COURANT,! LEYDSCHE WOENSDAG, 7 APRIL. BIMMEMLAMDSCHE BERÏGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag 9 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ■uit Zaturdag Avond. LEYDEN6 April. Op den Ilollandschen spoorweg zijn in Maart vervoerd 62,836 personen cn is ƒ72,432 ontvangen. Het getal reizigers beliep in het afgeloopen vieren- dceljaars 169,971 en de ontvangst ƒ190,967. Op den Rbijnspoorweg zijn in Maart vervoerd 25,152 personen en is 42,468 ontvangende geheele ontvangst beliep sedert 1°. Januarij ƒ123,648. Op de 11. Donderdag door de Ned. Handelmaatschappij te Rotterdam gehouden veiling, zijn 1021 pakken Java tabak verkocht van 13 j tot 111 centen, dooreen 29 eenten ruim en de 240 kisten Java-sigaren tot ƒ144. De Handcl-Maatschappij zal doen verkoopen te Rotterdam, op Donder dag den 29sten April, 73 heele en 1402 kwart kisten Java Indigo, 122 kisten Java Cochenilleliggende aldaar. Te Amsterdam, op Maandag den 315611 Mei 413 heele en 942 kwart kisten Java Indigo, 137 kisten Java Cochenille, liggende aldaar. Met voorbehoud, de hoeveelheid Indigo ter laatstgemelde plaatse nog te vermeerderen met 385 kwart kisten, ongeveer 295 pikols, wanneer het schip, waarmede deze aanvoer verwacht wordt, tijdig genoeg binnenkomt. Men verneemt dat ter provinciale Griffie van Zuidholland ter inzage ligt een exemplaar der voorwaardennaar welke het Spaansch Gouvernement voornemens is, het leggen van cenen spoorweg van Aranjuez naar Alinanza, den 31stcn Julij eerstkomende, te Madrid aan te besteden. 's GRAVENIIAGE 6 April. Z. M. heeft benoemd tot Griffier van het Kantongercgt te AVageningcn, Mr. W. J. B. Besier, Advokaat te Arnhem. Z. M. heeft op hnn verzoek eervol ontslagen de Burgemeesters van Ouder- Amstel en Pernis, de Hoeren P. J. O van Tal ma Wierdsma enAV. Ver- du yn cn in de plaats van den eerste benoemd den Heer F. van Campen, met vergunning om Secretaris dier gemeente te blijven. Nog heeft Z. M. be noemd tot Burgemeester van Stad llardènbergMr. J. van Delden. Z. M. heeft aan den Hoogleeraar C. L. Blume te Leyden vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Ridderorden van Hendrik den Leeuw en van de AVurtembergsche Kroonhem door den Hertog van Bruns- wijk cn den Koning van AVurtemberg geschonken. Z. M. heeft aan de Commissie ter oprigting van een standbeeld van Rem brandt te Amsterdam berigt, dat hij den dag der onthulling op 27 Mei be paald heeft en die plegtigheid zal bijwonen. H. K. H. Prinses Frederik heeft aan het Dames-gezelschap Cecilia te Medemblikter verloting voor de armen kinderbcwaarschooleene fraaije schilderij gezonden. Gisteren is in eene plegtige algemeene vergadering van den Hoogen R.aad der Nederlanden, de Heer Mr. J. Crans, laatstelijk Raadsheer in het Prov. Geregtshof van Zuidholland, als Raadsheer in den Hoogen Raad geïnstalleerd. De lieer Proc.-Gen. v. Maanen heeft in korte trekken, doch in gevoelvolle bewoordingende verdienstengeschetst van het afgestorvene lid den Heer Mr. II. Gevers, wiens plaats thans werd vervuld. Hij heeft vervolgens den nieuwbenoemde gelukgewenscht cn hem de verzekering gegeven van het ver trouwen des Raads, dat de kennis en bekwaamheden van den Heer Crans zullen strekken tot bevestiging der eer en waardigheid van den Hoogen Raad. Nadat de Proc.-Gen. hierop bet gebruikelijk requisitoir had genomen, heeft de Heer President Mr. AAr. B. Donker Curtius van Tienhoven het woord opge vat. Hij betreurde in treffende bewoordingen het verlies van zijnen oudsten ambtgenoot en vriend, die zich zoowel in maatschappelijke, staatkundige als regterlijke loopbaan had onderscheiden. Het woord rigtende tot den nieuw benoemde, beeft bij dezen buide gedaan, wegens zijne regtskennis cn juist heid van oordeel in eene zoo langdurige regterlijke loopbaan aan den dag gelegd. De Voorzitter heeft ten slotte zich thans slechts met een enkel woord beroepen op zijn' meermalen uilgedrukten aandrang tot bevordering der stoffelijke belangen cn van de uiterlijke waardigheid van het gebouw, ■waarin dit hoogst Regterlijke Collegie gevestigd is. De Heer Crans vervol gens door den A'oorzitler verklaard zijnde wettig te zijn ontvangen en toege laten als Raadsheer van den Hoogen Raad, is deze plegtige en algemeene zitting gesloten. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft den 29slcn Maart jl. eene lijst van zes Candidaten opgemaaktter vervulling der vacature van Raadsheer in dat Hof. Tot Candidaten zijn gekozen de Heeren 1°. Mr. C. D. Beels, Regtcr in de Arrond.-Regtbank te Rotterdam2°. Mp. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, Regter in de Arrond.-Regtbank te Rotterdam; 3°. Mp. D. Tie- boel Siegenbeek, Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Leyden; 4°. Mp. J. AV. Schuurman, Regter in de Arrond.-Regtbank te Gorinchem 5". Mp. P. A. Sander, Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Dordrecht, en 6°. Mr. G. Del prat, Advocaat bij den Hoogen Raad der Neder landen (Rijks-advocaat). Heden is door het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland, onder voor zitterschap van Mp. Euyskes, de zaak behandeld van J. C. Sterrenburg, Burgemeester en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Berkel en Roden- rijp, appellant van een vonnis der Arrondissements-Regtbank te Rotterdam, waarbij hij is veroordeeld tot 8 geldboeten ieder van 1000, of bij onver mogen tot eene gevangenisstraf van één jaar en in de kosten, ter zake van acht verschillende overtredingen van het verbod bepaald bij art. 197 der A Vet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817om eenig manspersoon ten huwelijk aan te teekenen of in den echt op te nemen, zonder dat hem bij behoorlijk bewijs gebleken wasdat zoodanig manspersoon aan de verpligtingendie ten aanzien der nationale militie op dezen mogten be rust hebben, tot dat oogenblik voldaan heeft. De appellant heeft zelf zijne verdediging voorgedragen, en zijne memorie nader ontwikkeld, welke bij aan het Ilof had overgelegd. Hij beeft geconcludeerd tot zijne vrijspraak, op grond, dat hij niet zoude hebben misdreven, maar de uitlegging die hij aan de wet gegeven heeft niet alleen de ware zoude zijnmaar dat hijindien hij anders gehandeld had, tegen de wet zoude gehandeld hebben. Het Openbaar Ministerie heeft, bij monde van den Heer La Grappe Dominicus, geconcludeerd tót conformatie van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 13 April aanstaande. De Ministers van Marine en Koloniën hebben eene commissie benoemd, om de vestingwerken aan den Helder op te nemen en voorstellen te doen ten einde die te versterken, overeenkomstig het tegenwoordig stelsel van verdediging. Gisteren beeft aan het Min. van Binnenl. Zakende aanbesteding plaats gehad van het graven der nog overschietende gedeelten der hoofd- en kruis vaarten door de droogmaking van het Haarlemmermeer, in drie percelen, welke werkzaamheden zijn aangenomen door den Heer P. C. de Jong, te Ameide, het lste en 3de perceel, en wel het lste perceel voor 80,000 en het 3de perceel voor 52,000en door den Heer C. Visser te Sliedrechtbet 2dc perceel voor 78,000. De aanbesteding van bet bouwen van een R. K. Oude Mannen- en Vrouwenhuisbenevens eene Kapel daarachter, die A'rijdag avond 11. heeft plaats gehad en waarvan de aannemers waren de Ileeren Q. AVennekes en J. P. van Essen, voor ƒ88.822, is, uithoofde dat deze som de raming is te boven gegaan, niet goedgekeurd; er zal dus eene herbesteding plaats hebben. Gisteren avond is in het openbaar alhier, het Bad-Hotel Techno-Thermes, aan den Scheveningschen weg dat was toegewezen aan den Heer C. Krul- der qq.voor ƒ14.700, aan hem voor dien prijs verbleven. Bij de beraadslaging over de suikerwet, in de Tweede Kamer, zeide de Heer IlGffman, dat de invoer van ruwe suiker bedroeg 96 millioen in 1848, 98 millioen in 1849, en 103 millioen in 1850; dat de uitvoer be liep 34 millioen ffi in 1848, 27 millioen in 1849 cn 22 millioen in 1850 en dat de uitvoer van geraffineerde suiker beliep 43 millioen in 1848, 47 millioen in 1849 en 59 millioen in 1850. De Heer Baud voerde aan, dat de 47 suiker-raffinaderijen in ons land een aanzienlijk getal ingezetenen onderhouden. Vóór 1819 bestond bier geen uitvoer van geraffineerde suiker; in 1830 bedroeg die reeds 12, 15 jaren later 43 en thans 59 millioen ffi. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Op den 25stcn Maart 11. heeft te Brussel tusschen den Nederlandschen Gezant en den Belgischen Gevolmagtigde de uitwisseling plaats gehad der wederzijdsclie akten van bekrachtiging op de overeenkomst, den 28sten Ja- ij nuarij dezes jaars tusschen Nederland en België aangegaan, tot inrigting j eener telegraphische verbinding van de beide Rijken. Den lsten dezer beeft tc Berlijn tusschen den Nederlandschen Gezant

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1