LEYDSCHE cou 1852. WOENSDAG, 11 FEBRUARIJ. &ZRGELEN BIXXKXLAXPSCIIK BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond - Z?e Prijs der Courant is f 13 t» het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Februarij. De Iloog-Eerw. eu Ilooggel. lieer N. C. Kist droeg gisteren de waardigheid van Rector Magnificus onzer Hoogeschoolgedurende het afgeloopen Academie jaar door hem bekleed, over aan den Ilooggel. Heer G. J. Verdam, met het houden ccner plegtige redevoering in het groot Auditorium der Universiteit: tie multum semper liodieque neglectis Religionis Christianae indole ac munere practicisd.i. Over de verwaarloozing, aan welke de geheel prac- tische aard en bedoeling der Christelijke Godsdienst, door alle tijden heen en tot lieden loc, veel/.ins ten prooi geweest is. Vervolgens reikte de Redenaar de gouden eerepenningenwier uitloving op 's Konings kosten wij den vorigen 8ste Febr. vermeldden, uil aan de volgende Ileeren: L. A. J. RurgersdijkCand. in de Wis-, Natuur- en Geneesk., J. Rosscha, Jr. Cand. in de Wis- en Natuurk. J. A. Fruin, Cand. in de Regtsgel., en G. Bernie, Cand. in de Letteren en Stud, in de Godgel., allen alhier studerende. De Soiree Dlusicale op den 7den dezer door HH. Commissarissen van de Maatschappij voor Toonkunst, aan de leden dier Maatschappij gegeven, was dezen te aangenaamdan dat te ver gedreven bescheidenheid ons terug houden zou, om met een enkel woord er hier melding van tc maken. Wij twijfelen geenszins of wij zijn de tolk van allen die aanwezig waren, indien wij den Commissarissen openlijk onzen harlelijken dank toebrengen voor het muziekale genot dat zij ons heblien verschaft, indien wij er een wensch bij voegen voor de toenemende uitbreiding en volmaking der school, die aan hunne zorg is toevertrouwd. De uitvoering toch van Schiller's Lied von der Gloclee muziek van Romberg, gaf duidelijke blijken van het grondige onderwijs en van de goede studiën van de leerlingen der hoogere zangklassen, die het voordroegen, door eenige liefhebbers voor Tenor- en Baspartijen bijgestaan. Maar het grootste genot van den avond gaf ons de eerste afdeeling, waarin twee salonstiiclce voor viool met piano-accompagnement en twee Lieder voor sopraan, allen door den Heer Nicolaï gecomponeerd, werden ten gehoore ge- bragt. Nicolaï's eenvoudige en uit de ziel gegrepene zang-melodiën werden verdienstelijk voorgedragen, de tweede tot ons genoegen herhaald, door Mej. Ie Lièvre; de vioolstukken droeg de lleer A. J. Wctrens voor, wiens spel door het schoone der compositie en door zijn vriendschap voor den componist bezield was. Ook Nicolaï was leerling van de Leydsche Muziekschool en de bemoeijingen van de Commissarissen der Maatschappij ten behoeve zijner verdere studiën geven hun de meeste aanspraak op de dankbaarheid van alle muziekliefheb bers. Op hem toch is onze hoop gevestigd als wij aan de toekomst denken der muziek in deze stad, en de eerste kennismaking met zijn werk versterkte ons vertrouwen, opgewekt door de gunstige berigten die uit Leipzig tot ons kwamen. Breeder mogen wij niet uitweidenwij wenschten slechts een woord van dank te zeggen aan onze gaslhecrcn en aan allen die bijdroegen tot het genoe gen van den avond. Eenige Leden der Maatschappij. Volgens de in de Staats-Courant van den 7den dezer door den waar- nemenden Inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Land- en Zeemagt gedane oproeping, is er weder gelegenheid voor Nederlandsehc Genees- en Heelkundigen, om, als Officieren van Gezondheid der 3dc kl. voor de militaire Geneeskundige Dienst bij de Landmagt in de Oost-Indien te worden aangesteld. Vrijdag 11. den 6Jcn dezer, is uit een der vijvers van het 's Graven- haagsehc Bosch opgevischt het lijk van eene Jufvrouw, oud, naar gissing, 31 jaren, die te 's Gravenhage niet te huis scheen te behooren, en wier herkomst althans tot hiertoe niet is gebleken. Wij zijn uit dien hoofde ver zocht, mede te deelen de volgende bijzonderheden, die welligt tot de ontdek king van de persoon kan leiden. Men heeft haar gevonden met drie gouden ringen aan hare vingers; eenen groen zilveren knipje, eene rozenkrans met zilveren kruisje; eene snuifdoos, een bos sleutels; een briefje, eenige bijbel teksten vermeldende, een spoorwegbriefje; een fluweelen hoed; een zwarten stoffen mantel, een grijs bontje; zwarte zijden parapluie; katoenen gekleurde japonwollen gestreepten doekhet lijfgoed geleekend met de letterC. M. twee zakdoekenwaarvan de een is geteekendS. M. V. enz. De Heer Buys, Onderwijzer te Abbcnbrock had den 3F1™ Januarij het zeldzaam voorregt het feest van zijne zestigjarige dienst als Onderwijzer en Voorzanger te mogen vieren, volbragt in de gemeenten Serooskerke, Heen- vliet en Abbenbroek. 's GRAVENHAGE10 Februarij. Z. M. heeft, bij twee dezer dagen genomen beschikkingengoedgevonden: 1°. voor de Officieren bij de troepen te Toet den degen door eene hangsabel met schede van zoogenaamd Berlijnsch zilver, en gedragen aan een zwart verlakten lederen ceintuur-koppel met leeuwenkoppen van voren, te doen vervangen; en 2°. een nieuw model te arresteren voor een mantel en kwartiermuts. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor vcrleencn. Volgens loopende geruchten zou de Minister van Financiën zijne betrek king nederleggen, en zulks als gevolg van het gisteren aangenomen amende ment tot gedeeltelijke aflossing der schuld aan de Handelmaatschappij. Den 6den dezer is alhier overleden de Heer H. W. Leens, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, Inspecteur van Nijverheid en Culture in de Ned. West-Iud. bezittingen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben zich lieden bezig gehou den met het onderzoek der ontwerpen van wet, nopens: 1°. de dading van Stoppeldijk; 2°. do Telegraphische linien, en 3®. de Rijks-Polieie. Tweede Biumer der Staten-fweneraal. Zitting van Zaturdag 7 Februarij. Bij de beraadslaging over het ontwerp lot amortisatie van schuld, heeft de heer Bachiene zich verklaard voor de inrigting van een deugdelijk amortisatie-fonds, en eene gedeeltelijke aflossing der schuld aan de Handelmaatschappij verlangd. De Minister van Financien heeft op nieuw zijn gevoelen ontwikkelddat amortisatie van schuld de voorkeur verdient boven conversie, en heeft doen opmerken dat de instelling vau fondsen maar al te dikwerf aanleiding geeft tot verwarring en zelfbedrog. Zoo lang bet gevoelen de bovenhand behoudt, dat beschikbare gelden behooren te worden aangewend tot amortisatie, en niet tot vermindering van lasten, is de inrigting van een dergelijk fonds den Minister onnoodig voorgekomen. Bij de overweging van het eerste art. heeft de heer van Doorn zich tegen het amendement van de commissie verklaard, om namelijk de som van f 300,000 ter amortisatie, te verhoogen tot f 520,112, omdat er te weinig uitzigt bestaat, om eene welgeslaagde conversie te kunnen verwachten. De Minister van Financien heeft aangemerkt, dal eene conversie allezins wenschelijk, maar ook afhankelijk is van gebeurtenissen buitenslands; dat men, bij de onzekerheid van de toekomst dienaangaande, der natie geenszins de betaling van renten behoort opteleggen, die bespaard kunnen worden. Voor het overige heeft de Minister verklaard, dat ook het dienstjaar 1851 een overschot zal opleveren, 't welk, al mogt er nog eenige bijdrage voor het Ilaarlcmmcr-mcer worden gevorderd, op zes tonnen gouds kan worden geschat. De Heer van Hall heeft het amendement van de commissie verdedigd, en beeft daarbij betoogd, dat de beste weg, om de lasten der natie te vermin deren, moet worden gezocht in eene vermindering van de rente-last, en dat bet meest geschikte middelom daartoe te gerakeneene conversie van schuld is. De Heer Hoffman heeft zich voor het. voorstel der Regering verklaard. De Heer Baud heeft op de belangen van de Oost-Indische bezittingen ge wezen, en gemeend, dat die belangen dikwerf op den achtergrond zijn ge schoven om het batig slot te verhoogenzoodat in de laatste jaren niet minder dan 160 millioenen van daar in 's Rijks schatkist zijn gestort, ter wijl onder anderen de verbetering van het muntstelsel in Oost-Indië is uitge steld. Rij heeft zijne stem afhankelijk gesteld van de inlichtingen, die hem in dat opzigt zouden worden gegeven. De Minister van Financiën heeft den vorigen spreker herinnerddat reeds eene voordragl voor de verbetering van het Indische muntstelsel ingediend en hij de Kamer aanhangig is. De Minister van Koloniën heeft aangemerkt, dat er geen verband bestaat tusschcn de onderwerpelijke voordragt en die betreffende de verbetering van bet bedoelde muntstelsel; dat hij zich vleitbij dit laatste te hebben getoond, dat hij de belangen van de O. 1. even zeer behartigt als die van Nederland, en dat hij, indien deze ontwerpen de goedkeuring der Wetgeving mogten erlangen, den voorgenomen maatregel met al die kracht zou uitvoerenwaarvoor het onderwerp vatbaar is.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1