LEYDSCHE COURANT. ipj& wr N". 5! MAANDAG, 29 MAART. /V»! BIXXEXLAXDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zuturdug Avond. *3* Ti l o r N Y-v VU De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke tiommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN27 Maart. Tot in 1850 heeft de Gustaaf-Adolf-Vereeniging aan bijna G00 Protes- tantsehe gemeenten onderstand verleend, en daartoe bij de ƒ700,000 aange wend. Zij strekt hare bemoeijingen over de gehcele wereld uit. De Indiër meldt, dat het Evangelie var. Matthaeus, in de Alfoersche taal, bewerkt door den Zendeling K. T. Hermann, door het Nederl. Bijbel genootschap is in het licht gegeven. Het is bewerkt voor de Inlandsche Christen-gemeenten in de Manehasse op Celebes en is de eerste proef van de zen aard in die taal. Het Handelsbl. bevat het volgendeVolgens de laatst ingekomen be- riglen bij het comité voor de actiën in de bank der Vereenigde Staten, was de algcineene vergadering van aandeelhouders uitgesteld tot den 17de" dezer maand. Gelijk men zich zal herinnerenzou waarschijnlijk op die vergade ring een volledig verslag van den financielen staat der bank worden uitge- bragt. zoodat wij dit eerstdaags kunnen te gemoet zien. Als reden van dit uitstel wordt opgegeven, dat er voorslagen van schikking waren gedaan door het bestuur van Pennsylvania-, betreffende deszelfs vordering op de bank van 100,000 dollars jaarlijksche belasting over de laatste tien jaren, gedurende welke het charter, niettegenstaande den toestand van insolventie, is van waarde gebonden. Men verwachtte te Philadelphiadat deze aangelegenheid langs den minnelijken weg, in het voordeel der hank, zou worden vereffend. Den 31sten dezer zullen kerkvoogden der Herv. gemeente te Stolwijk aanbestedenhet bouwen eener nieuwe pastorie voor die gemeente. Zesde Vervolg van het Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n°. vanlO, 12,17 19 en 24 dezer). Het departement der onbeheerde boedels en weezen is belast met de be reddering en vereffening van alle boedels en goederenw elke overeenkomstig de beslaande bepalingen voor onbeheerd worden gehouden. De administratie bestaat uit eenen hoofd-ambtenaar welke den titel voert van curator, met de aan dezen toegevoegde geëmployeerden, en uit een collegie van Commissarissen. De curator moet den ouderdom van 25 jaren hebben bereikt. "ij geniet een vast jaarlijksch tractement, doch mag geenerlei emolumen ten onder welken naam ooktrekken. Hij moet voorts in zijne hoedanigheid van curator en weesmeester eenen borgtogt stellen van ƒ20,000, ten genoege van den Gouverneur. Het collegie van Commissarissen bestaat uit een President en twee leden, door den Gouverneur benoemdgeadsisteerd door eenen Secretarismede door den Gouverneur benoemd. De Secretaris geniet een vast tractement en bepaalde emolumenten. I)e Commissarissen zullen altijd moeten gekozen worden uit de gegradueerde leden van het geregtshof, den President onder dezelven begrepen. Jaarlijks inct den eersten Januarij treedt een hunner af. om door eenen anderen te worden vervangen. De aftredende is echter weder benoembaar. De administrateur van finantien is verpligt het bureau van den curator ten minste vier malen in het jaarsteeds op ongezette tijdente inspecteren ten einde te onderzoeken of de boeken in behoorlijke orde zijn aangelegd en nanuwkeurig worden bijgehoudenen den staat der kas te verifiëren. Commissarissen vergaderen eenmaal 's weeks. Het oppertoezigt over alle onmondigen in de kolonie is opgedragen aan eenen pupillairen raad, welke is zamengesteld uit den Gouverneur, als Pre sident, den Procureur-Generaal en den administrateur van finantien, bijge staan door eenen Secretaris, die door den Gouverneur benoemd wordt. De weesmeester, die steeds dezelfde persoon moet zijn als de curator bij de administratie der onbeheerde boedels, is ambtshalve verpligt om de voogdij op te nemen en uit te oefenen over alle zoodanige minderjarigen, als in het geval verkeeren van geenen voogd te bezitten. De weesmeester is verpligt aan den pupillairen raad jaarlijksche rekening en verantwoording te doen van alle boedels, welke door hem worden beheerd. De Procureur-Generaal is meer bijzonder met het toezigt over de dage- lijksche werkzaamheden van den weesmeester belast. De weesmeester staat daarenboven in eene gelijke betrekking tot den ad ministrateur van finantien, als de curator. Aan alle boedels, welke door den weesmeester worden geadministreerd, brengt hij in rekening1°. pCt. van gelden in nalura in eenen boedel gevonden; 2°. 5 pCt. van alle af te lossen kapitalen; 3°. 5 pCt. van alle te ontvangene penningenspruitende uil den verkoop van vaste goederensla ven, meubilaire en andere roerende goederen; 4°. 10 pCt. van alle te ontvan gene boekschuldentot en met het bedrag van tien duizend guldenen 5 pCt. van hetgeen dit bedrag te boven gaat, en 5°. 10 pCt. van alle te ontvangene renten en inkomsten van uitstaande kapitalen en vaste goederen als ook van alle te ontvangene huurpenningen van buizenslaven enz. De weesmeester geniet de helft dezer provisie tot eene belooning voor zijne moeite. De wederhelft strekt ten behoeve der koloniale kas. In 1849 stonden 378 weezen onder openbare voogdij. Daarvan werden 5G uit eigene middelen en 285 door particulieren en nagelalene betrekkin gen verzorgd. Door het bestuur werden er 37 gealimenteerd. Er bestaat geen gesticht voor min- of onvermogende weezen. Deze worden echter verzorgd doormiddel van bijdragen der ingezetenen. Verv. hierna.) 's GRAVENIIAGE 27 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Griffier van het Prov. Geregtshof in Noordholland Mr. IV. Goedkoop, thans Advoc.-Gen. bij bet Prov. Geregtshof in Drenthe. 7,. M. heeft Mr. A. J. L. Baron StratenusRaad van Legatie bij het Gezantschap te Londen, benoemd tot Zaakgelastigde der Nederlanden bij het Ilof van Hanover en bij de Hanzeesteden. Den 25sten is de eerste Delftlandsche grasboter aan Z. M. aangeboden door den bouwman A. Klapwijk, te Delft. Ter Rekenkamer is wederom overgebragt eene som van f 142,330 aan ingetrokken muntbilletten van ƒ1000, 5Ö0, 100 en 10, zoodat thans inge trokken is voor eene som van 16,338,560 aan muntbilletten. 'fioeede Ktimer iter Staten-deneraat, Zitting van Zaturdag 27 Maart. In deze Zitting is door de Ileeren Bachiene, Hofman, Blussé, Metman en van Dam van Isselthet bepaalde voorstel gedaanvergezeld van eene Me morie van toelichtingtot het houden eener enquête nopens al hetgeen de hefling van den accijns op liet zout betreft, en meer bijzonder over de vraag of eene belasting bij den inslag doelmatig te achten is, zoowel in het belang der schatkist als in dat der nijverheid. Na vele woordenwisselingen is over eenkomstig het voorschrift van het Reglement van orde besloten (met 26 te gen 22 stemmen) om dit voorstel naar de afdeelingen te verzenden en omtrent de behandeling er van het voormalige Reglement van orde te volgen, behalve de voorschriften nopens de zelfstandige rapporteurs. Daarna stelde de Heer van Dam voor, om nu ook de op Maandag be paalde beraadslagingen over de zoutwet, uit te stellen tot na den afloop van het sectie-onderzoek over genoemd voorsteldaarvoor als grond aanvoerende dat de hoofdvraag bij het voorstel tot enquête gedaan in onafscheidelijk ver band staat met de regeringsvoordragt. De vraag of het Belgische stelsel hier zal ingevoerd wordenstaat bij het voorstel lot enquête op den voorgrond en wat zou nu die gehecle enquête baten, als eens inmiddels eene wet weid aangenomen van een geheel ander stelsel uitgaande? Onderscheidene leden hebben die motie bestreden, zoo ook de Minister van Financiënhet werd daarentegen krachtig verdedigd door den heer Bachine. De molie wordt echter afgestemd met 31 tegen 17 stemmen. Vervolgens zijn aangenomen de ontwerpen van wet als: 1°. tot goedken- ring van het Tractaat van handel en scheepvaart met de Ionische eilanden en 2°. 12 naturalisation. Na het trekken der afdeelingen is de vergadering opgeheven, AMSTERDAM, 26 Maart. Naar wij uit eene goede bron vernemenzegt de Amst. Cour.hebben Bezorgeren van het Legaat van wijlen Johannes Monnikhoflf, in eene op den 22sleD dezer, ten huize van den Voorzitter, den Hoogleeraar G. Vrolik, gehou den vergadering besloten, te berusten in de uitspraak van het Prov. Geregts- hof van Noordholland (Civiele Kamer)houdende opheffing van gemeld legaat, 1 ten gevolge waarvan het kapitaal aan de wettige erven komt te vervallen, i die zich voorzeker in het bovengemeld besluit zeer zullen verheugen, dewijl zij daardoor spoediger dan door den verderen weg van regten, het genot van het lang ontbeerde kapitaal bekomen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1