stass berï&v. i7öf »7; toor de~natioKaLe militie.""™" welke de lijdelijke orde van zaken door den arbeid van zoo Vele eenwen, in weerwil van zware moeijelijkheden en afdwalingen had verkregen doch welke schoone vrijheden voor d# ziel en 't menschel ijk leven, meer of min toepasselijk, naarmate van de tijdsomstandigheden, als zij eens verkregen zijn, de burgerlijke eer der volken uitmakenna ontwikkeling dezer punten eindigt de Heer Guizot aldus: Wat de Academie gezocht en gehandhaafd heeft, wat haar bijzonder in u behaagde, is die gelukkige overeenstemming van den eerbied voor het ver- ledene en voor dat streven naar de toekomst, die geest van behoud en die geest der vrijheid, die krachtige overleveringen, en die groote verwachtin gen; dat is juist het vraagstuk hetwelk onzen tijd drukteen vraagstuk welks spoedige oplossing zoo onontbeerlijk is voor de eer van den Franschen geest als voor de Fransche maatschappijwant in weerwil van uen in weerwil van de roemrijke logenstraffing, die zulk eene bewering in Frankrijk en in dezen kring moet ontmoeten, loopt die geest zelf thans onder ons vrij wat gevaar van vernedering, en heeft even als de maatschappij verheffing en redding noodig." In onderscheiden strekenbijzonder in het Orleansche en in Bourgondië is in dc laatste dagen veel sneeuw gevallen. De Spaansche en Italiaansche posten waren niet aangekomen zoo men meende ook wegens de veelvuldige in de gebergten gevallen sneeuw. Op het schip la Foi met 400 landverhuizers naar Californië gezonden voor rekening van de goudbaren-loterijisvolgens berigteene zamenzwe- ring uitgebarsten, om zich van het schip meester te maken. De aanslag echter is door de welberadene maatregelen van den Kapitein verijdelden de belhamels op het eiland Goree op Africa's westkust aan de Justitie overgeleverd. SPANJE. MADRID 8 Februarij, Een dagblad van daar deelt in een breedvoerig verslag al de bijzonderheden mede omtrent de laatste oogenblikken van Merino; wij laten hier het voor naamste daaruit volgen. Zijne verstoktheid heeft zich geen oogenblik verloochend. Bij zijn aanklee- den zeide hij nog een paar onbeduidende woorden over zijn gewaad. Toen de Beul hem naar gebruik vergiffenis vroeg, zeide hij bedaard dat dit niet noodig was, dat het vonnis regtvaardig was, en verzocht hem spoed te maken. In 't uitgaan der kapel knielde hij voor het Maria-beeld en sprak het Ave, (wees gegroet) uit. Toen de ezel kwam op welken hij naar de strafplaats geleid zou worden hielp de beul en diens knecht hem opstijgen bij welke gelegenheid hij den knecht zijne onhandigheid verweeten vroeg waarom hij geen stijgbeugels had. Gereed zijnde zeide hij, «nu een paar sporen en vooruit." Een escadron ruiterij opende den treindaarna eenig voetvolk en daar tus- schen de broederschap des vredes en der liefde met een groot kruis met de beeldlenis van onzen Heer. Toen volgde Merino met een Maria-beeld in zijne bandomringd door Priesters en gevolgd door den Gouverneur der provincie Officieren en Regters, en voorts eenig krijgsvolk. Zijn gelaat was bleek met een witten baard. Van tijd tot tijd bewoog hij het Maria-beeld en was het of hij een gebed opzeide; maar dan keek hij weer met het onverschilligste gelaat de menigte rond. Tot den geleider van zijn ezel zeide hij«gij zijt zoo woest dat ik als ge onder mijn bereik waartu een schop zou geven die u hen gen zou." Toen een der Priesters hem vermaande dat het geen lijd was om zulke gevoelens te uiten, hernam hij: «ziet ge niet dat het maar kortswijl is, ik zou hem niets doen." Op 't schavot scheen hij te willen spreken, doch 'tvolk overschreeuwde hem met: leve de Koningin, en toen zeide hij: «Ik wilde niets tegen de Koningin zeggenmaar alleen herhalen dat ik geen medepligtigen had." Nu verzocht hij den beul spoed te maken. Een oogenblik daarna was hij geworgd, en bleef tol 's avonds ten toon gesteld; waarna het geregt zijn lijk heeft doen verbranden. PRFI §§EN. BERLIJN, 15 Februarij. De bevolking der hoofdstad is in liet afgeloopen jaar met 18,000 zielen vermeerderd. Den IS3™ begint dc aftogt van Pruissische en Oostenrijksche troepen uit Ilolstein; er is een vervoer van 1,800 man van de eerste en van 3,600 man van de laatste over den spoorweg aangezegd. In het begin dezer maand begaven zich 17 kinderen, in Litthauën, uit de school komende, op den toegevroren Inster, toen eensklaps het ijs bezweek en allen verdronken. OOST-INRIE. BATAVIA, 27 December. Den ISica is alhier ter reede aangekomen 's lands korvet van Speyk onder bevel van den Kapitein ter zee P. Sauvage, aan boord hebbende den Schout-bij-Nacht E. G. van der Plaat, benoemd Commandant van 's lands zeemagt in Oost-Indië en Inspecteur der Marine. Bij besl. van den Gouv.-Gen., van 15 Dec., was de Generaal der Inf., Comm. van het Indische leger, Z. II. Karei Bernard Hertog van Saxen-Weimar, gemagtigd, op den door hem te bepalen dag, naar aanleiding van het aan Z. II. verleende verlof voor een jaar naar Nederland, het commandement van bet Indische leger over te dragen aan den Gen.-Maj. titulair G. Bakker. Z. II. heeft den 3<Ien Januarij Batavia verlaten en was reeds met de stoomboot Java te Singapore aangekomen. De Gouverneur-Generaal, heeft bij besluit van 16 dezer, de belasting op de bazaars en warongs afgeschaft, en dns ook de verpachting van dat middel over geheel Java; zijnde echter die afschaffing, althans voor liet oogen blik, niet van toepassing, 1°. voor de bazaars en warongs in de residentie Batavia en in de afdcelingen Buitenzorg en Krawang; 2°. voor de bazaars en warongs in de residentie Preanger Regentschappen, evenmin als in de regent schappen Madura, Sumanap en Pamakassan, op het eiland Madura; terwijl 3°. geenerlei verandering wordt gemaakt ten aanzien van de in Djokdjokarta gelegen zoogenaamde heilige bazaars Passer-Gcdee en Imogori. Bij tvvee andere besluiten van denzelfden datum, worden 1°. vastgesteld eene belasting op het bedrijf, verschuldigd door inlanders en daarmede gelijk gestelde personen, en 2°. opgeheven de belasting van het hoofdgeld der Chi nezen, als zijnde deze natie onderworpen aan dc belasting op het bedrijf. 's Lands stoomschip Ambon bad gedurende 14 dagen cenen kruislogt naar de Bangaay-Eilanden gedaan, doch geen spoor van zeeroovers ontdekt. In de afdeeling Toasia (noord-westerkwarticr van Batavia) hadden zich weder eenige gevallen van Cholera voorgedaan. Op de eilanden Balie en Lom bok was de ziekte ook uitgebroken. Zij scheen daar zeer hevig te heersehen, vooral op Lombok en aan de noordkust van Balie. De rijken van Badong en Gianjar waren voor als nog verschoond gebleven. In de Lampongsche Distric ten heerschten, behalve de Cholera, koortsen. Onder de door den Gouv.-Generaal gedane benoemingen merkt men op: Civiel depart.: bij het hoog Geregtshof van Neèrl.-lndiëtot Advoc.-Gencraal Mr. A. G. M. Smulders; tot Proc.-Gen. bij het hoog Geregtshof van Neèrl.-lndië, tevens Advoc.-Fiscaal voor de land- en zeemagt in Neêrl.-Indië, Mp. J. O. Wyn- malen, vroeger Vice-Pres. van dat hof; tot Vice-Pres. van liet hoog Geregtshof van Neêrl.-Indië, Mr. C. A. de Jongh, vroeger Pres. van den Raad van Justitie te Batavia; tot Advoc. en Proc. bij den Raad van Justitie te Soerabaya Mr. G. II. Hoflandte Pasoeroewan. Op verzoekeervol ontslagen de ambtenaar F. C. Rose, uit de betrekking van opperhoofd der factory voor den Nederl. handel op Japan. Een twee jarig verlof naar Nederland verleend tot herstel van ge zondheid aan Mr. J. Voute, Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Semarang. BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen heb bende de alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligling der Nationale Militie, van dezen jare 1852, deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een'iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raad huis, van Maandag den 16dcn tot Dingsdag den 24stcn Februarij aan staande, 'smorgens van 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mogtcn voorkomen, die op dezelve nog zouden behcoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenhiervan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel: Op Woensdag den 25sten Februarij 1852, des Morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, II, I, J, K en L; en Donderdag den 26stcn Februarij 1852, des Morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving nitgedrukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkcu- rige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den uag der loting, 'ter Secretarie kan worden afgehaald, nebbende alle de lotelingen het regt, om bij de oprolling van de loting-noinmcrs op den 2 5stCD Februarij 1852, 'smorgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nomraers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wicn zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oprcepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voorn., Lcyden, 16 Februarij 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM, De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Naarden heeft beroepen Ds. II. P. Berlage te Muiderberg. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Arnhem heeft uit het be kend gemaakt drietal beroepen Ds. J. P. de Keyzer te Oudewater. AKAREMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 16''™ Februarij de lieer M. A. Kluppel, van Alkmaar, in de Reglen, met Theses. 216de Staats-Eoterij. Trekking der Vierde Klasse. 1ste Trekking. N°. 321 een prijs van ƒ2,500. N°. 8179 een prijs van 1,250. N°. 5923 een prijs van ƒ1,000. 24c N°. 8218 een prijs van 5,000. Nos. 4678. 11281 en 19188 ieder een prijs van 1,000.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3