ren van een door den Heer Eruile de Brouwer le Ostende in 1349 uitgegeven werkjegetiteldDes ricJiesses créées par Vindustrie et les artsvan des schrijvers vroeger verzonden werk Essai sur la politique industrielle et commercialewerd gewaagd in de Staats-courant van 30 December 11. 'JTiveeilv Biametier /Staten-fdeneraal» Zitting van Vrijdag 20 Februari]. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot het verleenen van pensioen of onderstand aan mindere beambten enz. bij de rijks-inriglingen van zee- en landmagt, en van hunne weduwen en kinderen. Door de Com missie van Rapporteurs is verslag uitgcbragt: 1°. omtrent het in overweging nemen van het voorstel van den Heer Fremery en andere leden betreffende den accijns op het geslagt2°. omtrent het wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading omtrent domeinen in den polder Stoppeldijk. Op de nominatie ter vervulling der vacature, in den Hoogen Raad der Nederlanden, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer II. Gevers, zijn door de Kamer de navolgende candidaten gebragt: als Mr. N. Olivier, Advocaat te Leyden; Mr. J. Crans. Raadsheer in het hof van Z. Holland; Mr. S. Schmolck, Raadsheer in hetzelfde hof; Mr. M. II. Godefroi, Raadsheer in hel hof van N. Holland en Mr. J. D. W. Pape, Officier bij de arrondisse- ments-rcgtbank te 's Hertogenbosch. Verder zijn nog in aanmerking gekomen de Hoeren Ypeyv. Hasselt, Elout, B. WichersServatius, Grevelinck, Buyskcs, de Lom de Berg, LuybenVernède, van HeusdenJespers en van Berkel. Daarna is de beraadslaging aangevangen over het wets-ontwerp tot regeling van de zaken der voormalige wees- en momboirkamers. De artikelen 12 en 3 zijn achtereenvolgens, het laatste met èenc geringe wijziging, aange nomen. De beraadslaging zal morgen ochtend ten elf ure worden voortgezet. Zitting van Zaturdag 21 Februari]. In deze ziliing heeft de Commissie verslag gedaan over het ontwerp nopens de Electro-Magnetische Telegraphen. De beraadslaging is bepaald op Dingsdag. De beraadslagingen over het wetsontwerp nopens de Wees- en Momboir kamers is gevorderd tot art. 9. De zitting duurt voort. ARNHEM, 17 Februarij. Het gebouw Musis Sacrum, alhier, is door de Regering dezer stad van de aandeelhouders overgenomen voor de som van 45,000, zijnde het bedrag eener gelijke somwaarvan de Regering de rente a 3 pCt. gewaarborgd en bijna elk jaar uitbetaald had. Spoedig zal nu ook worden beslist of in dat gebouw waaraan dan tevens zal aangebouwd worden, of wel in een ander lokaal, de Tentoonstelling van voortbrengselen van nationale nijverheid dit jaar zal gehouden worden. De Ilooge Regering heeft vrijstelling verleend van zegel en registratie der verklaringen bedoeld bij artikel 8 van het programma voor die Tentoon stelling. Het laat zich aanzien, dat die Tentoonstelling belangrijk zijn zal, afgeleid naar de aanvragen om plaatsruimtedie gedaan zijn of die men nog voor nemens is te doen. ALMELO18 Februarij. LI. Maandag barstte, tusschen vijf en zes ure in den avond, boven deze omstreken een hevig onweder los. Te Delden heeft de bliksem den toren der Hervormde kerk getroffenzonder brand te veroorzaken. De bliksemstraal heeftna eenige schade aan het uurwerk en de balkenalsmede aan het oewelf der kerk veroorzaakt te hebbenden zwaren muur tusschen den to ren en de kerk doen opsplijten en zich welligt daardoor een uitweg verschaft. Eerst daags na het gebeurde werd bij hel opwinden van het uurwerk de aangerigte schade ontdekt, die, in vergelijking met het groote gevaar, dat de toren geloopen heeft, uiterst gering te noemen is. GRONINGEN, 19 Februarij. Maandag den 16deD dezer, des namiddags omstreeks half drie uur, brak boven de gemeente Ezinghe een hevig onweder los, vergezeld van harden wind en hagel, terwijl het zoo donker werd, dat men bijna genoodzaakt was licht aan te steken. De veldwachter vond op zijn weg twaalf kleine, kennelijk door den blik sem getroffen wilde ganzendood op het land bij het dorp Garnwerd. Naar zijn oordeel zouden deze ganzen vliegende getroffen zijn in eene rigting van het noordwesten naar het zuidoosten, liggende in dezelfde rigting; ze waren meest op den rug beschadigd en geschroeid en aan twee geheel den kop verbrijzeld. Dat gemelde ganzen door don bliksem in de vlugt zijn getroffen wordt bevestigddoordien J. de Vrieste Garnwerddoor het venster ziendeeen gans uit de lucht heeft zien nedervallen in den hof van den Predikant, zijnde dit de 13dc gans, welke gevonden is; terwijl door een anderen bliksemslag nog 31 ganzen zijn doodgeslagen, die gevonden zijn op een land, mede onder Garnwerd. Te Midwolde viel de bui ongeveer te 4 ure, vergezeld van bliksem en donder, hagel, sneeuw regen, en hevigen wind, zoo als hoogbejaarden zich niet konden voorstellen, immer in dezen lijd van het jaar gezien of ge boord te hebben. Bijna met den eersten bliksemstraal, gevolgd van een zwaren ratelenden donderw erd een watermolentusschen Midwolda en Nieuwoldadoor den bliksem getroffen en door de vlammen vernield. Te Scheemdermeer, gemeente Midwolda, is eene koe op den stal vermoe delijk door een bliksemstraal gedood ten minste vond men haar aanstonds na een zwaren slag met het voeder in den bek dood liggen. Aan het te veld staand graan en oliezaad is groote schade toegebragt. Verder is nog op onderscheidene plaatsen de bliksem ingeslagendoch geluk kig zonder belangrijke schade te veroorzaken. I BUITEiMLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 18 Fehruarij. II. M. ging hij de laatste opening van het Parlement, in het nieuwe Par lementsgebouw door eene galerij, waarin meer dan 1200 dames in de rijkste toiletten hadden plaats genomenten einde H. M. te zien en haar hulde te brengen. II. M. heeft aan den Eerw. Heer Birch, gewezen leermeester van den Prins van Wallis, een som van 5000 geschonken, uit de opbrengsten van het Hertogdom Cornwall, als een blijk van bare tevredenheid, over zijne zorg en opleiding aan den Prins bewezen. Te Birmingham had onlangs een gevederd congres plaats waarop dui- zende van dieren waren te zien. Alleen van het Cochin-Chinesche hoender geslacht, waren er 966 exemplaren tegenwoordig. Aanzienlijke sommen wor den er in Engeland voor groote hoenders betaald. Soms werd er voor één paar ƒ1200 gegeven. Men kan zich verbeelden, welk gekakel op dit congres was te hoorenals men weet dat het werd uitgevoerd door een koor van 1971 hennen en hanen. Onlangs was in eene lersche stad de jury vergaderd ten einde over een persoon, verdacht van een moord te hebben gepleegd, het schuldig of niet schuldig uit te spreken. De gezworenen konden het niet ééns worden in eene zitting, die 25 uren aanhield. Zij bleven alzoo 30 uren zonder eten en drinken. Een geneesheer verzekerde dat de gezondheid der leden geen langer vasten kon lijdenja dat het leven van één hunner daarbij welligt gevaar liep. Men besloot den beschuldigde voor eene nieuwe jury te stellen. Te Portsmouth is met avarij binnengeloopen het barkschip Jacobus Kapt. A. v. d. Kolff van Rotterdam naar Batavia, aan boord hebbende de bemanning van het Engelsche schip HopeKapt. Harrisvan Antwerpen naar Belfast, hetwelk door de Jacobus is overzeild en waarschijnlijk gezonken. BELGiB. BRUSSEL, 19 Februarij. De Heer E. de Girardin heeft het bepaalde voornemen, een landgoed in Gelderland aan te koopen. Daar zal hij zich onledig houden met de zamenslelling eener Revue Politique et Littérairewelke door den Heer C. van der Beek zal worden uitgegevendie zich te dien einde van hier te Arnhem zal gaan vestigen. Het blad zal iedere week eenmaal verschijnen en onder de gemeenschappelijke redactie staan der Heeren Dumas, Victor Hugo en de Girardin. De Heeren d'Haussonville en Thomas, schrijvers der artikelen in het Bulletin Francaisdie men meende dat zich in Nederland bevonden, zijn gisteren bier gevangen genomen. Zij zijn naar Antwerpen vervoerd om van daar naar Engeland te worden overgebragt. I'K IN Ei RIJK. PARIJS, 19 Februarij. De voornaamste bepalingen omtrent de drukperswet, welke thans open baar is gemaakt, zijn de volgende: Geen dagblad of tijdschrift zal mogen gevestigd worden, zonder daartoe van hoogerhand de vergunning te hebben erlangd. Eveneens zal deze vergunning vereischte zijn, voor elke wijziging in de uitgifte van de dagbladen of in het personeel hunner redacteurs of eigenaars. Gelijke vergunning is noodig zoor de verspreiding van buiten]andsche dag bladen. De personen die dergelijke bladen zonder magliging verspreiden worden gestraft met eene maand tot een jaar gevangenis. Het bedrag der borgstelling wordt vastgesteld voor ieder dagblad, dat te ParijsLyon of Versailles uitkomtop 50,000 fr. In de overige steden welker bevolking 50,000 zielen niet te boven gaat, bedraagt de borgstelling 25,000 fr. Wanneer een dagblad de bepalingen, betreffende de borgstelling, over treedt, wordt het gestraft met eene boete van 100 a 2000 fr.voor ieder der uitgegevene exemplaren. Het zegelregt bedraagt 6 centimes voor de bladendie in Parijs of Versail les, en 3 centimes voor die in andere steden verschijnen. De buitenlandsche dagbladen zijn aan een gelijk zegelregt onderworpen. Bijvoegsels zijn vrij van zegelregten. Overtredingen der bepalingen op de door de dagbladen mede te deelen verslagen van zittingen des senaats, van den staadsraad, van processen in zake van drukpers-delictenenz.worden gestraft met eene boete van 100 tot 1000 fr. Mededeelingen van beriglen, die blijken mogten valsch te zijn en welker strekking de algemeene rust zou kunnen verstoren, of vrees en bezorgdheid onder het publiek zou kunnen verspreidenworden gestraft met boete en met gevangenis van eene maand tot een jaar. Wanneer een dagblad, in een tijdsbestek van twee jaren, wegens overtre ding der bepalingen van de tegenwoordige wet, twee malen mogt veroordeeld zijnzal het niet meer mogen verschijnen. De strenge bepalingenwaaraan het bovenstaand decreet (op hetwelkvoor zooveel blijkt, de staatsraad niet is gehoord) de dagbladpers onderwerpt, zijn eergisteren reeds dadelijk door opheffing der censuur inwerking gebragt. Het afscheidsgehoor hetgeen de Engelsche Gezant. Lord Normanby, bij den President heeft gehad, is zeer koel geweest. De President is op de En gelsche pers zeer gebeten. De Heeren Guizot bestuurder, de Pongerville Kanselier en Villemain

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2