Van de reglementen die door de vorige Wel gevende Vergaderingen zijn vast gesteld. Van elke zitting zullen twee processen-verhaal worden opgemaakt: een zeer kort, hetwelk alleen de uitkomsten vermeldt en zeer vroeg aan de dagbladen zal worden bezorgd, en een zeer uitvoerig verslag, hetwelk den naam der sprekers en den zake!ijken inhoud hunner redevoeringen opgeeft, en eerst in den avond aan de dagbladen zal bezorgd worden. Geenc redevoe ring zal mogen worden openbaar gemaakt, dan wanneer de kamer tot het drukken daarvan magtiging heeft verleend. De leden zullen alleen op hunne plaats mogen spreken; het spreekgestoelte is weggenomen. De Ondervoorzitters en de Quaestoren van het Wetgevend Ligchaam zullen gelijk de Voorzitterdoor den Prins-President benoemd worden. De jongste leden van het Wetgevend Ligchaam zullen als zoodanig Secretarissen zijn en deze werkzaamheden gedurende de geheele zitting vervullen. De jaarwedde van den Voorzitter van het Wetgevend Ligchaam is op 100,000 fr. bepaald de Ondervoorzitters en de Secretarissen zullen niet bezoldigd worden. Er zullen twee Quaestoren tot behandeling van de huiselijke aangelegenheden der kamer zijn op eene jaarwedde van 12,000 fr. elk. Elk Senator en elk Afgevaardigde zal gelijk in de vroegere Vergaderingen plaats hadcencn penning als uiterlijk merkteeken zijner waardigheid ontvangen. De Afge vaardigden zullen, gelijk vroeger, onschendbaar zijn en niet dan met magti ging van het Wetgevend Ligchaam gereglelijk vervolgd mogen worden. In de gewonen zittingen zullen de Leden van het Wetgevend Ligchaam zelfs die het woord voeren het ambtsgewaad niet behoeven te dragen. De Heer LacrosseSecretaris van den Senaatzal een tractement heb ben van 30,000 fr.10,000 fr. voor receptie-, bureau- en andere kosten, en een prachtig Ilötel. De leden der Geregtelijke Magt zullen binnen eene maand den eed van gehoorzaamheid aan de Staatsregeling en van trouw aan den President moe ten afleggen. Het geschil tusschen onze Regering en die van Marokko is nu geheel vereffend. i Een telegraphisch berigt van den 24stcn bevat een besluit ten aanzien van de Hospitalen en Gasthuizen. Dc administrative Commissien van die inrigtingen worden voortaan zamengesteld uit 5 leden door den Prefect te benoemen, en worden ieder jaar hernieuwd. Bij dat besluit is een lang rap port gevoegd van den Minister van Oorlog en een ander besluit van den President, over de organisatie van de gezondheidsdienst bij het leger. De Ministers van Algemeene Policie en van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd tot Commandeurs van het Legioen van Eer. Uit eenen staat, in den Moniteur openbaar gemaakt, blijkt dat de inkomende regten in de beide eerste maanden dezes jaars 20,543,066 fr. hebben opgebragt tegen 17,048,168 fr. in 1851, en 18,149,782 fr. in 1850. Daarentegen is de uitvoer in die maanden over het algemeen verminderd. De Fransche Bank heeft om de uitvoering der conversie gemakkelijker te maken, het voor beleening op staats-schuldbrieven bestemde bedrag van veertig tot honderd millioen verhoogd. Volgens de laatste staatsrekening was de staatsschuld op den Ist Ja nuary 1851 zamengesteld als volgt aantal jaarlijksche nominaal inschrijvingen rente kapitaal 5 pCt. 723,428 fr. 180,451,122.60 fr. 3,609,022,452 fr. 3 pCt. 94,767 59,722,646 1,657,421,533 4£ pCt. 1,661 895,302 19,895,600 4 pCt. 3,934 2,371,911 59,297,775 De Heer Vavin maakt belangrijke bijzonderheden openbaar uit het leven van den overleden Koning Louis Philippe. Daaruit blijkt op nieuw, dat bij groole sommen ten beste gaf tot aanmoediging van kunsten en wetenschappen, en dat deze wel 50 millioen francs heliepen. Zoo vond men ook schriftelijke bewijzen van giften aan fatsoenlijke behoeftigen, ter waarde van 20 millioen. De Candidaat der Regering te Lyon heeft moeten onderdoen voor den Socialistischen Candidaat Hénon. Te Marseille kwijnt de handel. De havendie in hare beste jaren wel eens 1000 a 1100 schepen bevatteheeft er thans slechts 500. ITALIË, ROME ,16 Maart. Gisteren heeft de Paus het lang verwachte Consistorie gehouden. Na eene korte toespraak heeft hij tot kardinalen benoemd van de orde der priesters, de HH. Lucciardibisschop van SinigagliaDonnetaartsbisschop van Mi- tylene en Morichini, aartsbisschop van Nisibis. Hij heeft twee kardinalen in petto gehouden. De bisschop van Verona, de heer Mutti, is tot patriarch van Venetie bevorderd. De Italiaansche dagbladen deelen een belangrijk nieuws mede, name lijk, dat Lodewijk Napoleon bij den Paus op de verwezenlijking van de be loofde hervormingen heeft aangedrongen, ten einde de vreemde troepen Rome en de legatien nog voor het einde des jaars zouden kunnen ontruimen. De nieuwe inrigting des legers wordt ijverig voortgezetdoch de Regering gaatzegt mengebukt onder geldgebreken bij den bedenkelijken toestand der geldmiddelen is het moeijelijk om eene geldleening te sluiten, waarbij overal waarborgen worden gevorderd, die men geen kans ziet om te leveren. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Maart. De Regering heeft om gewigtige redenen, dus leest men in de half-officiële Prttissische Zeitungzich gedrongen gezien, om een naauwkeuriger toezigt te houden op de werkzaamheden der Protestanlselie Bijbelgenootschappen ea hunne agenten, en die werkzaamheden te beperken binnen zoodanige gren zen als door de in dit land geldende wetten en door het belang der zaak oorgeschreven worden. Z. M. de Keizer heeft onlangs, toen hij van Venetië naar Triest over stak, in groot gevaar verkeerd, daar het stoomschip, waarop hij zichbevoud, door een' lievigen storm werd heloopen. De Marianne, een stoomschip dat het eerste vergezelde, is zelfs vermist geraakt, en men meent dat het met man en muis is vergaan. Behalve den Kapitein bevonden zich aan boord 2 scheeps-Luitenanten2 kadetien en ruim 70 man. VEREENIRRE STATEN. Een der New-Yorksche dagbladen hebelst een vertoog over den voorgeno men logt van eenige oorlogsschepen naar Japan, en over dc bedoelingen welke de Regering daarmede heeft. Volgens dit artikel heeft dc expeditie in last, de vrijstelling te verwerven van schipbreukelingen van elke natie, die in Japan mogten worden gevangen gehouden; verder moet zij voor alle sche pen, die in nood verkceren of voorraad moeten opdoen, vrijheid vragen om in bepaalde Japansche havens binnen te loopen. Eindelijk zal do Schout-bij- Nacht Perry, dc bevelvoerder der expeditie, trachten een handelsverdrag tus schen Japan en de Vereenigde Staten tot stand te brengen. De instructien hebben de strekking om voor alle volken en niet voor Noord-Amerika alleen werkzaam te zijn. Men hoopt, dat de vrucht dezer expeditie, vooral voor dc groote visschcrij van belang zal wezen. De N.-Amerikaansehe walvischvaarders bezoeken in grooten getale de zeeën van Japan, en de heide voornaamste Japansche eilanden Nipon en Ycsso zijn door eene naauwe zeeëngte gescheidenwaardoor jaarlijks honderde schepen varen moetendoch zoo zij te digt de kust na deren, loopen zij gevaar van onder het hereik eener batterij te komen. Daar zij in geene Japansche haven mogen hinncnloopenmoeten de wal- vischvaarders om heistellingen te doen, tot naar de Sandwichs-eilanden verzei len, waar eenige maanden geleden 121 schepen lagen. OOST-INDIE. Een particulier schrijven van Batavia deelt het volgende mede: Den 12dcn Januarij jl. is met het stoomschip Ardjoeno, Kommandant Kapt.-Luit. Voet,dc lste kompagnie van het 7dl! bataljon infanterie van Palemhang alhier teruggekeerd. De kompagnie, welke onder de hevelen staat van den Kapitein Laubersheimerheeft veel door koortsen geledenzoodat hare sterkte tot op twee derde is verminderd. Ook betreurt men het verlies van den Kapitein der infanterie Lindeman. Wijders verneemt men dat de vier kompagnien van het 5de bataljon infanterie, in garnizoen te Vesting Willem I, onder aanvoe ring van den Luit.-Koloncl Helbachin de maand Januarij naar Palembang zijn vertrokken. (D. C.) ZIJID-AFRIK A. Men weet dat eenige jaren geleden een gedeelte der landbouwers van Ne- dcrlandsche afkomst, wegens grieven tegen het Britsche bestuur, hunne woonsteden in de Kaap-Kolonie verlaten en zichna menige kloekmoedig doorgestane wederwaardighedenten noorden der Vaal-rivier neergezet heb ben. Het koloniaal bestuur zag deze verhuizing met leede oogenen heeft den Heer Pretorius, die aan het hoofd van liun klein gemeenebest gesteld was, vogelvrij verklaard en een aanzienlijken prijs op zijne uitlevering gesteld. Toen nu ten vorigen jarc de Kaffer-oorlog uilbrak, verwachtte men dat de moeijelijkhedenwaarin het koloniaal bestuur zich bevond, door kwaadwil ligheid der uitgeweken Boeren nog zouden vergroot wordendoch Pretorius bood aan de bewoners van Natal bijstand en bescherming aan. Thans is ook het koloniale bestuur jegens de uitgeweken Boeren tot eene andere denkwijze gekomen. De commissarissen van dat bestuur in het Sou- vereiniteits-land hebben met de afgevaardigden der uitgewekenen eene bijeen komst gehouden, waarvan het Kaapsche dagblad de Zuid-Afrikaan van den 3dcn Feb. jl. een berigt uit Winburg, van den 17dcn Jan. jl.mede deelt, meldende dat de zaken zeer voldoende geschikt zijn. De commissaris sen hebben hen gewaarborgd sliet volle beheer hunner eigen aangelegenhe den, zonder de minste inbreuk of bemoeijenis van den kant van de Britsche Regering." Men was het op acht punten eens geworden, als den grond slag van de aangegane vriendschappelijke betrekkingen. Het voornaamste was: een vrije handel en passaat door het geheele land, geene slavernij en uitlevering van alle overtreders. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet hebbende op Zr. Ms. besluiten van den 9dcn November 1851 en van den 18dcn Februarij dezes jaars betreffende de oprigting van Kamers van Koophandel en Fabrijken. Brengen ter kennisse van de ingezetenen dezer Gemeente, dat op Woensdag den 28stcn April 1852 des voormiddags van 10 tot 12 ure in de Lakenhal alhier eene vergadering zal worden gehouden van hen die de bevoegdheid be zitten om Kiezer te zijn van leden der Kamer van Koophandel en Fabrijken tot het kiezen der negen leden, uit welke de Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier zal zijn zamengestelden dat de door het Gemeentebestuur opgemaakte lijst van Kiesgeregtigdenter Secretarie dezer Gemeente ter inzage ligt, kunnende gedurende acht dagen, te rekenenen van den dag dezer af kondiging, bezwaren tegen dezelve, hetzij die den klager, hetzij die andere ingezetenen betreffen, bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn. Letden, 25 Maart 1852. De Burgemeester van LIMBURG ST1RUM, Dc Secretaris r. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3