vaste Secretaris der Academie, hebben gisteren het nieuwe lid den Graaf de Montalembert, bij den President der Republiek ingeleid. Zij zijn dien avond bij den President ter maaltijd genoodigd. Den 15d™ Maart zal de Heer Berryer zijne inlree-rede in de Academie houden, en door zijnen staatkundigen tegenstander Guizot moeten beant woord worden. De Prefect der Seine heeft van den Stedelijken Raad der hoofdstad 40,000 fr. ontvangen tot het geven van 4 groote bals en 4 groote diners. Sedert de invoering van het decimale stelsel, is in Frankrijk de munt stempel achtmaal veranderd. Men berekent op 106 millioen de gouden en zilveren muntstukken, geslagen op den stempel der eerste Republiek; op 1416 millioen de stukken, geslagen met het borstbeeld van Napoleon Bona parte; op 1685 millioen die met de beeldtenis van Lodewijk XVIII en met die van Karei X; op 1973 millioen de stukken met de beeldtenis van Lode wijk Filips, en op 316 millioen die munten, welke den in 1848 door de Republiek aangenomen voorloopigen stempel hebben gekregen. De waarde der stukkengeslagen met den laatsten stempel der Republiekis ongeveer 500 millioen. Er zou dus voor 6,000 millioen aan goud en zilver vermunt zijn, sedert de invoering van het decimale stelsel tot op heden. De munten met de beeldtenis van Lodewijk Napoleon zijn meerendeels van goud. Dit metaal is ook in zeer ruimen voorraad in Frankrijk voorhanden. In 1850 werd voor 85 millioen aan goud vermunt; en de gedurende de maanden Ja nuaryOctober van het jaar 1851 geslagen gouden muntstukken, hebben eene waarde van 254 millioen. De Abt de Lamennaies zegt het Staatkundig leven vaarwel en begeeft zich in een klooster. Er wordt aan vele soldaten hier in gamisoen verlof geven, ook worden vele paarden der ruiterij verkocht. - Een der voddenkrabbers die gedurende 48 jaren dat bedrijf uitoefende is dezer dagen overledenaan zijnen zooninsgelijks een voddenkrabbereen vermogen van ruim 28,000 fr. nalatende. Men spreekt in sommige kringen van de mogelijke verbrokkeling van Zwitserland, waardoor aan de Europesche volksregering de laatste slag zou worden toegebragt. Eenige kabinetten zouden van dit denkbeeld niet vreemd zijn. psauissEm. BERLIJN, 18 February. Het reinigen der straten alhier vordert groote uitgaven. In dit jaar wer den er 13,888 wagenvrachten sneeuw uit de stad gebragt, waarvoor aan de voerlieden 12,000 weid betaald. Daarenboven werden tot dit werk 360 arbeiders meer dan de gewone stads-werklieden gebezigd, die ruim ƒ6000 ontvingen, terwijl aan gereedschappen, ruim 2000 werden vereischt. In het geheel eischte dus bet reinigen der straten van sneeuw ruim ƒ20,000. Men schrijft uit Weimardat de Hertogin van Orleans thans weigert, langer van de Fransche Regering haar jaargeld van 300,000 fr. aan te ne men, ofschoon zij geen ander fortuin bezit. Leipzig heeft 125 boekhandelaren die gezamenlijk 15 millioen ponden papier onder de pers brengen. IS A H8DR G. 11 February. Sedert ecnigen tijd zijn hier en in den omtrek, en te Altona, een groot aantal honden door dolheid aangetast, en nu verspreidt zich die vreeselijke ziekte verder in het Ilolsteinschewaar reeds vele koeijen en paarden gebeten zijn. Vele personen zijn reeds slagtoffere geworden van de beten van dolle honden. ZWITSERLAK De Regering van het kanton Genèvc heeft op verlangen der ecdgenootschap- pelijke Commissarissen een besluit genomen ten aanzien der uitgewekenen wier tegenwoordigheid nabij de Fransche grenzen bij de Fransche Regering bezorgdheid gewekt had. Degene die in Frankrijk veroordeeld of in regten betrokken geworden zijn, moeten zoo zij in Zwitserland willen blijven, zich minstens acht uren van de grenzen verwijderd houden. Tevens heeft de Re gering aan de ingezetenen het verbod herinnerd, om vreemdelingen te huis vesten zonder aangifte aan de policie. Verscheiden dagbladen gewagen van eene Fransche nota, waarin over de hevige aanvallen van een gedeelte der Zwilserscbe dagbladpers tegen de Fran sche Regering geklaagd en maatregelen daartegen verlangd zouden worden. Die bladen betoogen tevens, dat het Bondsbesluur niet bij magte is aan dat verlangen te voldoen. KrSLAXEJ. De opbrengst der goudmijnen neemt in dit land van jaar tot jaar af. In 1850 werden slechts 1516 pud goud ter waarde van 26,834,000 gewonnen. Vergeleken met 1849 bedroeg de vermindering ruim 117 pud, of 2,000,000; en met 1847 309 pud, ter waarde van ongeveer f5,500,000. OOST-IXDIE. Volgens de rapporten van den Luitenant Kolonelwaarnemend Resident en Militairen Kommandant van Palembang, loopende tot 4 Dec. 11., hielden in onderscheidene districten de woelingen aandoch werd steedswaar men met onze troepen in aanraking kwamdoor de laatstgemelden de bovenhand behouden. Volgens de meening van den genoemden Bevelhebber, zal die staat van zaken niet tot een eiude worden gebragtdan na eene krachtdadige bezetting van den Ampat Lawang, alwaar het hoofd van den opstand, Radja Tiang- Alam, zich ophoudt. Door de vele zieken onder de te Tebing Tingie vereenigde troepen, en den ingevallen regen-moesson, moest die expeditie eenigen tijd worden uitgesteld; en van dat tijdsverloop zou worden gebruik gemaakt tot evacuatie der zieken en hunne verwisseling door versche van Java te zenden manschappen. De ziekte te Tebing Tingie werd gehouden voor plaatselijk, omdat ook zij die geene vermoeijenissen hadden doorgestaan, aldaar werden aangetast. STASJS BEKIGT. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 28sten February 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpën 1. Benoeming van een Claviger bij het Gymnasium. 2. Vervulling van het vacerend Stads Doctoraat. 3. Concept-acte van borgtogt van den Ontvanger. 4. Wijzigingen in het Reglement voor het Stedelijk Gymnasium. 5. Plaatselijke verordening regelende den werkkring der vaste Commissiën. ABL A®EM5E-]»IE [IW§. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCUE IIOOGESCHOOL. Den 18de" February de Heer J. B. Strick van Linschotenvan Rynauwen in de Regten, met Theses. Nog nader voor Assendelft ontvangen: een Muntbiljet 10 van A. M. II. en van J. W. een Coupon a 1,48 J AÖTERTERJ'ÏIEai. Getrouwd Leyden 18 February 1852. P. BRESSER, van Warmond en M. J. COUVÉE. Mijne dierbare Eehtgenoote FRANCINA vin NIEKERKoverleed heden in den ouderdom van circa 53 jaren, na voorzien te zijn van de 11. H, Sacra menten der Kerk. Soeteryvoude a/d Rijn 18 February 1852. C. GROENENDIJK Mede uit naam der Kinderen en Behuwd-Kinderen. Op verlangen van de Overledene zal de Rouw door mij alleen worden aangenomen. Heden overleed ons cenigst Dochtertje CATHERINE HENDRIKA CHARLOTTE na een langdurig lijden, op den leeftijd van 14 maanden. G. J. ROLLANDET, Leyden, 19 February 1852. A. E. ROLLANDET, Enkeaar. Gevoelig voor de veelvuldige bewijzen van deelneming en vriendschap zoo gedurende de ziekte als bij bet overlijden mijner geliefde Eehtgenoote ondervondenbetuig ik hiervoorook namens de wedcrzijdsche Familie mijnen hartelijken dank. Leyden, 21 February 1852. J. F. FRÉNAY. Bij deze betuig ik mijnen welmcenendcn dank aan Burgerlijke, Militie, Policie en Brandweer Autoriteiten, en aan allen die door hulpvaardigheid mij en de mijnen bij den ramp op 19 February jl. zulke uitstekende en doeltreffende diensten hebben bewezen. Leyden, 21 February 1852. J. C. ZAALBERG, J>\ De Ondergeteekende heeft het voornemen om den laatsten Maart aanstaande hare tegenwoordige School te sluitenen den 15dcn April daaropvolgende eene gelegenheid open te stellen, om jonge Jufvrouwen onderrigt te geven in het maken harer Kleederenbestaande in het %1'ollen- en Liiiuen ftasii.Jemals ook Handwerken van Smaak, waaraan zij zal trachten te verbinden, zoodanige opleiding als voor Meisjes uit den beschaafden Christelijken stand nuttig kan zijn. Zij bedankt bij deze de Ouders die vroeger en later haar hunne Kinderen hebben toevertrouwd en beveelt zich bij deze nieuwe inrigting (waaromtrent zij bereid is mondeling nadere inlichting te geven) op nieuw in het ver trouwen van Ouders en Voogden aan, met toezegging van alles te zullen aanwenden, wat aan het voorgestelde doel bevorderlijk kan zijn. Wed. J. M. WOLTERS, Storm. Hooigracht, Wijk VII. N°. 795. Bij Burger Lieden van de Protestantsche Godsdienst, op een Fatsoenlijken Stand is gelegenheid tot Iluring van Hamers voor 1 a 2 Heeren of Jufvrouwen, hetzij met of zonder de Kost, naar ver kiezing. Adres onder lett. Z'6. bij A. BOMLI, Steendrukker op de Mare te Leyden. Brieven franco. Men verlangt te ESutut' een Woning voor een Klein gezin met een Tuin buiten de Mare- of Rhijnburgsche Poorten, den Huurprijs van ƒ100.niet te boven gaande, verzoeke franco opgave van Stand onder Lett. S. II-bij den Boekhandelaar G. J. van LEEUWEN, op de Haarlemmerstraat.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3