Een tweede telegraphisch berigt Vrijdag middag te Parijs aangekomen, geeft de volgende nadere bijzonderheden. Bij het uitgaan van het Paleis om naar do kerk van Atoclia te gaanis de Koningindoor haren geheelen hofstoet omgevenmet een ponjaardstcek in de zijde gewond. De schuldige is op heeter daad gevat. Het was een Pastoor. Men gelooft niet dat de wonde gevaarlijk is. De Koningin heeft zich zeer moedig gehouden. De bezorgdheid is algemeen. Den volgenden dag, Dingsdag, was de nacht rustig geweest en de koorts en plaatselijke ontsteking die natuurlijk moesten volgen, gematigd. SA 15, Dl IV IE. Toen onlangs de reeds gelegde eerste steen voor eene Protestanlsche kerk te Turyn weder werd uitgegraven en de bouwstoffen verstrooidnaar het schijnt op bevel van den Minister, trok de Engelsche Gezant, Lord Aber- cromby, zich de zaak ernstig aan. Zijne klagten werden door de Ministers Galvagno en Farini vrij koel aangehoord; maar toen de Gezant verklaard haddat hij zelf voor de ongehinderde voortzetting van het werk zorg zou weten te dragenontving hij nog op den zelfden avond een bezoek van den Minister Cavour, die zijn leedwezen over het voorgevallene betuigde met be lofte, om alle maatregelen te zullen nemen, ter bescherming van het werk. E I1 A HL I E. IIOME24 Jannarij. In de laatste dagen zijn twee buitengewone vergaderingen van Kardinalen gehouden, onder voorzitting van den Paus, waarin gehandeld is, volgens de Augshurgsche Allg. Zeitungover de van wege de Turynsclic Regering ge dane voorstellen tot vereffening der aanhangige geschillen. Het bewind van den Paus zou geneigd zijn, om de verwijdering van de Aartsbisschoppen van Turyn en Cagliari van hunne zetels te erkennen, en er in te bewilligen, dat door de beide Kapittels in hunne plaats Coadjutores benoemd wierden. De Regering var. Sardinië daarentegen zou de wetten van den gewezen Minister Sicardi geheel wijzigen en geen verlof meer geven om Protestantsche kerken te bouwen, behalve die welke te Turyn en Genua zouden opgerigt worden. Volgens den Kerkelijken Almanak is de tegenwoordige Paus de 258stc. liet collegie van Kardinalen bestaat thans uit 6 Kardinaal-Bisschoppen 45 Kardinaal-Priestersen 11 Kardinaal-Diakenen; 8 Kardinaalshoeden zijn vacant en even zoovele reeds benoemde Kardinalen hebben nog geen titel. De Deken van het H. Collegie is de nog door Leo XII benoemde Kardinaal Macchide Onderdeken is Lambruschini. Van de Kardinalen zijn G bo ven de 80, 40 hoven de 70, 16 boven de GO, 20 boven de 50 en 6 boven de 40 jaren oud. De sluiting van de Protestantsche kerk te Milaan had onder de vol gende omstandigheden plaats: Het refectorium van een oud klooster was tot bedehuis ingerigt en bij de eerste godsdienstoefening werd Luther's liedEen vaste hurgt is onze Godaangeheven. Daags daarna kwam er een bevel van den veldtuigmeester Giulayom de godsdienstoefeningen te staken. Vreemd genoeg vertrok Giulay terstond na de onderteekening van dit bevel voor lang, zoodat er niet op teruggekomen kon worden. Men hoopt bij Ra- detzky regt te zullen krijgen en zet de godsdienstoefeningen intusschen voort in eene bijzondere woning. NAPEIjS. 22 Januarij. Er heeft eene belangrijke verandering in het Ministerie plaats gehad. De Minister van Policie Peccheneda, die tot dusverre in de volste mate 's Ko nings vertrouwen bezatmaar overigens algemeen gehaat waswas door den Procureur-Generaal Governaeen man van meer gematigde denkwijzever vangen; de President van den Raad, Fortunato, als zoodanig door den cava- liere Troja en als Minister van Buitenl. Zaken voorloopig door den Heer Caraffa. Ook de geheime Secretaris des Konings, Baron Corfi, was ontslagen. Men hield het daarvoor dat deze wijziging van het Ministerie ook eene ver andering van stelsel ten gevolge zou hebben. Reeds zou de Koning officieuse mededeelingen ten aanzien eener wijziging in de Napelsche staatsregeling aan de Sardinische Regering gedaan hebben. SWËDEHi. STOCKHOLM, 24 Januarij. Een der kruidmagazijnen bij de stad, waarin 2800 centenaars kruid lagen is in de lucht gesprongen. Vele duizende glasruiten zijn in de hoofdstad vernield, terwijl onder de puinhoopen van het magazijn en de nabijgelegen gebouwen verscheiden lijken gevonden waren. ¥BMESfïG5SE STATEN. Volgens het jaarlijksch verslag omtrent de openbare scholen, bedraagt het aantal kinderen, die in het afgeloopen jaar onderwijs genoten, bijna een mil- lioen, dat is iets minder dan het gemiddeld getal der laatstvoorgaande jaren. Van dat getal zijn 800,480 kinderen op gemengde scholen onderwezen. De Akademiëndie niet onder het bestuur van den Staat staanhebben aan 45,340 leerlingen onderwijs gegeven. De gezamenlijke staatsuitgaven voor onderwijs bedragen 1,884,826 dollars. Van bezwaren uit de instelling der gemengde scholen ontstaande, wordt in het zeer uitgebreide verslag nergens gewaagd. De Oostenrijksche Zaakgelastigde te Washington heeft het diplomatiek verkeer met de Regering afgebrokenomdat zij geen gehoor gaf aan zijne klagtc over eenige voor Oostenrijk heleedigende uitdrukkingen, welke een der leden van het bewind aan een feestmaal bad gebezigd, dat tot eer van Kossuth gegeven was. In het belang der zaak voldoen wij gaarne aan de uitnoodiging om het volgend stuk uil de Haarl. Cour. in ons blad over te nemen. NEBBEREANISSCM WOORDENBOEK. Sinds geruimen tijd bestaat er eene dringende en algemeen erkende be hoefte aan een Woordenboek der Nederlandsche Taal, op ruime schaal aan gelegd en naar de eischen der hedendaagsche Taalwetenschappen bewerkt. De steeds toenemende belangstelling in de Taal en Letteren des vaderlands een verblijdend verschijnsel van onzen tijd doet die behoefte dagelijks sterker gevoelen. Getrouw aan zijne roeping om te waken voor de regten der taaldat pand der nationaliteitdat Noord en Zuid broederlijk vereenigtheeft het Neder- landsch Letterkundig Congres, in zijne onlangs te Brussel gehouden Derde Vergadering, maatregelen genomen om de bestaande behoefte te vervullen, en besloten, dat er op last en in naam van het Congres een Algemeen Ne- derlandsch Woordenboek zal worden vervaardigd en uitgegevenovereenkomstig het plan door de daartoe benoemde Commissie ontworpen en in de Vergade ring van 31 Augustus II. voorgedragen. De ondergeteekenden zijn door het Congres benoemd tot Leden der Redactie van het Woordenboek. Zij hebben gemeend zich aan die vereerenden last niet te mogen onttrekken. Wel ontveinsden zij zicli niet, hoe vele moeije- lijkheden en bezwaren zij te bekampen zouden hebbenom tot eene ge- wenschte volvoering hunner taak te geraken. Zij hebben veeleer dat alles rijpelijk overwogen; doch zij zagen geene reden om aan de goede uitkomst te wanhopenen hebben daarom eenparig het besluit opgevatmet vertrou wen eenen arbeid te aanvaarden, waarvan het welgelukkcn eene zaak van vaderlandsch belang mag lieeten. Doch bij het ondernemen van dit veelomvattende werk zijn zij er verre af, op eigen krachten een onmatig vertrouwen te stellen. Zij zijn bereid (vol gens de hepalingen, vastgesteld in het verslag der Commissie), de leiding der werkzaamheden op zich te nemenen zeiven van die werkzaamheden een ruim aandeel te dragen. Maar zonder de krachtige medewerking hunner landgenoolen zou al hun streven ijdel blijven, en hij den onmetelijken om vang hunner taak verre te kort schieten. Zij twijfelen nietof deze medewerking zal hun volgaarne worden verleend door ieder, die zich daartoe op eenigerlei wijze in staat moge gevoelen. Wie zou niet gaarne het zijne bijdragen ter volvoering van een plandat voor de vaderlandsche Taal en Letteren zulke schoone vruchten zou kunnen dragen? Aan een aantal letterkundigen in België en Noord-Nederland die door de rigting hunner studiën meer bepaald tot eene geregelde medewerking geroe pen schenen, is door de Redactie het verzoek gerigt, om haar zooveel moge lijk de behulpzame hand te bieden. Doch terwijl zij met vertrouwen uitziet naar hetgeen haar dien ten gevolge zal worden toegezegdgevoelt zij te vens, dat zij bij hare uitnoodigingen buiten twijfel menigen naam zal heb ben voorbijgezien, die tot groot nut voor hare zaak zou kunnen verstrekken. Daarom wendt zij zich thans tot hare landgenooten in het algemeenten einde ieder, die daartoe in staat is, tot ondersteuning van haren arbeid op te wekken. Elke bijdrage tot het groote werkelke mededeeling. van woor- i den of uitdrukkingendie ter verrijking van het woordenboek zouden kun nen dienen, elke aanwijzing van bruikbare bouwstoffen, zal door haar in dank ontvangen en erkentelijk vermeld worden. Mogt deze oproeping weer klank vinden bij velenMogt het plan tot een' nationaal Woordenboek in derdaad eene zaak van nationale belangstelling blijken te zijn! De Redactie van het Nederlandsch Woordenboek M. de VRIES (te Groningen 1 Febr 1852. J. DAVID Pr. (te Leuven). L. A. TE WINKEL (te Ley den). STADS BERBGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 29stcn Januarij jl., houdende mededeeling eener missive van den Heer Minis ter van Binnenl. Zaken betrekkelijk de toepassing van het Koninklijk besluit van den 5dcn December 1851houdende instelling van een eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijenbrengen hij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden, dat gemeld besluit mede van toe passing is op de Vrijwilligers hij de dienstdoende Schutterij en dat de tijd gedurende welken een Officier en Onderofficier door zijne plaatsing a la suite van de dienst doorgaans is bevrijd gebleven, niet als werkelijke dienst is aan te merken, tenzij hij bij of ten behoeve der Schutterij voortdurend dienst heeft gedaan. Burgemeester en Wethouders voorn., Leiden, 3 Februarij 1852. De Burgemeester VAN LLVIBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. In de Courant van Vrijdag 6 Febr. 1852, wordt gemeld: In de maand December 1851 zijn binnen de Stad Leyden overleden enz.dit moet zijn In de maand Januarij 1852.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3