Een ander der nieuwe Bewindslieden, Lord John Manners, zegt inden brief, waarin hij zich aan de kiezers van Colchester ter herkiezing aanbeveelt: »De staatkunde van het nieuwe bewind is, de regten te handhaven en den invloed te bevorderen van de nationale Protestantsche kerk, en de aan matigingen van den Pauselijkcn Stoel te wederstaanhet behoud van al w at in onze aloude instellingen nuttig is, te paren aan die hervormingen, welke practisclie wijsheid vereischtde onderling strijdende belangen van landbouw en fabriekwezen te verzoenen; welvaart en tevredenheid aan een verarmd of misnoegd koloniaal rijk te hergeven; de verbetering van den maatschappe- lijken toestand der nijvere volksklassen te behartigen en de middelen van nationale verdediging bereid te houden voor het droevig geval van eenen oorlog bij ernstig streven naar het behoud van de zegeningen des vredes." Men weet dat bij vele ijverige Protestanten in Engeland gemoedelijke bezwaren bestaan tegen het rijkssubsidie aan de kweekschool van Roomsche geestelijken te Maynooth in Ierlandhetwelk door wijlen Sir Robert Peel als een vaste post op de begrooting van staatsuitgaven gebragt is. Zij zeggen dat het Ministerie Derby, hetwelk de handhaving der gevestigde Staatskerk in zijn programma heeft opgenomen niet langer de ondersteuning van een Protestantschen Staat tot verbreiding eener dwaalleer moet leenen. De Dublinsche bladen maken thans eenen brief van den Anglikaanschen Aartsbisschop van Dublin openbaar, waarin hij zich tegen de intrekking van het bedoelde subsidie verklaart. Wij zouden daardoor zegt hij het getal of den invloed der Roomsche geestelijkheid in Ierland niet verminde ren, noch hare veredeling bevorderen; veeleer juist het tegendeel; terwijl het aan die partij het voorwendsel eener grieve, waarnaar zij thans zoo ver langend uitzietzoude geveneen aanval in het Parlement op de Angli- kaansche godgeleerde scholen zou ten gevolge hebbenen tot de vernietiging zou leiden eener inrigting van onderwijs, die, wat zij overigens ook zij, ze kerlijk niet ultra montaansch is maar veeleer hel bolwerk der nationale partij in de Roomsche kerk van Ierland." Te Manchester is den 2Jcn eene openbare vergadering gehouden van een groot aantal voorstanders der handelsvrijheidwaarin het anti-graanwet genootschap, wegens de optreding van een Ministerie, dat het beschermend stelsel is toegedaan, wederom in het leven is geroepen. De Heer Cohden de bekende voorstander der handelsvrijheidheeft hij die gelegenheid eene redevoering uitgesproken, en er werd bepaald, dat een adres aan II. M. zou worden gezonden, inhoudende, dat twijfeling en onzekerheid omtrent hel be houd van den vrijen graan invoer alle handels- en nijverheids-ondernemingen belemmert, woeling en onrust in den lande gaande houdt, ijdele verwach tingen en bedenkelijke bekommeringen voedt; dat hij H. M. het belang harer onderdanen zwaarder moge wegen dan de cischeu van een uitstel-zoekend be wind of eenig partijbezwaar. In 25 minuten tijds was voor 27,500 inge schreven, als bijdragen tot goedmaking der uitgaven, die het genootschap voor zijn doel zou noodig hebben. BELC1IE. BRUSSEL, 5 Maart. In de centrale sectie der Kamer van Vertegenwoordigers is de vraag of de dillerentiële regten geheel zouden kunnen worden afgeschaft, met 5 legen 2 stemmen ontkennend beantwoord; de vraag, of die afschaffing zoude kun nen plaats hebben, met uitzondering van de entrepots in Europa, even zoo, met 4 tegen 3 stemmende vraagof aan de Regering de bevoegdheid zou kunnen worden gelatenombij besluitlot de afschaffing van differen tiële regten over te gaan desgelijks, met 6 tegen ééne stem; en de vraag, betreffende het verlof aan de Belgische zoowel als aan de vreemde schepen te geven, om een deel hunner lading te mogen lossen, even zoo, met 4 te gen 3 stemmen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Maart. De Fransche bank heeft in overeenstemming met de Regering, de rente verlaagd en besloten van nu aan handels-papier tegen 3 pCt. te disconte ren, en ook op spoorweg-aandeel en geld voor te schieten. Tevens is eene voor de Regering gunstige schikking getroffen over de teruggave van gelden die de bank sedert 1848 aan de schatkist had geleend; de som van 75 millioen, welke zij uit dien hoofde volgens vroegere schikkingen in den loop van dit jaar had moeten ontvangenzal in vijftien jaarlijksche termijnen van 5 millioen, waarvan de eerste op den lsten Julij 1853 verschijnt, terug betaald worden en inmiddels slechts 3 pCt. rente dragen. Daarentegen is het ten einde loopende octrooi der Fransche bank bij besluit van den President tot den 31slen December 1867 verlengd. Als een nieuw blijk, dat de Regering vast heeft besloten, om niet terug te komen op den maatregel tol sequestratie der eigendommen van de familie Orleanskan strekkendat zij eene militaire medaille heeft ingesteld, welke zal worden uitgereikt aan onder-officieren van de zee- en de landmagt, met eene lijfrente van 100 fr.die zal bekostigd worden uit de opbrengst der goederen van het geslacht Orleans. Voor zoover thans bekend is, behooren van de 220 gekozen leden voor de Wetgevende Vergadering, slechts 4 tot de oppositie. Men verzekert dat de Generaal Cavaignac de verkiezing niet wil aan nemen en wel omdat hij in het Wetgevend Ligchaam geene zitting zou kunnen nemenzonder zich door eenen met zijne republikeinsche beginselen strijdigen eed aan de tegenwoordige orde van zaken te verbinden. De Heer Bocher, in hechtenis genomen wegens het verspreiden van stukken in het belang der familie der Bourbons, is tot 500 fr. boete ver- «ordeeld en in vrijheid gesteld. In de departementen is op vele plaatsenook zonder dat er bepaalde oppositie tegen de Regering bestond, de ijver der kiezers om haar door ver kiezing harer Candidaten te ondersteunengering geweest. Zoo zijn te R.heims, waar de bevolking den 20sten December bijna eenparig voor den President stemde, ditmaal 6,895 van de 11,374 kiezers in gebreke gebleven hunne stem uit te brengen; te Roucn heeft de helft, eter kiezers zich huiten stemming gehouden; in beide sleden evenwel is de meerderheid der uitge- bragte stemmen op den Regerings-Candidaat gevallen. SARDINIË. Op dit eiland zijn vrij ernstige onlusten uitgebroken ter zake van het ver bieden van maskeraden op de straat, ten tijde van het karneval. Te Cagleari raakte de gemaskerde optogt slaags met de curabiniers en ruiterij, als ook te Sassari; verscheiden werden gewond en twee gedood. I» RUISSEAI. BERLIJN, 4 Maart. Al de Staten van het Duitsch Verbond hebbenwegens het in vele Staten heerschend gebrek, den invoer van granen, meel en peulvruchten tot 31 Augustus, de Regering van Kassei tot 30 September vrijgesteld. In den namiddag van den 2deD zijn beneden Coblentz, bij Kesselheim, de opwaarts varende stoomboot Beethoven en den Rijn afwaarts varende Nc- derlandscbe stoomboot N°. 23, te midden van eene zware snecuwjagt, tegen elkander gestoomd; met het gevolg, dat de eerste, zwaar beschadigd, gezon ken is. De Nederlandsche stoomboot werd minder beschadigd en kon te Kesselheim ten anker komen. Den 4den is de N°. 23 voor Keulen aangekomen. De equipage van de Beethoven had een oogenblik in levensgevaar verkeerd, maar al de manschap pen waren door de N°. 23 gered, zoodat men geen menschenlevens te be- Ireuren heeft. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 Maart. De Keizer is den 285ten Febr. 11. van Triëst naar Venetië gestevendal daar dien dag aangekomen en onder het luide vreugdegejuich der menigte aan wal gestapt. Z. M. heeft een bezoek hij den Russischen Grootvorst afgelegd, welke hem was te gemoet getrokken, en deze hebben toen gczamentlijk het middag maal gebruikt en de voorstelling in den schouwburg bijgewoond. Den 29sten was Z. M. bij de godsdienstoefening in de kerk van S'. Markus tegenwoordig en legde daarna een bezoek af op het Russische stoomfregat Wladimir. De Prins Bisschop van Stiermarken heeft in een' herderlijken brief ten sterkste aangedrongen op eene gepaste viering van den Zondag, als rustdag. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden brengen, uil naam van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat hij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 4 Maart 1852, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats- Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede weck der trekking van de laatste klasse der 216lc Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verhoop. Geheele Lotenƒ72.00. Halve- 36.00. Vijlde-14.40. Tiende- 7.20. Twintigste- 3.60. Bij Verhurbrg Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste ƒ25.00. - 12.50. - 5.00. - 2.50. - 1.25. 3 van Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art, Zr. M5. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad na. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Leyden, 5 Maart 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM De Secretaris v. PUTTKAMMER. AD VERTENT1EN. Getrouwd Leyden, 3 Maart 1852. Algemeene Kennisgeving. J. II. van LEEUWEN, en M. E. WIJNBEEK. Heden beviel voorspoedig van eenen ZOON, Vrouwe A. E. HAR.TEVELT MODDERMAN. Leyden, 5 Maart 1852. Heden beviel door Gods goedheid van eene welgeschapene DOCHTER, ANT01NETTA MARIANNA VLIELAND, geliefde Echtgenoot van Leyden, 5 Maart 1852. N. de BINK. Degenen die iets te vorderen hebben vanof verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen Vrouwe ELISABETH GEERTRUIDA VERKOUTEREN, overleden den 24sten Februarij 1852, gelieven daarvan Opgave of Delating te doen vóór den lsten April aanstaandeten Kantore van den Notaris D, N. ROSKES alhier.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3