Ie Tilburg; te Tilburg, de Iïeer J. A. Graaf van Bylandt, llians le Druten; te Druten, de lieer S. H. Rink, te Gennep; te Gennep, de Heer C. L. A. B. van GhertSurnumerair in Zuidliollandte AVageningende Heer E. II. Ramacr, thans te Sneck; te Snoek, de lieer J. II. M. Spree, te Bnelster- zwaagte Bectslerzwaagde lieer ?>Ir. J. D. Quintus, te Helder; le Helder, de Heer G. A. Enschedé, Surnumerair in Noordholland; tc Ileusden, de lieer J. M. van Nouhuys, tlians te Venlo; te Venlo, de Heer A. G. F. Koltrop, te Gulpen; le Gulpen, de Heer J. J. G. E. Yolkhemer, te Boxmeerte Boxmeer, de Heer G. II. J. van der Voort, le Oirschol; te Oirschot, de Heer IV. Mac Alcster Loup, Surnumerair in Zuidholland; te 'Winschotende Heer T. Wildebocr, thans tc Schagen; te Schagen, de Ileer II. Beckkerk, te Olde- herkoop; te Oldeberkoop, de Heer F. L. Janson, te Texel; te Texel, de Heer P. G'arhasius, Surnumerair in Noordholland; le Grave, de Heer J. W. G. II. R. van Nouhuis, thans te Lemmer; te Lemmer, de Heer II. H. Schotanus a S'.eringa Lernke, Surnumerair in Friesland; te Tholen, de Heer C. D. Roëll te Raalte; te Raaltede lieer A. A. Verkouleren, te Zcvcnaar; te Zevenaar, de Heer IV. Crcmer, Surnumerair in Noordholland. H. M. de Koningin-weduwe heeft ƒ100 geschonken aan den landman v. Hoorn, te Soest, die door hrand alles had verloren. De Minister van Financiën zal Donderdag en die van Marine Vrijdag geen gehoor verleenen. Wiveeile dpr Staten-füeneraal Zitting van Maandag 8 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp van wet tot heffing eener belasting op de renten van de kapitalen, niet beslaande in onroerend goednoch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid. De Heer van Voorst heeft zich tegen het ontwerp verklaardwaarvan hij de grootste moeijelijkhcden voorziet. De Heer Engelen billijkt de strekking van het ontwerp, om eene onge lijkmatigheid en onregtvaardigheid in het beslaande belastingstelsel te doen ophouden maar ziet in de uitvoering zoo vele bezwarendat hij zich zijne stem voorbehoudt. Ee Heer Bachiene acht eene wijziging in het belastingstelsel wenschelijk, maar zal tot de aanneming van dit ontwerp niet kunnen besluiten tenzij hij de overtuiging erlangde, dan dit het eenige middel is om tot verminde ring van belastingen op de levensbehoeften te geraken. De Heer ven Goltslein bestrijdt de' stelling als of onze natie voortdurend verarmt en als zou dit te wijten zijn aan den druk der belastingen. Het tegendeel blijkt uit officiële bescheiden. Hij acht de rentehelasting onstaat kundig en belemmerend voor eene eventuele conversie. De Heer van Wijlick, zal deze wet en misschien ook al de overige voor dragten aannemenals ontheffing der mindere klasse en langzamerhand de ongelijkmatigheid van ons belastingstelsel wegnemende. De Heer van Doorn acht de rentebelasting in de toepassing onmogelijk en onregtvaardig. Indien de spreker niet nader van het tegendeel wordt over tuigd, zal hij de wet afstemmen. De Heer Reinders is voor de wet, als opheffende eene onevenredigheid in ons belastingstelsel en den last der mingegoeden regtvaardiglijk ontheffende door overbrenging op hen die vrijgesteld waren. De Heer van der Veen is voor het beginsel en de algemeene strekking der wet. Daarna is de zitting opgeheven. Zitting van Dingsdag 9 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-onlwerp tot belasting op de renten. De Heer van Dam van Isselt zou gaarne zijne slem aan het ontwerp ge ven maar kan het niet doenomdat daaraan verhonden is het denkbeeld van afschaffing van belastingen; tegen dat denkbeeld is hij gestemd; ver mindering van lasten kan z. i. het beste bereikt worden door amortisatie van schuld en dus vermindering van rentelast. He Heer Hengst keurt het ontwerp goed. De Heeren Blaupot ten Kate en Meeussen verdedigen de wet. De Heer Slicher van Domburg is geen tegenstander van eene belasting op rentenmaar aan deze wet kan hij zijne goedkeuring niet geven. De Heer Gevers verklaart zich tegen het ontwerp. De Commissie van rapporteurs is gereed met haar verslag over het ontwerp tot wijziging der wetten op het regt van patent. Drukken en ronddeelen, zullende den dag der discussien nader worden bepaald. De Voorzitter deelt mede dat tot rapporteurs voor het ontwerp tot regeling der politieten aanzien van besmettelijke veeziektendoor de afdeelingen gekozen zijn, de Heeren Gevers, Metman, Hengst, van Nispen en AVesterhoff. De Zitting duurt voort. AMSTERDAM, 8 Maart. Z. M. de Koning woonde Zaturdag avond de voorstelling in den Stads Schouwburg bijen scheen over de verlooning van het blijspel de Neven bij zonder voldaan te zijn. Z. M. werd door de talrijke vergadering met geest drift ontvangen. Heden zal Z. M. nog eens den schouwburg bezoeken en de vertooning van het ballet de Triomf der Onschuld bijwonen. Zondag heeft Z. M. met Prins Hendrik en Gevolg de Godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, onder gehoor van D9. Limburg Brouwer. Vervolgens heeft Z. M. de Koning, Prins Hendrik en Gevolg het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra met een bezoek vereerd en zijne tevreden heid over deze zoo schoone als nuttige inrigting te kennen gegevenen als blijk daarvan het Genootschap tot aandenken vereerd zijn Portret 11. jaar geschilderd door den Heer N. Pieneman, gevat in rijk vergulden lijst en waarhij 7,. M. eene hartelijke en welmeenende toespraak heeft gehouden, waarin hij zijne warme belangstelling te kennen gaf voor elke nuttige inrig ting in Nederland en in Amsterdam in het bijzonder. Het vertrek van Z. M. naar 's Gravenhage is op "Woensdag bepaald en dat naar de noordelijke provinciën op den 19<lcn dezer. Z. M. heeft den lieer S. II. van FranckDirecteur der Marine alhier, benoemd tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst. De Russische Grootvorsten Michael cn Nikolaas worden den 5llcn Mei le 's Gravenhage verwacht om er 14 dagen te vertoeven. De Amst.-Cour. berigt omtrent zekeren hovenier te Rijswijk, die vol gens het Handels !d.100,000 zou hebben nagelaten, en die som aan de familie Vredenburg gemaaktmet voorbijgang zijner eigene familiedat de bedoelde man naar zijnen stand nog al bemiddeld was; maar te beweren dat hij een tonne gouds zou hebben nagelaten, aan het bespottelijke grenst. Dat hij wel aan de familie Vredenburg een groot gedeelte van zijn vermogen heeft nagelatenmaar insgelijks aan zijne bediendedie zijn huishouden bestierde (de man was ongehuwd); alsmede aan de tuinknechts, die legaten hebben bekomen. Zijne familie bestaat uit twee verre, 70 a 80-jarige neven, die hij zelden of nooit zag, in eene verwijderde provincie. Ook deze hebben iets bekomen. BUITEiVLANDSCHE BERIGTEN. E A «KRATOS. LONDEN, 6 Maart. Bij gelegenheid dat dc Minister van Binnen]. Zaken, Walpole, zicli te Midhurst aan eene herkiezing zou onderwerpen, sprak hij het volgende: »AVij leven in een tijd waarin twee beginselen krachtig werken en elkan der bestrijden, het eene is het sloopende, het andere het behoudende beginsel. De werking van het sloopende, hebben wij in de vier laatste jaren op het vasteland geziende zegeningen van het andere hebben wij hier genoten. Het eerste heeft Rijken het onderst boven gekeerdvrijheden kwistig geschonken en weder vernietigden tot despolismus als eenig redmiddel van de gruwelen der revolutie en regeringloosheid, geleid. Intusschen was er hier geen stil stand, maar alle veranderingen zijn rustig tot stand gekomen, omdat wij op de aloude grondslagen bouwden en op practisch nutniet op afgetrokken beginselen het oog hielden. Lord Derby is de leider der conservative staat kunde, zonder welke het den lande niet kan welgaan. dDeze beschouwt de godsdienst als den besten, de eenigen grondslag van de welvaart van individuen en volken. Zij beschouwt den Staat niet, als een wetteloos, levenloos, goddeloos werktuig, alleen dienstig voor onze tijde lijke behoeften en belangenmaar als eene in strekking en doel goddelijke instelling, die 's menschnn ganschc wezen, ook zijne geestelijke natuur cn eeuwige bestemming omvat. Zoodanige zijn de beginselen van bet Ministerie, zij alleen kunnen dit land doen bloeijen." De nieuwe Minister van Koloniën, de Heer Pakington, betoogde dat ver lichte vooruitgang de leus der conservativen moest zijn. Hij eerbiedigde de godsdienstige overtuiging der Katholiekenmaar beschouwde het als den eer sten pligt der wetgeving, het Protestantsche karakter der Britsche instellingen te handhaven. Steeds had hij eene verzoenende staatkunde jegens de Room- schen voorgestaan, maar de handelingen van dat kerkgenootschap, inzonder heid de besluiten der Iersche praelaten op de kerkvergadering van Thurles en de wederoprigting der Roomsche bierarchie in Engeland, hadden het voor opregte Protestanten, voor het tegenwoordige onmogelijk gemaaktdie verzoe nende staatkunde te blijven volgen. Lord John Manners, de nieuwe bestuurder der kroondomeinen, zeide dat de opvoeding van een volk op de godsdienst moet gegrond zijn. Ons tegenwoor dig stelsel van volksopvoeding moet verbeterd doch niet opgegeven worden. Onder hetzelve kan elk kerkgenootschap zijne kinderen in zijn geloof opbren gen, en wordt het daarin van staatswege uit de schatkist ondersteund. De Heeren Thompson en Forman en Comp. hebben de levering aange nomen van 140,000 ton spoorstaventen behoeve van den aan te leggen spoorweg van Moskou naar AVarschau. Te New-York is onlangs het grootste stoomschip voltooiddat tusschen die stad en Albany dienst zal doen, het heeft eene lengte van 500 voet, is voorzien van drie rijen kajuiten en kan 3000 menschen opnemen. De Peninsular and Oriental Steam Navigation Company is aannemer ge worden van het overbrengen der rijks-brievenmalen naar en van Indië, China en Engeland twee malen in elke maand, en naar en van Australië en En geland om de andere maand. Deze dienst op Australië zal over Indië eu den Indischen Archipel loopenen met de Iweemaandelijkschc dienst eener andere stoombootmaatschappij langs de Kaap de Goede Hoop naar Australië, eene maandelijksche gemeenschap met dat werelddeel daarstellen. Onder de nieuwe dienst zal het brievenvervoer, even als thans, over Southampton en Marseille gaan. De nieuwe overeenkomst tusschen de regering en de genoemde stoomboot maatschappij is voor 7 jaren aangegaan, en treedt in werking over 12 maan den, wanneer het contract, volgens hetwelk de dienst thans door die maat schappij wordt verrigt, afloopt. BELGIE. BRUSSEL, 8 Maart. Gisteren heeft de nieuw benoemde Nederlandsche GezantBaron Gericke zijne geloofsbrieven aan den Koning in een plcgtig gehoor overhandigd.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2