dens het gezag van den resident, onder de hevelen van den commandant der schutterij. Zij onderscheidt zich echter van de bovenbehandelde schut terijen daardoor, dat zij geheel voor 's lands rekening komt, buiten de schut- terlijke kasen geregeld al de wachten in de oude stad betrekt tegen dage- lijksche soldijen in sommige residentien. c. Djaijang-sekarseene soort van ruiterij om het civiel bestuur te helpen in de bewaring der rust, om wach ten en escortes te doen, en voorts de hand te leenen bij al wat het civiel beheer betreft, d. Pradjoerits, inlandsch voetvolk, die niet onvoorwaardelijk onderworpen zijn aan de militaire wettenmaar militairement worden geïn strueerd gekleedgewapend en betaaldten laste van 's lands kas. e. Lijf wachten dragonders aan de hoven van Socrakarta en Djokjokarta. Deze zijn ter beschikking van den Keizer van Socrakarta en den Sultan van Djokjo karta, doch onder bevel van de residenten; dienen tot militair geleide en kunnen in oorlog gevoegd worden bij de overige ruiterij, Legioen van den pangeran adipatti Ario Mangkoe Ncgoro te Soerakarta. Dit corps moet de pangeran volgens oude verbindtenisscnin dienst houden ter beschikking van de Regering. Hij zelf is commandant en heeft den rang van colonel. De officieren worden gekozen uit zijne familie. De hoofd-officieren benoemt de Gouvern. Generaal op zijn voorstel, de andere hij. De Regering heeft zich voorbehoudeneenen kapitein van het leger bij het legioen te detache ren als instructeur. Het bestaat ml infanterieruiterij en artillerie. De formalie, alsmede de geheclc huishoudelijke inrigting. als: soldijen, vivres, kleeding, wapening enz.is door de Regering voorgeschreven. In de onkosten neemt de Regering deel voor een bepaald bedrag, g. Legioen van den pangeran adipatti Pakoe Alam te Djokjokarta. De vcrpligting tot bet aan houden van dit corps ter beschikking van de Regering, berust op oude con tracten. Hoofdzakelijk staat het in dezelfde betrekking tot de Regering als het vorige, h. Barissans op Madura. Bij contracten, in het jaar 1331 ge sloten, hebben de Vorsten (regenten) van Madura, Sumanap en Pamakassan, tegen afschrijving van hunne toenmalige schulden aan den lande, zich verbonden tot het oprigten van deze legercorpsen, ter beschikking der Rege ring. De formatie is door de Regering bepaald. Zij beslaan uit infanterie, artillerie pionniers cn ruiterij. De Zee mag t bestaat uit een eskader van de Nederl. oorlogs-marinc en uit de Indische flottille, bekend onder den naam van gouvernements-schoeners en kruisbooten. Het opperbeheer wordt uitgeoefend door den Gouvern.-Ge- neraal het onmiddellijk bevel door eenen Commandant van Zijner Majesteits zeernagt in Oost-Indie en inspecteur der marine, dien de Koning benoemt. Tot de inrigtingen tot de zeernagt betrekkelijk, behoort a. commissie voor de zeekaarlen te Batavia, b. Ilaven-departementwervenpakhuizen als het Maritiem etablissement op het eiland Onrust cn het maritiem etablisse ment te Soerabaija. Het burgerlijk en handelsregtde in Nederl. Indie bestaande individuele reg- ten, niet begrepen onder en onafhankelijk van de staatkundige, is beschreven in het Burgerlijk Wetboek voor Nederl. Indie, afgekondigd 30 April 1847, in de Algemecne bepalingen van wetgeving voor Nederl. Indie, afgekondigd bij dezelfde publicatie, en in de Bepalingen omtrent de invoering van en den overgang tot de nieuwe wetgeving, en afgekondigd 3 Maart 1848. Voor zooverre die regten den koophandel betreffenzijn zij nader beschre ven in een Wetboek van Koophandel, afgekondigd 30 April 1847 en in de Algemeene bepalingen. In 1849 zijn in Indie nog afgekondigd: een Reglement op het houden van de registers van den burgerlijken stand voor Europeanen en daarmede gelijk- gestelde personen. Eene publicatieaanwijzende de ambtenarenten wier overstaan geschieden moet de verlooning van het scheepsjournaal en het afleg- gen van verklaringenvoorgeschreven bij het Wetboek van Koophandel voor I Nederl. Indie en in het Wetboek van Koophandel in Nederland. Bepalingen omtrent den wettelijken en bij overeenkomst bedongen interest. Een Regle ment oji bet beheer van strandvonderij. Eene nieuwe Instructie voor de weeskamers. In 1849 was onder anderen in overweging een Ontwerp van wettot regeling van het verband tusschen de Nederlandsehe en de Nederl.- Indische wetgeving, en van de kracht in Nederland toe te kennen aan von nissen van de Indische regtbanken en omgekeerd. Er was in 1849 voor Nederl. Indie nog geen Wetboek van Strafregt vast gesteld. Aan eene commissie was de zamenstelling daarvan opgedragen. Intusschen grondt zich het bestaande strafregt: op de bovengenoemde alge meene bepalingenop de publicatie van 5 Febr. 1848 enz. Alsmede op bet Romeinsche regt, het oud-Hollandsche regt, de Bataviasche statuten en andere Indische openbare bepalingen van vroegeren en lateren tijd. De commissie had in 1849 hare taak nog niet ten einde gebragt. De regtsvordcring in burgerlijke en handelszaken geschiedt volgens de bo vengenoemde Algemecne bepalingen, volgens de reglementen van 30 April 1847, 5 April 1848, 8 November 1847 en 21 Januarij 1848; en verdere beschik kingen, opgenomen in bet Staatsblad van Ned. Indie en in eene verzame ling daarvan door het Hooggeregtshof. Voor krijgslieden zijn de Nederlandsehe disciplinaire krijgswetten in Indie (met weinig wijzigingen) ingevoerd. De wet onderscheidt voorts 1°. ingezetenen van Nederl. Indie: zijnde alle Nederlandsehe inwoners; voorts alle landzaten of inboorlingen van de eilanden van den Indischen archipelvoor zoover deze tot Nederl. Indie behooren en eindelijk alle personen, onverschillig van welken landaard, die met toestem ming der Regering hunne woning binnen Nederlandsch Indie gevestigd hebben; 2°. Nederlanders (ook zij die volgens de Nederl. wetten als zoodanig zijn te besehouwen), gcene ingezetenen van Nederl. Indie zijnde; 3°. vreemdelingen. Verder in Europeanen en daarmede gelijkgestelde personen, welke laatsten zijn: alle personen, van waar ook afkomstig, die niet vallen in de om schrijving van inlanders en de met deze gelijkgesteldeninlanders cn daar mede gelijkgestelde personen, onder welke laatsten begrepen zijn Arabieren, MoorenChinezenen alle anderendie Mahomedanen of Heidenen zijn zoomede, tijdelijk, de tot de inlandsche bevolking behoorende Christenen, over geheel Nederl. Indievoor zoover zij ook vroeger met de inlanders wa ren gelijk gesteld. Bij de beoordeeling en beslissing van zaken, die niet geregeld zijn door de godsdienstige wettenvolksinstellingen en gebruiken worden de algemeene beginselen van de Europesche wetgeving tot rigtsnoer genomen. Het strafregt is niet hetzelfde voor Europeanen en daarmede gelijkgestel den als voor inlanders en de met dezen gelijkgestelden. Vervolg hierna 's GRAVENHAGE 26 Februarij. Z. M. heeft de gevangenisstraf van 3 maanden kwijtgescholden aan den R. K. Priester te SU Jansteen, daartoe veroordeeld, wegens het openlijk van den kansel lasteren van daden der Regering, en die straf veranderd in eene geldboete van 25. De Heer Hoffourier Pabst beeft een verzoek om gratie aan den Koning gerigt voor den gewezen lakei 'Erebus, die, zooals gemeld is, ter dood is ver oordeeld wegens op hem gepleegde poging tot doodslag. Het heeft II. M. de Koningin behaagd, de opdragt aan te nemen, van den Pracht-Bijbel, waarvan thans de lste en 2dc afl. bij den Boekhandelaar G. B. van Goorte Goudahet licht zienterwijl II. M. en Prins Frederik der Nederlandenhebben deelgenomen aan de Inteekening. Zoowel Zondag, als gisteren middag ten 3 ure zijn er buitengewone vergadering van den Ministerraad gehouden. De afdeelingen van de Tweede Kamer zullen heden het onderzoek over de ontwerpen van wet. betrekkelijk bet Oost- en West-Indisch muntstelsel voortzetten. SZersle Eiasmcr- tiet' ®iafest-£}ener&ief. Zitting van Dingsdag 24 Februarij. Bij de Kamer, thans hare werkzaamheden hervallende, zijn ingekomen van wege de Tweede Kamer, de door deze aangenomen wets-ontwerpen. Voorts is tot het trekken der afdeelingen overgegaan waarna de leden zich met de benoeming van Voorzitters en Onder-Voorzitters hebben bezig gehouden. 'S.'wee tie Eiainer tier- Staten-Heneettal. Zitting van Dingsdag 24 Februarij. In deze zitting is liet wets-ontwerp tot regeling der gemeenschap door Electro-Magnetische Telegraplien, met 46 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Ileerenvan GoltsteinGroen van Prinsterer en Poortman. Daarna zijn achtervolgens zonder beraadslaging aangenomen de wcls-ont- werpen houdende naturalisatie van een twintigtal personen. GRONINGEN, 23 Februarij. De te Oude Pekel-A wonende zeeman Harm Rentes Jonkerals kok va rende op de een daar te huis behoorend kofschip, heeft hetzelve uithoofde van dagelijksch ongenoegen met de overige bemanning, den 29 Junij a. p. in Spanje verlaten, is te Villa Rico, een klein gehucht, aan land gekomen, en van daar in zijne gewoon zeemanspak door SpanjeFrankrijk en Belgie ge reisd en alzoo eindelijk den 27stcn September daaraanvolgende hier behouden aangekomen, hebbende meer dan 400 uur te voet afgelegd en 170 uur gevaren. {Pr. Gr. Ct). MIDDELBURG, 24 Februarij. Den 20stcn dezer is bij den Agent van 's Rijks financiën te Amsterdam, overgebragt het kapitaal, groot 200,000. vereischt tot verzekering van de uitvoering der werken in Zuid-Beveland, bestaande in het graven van een kanaal door dat eiland in de rigting van Ilansweert naar Wcmeldinge, en het afdammen der Oosterschelde in de nabijheid van Bath, waarvoor aan den Heer D. Dronkers de vergunning is verleend. Het maatschappelijk kapitaal voor deze onderneming bedraagt ongeveer ƒ6,000,000, waarvan 2/3 in En geland en 1/3 gedeelte op het vasteland is genegotiëerd. Aangaande het plan tot daarstelling van een nieuw havenkanaal door het eiland Walcheren cn het afdammen van het vaarwater het Sloe, vernemen wij, dat het zijne verwezenlijking met rassche schreden te gemoet gaat, en krachtdadige pogingen daartoe worden in het werk gesteld. Invloedrijke per sonen behartigen deze zaak met den meesten ijver. De eene zoowel als de andere dezer ondernemingen belooft hoogst belangrijke gevolgen voor Nederland in bet algemeen, en voor deze provincie in bet bijzonder. Wijlen Mejufvrouw P. J. Steengracht cn Vrouwe Caland, Geb. A. E. Schorer, vermaakten aan het Burger Weeshuis en aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, ieder ƒ4000 en ƒ2000. TILBURG, 23 Februarij. Heden heeft alhier de publieke verkooping plaats gehad, op last der erf genamen van wijlen Z. M. Willem II, van vijf kapitale bouwhoeven en aanboorige landerijenalle gelegen onder de gemeenten Berkel en Ililvarenbeek hebbende te zamen eene uitgestrektheid van ca. 82 bunders, en verhuurd voor 750 'sjaars. Deze waren ingezet op ƒ16,210 en zijn toegewezen voor ƒ16,960 aan den Heer Jansen Daams, alhier.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2