leydsche courant® \igi 1852. VRIJDAG, 12 MAART. v>;-* BINNENLANDSGHE BERIGTEiY. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond TK I^ZRORLEi Do Prijs der Courant is ./13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 Maart. Het is een verblijdend verschijnsel, zegt de N. R. Cour., dat de aan dacht zich meer en meer op economische onderwerpen begint te vestigen. Meer dan een werk in onze taal. dat over staathuishoudkundige vraagstukken loopt, hadden wij dezer dagen liet genoegen aan te kondigen. AVij ontvan gen weder een boekje getiteld: de broodzetting onnut, schadelijk, onge oorloofd, door Mr. J. van Kuyk, te Leyden en Amsterdam bij J. H. Geb- hard en C°. Dit goed geschreven werkje is in drie afdeelingen verdeeld. In de eerste wordt het historische deel nagegaan en betoogd, dat de broodzetting reeds voor aloude tijden heeft bestaan; in het tweede, dat er een tijd is ge weest dat de broodzetting in verband met andere wettenvooral in verband met de instelling der gilden, nuttig en noodzakelijk was; in het derde, dat, dewijl die lijd voorbij is, de gilden zijn afgeschaft en de mededinging in alles vrijgelatentegenwoordig de broodzetting is onnut schadelijk en onge oorloofd. AAIj verheugen ons dat hier ter stede (Rotterdam) de broodzetting reeds is afgeschaft. Aan de besturen echter dier plaatsen, waar zij nog bestaat, kun nen wij de lezing van het aangekondigde werkje zeer aanbevelen. Er heeft zich in ons land eene vereeniging gevormd voor Christelijk onderwijs, bestaande uit de HII. P. Hofstede de Groot, eersten Voorzitter; C. AV. Papeemer. Predikantte Heusdentweeden VoorzitterAV. M. de Brauw lid der Eerste Kamer, Secretaris; P. de Raadt, te Noorthey, Penningm. J. A. F. Bierhau?, Ontvanger, te Breda; II. G. J. Doesburgh, Pred. te Rot terdam; P. K. Görlitz, Onderw. te Rotterdam; J. A. Kramer, Luth. Pred., te 'sHage, en D. II. Wildschut, Pred. te Amsterdam. De statuten zijn nog niet algemeen bekend. Op welke wijze deze vereeniging in deze zaak zal werken, öf zij zich alleen bij het Christelijk school-onderwijs zal bepalen, óf zij zich ook tot het bijzonder Godsdienstig onderwijs zal uitstrekken en öf zij zich ook met de bevordering van het onderwijs in de vaderl. geschiedenis zal bezig houden, gelijk men meent dat in het plan ligt, de tijd zal het lecren. Te Groningen zijn overleden de Ileeren Mr. S. GockingaVice-Presi- dent van het Prov. Geregtshof aldaar, en Dr. O. Pecrlkamp, lste Praeceplor aan het Gymnasium. Te Berlijn is in het licht verschenen: het leven van Taou-Ktvang den jongst overleden Keizer van China, beschreven door wijlen den Zen deling Giitzlaff. Dit werk is uit de nagelaten schriften van den hooo-st be kwamen Zendeling opgestelden bevat belangrijke bescheiden over het Chinesche Rijk. De Duitsche Predikant Valentiner is den 25stcn Januarij plegtig bevestigd bij de Protestantsche Duitsch-Evangelische gemeente te Jeruzalem. Tweede Arervolg van het Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849(zie ons nommer van 10 dezer). Het tweede Hoofdstuk van het verslag vangt aan met de beschrijving der inrigting van de Regering. Het hoogste gezag in de kolonie wordt uitgeoefend door eenen Gouverneur ondergeschikt aan het Opperbestuur in Nederland. Hij ontvangt de bevelen des Konings, door tusschenkomst van den Minister van Koloniën. A'an al de handelingen van den Gouverneur afzonderlijk, zoowel als van het verhandelde in elke zitting van den kolonialen raad, worden aanteeke- ningen gehouden, die telken drie maanden kopijelijk aan het Departement van Koloniën worden opgezonden. Van belangrijke gebeurtenissen en handelingen, betreffende het inwendige bestuur of de buitenlandschc betrekkingen, is de Gouverneur verpligt, ook tusschentijdsmet den meesten spoed, aan het Departement van Koloniën kennis te geven. De Gouverneur mag geene Administratien of Commissien waarnemen of aandeden hebben in reederijen van schepen van- of op Suriname varende. Hij mag geen handel drijven. De Gouverneur houdt verblijf te Paramaribo. Hij begeeft zich naar alle gedeelten der koloniewaar zijne persoonlijke tegenwoordigheid nut kan stich ten. Ilij is bevoegd om bij afwezigheid van dezen aardof in geval van ziekte, de behandeling van de dagelijksche zaken ter hoofdplaats aan het oudste lid van den kolonialen raad op te dragen. De Gouverneur mag echter de kolonie niet verlaten zonder daartoe vooraf de uitdrukkelijke magtiging des Konings te hebben verkregen. Aan den Gouverneur is toegevoegd een koloniale raadzamengesteld uit den Procureur-Generaal; den Administrateur van Finanlien, en zes van de aanzienlijkste ingezetenenzijnde gedeeltelijk grondbezitters in de kolonie woonachtig en gedeeltelijk vertegenwoordigers van afwezige grondbezitters. Deze zes ingezetenenwelke tot den kolonialen raad behoorenmoeten den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben, gedurende ten minste 2 jaren in de kolonie hebben gewoond en mogen den Gouverneur tot in den derden graad van bloedverwantschap of zwagerschap niet bestaan. Jaarlijks, en wel op den eersten Januarij, treedt een der hiervoren be doelde zes leden af, volgens bepalingen in het voormelde Reglement op het beleid der Regering in de kolonie Suriname voorkomende. Door den kolonialen raad wordt eene nominatie van drie personen aan den Gouverneur aangeboden om daaruit een nieuw lid ter vervulling van de plaats hebbende vacature te kiezen. Het staat den Raad vrij om het aftro- dend lid in het drietal te begrijpen. De benoeming geschiedt door den Gouverneur altoos provisioneel en onder nadere goedkeuring des Koningste welken einde die benoeming onverwijld wordt gehragt ter kennis van het Departement van Koloniën. De Gouverneur roept den kolonialen raad te zamen en doet dezen onder zijn voorzitterschap vergaderen, zoo dikwijls hij zulks geraden oordeelt; wor dende geene bijeenkomsten van den raad voor wettig gehoudenwelke niet door of van wege den Gouverneur zijn geconvoceerd en niet door of namens hem worden gepresideerd. De koloniale raad ingesteld zijnde met het oogmerk om den Gouverneur waar hij zulks noodig mogt achten te adviseren of voor te lichtenzoo wor den dienvolgens in de vergaderingen van dien raad geene onderwerpen in deliberatie gebragt, dan die welke tot een der gemelde einden door den Gouverneur worden voorgedragen. De leden van den kolonialen raad gevenwanneer zulks door den Gouver neur wordt verlangd de beweegredenen van hun advies schriftelijk op. De betrekking van lid in den kolonialen raad is honorifiek. Aan den Gouverneur is toegevoegd een Secretaris, benevens het benoo- digd personeel. De Gouvernements-Secretaris isboven de gewoneaan zijne betrekking uit den aard der zaak verbonden werkzaamheden, ook belast met het aanteekenen van het verhandelde in de vergaderingen van den kolonialen raad, terwijl voorts ook de verdere ambtenaren en bedienden der gouverne- ments secretarie ten dienste van dien raad staan. Vervolg hierna.) 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. Z. M. heeft eervol ontslag gegeven op zijn verzoek aan B. L. Vleysman als Burgemeester te AVassenaar, en voorts aan J. Trouw en B. Vlielander als Burgemeesters van Nieuwenhoorn en Nates, en in plaats der twee laatsten benoemd J. de Ronville en G. T. Lette. Z. M. heeft aan den gewezen Hoofd-Ingenieur van den AVaterstaat, den Heer M. G. Beyerinck, een pensioen verleend van ƒ2,333, en aan den Kapi tein van het 85te reg. Infanterie, A. C. Mynard, een pensioen van ƒ1,080. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Heer J. G. Cramerus, te Lisse, als Notaris en als plaatsvervangend Regter te Noordwijk. Z. M. heeft den Officier van Gezondheid der 2de klasse, H. Z. AVolter- sombenoemd tot Officier van Gezondheid der lste klasse. De Heer F. Delahante, Secretaris van het Fransche Gezantschap alhier, heeft ten gevolge der besluiten omtrent de goederen van het huis van Or leans verzochtbuiten betrekking te worden gesteldtot zijn opvolger is benoemd, de Heer Dclemeray, attaché bij het Departement van Buitenlandschc Zaken te Parijs, die eerstdaags in deze residentie wordt verwacht. In de residentie is aangekomen en aan het hotel Paulcz afgestapt de Heer II. Bohlen, Conkul-Generaal van Nederland te Philadelphia. Vtveede Hamer der Staten-fdeneraaf. Zitting vati Woensdag 10 Maart. Nadat in de zitting van gisteren de Ileeren ZylkerGroenStorm van 'sGravenzande, van Akerlaken, Hugenholzt, de Man en var: Hall nog ge-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1