Hij werd in 1482 in den Briel geboren en opgevoed, bezocht op 22-jarigen leeftijd de Universiteit te Parijs, bleef er 4 jaren en werd op 48-jarigen ouderdom Pastoor te Heenvliet, bij den Briel. Hoe hij daar leefde en werkte en, onder de algemeene neiging tot hervorming in ons land, de ontwikkeling en aanvraag zijner reformatorische ondernemingen geschiedde, hoe dit alles hem, na een leven vol moeite en zorg, op den brandstapel bragt, is in bo vengenoemd werk beschreven, met dat talent, waardoor de pen van den Hoogleeraar Moll, zich ook als gewijd geschiedschrijver, een naam maakte. Achter liet werk zijn vele bijlagen, als bewijsstukken voor het geschrevene, geplaatst. De uitgever zorgde, dal het werk op best papier, met een zeer nette en duidelijke letter, voorzien van een fraai Portret van Merula en eene keurige afbeelding van het Merula's-Weeshuis in den Briel, in het licht verscheen. -Naar wij vernemen, zegt het Handelsbladzal de Heer M>'. P. Schel- tcma, Archivarius dezer stad en provincie, op den avond vóór den dag der onthulling van Rembrandt's standbeeld, ter opening dier plegtigheid in de Maatschappij Arti et Amicitiae, eene redevoering over Rembrandt houden, welke rede, verrijkt met uitvoerige bijlagen over het leven van Rembrandt, in het licht zal worden gegeven. Hierdoor wordt voldaan aan de behoefte die er bestond, om het leven van den vermaarden kunstenaar, op oorkonden steunende, te onderzoeken, en het is den ijverigen en geleerden onderzoeker geblekendat bijna al de feiten door Iloubraken en zijne naschrijvers ver meld onjuist zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BS E TL «5 S K. BRUSSEL2 April. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft eergisteren met algemeene stem men het wetsontwerp aangenomen tot aanvulling van uitgaven voor het Departement van Oorlog over het loopendc jaar, ter somme van 4.700,000 fr. Het wetsontwerp om vrijheid van doorvoerregtenwelke Nederland en Engeland reeds genietentot alle andere volken uit te breidenis met 42 tegen 29 stemmen verworpen. FRAMH RIJK. PARIJS, 1 April. De President heeft den 31ston Maart den Senaat geopend met, een korte toespraak, waarbij hij hen herinnerde dat ieder van hen door zijne betrek king eenigermate Minister en "Wetgever was, en dat zij met hem verantwoor delijk waren aan het volk voor het nut van hunnen arbeid. Daarna heeft hij hun den eed afgenomen. De Belgische dagbladen deelen de aanspraak mede van den Voorzitterden Maarschalk Jerome Bonaparte, [geb. in 1784] oom van den President der Republiek en gewezen Koning van Westphalen [van 18071813]. Hij verklaarde dat het dictatorschap thans was geëindigd, en dat de constitutie geen volmaakt maar een volmaakbaar gewrocht was, hetwelk slechts eenige hoofdtrekken der staatsregeling bevatte. De Senaat was niet eene wetgevende, maar eene behoudende, evenwigt en vastheid scheppende magt, daarbij had de Senaat eene gewigtige bevoegdheid in zijn regt om w ets-ontwerpen betref fende groote nationale belangen aan bet gouvernement voor te slaan. Hij vermaande de senatoren om zich wijs te betoonen, bezadigd en mededoogend, en kloekmoediger in de ure des gevaars dan de Senaat bij den val des Keizer- rijks, en eindigde diep geroerd aldus: »lk dacht dat mijne loopbaan geslo ten was, toen de President der Republiek mijne vaderlandsliefde en verknocht heid inriep. Na zooveel lotwisseling, na jarenlange ballingschap, moest de laatste nog in leven zijnde senator van het Keizerrijk, het eerste lid van den Senaat der Republiek zijn; zoo wilde het de Voorzienigheid, en met blijd schap berust ik in hare beschikking, die mij als zamenhechlenden schakel tus- schen het verleden en het tegenwoordige heeft gesteld." Het beknopt verslag der eerste zitting van het Wetgevend Ligchaam luidt aldus: Zamenstelling van het bureau: de Heeren Dalloz, Hertog van Ta rente, Eschassériaux en Dugas, Secretarissen. «Mededeeling van ewi door de Heeren Generaal Cavaignac, Carnot en He- non geteekenden brief, houdende weigering van eedsaflegging, (zie ons vorig nomrner). Verklaring dat de onderteekenaars van den brief beschouwd wor den als hun ontslag genomen hebbende. «Ontslag van den Heer Renouard ten gevolge der aanneming van ambts werkzaamheden die met de betrekking van afgevaardigde onvereenigbaar zijn. «Verdeeling door loting in zeven afdeelingen. «De zitling is ten 21 ure opgeheven." De Heer Billault heeft deze eerste zitting met een aanspraak geopend, waarin hij zeide dat het volk van den Voorzitter krachtige en beschermende staatsinstellingen had gevraagddie Frankrijk weder veilig en groot zullen maken die als '1 ware gewijd zijn door inroeping der onvergankelijke beginselen van 1789, en gesterkt door dien geest van staatsgezag welke het tijdvak van het Consulschap bezielde, en thans in werking moeten worden gebragt. De staatsregelingzeide hijheeft ons de bewilliging toegekend van de be lastingen, de behandeling van de staatsbegrooting en van alle wetten; zij geeft ons niet alleen het regt om vrij en openlijk te beraadslagenom aan te ne men of te verwerpen, maar ook hel regt van amendement, het regt om de voordragten te wijzigen, niet meer bij wijze van improvisatie, maar met rijp overleg. «Laat ons allen, dus eindigt hijvereenigd in de heilige liefde voor het vaderland, aan de wereld niet meer eene vergadering van hartstogtelijlce woelgeesten tc aanschouwen geven, maar eene ware vcreeniging van wetge vers die, met de kalmte en ernst der wet zelve, over de hun voorgelegde groote belangen beslissen." De Moniteur van eergisteren behelst nog verscheiden besluiten van den President, doch alle binnen den werkkring van het uitvoerend gezag vallende, of vóór de opening der Kamers genomen. Een bepaalt dat op een der open bare pleinen van Parijs, een gebouw voor kunst- en nijverheids-tentoonstellin gen en voor openbare plegtigheden en feestennaar het stelsel van het ge bouw der wereldtentoonstelling te Londen, zal worden opgerigt; eene parti culiere maatschappij heeft reeds aanbiedingen gedaan. De President heeft 1000 francs gegeven ter ondersleuning van werk lieden, die door het afbranden eener Looijerij zonder werk zijn. PRUIS SEN. Men meldt uit Koblentz dat de scheepvaart uit de Nederlandsche havens naar den Bovenrhijn thans zoo levendig isdat het groot aantal slepers ontoereikend is, om de reeds bevrachte schepen hooger op te voeren. De ladingen bestaan hoofdzakelijk in granen. De graanprijzen waren op alle markten van zuid- en westelijk Duitschland dalende. STTAÊ9S BERIGT EW. ïjitrgcrltjfcc Van den 35 tot en niet den 31 Haart 1853. BEVALLEN: J. C. Nagtegaai, geb. van der Wijngaard, Z. C. J. Ryn- vis, geb. Stikkelorum, D. A. Langezaalgeb. Bol, D. II. C. Nootho ven van Goor, geb. van der Post, Z. J. Floryngeb. van Leeuwen, Z. A. M. Weytenburg, geb. Carton, 7,. E. Freersgeb. de Bink, Z. A. Metscher, geb. Brussee, Z. J. Adamse, Z. C. Segaar, geb. Rie- beek, D. G. Gysman. geb. Oostelaar, D. B. A. Dullemond, geb. van Dolder, D. H. M. Jansen, geb. de Vries, Z. P. A. Janssen, geb. Die- penbach, D. M. E. de Koning, geb. Kums, D. C. den Os, geb. Sjar- din, Z. E. de Geus, Z. J. C. de Rooy, geb. Stiva, D. M. II. Floryn, geb. van der Steen, Z. C. van der Meer, geb. Benning, Z. J. Singerling, geb. Radel, Z. A. C. Willemse, geb. Mente, Z. F. E. van der Wcyden, geb. Kams, Z. A. B. Korthals, geb. Uittenbosch Z. W. S. F. van Oosten, geb. Smit, D. A. A. van Zyp, geb. Meerleveld, Z. II. C. Servaas, geb. van der lleyde, D. J. P. E. Kropff, geb. Quaad- gras, Z. - J. Sloos, geb. Vermey, Z. G. van der Hart, D. GEHUWD: D. van de Couzyne, Jm. en J. M. Verdonk, Jd. J. Vry- bloedJm. en M. M. la Court, Jd. H. N. van Amerom, Jm. en M. M. Najer, Jd. OVERLEDEN: A. J. Wunnink, geb. Backer, 68 j. K. van Ettinger, Z.18 m. A. M. E. van 't Hul, geb. Theising, 64 j. A. van Gigch. Z., 4 d. J. M. C. Pufkus, D.. 10 d. S. R. Urker, 74 j. M. J. J. Delclisur, 58 j. E. Machielse, D.3 w. C. van der Walle, geb. Lefe- ber, 33 j. C. Tiomvn Z., 7} j. Mr. G. C. J. Baron van Massow, 57j. P. Crama, D.7 j. S. van Gigch, Z.4 d. G. M. Slegtenhorst I)., 18 m. P. II. Favier, Z.1 j.J. M. Hoos, D.4 j. H. van Gelderen Z., 4 m. G. Bogaerts, geb. Ouwerkerk, 63 j. A. Verhoogt, 24 j. G. M. van der Blij D., 4 w. M. Melkstap, geb Dozy, 77 j. II. W. Kragt, 63 j. De BLTiGEMEESTER der Gemeente LEYDEN brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen, dal de Commissie van Fabricage, benoemd in de Raads vergadering van den 25st™ Maart jl., wekelijks vergadert des Dingsdags ten 12 ure. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 3 April 1852. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende bet verzoek van Hendrik de Groot, Tabaksverkooper wonende alhier, tot bekoming der vereischte vergunning, om in het aan den requestrant toebehoorend Huis staande en gelegen op de MareWijk VI. N°. 1184, een Tabakeest en Kofjijbrander te mogen doen plaatsen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het liooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders op het Raadhuis dezer Gemeente zal worden gevaceerd, op Donderdag den 8stc" April aanst., des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemclde verzoeken o]) dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet tc hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn. Leyden, 1 April 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris y. PUTTKAMMER. Derde Zitting van den Militie-Daad over het Kanton Legden, N". 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yzn LEYDEN, ontvangen hebbende van dc-n Heer Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid- Holland, eene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militie-fiaads voer deze Gemeente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Woensdag den 14,lcn April 1852, des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummervcrwisselaars, welke de dienstpliglige Lote- lingen dezer Gemeente zullen verlangen te geven alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Gotelingen, wier zaak lot deze Zitting is geadjour- neerd; Brengen zulks bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van lieden af, dagelijks de Zondagen uitgezon derd, 's morgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noodige informatiën, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, ofwel derzelver ouders, Ie moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke, on der den naam van Commissionairs, somwijlen dezelve misleiden, zoo door met

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2