moedigheid lc verijdelen, gelijk le geven aan alle dwazen en vertrouwen te schenken aan alle booswichten. Men moet openhartig genoeg zijn om het te belijden, te midden der geva ren waarmede wij bedreigd zijn: door allen tot alles te roepen, beeft men het kwaad verergerd dat men wilde uilroeijenmen heeft de eerzucht opge wekt zonder ze te kunnen bevredigen; men beeft aller begeerlijkheid uitge lokt, geprikkeld, ontvlamd, en beeft zich van bet regt en de kracht ontdaan om ze uit te dooven; men heeft het meest beschermend gevoel, het geluk van op zijn plaats, in zijn rang te zijn, gesmoord; men heeft meer beloofd dan ecnige maatschappij kan gestand doen: men heeft oen onoplosbaar vraag stuk ter wereld gebragt en gansch Frankrijk tot slagofFer eener hatelijke misleiding gemaakt. De tijd dringt; verontrustende verschijnselen hebben zich in menigte aan onze oogen vertoond. Men zou hen moeten beklagen die aan eene schijnbare genezing zouden gelooven, al te snel om niet oppervlakkig te zijn; hen die eensklaps van de verschrikking tot een blind vertrouwen zouden overgaan. Die valsche gerustheid waarin wij gedurig weder insluimeren, is slechts eene der vormen van den hoogmoed, en de hoogmoed is de groote ziekte van ons land en ons tijdvak. Wij leven in eenen tijd die opgeblazen is van zich zeiven. Zijn hoogmoed wordt alleen door zijn onvermogen geëvenaard. Want ik noem eene krachtdie slechts onverwinbaar is in ter neer te vellendie niet weet te scheppen noch te handhavenonvermogen. De groote les nu onzer dagen die tegelijk verschrikt en vertroost, wordt door God gegeven, als Hij den hoogmoed en de valsche wijsheid der menschen beschaamt. Men weetdat als de Academie iemand aanneemtniets haar verpligt om zijne meeningen te omhelzen. Maar gij zult, hoop ik, de stoutmoedigheid verschoonen die eigen is aan eenen mandie zich nooit van de taal heeft bediend om de magt of de volksgunst levleijen, en die de zedelijke en maat schappelijke reactie, waarvan hij een vurig dienaar Ls, op eene hoogte plaatst, welke oneindig verheven is boven alle Regeringsvragen van Staatsregeling of Regerend Huis. Ik weet niet of die reactie moet voortduren of zegepralen; ik reken er niet op, maar ik hecht er aan om van den stilstand gebruik te makenom de waarheid zonder omwegen te verkondigen. Of we dan over winnaars of overwonnenen zullen zijndat is Gods geheim. Maar dit is van belangdat men zelf liet droevig tooneel niet heeft voorbereid, waarbij men bezwijkt, of dat men na zijn nederlaag geen inedepligtige of werktuig worde van den zegepralenden vijand. Ik herinner hier het schoone antwoord dat den ridderlijkstc der opstandelingen, de Lafayette, wordt toegekend. Men vraagde hem spottendwat hij had kunnen doen voor de zegepraal zijner vrijzinnige leerstellingen onder bet Keizerrijk bij antwoorddeIk heb mij staande gehouden Men kan uit deze enkele proeven die naauwelijks een twintigste gedeelte dier zoo breed uitgewerkte redevoering bevallen, genoegzaam ontwaren dat de Regering met den daarin doorblinkenden geest van onbepaalde afkeuring en veroordeeling van de groote omwenteling van 1789 in hare beginselen en gevolgen, niet zeer ingenomen kan zijn. De Regering heeft dan ook verboden die redevoering, anders dan onder aanmerkelijke uitlatingen, uit te geven, waarom de Schrijver die nu waarschijnlijk in 'tgeheel niet zal uitge ven 't geen men echter meentdat de Academie niet zal belettenbeide redevoeringen van de Montalembert en Guizotals naar gewoonte in hare handelingen te plaatsen. In een volgend nommer zullen wij uit de redevoering van den Heer Guizot eenige proeven mededeelen. PKCSSSEK. BERLIJN, 10 Februarij. Een aantal jonge Officieren vertrekt op 's Konings begeerte naar Parijs, ten einde aldaar hunne militaire studiën voort te zettenen zich vooral de hoogere conversatie-taal eigen te maken. Men zegt, dat wanneer deze krijgs lieden hier zijn teruggekeerd, weder een gelijk getal tot hetzelfde einde Parijs zal bezoeken en dat daarmede achtervolgens zal worden voortgegaan. De terugkomenden zullen hoofdzakelijk in de diplomatie en in inrigtingen van onderwijs worden gebruikt. Vooraf moeten zij een gestreng examen onder gaan en eene adelijke geboorte heeft voor deze zending geene voorregten. Bij onze policie is ook eene afdeeling, die meer bijzonder waakt voor de bevordering van goede zeden. In den jongsten tijd vestigde zij vooral hare aandacht op de voogdijschappenbetrekkelijk de zedelijke opvoeding van weezen op het daarstellen van wasch-inrigtingenop den arbeid van het vrouwelijk personeel in werkplaatsen, enz., enz. Alhier wordt een Protestantsch bondgenootschap opgerigt. De bijdragen voor de voltooijing van den Dom te Keulen zijn in de laatste maanden weder vermeerderd. In het begin der ondernemingvan 1842 tot en met 1845, werd er 's jaarlijks tusschen de 70 en 80 duizend guldens bijeengebragt, doch in 1849 en 1850, daalden de giften af tot een bedrag van ongeveer 35 a 36 duizend guldens. De Dombonw-vereeniging vreezende, dat bij zulk eene verflaauwing van hulp, het groote plan on uitgevoerd zou blijvenverdubbelde baren ijver en deed een hernieuwd be roep op de krachtdadige hulp van het belangstellend publick, zij het uit het oogpunt der kunst of uit liefde voor de godsdienst. Zij deed dit niet te vergeefs; want 1851 bragt baar ongeveer 60 duizend gulden aan. In het geheel is nu voor den Dom-bouw bijeengebragt, bijna vijf en een halve ton gouds. Intusschen is er nog wel gelijke som noodig om het werk ten einde te brengen en is de hoop, van die te verkrijgen, niet zeer levendig. Daarom werd in de Dombouw-vereeniging het voorstel gedaan tot eene loterij. In tusschen vond dit voorstel tegenstand. Daardoor zou een edel doel op onedele wijze worden bereikt. De Dom van Keulen, door godsdienstijver, kunstzin en vaderlandsliefde niet te voltooijenzou eindelijk tot stand gebragt zijn door hazardspel 1KRKE\IGDE &TATEW. Als een bewijshoezeer de afschaffingszaak in deze Staten toeneemtals ook in het naburig Canada veld winten een' magtigen invloed op de maat schappelijke zeden en gewoonten uitoefent, wordt vermeldt, dat in Novem ber 11., ter gelegenheid der voleindiging van den spoorweg, die Canada met Boston vereenigt, eene groote feestviering in die stad beeft plaats gehad, waarbij een maaltijd van 3000 personen is gehoudenop welken geen geest rijke drank hoegenaamd is gebruikt geworden. De President der Vereenigde Staten de Gouverneur-Generaal van Brilsch Noord-Amerikade Gouverneur van den Staat en andere van de aanzienlijkste mannen in kerk en staat na men aan den maaltijd deel. STA IJ* BERIGLEN. iSttrgcvItjfcc ^tanb. Van den 5 tot en met den 11 Februarij 1852. BEVALLEN: M. Rozier, geh. van der Linden, Z. C. van Vendeloo, geb. Vogelenzang, Z. M. Booma, D. J. Beijeveld, geb. Dingjan, Z. A. Los, geb. de Graaf, Z. AV. S. G. Blom, geb. Ingeneeger, D. M. Leemans, D. G. Teleng, geb. van der Reek, Z. G. Lamangeb. SteenstratenZ. S. C. AV. Hoefsmitgeb. FlipoZ. J. M. Plugeb. Derrogee, D. M. van der Ploeg, Z. A. Essers, geb. Noest, Z. A. E. van AVingen, gel). Neukirchen, D. W. E. Perein, geb. Knotter, D. E. A. van Es, geb. de Jong, D. M. de Haas, geb. Nievaart, Z. levenl. II. C. Langeveld, geb. Martyn, D. S. de Tombe, geb. Kenbeek, Z. J. S. L. Cornet, geb. de Graaf, Z. C. J. AA'ittenaar, geb. Noest, D. AI. Dreef, geb. Turenhout, Z. C. J. van Ilijzelendoorngeb. de Jong, Z. E. II. C. Gordijn, geb. SleyffersD. A. Heijmans, geb. Florijn, Z. AI. Collageb. LoozeZ. J. van Iloovengeb. van der VeerD. J. de Gunst, geb. Vooys, Z. AA'. P. van AA'ecren, geb. Visser, Z. F. L. C. Nieuwenhuys, geb. Vos, D. J. van der Ploeg, geb. Kok. D. J. C. Pielanen geb. LegetZ. AI. Rustman', geb. van VeenZ. J. de Laaf, Z. C. de Bruin, Z. J. C. Riebcek, geb. Alaryt, Z. J. II. Tho- mesegeb. ten IlietbrinkZ. H. Christiaansegeb. SchoutenD. C. Uljee, geb. van Leeuwen, D. AI. A. Dee, geh. Harms, D. S. L. G. Fullink, geb. Alarchand, D. A. AV. II. Truffino, geh. Coebergh, D. J. van Latesteyn, geb. Koet, Z. AI. E. Dros, geb. Tieleman, D. S. P. AV. Jansen, geb. Pelgrom, D. AI. J. J. van Klaveren, geb. Oortwijn, Z. S. AI. AV. Stokhuyzen, geb. van Benten, D. A. C. le Roy, geb. Roy, Z. J. Petri, geb. de Jong, Z. j GEHUAA'DJ. L. F. Beens, Jm. en E. J. Halderiet, Jd. J. Bulle- man, AVedr. en P. AI. Bolstier, Jd. J. J. van der Aleer, Jm. en J. AF. van den AVijngaardJd. L. van der Kamp, AA'edr. en N. Hoogenbrug, Jd. OVERLEDEN: J. AI. de Vos, D., 15 w. D. Paals, D., 4 j. D. J. van der Rcyden, 35 j. D. C. J. van NieuwenhurgZ.5 j. D. Staa- kenburg, Z.2 m. J. Blijker, Z.9 j. II. G. de Baas, D.8 m. A. AI. Frénay, geb. Oosterbaan, 40 j. J. P. Aloolenaar, geb. Seljee, 65 j. C. F. Knage, Z.11 d. AV. F. Crama, Z.4 m. AI. S. J. A'ernet, D.4 m. T. BlankwaartD.5 d. N. de Hoogtgeb. van AA'olferen 42 j. A. J. AViekhart, D.20 m. J. AA'. Peters, 49 j. C. du Croix, 67 j. C. Boom, 51 j. A. D. van den Broek, Z.4 m. J. AA*. Keu- nings, 63 j. R. Hoen, Z.2 m. BURGEMEESTER en AVETI10UDERS der Gemeente LEYDEN, gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 29sten Januarij jl.houdende mededeeling eener missive van den Heer Minis ter van Binnenl. Zaken betrekkelijk de toepassing van het Koninklijk besluit van den 5dcn December 1851houdende instelling van een eerctcekcn voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijenbrengen bij deze ter kennis der daarbij belanghebbendendat gemeld besluit mede van toe passing is op de Vrijwilligers bij de dienstdoende Schutterij en dat de tijd gedurende welken een Officier en Onderofficier door zijne plaatsing a la suite van de dienst doorgaans is bevrijd gebleven, niet als werkelijke dienst is aan te merken, tenzij hij bij of ten behoeve der Schutterij voortdurend dienst heeft gedaan. Burgemeester en AA'ethouders voorn. leyden, 3 Februarij 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAAIAIER. KERKAIIEITAV9. Z. AI. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten te Oude Tonge, Oenkerkc. a., Boxum, AA'ijk, en Zuid-Beijerland gedane be roepen van DD. H. Z. A. Gutteling, te ScherpenisseP. van Kleffens, te Akkerwoude; A. Snethlage, te Ilylaard; AV. Zegers Jz.te AVarms; en den Candidaat H. AV. A. A'crlioeff, thans Predikant te Vilvoorden in Belgie. Voor de kerk van Assendelft is bij den ondergeteekende ingekomen van N. N. 5van F. X 1 met het bijschrift Alatlh. XXV. 40ljvan N. N. Aluntbillet van ƒ10; van Alevr. L. 5; van AI. 2.50van L. 2.50 en van E. Z. een Coupon van ƒ4.95. Den gevers wordt hartelijk dank ge zegd, terwijl de zaak bij voortduring met bescheidenheid herinnerd wordt. Ley den, 11 Februarij 1852. F. C. J. van GOENS,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3