maï 25, cassave 20banannen 34], tezamen 100 akkers. Deze plantagie telt eeno slavenmagt van 147 hoofden en van deze 93 werkbare, welke voor bet grootste gedeelte op de plantagie Catharina Sophia bij beurten werk zaam zijn. De producten van deze plantagie verkregen, waren: banannen 17,000 bossen, maïs 40 vaten, p. m. eene geldswaarde uitmakende van f3,533.33. 3°. Het etablissement Andresa, aan de rivier Coppename, bestemd voor de boutveilingdoch met welks opheffing, uit hoofde der ongunstige resul taten, in 1849 een aanvang is gemaakt, terwijl een groot deel der slaven magt naar Catharina Sophia werd overgebragtleverde gedurende dien tijd nog ten dienste van verschillende landswerken eene waarde van 4,476. Naar Barbados werden afgescheept: bout, vierkante voeten 6,754 molen wieken per stuk 22brandhout per vaam 57spaken voor wielen per do zijn 40, te zamen voor 7,938, zoodat de geheele opbrengst der houtvelling bedroeg eene waarde van ƒ12,414. Het personeel aldaar bestond uit 6 vrije personen en 197 slavenvan welke als werkbare kunnen aangemerkt wor den 105 hoofden. {Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE13 April. Bij besluit van 8 April jl. n». 44, heeft Zijne Majesteit op hunne verzoe ken eervol ontslag verleend: lt Aan A. Baron Bouman de Rijckholt, als Burgemeester van Gratbem; S. Corlenraadvan GronsveldR. M. A. Magnée, van Horn; J. J. Verhaegh, van Helden. 2°. Benoemd tot Burgemeesters: K. C. J. M. A. Cranen van Bricnen, te AinbyF. X. Vinckente Bocholtz; J. 11. Huismans, te Brunssum J. P. Bruelste Gulpen; P. Yerbeggen, te tlaelon; J. Seheijmans, te Hunsel; J. 4V. Macssen. te Maasniel: C. Kissels, te Meersen; J. W. Goesscns, te Mer kelbeek; J. ïlieelcn, te Neer; J. H. Beusmans, te Nieuwsladt; IV. Honben, te Obbicht en Papenhoven; J. B. Janssens, te Posterholt; J. M. Diedcren, te ScbinnenW. Brandt, te Simpelveld; J. Hansen, te Stein; Th. den Ouden, te Stcvcnsweert; J. II. Janssen, te Voerendaal; P. Ponjce, te WanssumP. J. Voncken, te Wylrc; M. Verlinder, te Gratbem; II. Bcmelmans, te Grons veld; L. Peters, te Horn; J. 11. Janssen, te Helden. Bij Koninklijk besluit van den 8sten dezer, zijn de kantoren der directe belastingen en accijnsen te Aalsmeer en te Leymniden vereeninigd tot ééne ontvangst (hoofdplaats Aalsmeer) en is tot Ontvanger van dat alzoo vereenigde kantoor benoemd de Heer W. Hopmansthans Ontvanger te St.-Michiels-Gestel. Bij besluit van Z. M. van 9 April, is aan Mr. C. C. E. d'Engelbronner Referendaris bij bet depart, van Justitie, vergunning verleend tot bet aan nemen en dragen der versierselen van Ridder der Dannebrog-orde3de klasse, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Men verneemtdat het den Koning behaagd heeftaan de onderschei dene corpsen van bet leger een pracht-exemplaar der levensbeschrijving van 1ID. Vader, Koning AVillem II, door Prof. Bosscha, ten geschenke te zen den om in de boekverzameling van elk reg. geplaatst te worden. HH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HII. Prins Hendrik, en Prins en Prinses Frederik, hebben eergisteren morgen de bediening van het H. Avondmaal in de Kloosterkerk, onder het gehoor van den Wel-Eerw. Heer Huydecoper, bijgewoond. Naar men verneemt, heeft de Engelsche Gezant Sir Abercromby als Kapelaan aan zijn huis verbonden, den Eerw. Heer E. Brine, thans Predi kant in de Engelsche kerk alhier. De Hecren F. van Hogendorp, G. Groen van Prinsterer en A. E. Mackay, hebben alhier eene kiesvereeniging opgcrigt, en zich daarin ten voorbeelde gesteld, zoodanige verecniging te Amsterdam bestaande, onder den naam van Nederland en Oranje. De Hooge RaadKamer van Strafzaken heeft beden uitspraak gedaan in de zaak van J. Slotboom (Kalfjeslaan). De Raad heeft het arrest, wegens verkeerde toepassing van art. 56 Strafwetboek, welk art. de Raad niet toe passelijk oordeelt wanneer een opvolgend misdrijf (na een vroeger begaan zijnde) reeds van zelf met den dood is bedreigd vernietigt. Ten principale uitspraak doende, beeft de Raad den requirant schuldig verklaard aan dood slag met voorbedachten rade en deswege veroordeeld tot de straffe des doods. Het Staatsblad n°. 47 behelst de wet van den 6dcn dezer, tot rege ling der jagt en visscherij n°. 49 de wet van den 7den dezer, ter bekrach tiging van Provinciale belastingen in Friesland, en n°. 52 een besluit van den 30sten Maart jl., waarbij de plaatsing in het Staatsblad bevolen wordt van de overeenkomst tusscben Nederland en België, van 28 Januarij 11., om trent eene verbinding van de electro-magnetiscbe telegrafen in de beide Rijken. Bij die overeenkomst verbinden de Regeringen der Nederlanden en van Belgic zich, om, vóór het einde van het jaar 1852, de telegrafische lijnen in de beide landen aan te sluiten door middel eener lijn, loopende van Antwerpen op Breda, Amsterdam, 's Gravenbage en Rotterdam. In geval tusscben Neder land en België een spoorweg mogt worden aangelegd, zullen de Regeringen der beide Staten zich met elkander kunnen verstaan omtrent eene eventuele verplaatsing der internationale telegrafische lijn. De beide correspondentie kantoren zijn Breda op de Nederlandsche lijnen en Antwerpen op de Belgische lijnen. Evenwel kan op de grens een kantoor van reëxpeditie worden opge- rigt, ingeval dit door de beide Regeringen nuttig mogt worden geoordeeld. Alle gelden cn kosten worden voldaan aan hel kantoor van oorsprong. De Ncderduilsche en Fransche talen zijn voorloopig de eenige, waarin de inter nationale correspondentie der ingezetenen gevoerd mag worden. De overeen komst is voorloopig aangegaan voor den tijd van tien jaren. BOTTERDAM, 12 April. De deelhebbers in de Sehouburg-Vcrecniging hebben besloten tot het doen afbreken van den thans bestaanden schouwburg aan den Cool-Singel, en tot bet bouwen ter zelfde plaatse van een nieuw en ruim schouwburg-gebouw, volgens een door den Architect A. W. van Dam gemaakt plan. NIJMEGEN, 10 April. De Ileeren Mr. v. d. Rrugghen, Voorzitter van de Regtbankcn nogzes ingezete nen dezer stad zijn voornemens zich bij verzoekschrift aan den Koning te wenden en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalom hun verzoek bij de Rege ring aan te dringen, ten einde opheffing van deze stad als vesting te ver krijgen, en hebben hunne medeingezetenen van stad en schependom uitge- noodigd zich hierin met hen te vereenigende gelegenheid waartoe eerstdaags zal worden opengesteld. In bun verzoekschrift wordt als erkend feit op den voorgrond gesteld dat de stad kwijnt en achteruitgaat, de welvaart vermin dert cn de armoede toeneemt, en de voornaamste oorzaak daarvan zien zij hierin, dat zij eene vesting is. Daardoor toch is het onmogelijk de stad uit te breiden, boe aanzienlijk de bevolking ook is toegenomen; hoe groot ook de behoefte aan woningen en gebouwenboe geschikte gelegenheid er ook tot het aanleggen van fabrieken of trafieken is. In meer dan één opzigt beperkt de vesting de vrijheid der ingezetenenen iedere beperking is schadelijk cn verderfelijk. Of nu die beperking voor de verdediging des Lands nuttig of noodzakelijk iswillen de adressanten niet beslissend beantwoordenmaar beroepen zich nogtans op het oordeel van onderscheidene deskundigen, die bet tegendeel in geschrifte betoogd hebbenom welke verschillende redenen zij verlangen dat de vestinggrondenin 1814 aan den Staat afgestaan aan de stad worden teruggegeven. KAMPEN, 10 April. Alhier is aan een dertigtal Onder-Officieren examen afgenomenom hen tot den Officiersrang te bevorderen. Tevens erlangt de inrigting van het in- structiebataillon steeds meer uitbreiding, waardoor vooral de Onder-Officiers stand weldra zal zijn, wat ze tot dusverre in ons leger helaas niet was. LEEUWARDEN, 3 April. Den 6deD dezer zijn voor de Arrondissements-regtbank alhier de pleidooijen begonnen in de belangrijke zaak van den Minister van Koloniën voor het Rijk, eischer, en de minderjarige kinderen van den Heer G. M. Baron du Tour van Belinchave alhier, als erfgenamen in den blooten eigendom van hunnen oom, wijlen den Heer Mr. G. J. Bruce, benoemd Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, en Mev. de Douairière Bruce, te Zwolle, als vrucht- gebrnikster van de nalatenschap des overledene, gedaagden. De vordering van het Rijk bestaat om teruggave te bekomen van 1°. eene som van 60,000 als koste van uitrusting aan den Heer Bruce verstrekt voor de in der tijd voorgenomen reis naar Ned.-Indiëcn 2°. eene som van 33,333,33 als voorschot van reiskosten. Voor den eischer traden op als Advocaat de Heer Mr. J. W. Tromp, Rijks-Advocaat. De Advocaat van de eerste gedaagden is de Ileer Mr. B. Albardaen van de tweede gedaagde de Heer Mr. A. J. van Roijen, van Zwolle. ASSEN, 7 April. De Staten van Overijssel hebbenin hunne buitengewone Zittingbe sloten tot den aanleg van een straatweg langs de Dedemsvaart in bare geheele uitgestrektheid, door vergunning daartoe te verleenen aan Jbr. Junius van Hemert cs., met eene jaarlijkscbe toelage van 275 per uur, cn wel ge durende 20 jarenen daarenboven nog 500 jaarlijks voor de overname van het onderhoud van den weg. Alzoo geeft de Provincie 'sjaarlijks 201,250, terwijl de kosten van aanleg van den geheelen weg, volgens berekening, 53.000 beloopen, en de vergunning is aangevraagd voor 30 jaren. Na verloop daarvanwordt de weg het eigendom der Provincie. MAASTRICHT, 9 April. Eergisteren kwamen alhier van Luik aaneen achttal Russische Officieren uitsluitend met het doel tot bezigtiging van de geweer-fabriek van den Heer P. Stevens, te dezer stede, en zijn in de gemeente Oud-Vroenhovennabij deze stad geplaatst stoomwerktuig, bestemd tot vervaardiging van geweer- loopen. Met belangstelling werd een en ander bezigtigden den Heer Stevens vielen de meest vleijende betuigingen van HH. Officieren ten deel. Na afloop van het bezoek beeft de Heer Stevens de Russische Officieren een dejeuner aangebodenhetwelk door hen welwillend werd aangenomen. HEUSDEN, 11 April. In den loop der voorgaande week beeft zich hier in de stad een dolle hond vertoond; op onderscheidene plaatsen zijn bonden en andere dieren door hem gebeten; alleen in deze stad werden een tiental bonden afgemaakt-, die men verdacht hield van gebeten te zijn. De policie heeft onmiddelijk maatregelen genomen en bevolen alle honden vast te leggen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELA», LONDEN, 10 April. H. M. heeft aan den nieuw benoemden Oostenrijkscben Minister, den Graaf Buol-SchauensteinWoensdag een afscheidsgehoor verleend. Lord Eglington, de nieuwe Lord-Luitcnant van Ierland, legt eene bij zondere belangstelling in bet schoolwezen aan den dag. Sedert zijn nog kortstondig verblijf te Dublin beeft hij reeds vijf bezoeken in de volksscho len aldaar afgelegd, om zich met al de bijzonderheden der inriglingen van het onderwijs bekend te maken. Te Cacrgelagbop Anglesey, overleed den 8sten Maart Mej. M. Prichard

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2