LEYDSCHE COURANT; 1852. MAANDAG, 12 APRIL. BIXXEXTAXDSCHE BERIGTEX. BUITEXLAXDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN10 April. Z. SI. heeft bij besluit van den 6del> tot Grillier bij bet Kantongeregt te Noordwijk benoemd Mr. J. G. KistAdvocaat alhier. Den 7den dezer overleed te Luik na langdurig lijden de Hoog-Eerwaarde Heer Cornelius Itichardus Antonius van Bommel, Bisschop van Luik, Huis- Prelaat van den Paus en Bisschop-Adsistcnl bij den Apostolischen Stoel. Hij was den 5dcn April 1790 alhier geboren. Hij omhelsde vroegtijdig den gees telijken stand, werd bestuurder van 'tin 1825 opgeheven Seminarium van Ilageveld bij Yelzen, en in 1829 tot Bisschop benoemd. Hij was een man van ongemeene geleerdheidoverigens een voorstander van het Pauselijk gezag en van de Jesuiten-zendingen en hield bij de scheuring tusscben de Noorde lijke en Zuidelijke gewesten in 1830 de party van het land zijner inwoning. Daags voor zijn overlijden ontving hij de laatste Kerkgeregten van zijnen Vicaris-Generaal Neven in tegenwoordigheid van den Aartsbisschop van Tyrus en verscheidene geestelijken. Een paar uren voor zijn afsterven liet hij allen tot zijn sterfbed naderenreikte ieder hunner de hand en gaf den zegen met eene uitdrukking van toegenegenheid en vroomheiddie alle harten bewoog en aller oogen tranen deed storten. Daarna zegende hij nog zijnen inkonien- den vriend Bellefroid, Leeraar aan het Seminarium van Sb Trnijen en de leden zijner familie. De herstemming voor een Lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Leyderdorp is bepaald op Donderdag den 15dc0 April aanstaande. 's GRAVENHAGE 10 April. De Koning van Pruissen heeft Dr. AV. IlendrikszDirecteur van de inrigting Zuiderburg onder Rijswijktijdens zijn verblijf te Berlijn benoemd lol Ridder van den Rooden Adelaar. De versierselen werden hem door Prins George op de borst gehecht. Z. H. de Groothertog van Saksen-Wei mar- Eisenach heeft den Iloog- leeraar Bosscha, schrijver van het leven van Willem II, de Ridderorde van den Witten Valk vereerd. De Commissie uit het Prov. Geregtshof in Zuidholland, tot het afne men den examina van hen, die zouden verlangen naar het ambt van Notaris te dingen, zal vaceren op Donderdag den 13clen Mei 1852 (en zoo noodig de daaropvolgende dagen) in eene der zalen van het gebouw, waar in het Hof zitting houdt. De Collecte voor de gewapende dienst heeft alhier opgebragt 1020. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Vele manschappen van verschillende corpsen en wapens, worden naar Harderwijk gezonden, om in het laatst dezer maand, ten getale van 150 naar Java te vertrekken. AMSTERDAM, 9 April. Gisteren hield de Nederl. Telegraphen-Maatschappij eene vergadering, waarin het verslag werd uitgebragt. Daaruit bleek dat de werken tot den aanleg van den telegraaph van hier naar den Helder op 18 Mei 1851 gereed waren en gekost hebben 35,000. Er zijn overgebragl 1227 tijdingen. De ontvang sten in de 7| afgeloopen maanden hebben bedragen ƒ1595.35. De mede- deeling eener volledige opgave der zeetijdingen aan de abonné's alhier kon nog niet plaats hebbenomdat de Minister van Financiën die mededccling niet wilde toestaandan nadat de Amsterdamsche lijsten zouden zijn opge maakt en dus niet voor 8 ure des avonds. Uit de vervolgens goedgekeurde balans blijkt, dat, ondanks den min gewenschten loop der exploitatie, de maatschappij nog een overschot van ƒ1812.09 heeft. Het Prov. Geregtshof van Noordholland heeft gisteren P. Dweclaart, beschuldigd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade, gepleegd jegens zijne vrouw, te Haarlem, in den avond van 23 Januarij jl. schuldig verklaard aan moedwilligen doodslagzonder voorbedachten radeen hem ver oordeeld tot geesseling en brandmerk, met den strop om den hals, uiltevoe- ren te Haarlem en tot twintig jaren tuchthuisstraf. 's HERTOGENBOSCII8 April. Zaturdag 11. waren een paar landlieden bijenkorven gaan uitzetten in het Aeldensch bosch nabij het landgoed Ileerenbcck, gemeente Oirschot. Toen zij des Zondags die korven, nazagenbespeurden zijdat dc heide aldaar was afgevreten en bedekt met hertenmest. Daarop het bosch doorzoekende, ont dekten zij een hert en eene dragende hinde, waarop zij des Maandags jagt maakten en het geluk hadden het hert te schieten, het wijfje is men nog niet meester kunnen worden, het geschoten dier was zeer schoon en droeg reeds zijne volle takken. Nabij het dorp Goirle heeft een hevige boschhrand gewoed, die vrij groote schade heeft aangerigt; de brand moet door onvoorzigtigheid van spe lende knapen ontstaan zijn. Te Hoogerheide zijn twee kinderen van eene weduwe, welke naar de mis was gegaan, in hun bed verbrand. Een zoontje van 8 jaren was met deze jongere broertjes te huis gelalen, maar heeft zich nog kunnen redden. Het geheele huisje met al wat er zich in bevond, is door de vlam men verteerd. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het stoken van ligt hout of bladeren. ENGELAND. LONDEN, 7 April. Bij Koninklijk besluit zijn de nieuwe zilveren muntstukken van een gn - denhet tiende van het pond sterlingvoor wettig betaalmiddel verklaard. Deze stukken zullen de halve kroonen, die 2j sh. golden, vervangen en eene waarde hebben van 2 sh. De zuivere opbrengst der staatsinkomsten in het met den 5den geëindigd jaar is geweest 49,591,807 tegen 50,299,365 in het vorige jaar; eene vermindering die ten deele aan de afschaffing of verlaging van belastingen toe te schrijven is. De income-tax heeft in het laatste jaar weder 119,579 minder dan in het vorige jaar opgebragt, waarin de ministeriele bladen een blijk zien van afnemende welvaart, terwijl de Times en andere bladen, die de handelsvrijheid voorstaan, in de nu bekend gemaakte staten van de op brengst der middelen gunstige verschijnselen opmerken. In de eerstvolgende drie maanden zal eene som van 681,599 M tot het inkooperuvan staatsschuld worden besteed, zijnde die som het hij de wet daarvoor bestemde vierde ge deelte van het batig slot van 't afgeloopen jaar. - Aan het Parlement is van regeringswege een staat medegedeeld van het aantal slaven die van 1842 tot 1851 op de kust van Afrika ingescheept en in Brazilië en op Cuba ontscheept zijn. Op Cuba zijn 3,630 ontscheept in 1842 en 5,000 in 1851; in Brazilië 17,435 in 1842 en 3,287 in 1851. In de Polytechnische school alhier heeft men eene nieuwe wijze van verwarming beproefdwelke bestaat in het plaatsen van dunne metalen platen in den haard, waarop eene gasvlam gerigt is en waardoor hel schijnsel van een vuur nagebootst wordt, terwijl de platen, welke dadelijk gloeijend wordeneen buitengewonen graad van warmte verspreiden. Bij deze wijs van stoken is men bevrijd van alle kolendamp, roet, rook of dergelijke on- geriefclijkheden, en het vuur kan op eens gebluscht of, naar verkiezing, op een lagen of hoogen warmtegraad gehouden worden. De uitvinder is Dr. Bachholfner. Berigtcn uit Australië hebben op nieuw de aandacht van de speculan ten en niet minder van de staatsmannen en staathuishoudkundigen op de goudproductie van onderscheiden onzer koloniën in dat werelddeel gevestigd. De bladen gewagen schier van niets dan van nieuw ontdekte goudhoudende gronden, van schielijk verzamelde groote hoeveelheden stofgoud, van ontvol king der minder rijke oordendaarbij ook van geweld en misdaad onder de goudzoekers, van magteloosheid der Policie, van toepassing van het Lynch- regt, enz. Bijna al de Policie-beamhten te Melbourne en vele Gouvernements ambtenaren aldaar hebben hun ontslag genomen, en zijn naar de goudstreek gegaan. Sedert het begin dezer week is alhier reeds 400,000 Australisch goud ontvangen, benevens opgaven waaruit blijkt dat nog eens zooveel in gescheept werd. De opkoopers daar te lande betaalden de once gouds met slechts 2 15 sh. tot 2 17 sh. en wilden bij de schaarschhcid van ge munt metaal slechts 2 of daaromstreeks op eene oncc gouds voorschieten. Van deze schaarschhcid is reeds door onze speculanten gebruik gemaakt om gemunt goud naar Australië te zendenen men verwacht dat zij daarop I groote winsten zullen behalen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1