COURANT» LEYDSCHE MAANDAG, 8 MAART. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. M/KGfil. N°. Wï-Z /'.ss V1 !f.'' De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers ■worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zaturdag Avond. LEYDEN6 Maart. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de I1H. Mr. II. Cock. Mr. H. Gevers, 15. F. Krantz en A. C. Leem bruggen. De Notulen van de vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester deelt mede: Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den 25sten Februarij dezes jaars, waarbij de concept-acte tot afstand van den grond der Ruïne voor bet Sociëteitsgebouw is goedgekeurd. En is deze aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester heeft eenige stukken voorgelegdwaarvan de meeste in de leeskamer ter inzage worden nedergelegd, andere worden aangenomen voor kennisgeving, terwijl op een adres, als op ongezegeld papier geschreven en geen bepaald verzoek inhoudende, wordt besloten over te gaan tot de orde van den dag. De Wethouder Bucaille brengt rapport uit omtrent een door Burgemeester en Wethouders in het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis, naar aanleiding van art. 179 lit. U der Gemeentewet, gedaan bezoek, welk rapport zich gunstig verklaart omtrent den toestand van dit gesticht en deszelfs bevolking, en waaruit tevens blijkt dat door Mrctl Regenten de meeste zorg in het belang der verpleegden wordt aangewend. De Burgemeester brengt in behandeling 1°. De verordening voor vaste Commissiën uit den Gemeenteraad. En is dezelve na deliberatie, na geringe wijziging, met algemeene stemmen aangenomen. 2°. Het adres van het Collegie van HH. Zetters ter verkrijging van 150 uit de Gemeentekas tot bezoldiging van eenen ambtenaar, aan dat Collegie ondergeschikt en dadelijk verantwoordelijk. Er is na deliberatie met 12 tegen 7 stemmen besloten, hebbende de leden le Poole en Ysselsteyn, als leden van het Collegie van Zetters, zich in deze buiten stemming gehoudenzich met de conclusie van het rapport van de Commissie, in wier handen dit adres ter fine van berigt en raad was gesteld, te vereenigen, en mitsdien dc som van ƒ150 ter beschikking te stellen van het Collegie van de Gemeente-Zetters dezer Stad, ten einde daar uit te kwijten zoodanige hulp en tegemoetkoming als dat Collegie ten zijnen gerieve het meest doeltreffend oordcelen zalen zulks bepaaldelijk ten regarde van de onderscheidene werkzaamheden dat Collegie buiten en behalve de paten ten opgedragen, te vinden over dezen jare op den post der begrooting voor Onvoorziene Uitgaven en vervolgens op het artikel voor kosten van Huishou delijke administratie, onder het nommer, kosten voor het kadaster, bij het Tableau vermeld. Tegen hebben gestemd de HH. Olivier, Hartevelt, Bake, Lezwijn, Bucaille, Luzac en de Voorzitter. 3°. Een voorstel door het Raadslid van der Boon Mesch gedaanom eene commissie te benoemen, ten einde middelen te beramen om in het welbe grepen belang der stad en ingezetenen, de geschillen in zake het Huiszitten- huis te eindigen. Hieromtrent is door het Raadslid Bake als amendement voorgesteldhet benoemen van eene Commissie, aan welke wordt opgedragen het mededeelen aan den Raad van hare consideratienenzoo mogelijk van een bepaald adviesomtrent de middelen die zouden kunnen en behooren aangewend te wordenten einde de financiële ongelegenheden weg te nemenwaarin de stedelijke kas gebragl isen met welker voortduring en verzwaring zij bedreigd wordtten gevolge der belemmering welke de Raad ondervonden heeftin het beslechten der hangende geschillen betreffende hel Huiszittenhuis. Dit amendement is met 20 tegen 1 stemmen aangenomenhebbende de Heer Olivier zijn stem tegen het voorstel uitgebragt. Daarna zijn de HH. Lisman, Stoffels en Adriaans aangewezen om met den Burgemeester het burean van stemopneming uit tc maken en zijn voorts bij stemming tot deze Commissie benoemd de HH. van der Boon Mesch Bake en van Slirum. Nog deelt de Burgcmceser mede, dat ccnigc Studenten tot een te geven feest aan een aantal ingezetenen in de volgende week het vrij gebruik van Stadsgehoorzaal hebben verzocht. En heeft de Raad hiertoe deszelfs toestemming verleend. Waarna de Vergadering is gesloten. De Britsche Academie van Wetenschappen en Nijverheid heeft den Hoogleeraar A. If. v. d. Boon Mesch alhier, tot haar cerelid benoemd. De nog jeugdige Zendeling van het Barmensche Genootschap voor China, die 11. Woensdag hier voor een talrijke schare een merkwaardig verslag gaf van zijne zending in Chinadat met veel belangstelling werd aangehoord zal morgen avond te Rotterdam in de kleine Schotsche kerk optreden en eerlang weder naar China vertrekken. Door het bedanken van den Heer S. Piek als Lid der Prov. Staten van Zuidholland, zal in het Hoofdkiesdistrict Leyderdorp, op den 31sten dezer maand lot eene nieuwe verkiezing worden overgegaan. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmer-meer wordt in de Staats-Courant het volgende medegedeeld: Het berigt in de Staats-Cour. van den Gdcn Februarij 1852n°. 32 omtrent den staat der droogmaking hield in dat op den laatsten Januarij de middelbare hoogte van het polder water was waargenomen op 3.55f el onder Amst. peilop den laatsten der afgeloopene maand gaven de gezamenlijke waarnemingen de gemiddelde hoogte van dat water aan op 3.52el onder gezegd peil, en is alzoo het meerwater in Februarij met 3 duim verhoogd. De Leeghwater en de Cru- quius hadden den meesten tijd wegens hoogen boezemstand niet kunnen werkende Lynden had moeten stilstaan wegens de ondernomen verandering aan de stoomketels. Dr. C. A. J. A. OudemansLector in de Botanie aan de Geneeskundige school en het wetenschappelijk instituut te Rotterdam, beroepen tot Lector in de natuur-historische wetenschappen aan de Koninklijke militaire Academie te Breda, heeft voor die benoeming bedankt. Onder anderen is tot lid van het Historisch Genootschap tc Utrecht benoemd-, Dr. J. C. Drabbe onderwijzende aan het instituut van den Heer Le Comte, te Rijswijk. De Oud Gouverneur-Generaal van Oost-Indië J. J. Roclïussen is den 28sten Februarij te Triest aangekomen. Zesde Vervolg en Slot van het beheer en den staat van Ned. Indië (zie ons nommer van 2325 en 27 Febr. en 13 en 5 dezer). De Lands-drukkerij te Batavia staat onder het toezigt van den directeur der producten en civile magazijnen, en onder het onmiddelijk beheer van eenen directeur. Ingeval 'sLands dienst dit toelaat, wordt er ook werk voor particulieren verrigt tegen betaling. Het werk bij 's Lands-drukkerij neemt steeds toe. Veel dat er vroeger ver rigt werdis gestaakt en naar de beslaande particuliere drukkerijen verwezen. Terwijl in 1839 de Lands-drukkerij een nadeelig slot van ƒ15,153 had op geleverd, heeft zij in 1848 ƒ15,567 voordeel gegeven. In alle gevallen, waar kennis aan werktuigkunde in het algemeen en aan stoomwerktuigkunde in het bijzonder vereischt wordt, staat ten dienste van den Gouv.-Generaal een hoofd-ingenieur voor het stoomwezen in Nederl.-Indie, die regtstreeks aan hem ondergeschikt er. tot bet vragen van inlichtingen aan alle departementen van beheer bevoegd is. De constructie-winkel te Soerabaija is eene hulp-inrigting tot het vervaar digen en herstellen van allerlei voorwerpen van metaal, hout en leder, ten behoeve van 's Lands militaire en civile dienst. Doch er wordt ook tegen betaling gewerkt voor particulieren. Dc constructie-winkel staat onder eene commissie van super-inlcndcntie, zamengcsteld uil: den resident, als voor zitter; den militairen commandant, den eerstaanwezigen artilieric-ofiicier den equipagiemeestcr, den onder-intendant der militaire administratie, als le den en den secretaris der residentie als secretaris. In 1841 rigtte een industrieel, met geldelijke hulp van eenige ingezetenen, te Soerabaija eene fabriek op tot het vervaardigen van stoom- en andere werktuigen. In het begin van 1843 verschafte de Regering hem ƒ30,000 in voorschot, maar hij slaagde niet. Daarna wendde bij zich tot de Rege ring met het verzoek, om de fabriek, die publick geveild zou worden, voor, hem te koopen, dat geschiedde tegen 100,000, met nog 50,000 verstrekt voorschot, alles renteloos, onder verband van de fabriek en verdere voorwaarde. In September 1843 bleek het, dat hij niet in staat was de zaken gaande

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1