De landbouwer H. G. van Noordvan Nyeveen in Drentheheeft te Meppol reeds nieuwe aardappelen aangebragt, door hem in den kouden grond geteeld, welke de behoorlijke grootte en eencn goeden smaak hadden. Er is een nieuw Tijdschrift in het licht verschenen genaamd de Zuid- Hollandergewijd aan opvoeding en onderwijs en uitgegeven van wegc de gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het Nederlandsche onderwijzers genootschap, onder redactie van de Mil. Dr. J. J. de Gelder, J. II. Eichman, IV. .4. Elberts en J. Brectvelt Wz. alhier. Het Handels LI. zegt, dat de reis van den Minister van Binnenl. Zaken naar Berlijn, niet de staatkunde niets gemeens heeft; alleen familie-belangen riepen hem naar de Pruissisclic hoofdstad. Met genoegen vernemen wijdat door de ijverige bemoeijingen van Heeren Commissarissen voor den Schouwburg, van wege het Stutenden-Corps alhierop aanstaanden Woensdag eene eerste Voorstelling in abonnement door de Zuidhollandsche Tooneellisten onder directie van den verdienstelijken Heer A. Peters zal plaats hebbenen wel van hel beroemde Drama Claudie van Georges Sand. Ingez 's GIVAVENIIAGF,25 Maart. Z. M. heeft bij besluit van den 215ten dezer tot Raadsheer in den Hoogen Raad benoemd, den Heer Mr. J. Cransthans Raadsheer in het Prov. Gcregts- hof van Zuidholland. Z. M. heeft eervol uit 's lands dienst ontslagenden Heer D. C. Steyn Parvé, O. I. ambtenaar met verlof hier te lande, met vrijlating om zijn aanspraak op pensioen, indien hij daarop regt heeft, te doen gelden. Prins Hendrik wordt Zaturdag te Delft verwacht, waar de Studenten, hem als Beschermheer der Academie, eene serenade zullen brengen. De Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag geen gehoor verleenen. Het contigent der manschappen voor O. Indië zal dit jaar bestaan uit 1070 man, en voor W. Indië uit 130 man. De heer Mr. Ypey, laatstelijk benoemd tot advocaat-generaal bij het Prov. Geregtshof in Friesland, is door Z. M. belast met de functien van directeur van policie in het vijfde district, ter vervanging van wijlen den procureur-generaal Eekma. Men zal zich herinnerendat de Heer Ypey lid is geweest der commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer, welke te gen het wets-ontwerp betreffende de kosten der rijkspolicie heeft geadviseerd. Hlb In de zitting van den Hoogen Raad van heden heeft de procureur- generaal van Maanen zijne conclusie voorgedragen in de zaak van J. Slot boom, betreffende den moord in de Kalfjeslaan. Na eene ontwikkeling der gronden tegen het door den verdediger des requirants aangevoerde cassatie middel heeft de procureur-generaal geconcludeerd tot verwerping der voor ziening. De uitspraak is bepaald op 13 April aanstaande. fiveede Kamer der Staten-Generaal» Zitting van Woensdag 24 Maart. Nadat in de zitting van Dingsdag, het wetsontwerp tot regeling van bet gebruik van het koloniaal batig slot over 1849, met algemeene stemmen was aangenomen is in deze zitting beraadslaagd over het ontwerp van wet tot verhooging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting over 1852 (Rijks-policie). Nadat eenige leden gesproken hadden en de Minister van Justitie het ont werp in het brecde had verdedigdzijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij art. 1 is het amendement der Commissietot vermindering der som van ƒ16,000 op ƒ10,900, afgestemd met 43 tegen 10 stemmen, en het art. 1 ongewijzigd aangenomen met 28 tegen 25 stemmen. De wijziging der Commissie op den considerans, om daarin niet aan te halen het besluit van 17 December, is aangenomen met 38 tegen 14 stemmen. Daarna is het geheele ontwerp aangenomen met 28 legen 24 stemmen. De Commissie van Rapporteurs heeft haar verslag gereed over de suiker- wet; de beraadslagingen zullen plaats hebben na afloop van die over de zout- wet, welke op Maandag aanvangen. Vervolgeus heeft de Commissie voor de petitiën verslag uitgebragt op on derscheidene adressen, waaronder een van de Christelijke afgescheidene ge meente te Arnhemomtrent het wetsontwerp op het armbestuur. Over de conclusie omtrent dit laatste adres, voorkomende in de Neder lander, van 18 Dec. 1851, ontstaan eenige beraadslagingen. De Commissie, in dat adres vindende eene bedreiging van ongehoorzaamheid aan de armen wet zoo die tot stand mogt komen, vindt daarin aanleiding om te adviseren nopens dat adres over te gaan tot de orde van den dag. De Heer Groen van Prinsterer kan in dat adres niets vinden wat zoodani- gen blaam regtvaardigt. Zonder de uitdrukking der adressanten voor zijne rekening te nemenmeent hij dat er gevallen kunnen bestaandat men mag zeggen de wet niet te zullen gehoorzamenwanneer zoodanige wet in strijd wordt geacht met hoogere beginselen en met wetten van hoogeren oorsprong. De Heer Ten Cate ziet in het adres niet eene eenvoudige aankondiging van lijdelijkheid, maar van verzet en ongehoorzaamheid. De Heer Engelendie vroeger de regten der afgescheidenen steeds heeft verdedigdwaar die werden aangerandheeft desniettemin medegewerkt lot het advies der Commissieomdat ook hij den inhoud van het adres beschouwt in strijd te zijn met alle welvoegelijkheidin strijd met den pligt als hurger en als Christen. En wat nu overigens het stellige der uitdrukkingen betreft, er ligt de kennelijke strekking in opgesloten om de wet niet op te volgen. De Heer Groen verdedigt nader de gebezigde uitdrukkingendie volgens hem alleen daarstellen het te kennen geven van lijdelijk verzet, om der consciëntie wille, Het beginseldat de Kamer door hare stemming zal be slissen acht hij van groot belang. De conclusie der Commissie, om over te gaan tot de orde van den dag, in omvraag gebragt zijndeis daarop aangenomen met 27 tegen 20 stemmen. Tegen de Heeren Mackay, Hoffman, Groen, van Akerlaken, van Voorst, Bots, Dommer van PoldersveldtBaud, van Doorn, Gevers, Borret, Lotsy, van Lyndon, Taets van Amerongen, Provó Kluit, van Hall, Schilfer, van Heiden Reinestein Gouverneur en de Voorzitter. Daarna is de zitting opgeheven. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. ENGEIiAN BS. LONDEN, 22 Maart. In de zitting van gisteren van het Lagerhuis, heeft Lord J. Russell, in naam der oppositie verklaard, dat, daar het Ministerie had toegezegd, om het Parlement te ontbindenzoodra de dringendste zaken zouden afgedaan zijn hij de aanneming der hegrooting niet meer in den weg zou staan maar integendeel er op aandringendat men die zoodra mogelijk aannam. Door dit besluit der oppositie zal de ontbinding van het Parlement be spoedigd worden. Overal worden dan ook reeds voorbereidende maatregelen genomen tot de nieuwe verkiezing. Te Cork is de Heer Scullyvoorstander van den vrijen handelmet eene meerderheid van 801 stemmen gekozen boven zijnen mededinger, die een Ministerieel candidaat was. De inschrijvingen ten behoeve van het fonds der Anti-Korenwet-Asso- cialiezijn reeds tot 63,000 geklommen. De commissie van Regeringswege benoemdom te onderzoeken hoe het beste gebruik zou kunnen worden gemaakt van het glazen paleis, heeft ge meld dat de aankoop en het inrigten er van tot een wintertuin, eene uit gaaf zou vorderen van bijna 200.000 en de jaarlijksche onkosten 20,000 zouden beloopen. De commissie keurt daarom dit plan af, maar slaat voor het gebouw te koopen en het daartoe bruikbaar materieel te bezigen tot verbetering en verfraaijing van den Botanischen tuin te Kew. De pogingen door den Noord-Amerikaanschen Kapitein J. Rae, ter op sporing van de schepen van J. Franklin zijn ook vruchteloos geweest. Kossuth is voornemens zich hier te lande en wel te Kensington te vestigen. Het kolossale standbeeld voor wijlen Sir R. Peel is thans voltooid, het is van brons, heeft 10 voet hoogte en zal op een der pleinen van Sal- ford worden opgerigt. In 1851 zijn 1665 reizen door Britsche stoomvaartuigen naar Frankrijk gedaan. Van Nederland werden 884 reizen gedaan door stoomschepen ter gezamenlijke inhoudsgroolte van 224.020 ton, en van Belgie 321 reizen, ter gezamenlijke inhoudsgrootte van 69311 ton. Naar de havens van het Ver- eenigd Koningrijk werden door vreemde stoomschepen gedaan: twee reizen van Frankrijk, inhoudsgrootte 149 ton; van Nederland 136 reizen, inhouds grootte 31,318 ton, en van Belgie 88 reizen, inhoudsgrootte 22,151 ton. BELGIE. BRUSSEL, 23 Maart. De Regering heeft eene som van 100,000 fr. aangevraagd ten einde in een gedeelte der provincie Luxemburg, waar groot gebrek heerschtden nood lijdenden te kunnen te gemoet komen, bepaaldelijk door hen te werk te stel len tot verbetering der gemeente- en buurtwegen. Bij het voorloopig onder zoek in de Kamer is dit voorstel algemeen goedgekeurddoch niet voldoende geacht: de centrale sectie heeft voorgesteld, buitendien eene som van 50,000 fr. te besteden voor het aankoopen van poot-aardappelendie om niet onder de behoeftigen zouden worden uitgedeeld. Eergisteren zijn de Heeren d'IIaussonvillc en Thomas, in regten betrok ken wegens het beleedigen van het Hoofd der Fransche Republiek, door het Hof van Assises vrijgesproken. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Maart. De Prins-President heeft bij besluit van den 21stcn dezer eene som van 7,200 fr. aangewezen tot bezoldiging van de zes Geestelijken die uitsluitend zullen belast zijn met op de openbare begraafplaatsen der hoofdstad om niet de kerkplegtigheden bij de ter-aarde-bestelling van lijken van armen te ver vullen. De Constitutionneleen Regeringsorgaan, meldt, dat volgens bet bij de nieuwe staatsregeling gevolgde beginselde Staatsraad boven aan staat, dan de Senaat volgt en eindelijk het Wetgevend Ligchaam. Volgens dat blad zal de zitting van den 29s,cn in het paleis der Tuilerien plaats hebben; de Prins-President zal daarbij op eene verhevenheid plaats nemen, omringd door zijne Aides-de-Camp en zijne Ordonnans-Officieren door zijne Minister» en den Staatsraadtegenover deze zullen aan de eene zijde de Senaat en aan de andere zijde het Wetgevend Ligchaam zitten. De Prins-President zal eene rede uitspreken; daarna zal het eeds-formulier voorgelezen worden, en elk lid van den Senaat en het Wetgevend Ligchaam zal, op het afroepen van zijnen naam, op zijne plaats de woorden: ik zweer het! uitspreken. De Geestelijkheid, de Regterlijke Magt en het Corps Diplomatique, zullen bij deze plegtigheid vertegenwoordigd wordenterwijl een klein aantal plaatsen voor de tot bijwoning der zitting genoodigde personen bestemd is. Ook zal vóór den 29sten een besluit worden uitgevaardigd, als reglement voor de zittingen van het Wetgevend Ligchaam, dat weinig zal verschillen

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2