toevoe ging van bezoldigde ambtenaren van het Openb. Aïinisteriemet 60,300 boven de vroeger daartoe gevorderde som verhoogd isdesniettemin op het geheel bedrag bespaard wordt 194,850. Voorls zullen daarbij vervallen: 1°. De kleine onkosten van 7 Prov. Geregtshoven 10,700 2°. De som voor

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1