Eergisteren heeft cr te Elouges nabij Bergen eene mijnoulploffing plaats gehad, waardoor een 60-l.al arbeiders onder hel puin bedolven zijn. Men ■weet nog niet of het heeft mogen gelukken er eenigen te redden. jn ],et Belgisch Luxemburg heerscht thans groot gebrek door het mis lukken van den tarwe oogst en het bederf in de aardappelen FRAN 64 IS. .S HL. PARIJS, 7 Maart. Bij een besluit van den President is eene nieuwe regeling van het Ministerie van Marine en Koloniën vastgesteld. De beginselen daarvan worden in de voordragt des Ministers aldus opgegevenDe wezenlijke magt eener natie ter zee is gelegen in het aantal en de hoedanigheid der vaartuigen of der vuurmonden waarmede zij den vijand kan bejegenen. De ware taak van mijn departement is, eene vloot daar te stellen ofte onderhouden die in staat is op de zeeën de onafhankelijkheid of de waardigheid onzer vlag te doen eerbiedigen. Eenvoudigheid van het administrative raderwerk, vlugheid in de maatregelen van uitvoering, eenheid in het hoofdbestuur, zijn onmisbare ver- eischten voor eene goede inrigting der Marine. Veelvuldigheid van de hoof den der dienst vertraagt de werking der bevelen, verlamt het gezag van den l>evelvocrende en versnippert de verantwoordelijkheid voor de beslissing. Al te talrijke en slecht bezoldigde ambtenaren leveren slechts weinig en achteloos werk. De regelmatigheid en stiptheid in de bureau-werkzaamheden vermin deren, wanneer de ondergeschikte ambtenaren een gedeelte van den tijd, dien zij aan hun ambtspligt behoorden te wijdenin nuttelooze ledigheid door brengen. Wel bezoldigde en niet talrijke ambtenaren spreken minder en doen meer. De Senaat en de Wetgevende Vergadering zijn tegen den 29stcn bijeen geroepen. De uitslag der verkiezingen is thans bekend. Slechts G Candidaten der oppositie zijn gekozen, terwijl in 9 kiesdistricten eene herslemming zal moe ten plaats hebben. Men dient hierbij echter op te merken, dat de Regering in verschillende districten de Candidaten der oppositie als de hare aannam, omdat zij zeker was, dat deze in ieder geval gekozen zouden worden. Zij zijn GO a 70 in getal en zullen wel is waar de door de Regering voor te stellen maatregelen met ernst en naauwgezetheid onderzoeken, maar vormen daardoor nog geene eigenlijke oppositie. Men spreekt van eene belangrijke ontdekking, welke op het gebied der wetenschap moet gedaan zijn. Een schoonzoon namelijk van den Heer de Montalivetde zoon van den Generaal du Moncelmoet aan de academie een nieuwen electro-magnetischen beweger hebben aangeboden, welke bij de nij verheid te gebruiken is. Zoo als men weet, was tot dusverre de toepassing der clectro-magnetische beweegkracht op de machinerie als onmogelijk be schouwd. De Heer du Moncel moet dit vraagstuk op eene voldoende wijze opgelosten de vleijendsle betuigingen van twee bevoegde Regtcrsde HH. Pouillet en Arago, over zijne uitvinding ontvangen hebben. Aan onderscheiden personen zijn weder passen gegeven met bevel om het land binnen 24 uren te verlaten. De meeste provinciale bladenwelke tot dusver dagelijks verschenen kondigen aandat zij slechts 2 of 3 malen per week zullen verschijnen. Het Journal des Déhats deeltomtrent de geruchten eener tusschen- komst in Zwitserlandeen artikel medehetwelkvooral bij de voorzigtig- heidwelke dat blad steeds in acht neemtals van gewigt mag worden be schouwd. Het blad zegt in ronde woorden, dat, in den tegenwoordigen stand van zakende uitgewekenen geene ernstige vrees bij ons gouvernement kunnen verwekken, en dat, indien om die reden, hetgeen het blad overigens verklaart niet te kunnen gelooven, eene tusschenkomst plaats had, dit alsdan alleen een voorwendsel zou zijn, om het ware doel der tusschenkomst te be dekken, d. i., het voornemen, om Zwitserland te verpligten, zijne Consti tutie te wijzigen. Dit regt inlusschen betwist bet Journal aan alle bui- tenlandsche regeringen, hoedanig die Constitutie ook zij, vermits men in Zwitserland daarmede tevreden is, en niemand zich met de inwendige aan gelegenheid van een land heeft te bemoeijen. De verlofgangers, wier diensttijd dit jaar afloopt, zullen tot nader bevel in het genot van verlof blijven. De Moniteur deelt de volgende besluiten mede: Ieder, die naar Al- gerië getransporteerddie kolonie zonder verlof verlaatzal naar Guyana kunnen overgebragt worden. Ieder persoonuit Frankrijk verbannen en weder op het grondgebied der republiek doordringendezal naar Algerië kunnen gedeporteerd worden. Ieder, wien eene verblijfplaats aangewezen is en die verlaat, kan uit Frankrijk verwijderd worden. De dagbladen en tijdschriftenwelke uitsluitend aan de wetenschappen kunsten en landbouw gewijd zijnzullen van het zegelregt bevrijd worden. Men spreekt veel van de waarschijnlijkheid, dat de guillotine zal afge schaft en vervangen worden door de Spaansche wijs van ter dood brengen of de zoogenaamde garoltabestaande in het wurgenop een' stoel zittende. Uit Algerië heeft men berigt, dat de colonne van den Generaal Bos quet, op den teruglogt uit Kabylië, door een' sneeuwstorm is overvallen. Na veel lijdens en ontzaggelijke vermoeijenissenwas de colonne te Bougie aangekomen. De vijf Kabylische gidsen waren van koude omgekomen; ook een Ofiicier van Gezondheid had het leven verloren, 300 manschappen waren in het hospitaal opgenomen, ruim 100 werden nog vermist. Een 20 tal paarden en muilezels was met goederen en al onder de sneeuw bedolven en omgekomen. Volgens latere tijdingen waren er echter van die 100, nog vele terêgt gekomen,. SPAlVJfE. MADRID, 2 Maart, H. M. heeft na veeljarige onderhandelingen, de door het Engelsehe Gezant schap gevraagde vergunning verleend tot het aanleggen van eene Proteslantsche begraafplaats bij deze stad. De begrafenissen zullen zonder eenige Gods dienstige plegtigheden moeten plaats hebben. Tc Valencia is eene zamenzwering tot herstelling van het absolute Ko ningschap ontdekt; de aanlegger is met veertig medepligtigen in handen der justitie. De aanslag was in de pas herstelde kloosters gesmeed en moest te midden der volksfeesten ter viering van de herstelling der Koningin uitbar sten; volgens het op schrift gestelde plan der zamenzweerdersmoesten eerst een aantal invloed hebbende personen worden van kant gemaakt. Ook in eenige dorpen van Arragon en van de Baskische provinciën hebben zendelingen de bevolking op bet marktplein bijeengeroepen en aan het land volk haat tegen de constitutie van 1834en herstelling van den op goddelijk regt berustenden troon gepredikt. Inmiddels zijn eenige Carlistisclie Priesters en jezuilen die uit koninklijke hofhouding gevoed werdenverwijderd. HANOVER. Den 5dcn dezer zijn de laatste uit Holstein komende Oostenrijksclie troepen hier doorgekomen. Den 4den is de Sleeswijk-Ilolsteinsche marine aan de Deensche Overheid overgegeven, en de tot dusver daarbij aangestelde officieren en ambtenaren hebben hun ontslag ontvangen. OOSTENRIJK. De Keizer is den laten van Venetië te Verona aangekomen en aldaar door Radetzky ontvangen. Des avonds was een groot deel der stad verlicht. Oostenrijk heeft 3,400 handelsschepen met 17,000 zeelieden. Het fe tal der stoomschepen bedraagt 32. TURKTE. De firman betreffende de zaak van het II. Graf bepaalt, dat, zoowel de Roomsch-Kalholijke als Grieksche Christenen regt zullen hebben op de Bethle hem- en Gethsemane-kapelen dat de eerstgenoemde Christenen aldaar ker ken en seminarien zullen mogen opriglen en het noodige terrein aankoopen; voorts, dat de Grieksche Christenen verlof zullen hebben, eenmaal des jaars op den Olijfberg de mis te lezen. Door den Nederlandschen Consul-Generaal te Smyrna is onder dagteeke- ning van den 23sU'n Februarij jl. berigt, dat van daar bevracht is het Nederl. galjootschip Salland, Kapitein Jonker, met rozijnen naar Hamburg; van daar was in ballast vertrokken het Nederl. galjootschip Agatha, Kapitein Zcilinga, om te Tarsus lijnzaad voor Amsterdam te gaan innemen. Dergelijke bevrachting zullen ook de Boreas en de Baron van Zuylen van Nyevelt naar Nederland bekomen. §TAB§ BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat op heden van den Heer Controleur der Directe Belastingen alhier zijn ontvangen, een Voljaars-aan- vulling- en een lialljaars Kohier voor de belasting op het Personeel, alsmede een Kohier der Patenten (derde kwartaal) allen over het dienstjaar 1851 en 1852 en executoir verklaard op den 2den en 3dcD dezer maandwelke op he den aan den Heer Ontvanger alhier zijn verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 8 Maart 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KEKKNIEIIlVSr~ Te Harderwijk is het volgende zestal van Predikanten geformeerdDD. van Toorenenhergcnte ElspeetOsti, te Putten; Molenaar, te Scheveningen Verhoeff, te Sluis; Gildemeesterte Ophemert en Nijhoff, te Vaassen; cn daaruit dit drietalDD. van ToorenenbergenMolenaar en Osti. De Groote Kerkeraad der Hcrv. Gemeente te Arnhem heeft wegens het bedanken van D9. J. P. de Keyzer, het volgende drietal gemaakt: DD. Blaauw, te Hoorn; de Keyzer, te Oudewater en Uden Masman, te Meppel. 216dc gtaats-Lotery. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Trekking. Geene. 6de N°. 13527 een prijs van ƒ25,000. AOVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van eenen ZOON, Vrouwe A. E. HARTEVELT MODDERMAN. Letden, 5 Maart 1852. Op den Gd« Maart 11.overleed te 's Boschin den ouderdom van ruim 58 jarenna voorzien te zijn geweest van de H. II. Sacramenten der Ster venden onze geliefde Zuster ANNA MARIA CATIIAR1NA van DOORE- MALEN, Geboren van Wensen. J. II. van WENSEN. Letden, 10 Maart 1852. A. van WENSEN, Geb. Driessen. a. a. van AVENSEN, AVed. h. A. schmier. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3