sproken haddenzijn in de zitting vaa heden de beraadslagingen over de vet op de rentebelasling voortgezet. De Heer Mackay spreekt tegen de wet. Hij ontwikkelt: 1°. bet bekende grondwettig bezwaar; 2°. liet ontwerp strijdt met de regtvaardigheid3°. de gevolgen der wet zijn allermoeijelijkst en aan schrooinelijke gevaren on derhevig. De Heer van Eek verklaart zich voor de wet als eene eerste schrede op den weg tot verbetering van ons belastingstelsel. De lieer Smit is tegen de voordragt, als in strijd met de Grondwet, als onbillijk en gevaarlijk in strekking, als onstaatkundig. De Heer Dirks (lid der meerderheid van de Commissie van Rapporteurs) is mede tegen de wet. Zijne gronden zijn in het verslag opgenomende belasting is inpopulairbrengt te veel personen in aanraking met de schatkist; ze is onuitvoerlijkverleidelijk en leidende tot meineed. Evenwel zou hij daarom niet iedere belasting op de renten ver werpen. De Heer Blussé (lid der minderheid van de Commissie van Rap porteurs) is voor de wet. Zijn stelsel van belastingwetgeving ismen moet laten betalen wie betalen kande productive krachten moeten tot de lasten van den Staat allereerst bijdragen. De Heer Sloet is ten sterkste tegen de voorgestelde rentebelasting; zij zal, in stede van evenredigheid daar te stellenongelijkmatig drukkenbet doel zal niet bereikt worden dat men zich van bare aanneming voorstelt; in on zen linantiëlen toestand wordt zij niet gevorderd hij deelt in de meeste bezwa ren er tegen aangevoerd; hij weet geen naam voor die onzedelijke, onbillijke, onredelijke, onverstandige wet te vinden. Hij zou haar niet graag noemen de wet van Bosse, maar baar eenige naam zou kunnen zijn: de wetProudhon. De Heer Luybenhet beginsel goedkeurendezal art. 1 aannemenop de bepalingen nopens den eed zal hij een amendement voorstellen; blijft dat bezwaar echter bestaanhij zal de geheele wet daarna afstemmen. De Heer van Zuylen (lid der Commissie van Rapporteurs) kan zich 1°. met bet denkbeeld eener nieuwe directe belasting op de rente wel vereenigen, wan neer deze in een geheel veranderd stelsel van belasting werd opgenomen; 2°. ontveinst hij niet dat dal er toch vele bezwaren aan verbonden zijn, maar zou 3°. daarover heenstappenals hij slechts erkennen kondat het voor naamste bezwaar tegen ons belastingstelsel uit den weg ware geruimd door afschaffing van de meeste drukkende der belastingen. Maar 4°. in de af schaffing van den turf-accijns ziet hij deze voorwaarde niet verwezenlijkt en hij zal dus 5". zijne stem niet geven aan de rentebelasting, tenzij hij vooraf overtuigd worde en zekerheid erlange dat de afschaffing der accijns op de brandstoffen niet zal -doorgaanen om alle onzekerheid dienaangaande uit den weg te ruimenzal hij 6°. aan het einde der discussie een voorstel doen om de stemming over de rentewet uit te stellen tot na de beslissing over die nopens den turf-accijns. Morgen voortzetting der beraadslagingen. De Heer Gouverneur, nieuw benoemd lid uit Noordbrabant, heeft, na eedsaflegging, zitting genomen. Zitting van Donderdag 11 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet hou dende eene belasting op de rente enz., voortgezet. De Heer van Ilall heeft in eene zeer uitgebreide rede, die ruim twee uren geduurd beeft, het ontwerp bestreden en als behoorende tot de meerderheid der Commissie van rapporteurs, het door haar uitgebragte verslag en de ge maakte bedenkingen tegen de voordragt nader toegelicht. De Heer Lotsy heeft liet wets-ontwerp onregtvaardig en onuitvoerlijk ge oordeeld en zal tegen hetzelve stemmen. De Heer van Heiden lteinestein was bij het afzenden zan het berigt aan het woord. ROTTERDAM, 10 Maart. De Correctionele Kamer der Airond.-Pvegtbank alhier heeft zekeren Burge meester, ambtenaar van den burgerlijken stand in eene gemeente van dit arrondissement, ter zake van acht verschillende overtredingen van art. 197 der wet op de nationale militie, houdende verbod om eenig manspersoon ten huwelijk aan te teekenen of in den echt op te nemen, zonder dat hem bij behoorlijk bewijs gebleken was dal de zoodanige persoon aan de verpligtingen die ten aanzien der nationale militie op hem berust mogten hebbenvoldaan had, veroordeeld in acht geldboeten, elk van ƒ1,000, of bij volstrekt onver mogen in eene gevangenisstraf van één jaar en in de kosten. AMSTERDAM10 Maart. Eergisteren avond woonden Z. M. en Z. K. H. Prins Hendrik in den Schouwburg de voorstelling bij van het schitterende ballet, de triumf der onschuld of de brug over den bergstroom. Na het eindigen der voorstel ling heeft Z. K. II. Prins Hendrik de soirée bij den Heer A. van der Hoop met zijne tegenwoordigheid vereerd, vergezeld van zijnen Adjudant en onder scheidene Generaals en Officieren van het Koninklijk Paleis. Gisteren middag bragt Z. M.vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg, het voorgenomen bezoek in bet R. K. Maagdenhuis, alwaar ruim een uur door Z. M. werd doorgebragt. Z. M. en Prins Hendrik bezigtigden alle localen van dit uitgebreide gestichten betuigden hunne bijzondere tevredenheid over de inrigting. Behalve dat het collegie van Regenten Z. M. met plegtigheid ontvingwerd hij op de eetzaal verrast door bet volkslied dat door de kinderen werd aangehevenw aarna een der oudste meisjes eene toespraak tot den Koning hield. Het lied de Koning leev'verzelde den Vorst toen hij de eetzaal verliet. Na het R. K. Maagdenhuis ontving 's Rijks Museum oen bezoek der Hooge Personaadjcn. Vervolgens bezochten Z. M. en Prins Hendrik de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, alwaar zij door den Raad van Besluur weiden ontvangen. Daarna vereerden Z. M. en Z. K. II. Prins Hendrik het schilderijen-kabinet van den Heer Baron van Brienen met een bezoek. Gisteren middag was er groot diner ten Hove, en des avonds hebben de Hooge Personaadjcn het concert in Felix Meritis bijgewoond. Heden middag te 11 ure is Z. M. de Koning, alsmede Z. K. 11. Prins Hendrik en gevolg naar de residentie vertrokken. Z. M. heeft ƒ2000 gegeven voor de armen dezer hoofdstad. Z. M. zal niet den 19dcn dezer zooals gemeld was, maar den 19dcn April uit 'sGravenhage naar de noordelijke provinciën vertrekken. Z. M. zou in Mei de plegtigheid komen bijwonen van de onthulling van het standbeeld van Rembrandt. Het Provinciaal Gereglshof alhier heeft op heden G. Pul ting, J. Put ting en M. 11. Bertram schuldig verklaard aan1°. valseheid in 473 ge schriften van koophandel, door het namaken van geschriften van koophandel, door het namaken van geschriften en handleekeningenen 2°. het des bewust gebruik maken van 237 stuks van die valsche geschriften, en dienvolgens veroordeeld ieder tot een half uur tepronkstelling, brandmerk met de letter F en 12 jaren confinement, alsmede tot betaling van 710 geldboeten, elk van 50.met de kosten. Men verzekert, dat de bezwaren, welke de verlenging van den spoor weg van Arnhem naar Oheihausen en het gelijktijdig leggen van een spoor weg van Utrecht naar Rotterdam tot dusver hebben beletuit den weg zijn geruimd dat mitsdien de ratificatie van het met Pruissen gesloten verdrag- zal kunnen worden uitgewisseld en met die werken zal kunnen worden begonnen. Wij vernemen, dat in Friesland zich eene vereeniging heeft gevormd tot het gelijkvormig regelen der verordeningen omtrent plaatselijke belastingen. Ilct ware misschien wel wenschelijkdat dit voorbeeld ook in Holland om trent verordeningen, tegen wier overtreding straf bepaald is, geschiedde, daar eenheid dier wetgeving zeer waarschijnlijk geleidelijke toepassing en algemeene bekendheid zullen voortbrengen. ilLITELAi\i)SCIIE iEKIGTEN. FiMNHKIJlft. PARIJS, 10 Maart. De President heeft den Heer Billault benoemd tot Voorzitter van het Wet gevend Ligchaam. Hij is een staatsman die in de laatste jaren meermalen blijken van overhelling tot democratische en socialistische begrippen gaf; nog niet lang geleden weigerde hijwegens verschil van gevoelen met den Presi dent in het ministerie te tredenhij was lid van de constituerende verga dering, doch in de ontbonden wetgevende vergadering heeft hij niet gezeten, hoe veel moeite hij ook aanwendde om weder gekozen te worden. Bij een besluit van den Presidsnt is bepaald, dat de eedsaflegging de aanvaarding van elke openbare betrekking moet voorafgaanen dat weige ring of verzuim om den eed af te leggen, beschouwd zal worden als ont slagneming, zullende de eed in geene andere bewoordingen, dan in artikel 14 der constitutie voorgeschreven zijn, mogen worden afgelegd, en elke toe voeging, wijziging, beperking of voorbehoud bij het uitspreken van den eed, als eedsweigering worden beschouwd. Deze bepalingen strekken om elkdie zich met de tegenwoordige orde van zaken niet vereenigtte beletten in de hooge staatsligchamen of in de staatsdienst te treden. Bij een ander besluit van heden wordt het volgende vastgesteld: Overwegende dat het, in afwachting der organieke wet op het Openbaar On derwijs van belang is om terstond de grondbeginselen toe te passendie geschikt zijnom in het onderwijzend ligchaam de orde en de hiërarchie toe te passenbesluit de President der Republiek De President benoemt en roept terug de leden van den hoogen raadde inspecteursrectorenprofessoren der faculteiten administrateurs en conser- vatcurs. Het Ministerie stelt aan den President voor de benoemingen dei- titulaire professoren van de faculteiten. Hij benoemt en roept zelf terug de professoren der scholen en de inspecteurs der Academie. De leden van den hoogen raad van openbaar onderwijs worden voor één jaar benoemd. Die raad is zaamgesteld uit 3 senatoren, 3 raadsleden, 5 aartsbisschoppen of bisschoppen 3 leden van het hof van cassatie5 leden van het Instituut8 inspecteurs-generaal2 leden van het vrije onderwijs. Al deze leden worden gekozen onder de in bekwaamheid het meest uitmun tende mannen van het land. De hooge raad wordt voorgezeten door den Mi nister van openbaar onderwijs. De Heer Dumas, Oud-Minister, is tot Vice- President benoemd, en de Heer Nisard, lid van de Academie Frangaise, tot secretaris van dezen raad. De nalatenschap van den Maarschalk Soult wordt op 50 millioen fr. geschat; de Notarissen zijn bezig er de inventaris van op te maken. Uit het Bulletin des Lois blijkt dat sedert December 1851675 mili tairen de Orde van het Legioen van Eer hebben ontvangen of in rang zijn bevorderd. OOSTE91RIJK. WEENEN, 7 Maart. Den 5dcn is Z. M. van Venetië te Triest aangekomen en wordt morgen bier terug verwacht.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2