LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 23 FEBRUARIJ. BINNEMLANDSC1IE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 Februarij. Donderdag avond ontdekte men brand bij den Heer J. C. Zaalberg Jr. op de Heerengracbt alhier. De brand die op den zolder denkelijk door een vonk van een kaars was ontstaan, en zich aan daar hangende kleedingstuk- ken had medegedeeld, en zich ernstig liet aanzien, werd gelukkig spoedig gestuit, zoodat 't ingespoten water welligt nog meer schade heeft gedaan dan het vuur. Op voordragt van den Minister van Binnenl. Zaken zijn bij Koninklijk be sluit van den 18de" de gemeenten aangewezen, alwaar Kamers van Koop handel en Fabrieken zullen gevestigd wórden. Tot deze behoort ook onze gemeente, waar de Kamer bestaan zal uit 9 leden, en bel bedrag in bet pa- tentregt om tot lid te kunnen gekozen worden, ƒ15 met inbegrip der op centen. De bestaande Kamers zullen tot 1 Junij in werking blijven, en de verkiezing voor de nieuwe in April gehouden worden. Wij vernemen zegt het Handelsbl.dat de reis van Dr. E. M. Beima, Conservator van het Museum alhier, naar het Oosten, tevens dienstbaar zal gemaakt wordenom de beschrijving van bet Heilige Landdoor wijlen Ds. van Seriden, te vervolgen en te vollooijen. Met genoegen vernemen wij, dat bet eerste deel reeds in drie talenFranscliEngelsch en Hoogduilsch is overgezet. Z. M. beeft aan C. J. de Koe, weduwe P. van Dijk, in leven bewaar der der lste klasse in bet buis van militaire detentie bij deze stad, een pen sioen verleend van ƒ135. De Staats-Cour. van gisteren en heden bevat de volgende benoemingen Tot Rector Magnificus bij de Hoogeschool te Utrecht heeft Z. M. be noemd den Hoogleeraar F. C. Donders. Bij besluit van den 19lle'1 dezer beeft Z. M. benoemd lot Gouverneur van Suriname, Jhr. J. G. O. S. van Schmidt auf Altenstadt, laatstelijk Resi dent van Baglen op Javathans met verlof bier te lande. Tot Subst.-OIBcier bij de Regtbank te Tiel, beeft Z. M. benoemd Jhr. M>'. II. A. Ridder van Rappard, Advocaat te Arnhem. Z. M. beeft benoemd tot Notarissen te Amsterdamde Candidaten N. J. van der Moolen en J. Verschuur. Voorts bevat de Staats-Courant de namen van een aantal Burgemeesters aan welke op bun verzoek of zonder dat deswege melding wordt gemaakt eervol ontslag wordt verleenden benoemingen van een groot aantal Burge meesters, onder welken 108 Burgemeesters in de prov. Noordbrabant. Te 's Hertogenbosch is benoemd P. J. Vermeulen en te Bergen op Zoom P. J. C. F. v. Hasselt. In de prov. Zuidholland is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Dr. N. L. v. d. Vlies, als Burgemeester van Hazcrswoude en in zijne plaats benoemd Mr. C. v. d. Vlies. De Amst. Courant meldt, dat de Hoogleeraar J. Bosscha, (op 's Ko- nings verjaardag) benoemd is tot Ridder met de Ster van de Eikenkroon. Een eigenhandige zeer vleijende brief van Z. M. vergezelde de decoratie. Reeds vroeger, toen de Heer Bosscha de door hem opgestelde levensbeschrijving van wijlen Koning Willem II aan Z. M. bad toegezonden, had Z. M. hem terstond zijne tevredenheid over dien arbeid betuigd. De Heer Jacobsenaannemer te Amsterdamheeft bet bouwen van een nieuwe kerk en toren te Landsmeer aangenomen, voor ƒ12,575. Door de Handelmaatschappij zijn bevracht 7 schepen voor Amsterdam 7 voor Rotterdam en 1 voor Schiedam. Het getal Candidaten tot de H. Dienst bedraagt bij de Herv. gemeente in ons land 87, bij de Waalsehe 4, bij de Evang. Luthersche 6, bij de Ilerst. Lulhersche 3en bij de Hervormde kerk in Oost-Friesland 6. De Kerkelijke Courant meldt, dat de Heer G. Kramer, op den 3(,eri dezer te Amsterdam overleden, aan het zoo weldadig fonds voor noodlijdende kerken en personen vermaakt beeft eene inschrijving op het Grootboek van nationale schuld, ten bedrage van ƒ5,300. De Heer J. Schepper te Egmond aan Zee, vermaakte bij zijn overlijden aan de Herv. diaconie aldaarvier woningenvrij van successie-reglenvroe ger bad bij haar reeds twee woningen, alsmede aan de Kerkvoogden een Cer tificaat van ƒ1000, 4 pCt. W. S. geschonken. De President der Fransche Republiek heeft op voordragt van den Minis ter van Marine, een zilveren eerepenning van de 2de klasse toegekend aan den Nederlandschen loods A. Borstlapwegens het redden van zes Fransche zeelieden van de sloep Alida, bij Brielle den 5,ien November 1851 veronge lukt. Buitendien beeft de Minister van Marine aan den Franscben Consul te Rotterdam last gegevenaan genoemden loods en aan de tien zeelieden die hem bij het redden der schipbreukelingen bijgestaan hebben, een geschenk van 300 fr. uit te reiken. De afdeeling Batavia der MaatschappijTot IS ut van 't Algemeenheeft eene prijsvraag uitgeschreven, waarin zij verlangt: Een volksleeshoek houdende een letoog van het hooge nut van den ambachtsstand en het vereerende daarin gelegen. Het best gekeurde antwoord daarop erlangt eene enkele gouden medaille, benevens eene som van ƒ100 Indisch." Ver volgens schreef zij nog eene tweede prijsvraag uit, voor: Een onderzoek naar het volks-onderwijs onder de Javanen en wat daaraan ter verbe tering zou kunnen worden aangewend. Men bedoelt bierbij de eigendom- melijke inlandsche bevolking op Java. Het beste antwoord wordt bekroond met eene dubbele gouden medaillebenevens eene som van 1,000 Indisch als accessit eene enkele gouden medaille." De antwoorden op de eerste prijs vraag moet inkomen vóór 1 April 1852, en op de 2lie vóór 1 December 1852; terwijl de schrijvers, die naar de prijzen dingen, worden verwezen naar de wetten der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenen inzonderheid naar de artikelen 92, 93, 108, 107, 108, 111, 116 en 117. Dezer dagen heeft de Minister van Koloniën een zeer uitgewerkt Ver slag van het beheer en den staat van Ned. Indie over 1849 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen, bevattende 219 bladzijden in f'. en handeleude: eerst over het grondgebied en de bevolking; vervolgens over de middelen van beheer, dat in vele onderdeelen is afgedeeld, onder welke het stelsel van verdediging, regtswezen en policie, ecredienstonderwijs, geldelijk beheer, Gouvernements-inrigtingen en ondernemingen, bronnen van inkomsten, nijverheid, enz. Dit met veel zorg te zamen gestelde verslag, veel uitgebreider en volledi ger dan zulks ooit vroeger werd gegeven, is uitnemend geschikt om den toestand van Ned. Indie in 't algemeen en in vele bijzonderheden te doen kennen; weshalve wij hier thans eenige bijzonderheden mededeelen over grondgebied en bevolking. Indië is verdeeld in Java en de buiten-bezittingen. Java is verdeeld in 19 resident- en 4 adsistent-residcntscbappenwaaronder, ook bet eiland Ma dura en verdere kleine kust-eilanden zijn begrepen, wier omtrek te zamen 2444 Q geogr. mijlen bevat., (Nederland bevat er slechts 596). De buiten-bezittingen zijn: Sumatra 5689 Q mijlen; Borneo 9373 mijlen; de eilanden Celebes met Socmbawa en Boeton 2149 Q mijlen; de Molukken 6287 Q mijlen; N. Guinea 3210, de eilanden Timor, 790; Soemba, 251 en Bali en Lombok 190 Q mijlen; te zamen een grondgebied uitmakende van 27892 mijlen. De bevolking die zelfs op Javaveel minder op de andere bezittingen nog niet voor naauwkeurige opgave vatbaar is, wordt op Java zelf geschat op ruim 9,1 millioen; op Sumatra 3,430,000 op Banka 50,000; Riouw 70,000; Borneo ongeveer 2 millioen. De overigen eilanden op ongeveer 6 millioen. 's GRAVENHAGE21 Februarij. Z. M. beeft Z. K. II. Prins HendrikVice-Admiraalbenoemd tot Lui tenant-Admiraal en Opperbevelhebber der vlootbuiten bezwaar der schat kist, als een opentlijke blijk van goedkeuring en vertrouwen. II. M. heeft eene aanzienlijke gift geschonken aan de vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëliten alhier en een prachtig ge schenk voor eene loterij te Gouda, om de jeugdige bezoekers der Werk- vereeniging deksel en kleeding te verschaffen. Z. K. H. Prins Frederik heeft eene bijdrage gegeven voor de loterij ten behoeve der onbedeelde Israëlitische armen alhier. Men verneemt, zegt de Nieuwsbodedat de Ministers van Financien en van Oorlog niet zullen aftreden. De Minister van Oorlog zal op Dingsdag, den 24sten dezer, geen gehoor vcrleenen. Heden worden van regeringswege verzonden, om aan de belangheb bende kamers van koophandel en fabrieken te worden medegedeeld, exempla-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1