LEYDSCHE COURANT#® MAANDAG, 9 FEBRÜARIJ. T K BIMENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 'v'V N°. ||/K(;ei.I De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 February. Volgens den thans uitgekomen Stndenten-Almanak is bet getal der inge schrevenen aan onze Hoogeschool thans 491; van deze studeren 396 alhier, als101 in de Godgeleerdheid12 in de Wis- Yn Natuurkunde24 in de Letteren71 in de Geneeskunde en 188 in de Regtenen 95 aan de Athe- naea als: 32 in de Godgeleerdheid, 1 in de Wis- en Natuurkunde, 13 in de Letteren, 14 in de Geneeskunde en 35 in de Regten. Volgens den Al manak van 1G51 was toen het getal Studenten 439, zoodat het met 52 is toegenoemen. Volgens den Groningschen Studenten-Almanak waren aan die Hoogeschool voorleden jaar 83 Studenten ingeschreven en beliep hun getal 259. Aan het Athenaeum te Amsterdam was het getal Studenten 149, als: 61 in de Regten54 in de Godgeleerdheid24 in de Geneeskunde7 in de Letteren en 3 in de Wis- en Natuurkunde. Tot aanvulling van ons medegedeeld berigtomtrent aanmerkelijke geldsommen onlangs aan gestichten gegevenkunnen wij nog mededeelendat ook het Gereformeerd Oudemannen- en Vrouwenhuis, en het Minnehuis, elk 400 hebben ontvangen. De conducteur bij den Holl. spoorweg Brucé die gisteren namiddag met den trein van 4J van Amsterdam vertrok, is bij Haarlem van eender wagens, waarschijnlijk bij het overklimmen afgeslagen, en heeft een zijner beenen zwaar gewond. De Nijverheids Courant bevat het volgende artikel, onder het op schrift: «Scholen voor Handwerkslieden in Engeland," dat wij te belangrijk achten, om het onzen lezers te onthouden. Wel klaagt men niet geheel ten onrcgte over den minderen trap van we tenschappelijke kennis, waarop bij ons, in vergelijking met andere landen, de nijvere stand geplaatst is; doch men vergete daarbij niet, dat zulks min der aan onverschilligheid onzer nijveren moet worden toegeschreven, dan wel aan gebrek aan doelmatige inrigtingenom zich de noodige kundigheden eigen te maken. Verre zij van ons, dat wij de hulpmiddelen, die er ten deze in Nederland bestaanzouden minachtenin tegendeelwij verheugen ons innig, dat ook bij ons van tijd tot tijd aan het industriële onderwijs cene meerdere uitbreiding gegeven wordt, en dat er onder ons ten deze veel meer bestaat, dan sommigen welligt weten. Dit echter neemt niet weg, dat dit onderwijs nog meer algemeen uitgebreid en hooger opgevoerd moet wor den, zal het gezegd kunnen worden aan dat in andere landen nabij te ko men en om de waarheid hiervan des te duidelijker te doen uitkomen deelen wij de onderstaande opgave mede, van het getal en den omvang der in Engeland bestaande scholen voor handwerkslieden. Er bevinden zich thans in het Vereenigd Rijk 702 zoogenaamde mechanics institutions of scholen voor handwerkslieden, en wel 610 in Engeland, 12 in Wallis, 55 in Schotland en 25 in Ierland. Deze inrigtingen worden voor het grootst gedeelte rut vrijwillige bijdragen van de handwerkslieden zelve bekostigd en tellen te zamen 120,081 leden, als: in Engeland 102,050, in Wallis 1472, in Schotland 12,554 en in Ierland 4005. Zij hebben meest allen boekverzamelingen, die te zamen 815,516 boekdeelen bevatten en waar aan 408 leesvcrtrekken verbonden zijn, ter lezing van dagbladen als ander zins. In 1850 werden in deze boekverzamelingen 2,026,095 boekdeelen ter lezing uitgereikt; terwijl delessen der avondscholen door 16,120 personen bij gewoond, en er 5840 voorlezingen tot onderrigting der handwerkslieden ge houden werden. In het kiesdistrict Tilburg is tot lid van de Tweede-Kamer verkozen, de Heer Mr. P. Gouverneur met 472 stemmentegen den Heer Mr. C. Beems die 376 stemmen op zich had vereenigd. De Indiër berigt, dat de lstc commies bij den resident van Batavia, H. A. B. naar Noord-Amerika vlugtte, na eerst een noemenswaardig tekort gemaakt te hebben in de kas van het fonds der commissie van weldadigheid. Daar hij vooraf alle notulen en kasboeken had verbrandis de resident van Batavia, die het opper-toezigt over deze aangelegenheid had, daardoor in geen geringe moeijelijkheid gebragt. Ook is volgens genoemd bladecno som van 20,000 in rccepissendooi den algemcenen ontvanger te Batavia met den post verzonden, niet teregt gekomen. Nopens de troepen in Palembang, zegt de Indiërdat daaronder circa 400 zieken zijn. De krijgs-operatiën tegen den vijand waren, wegens het invallen van den West-moussonniet krachtdadig voortgezet. Twee officie ren waren zwaar gekwetst te Batavia aangekomen. Onlangs werd te Batavia een examen gehouden van de Javaansche jongelingenwelke op het instituut voor de geneeskunde geplaatst zijndoor Dr. W. Bosch opgerigt, hetgeen aan de aan wezenden bij uitstek heeft voldaan. Het onderwijs wordt er door Dr. Blocker gegeven. - De eerste Bisschop der Pruissische Evangelische Landskerk, Dr. Eylert, is den 3den te Potsdam in den ouderdom van 82 jaren overleden. 'sGRAVENHAGE, 7 February. Bij Z. M. besluit van 30 Januarij 11. wordt de Heer L. Visser, met 1 April eervol ontslagen uit de betrekking van Inspecteur van uitrusting, levensmid delen en kleeding der Marineonder toekenning van pensioen of wachtgeld en die betrekking als dan tijdelijk opgedragen aan den Officier van adminis tratie der lste klasse bij de Marine J. E. Kempe. Z. M. heeft den Wel-Eerw. Heeren H. Kok en A. H. ter Mass, Pastoors te Geesteren en te Haarlempensioenen verleend van 600wegens hoogen ouderdom en meer dan 40-jarige dienst. Z. M. heeft verlangddat er weder dit jaar geene openbare feesten bij gelegenheid van zijnen verjaardag gegeven worden, maar die uit te stellen tot den 17den Junij, den geboortedag van zijne Gemalin. Van Regeringswege is aan het Israëlitische Seminarium te Amsterdam eene toelage van 5000 verleend. Gisteren zijn door de Procureurs Eyssell en Clant conclusien genomen in zake van Jonkh. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de Erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II. De eischer concludeerde tot veroordec- ling van de gedaagden tot betaling eener som van 2625 en voldoening van 5 driemaandelijksche termijnen van 525 ieder, behoudens de nadere regten van den eischer. De gedaagden concludeerden tot ontzegging van dien eischof althans tot nietontvankelijk-verklaring en veroordeeling in de kosten. De pleidooijen zijn bepaald op 16 April. De Staats-Courant bevat het volgende omtrent de droogmaking van het HaarlemmermeerNadat het water op den 8st«n Januarij tot 3.59 el onder A. P. was gedaald, is het op den 316ten door de menigvuldige regens en geringe werking der stoomwerktuigen, weder tot 3.55el verhoogd. De stand van het Meer was op den laatsten December 3.56» el beneden A. P. Het water is alzoo in Januarij, niettegenstaande zeer ongunstige omstandighe den, slechts 0.01 el verhoogd. Ten opzigte der verschillende stoomwerktuigen, worden nog de volgende ophelderingen gegeven. De Leeghwater heeft gedeeltelijk door te hoogen stand van den boezem en gedeeltelijk wegens afwaaijing van het Meerwater bij zuid westelijke stormen, geen dienst gedaan gedurende 343 uren. De Cruquius is van den 10den tot den 24sten buiten werking geweest tot reiniging van ketels en vuurtrekkingenhet verpakken der stoomcilinders enz. De Lynden is ge durende de geheele maand buiten werking geweest wegens eene belangrijke wijziging in de inrigting der stoomketels; zonder onvoorziene omstandigheden zal de Lynden met deze alzoo veranderde ketels in de aanstaande maand Maart de dienst kunnen hervatten. Het stoomwerktuig ter ontlasting van Rhijnlands boezem te Spaarndam, heeft met uitzondering van twee etmalen, ter noodzakelijke reparatiealtijd ter ontlasting van den boezem gewerkt wanneer het water tot het overeengekomen peil was gerezen en er geene sluis- gang plaats vond. Ten aanzien van de wet op de amortisatie van schuld en de regeling van het fonds der domeinen, hebben de Hoeren de Man, Poortman, Dulleit, de Fremery, v. d. Linden en v. Iloëvell een amendement voorgesteld, hou dende, dat van de som van 3,200,000, in den loop van 1852, zal worden besteed 1°. cene som, gelijkstaande aan het bedrag der in 1851 verkregen besparing door intrekking van uitgestelde schuld, tot inkoop van werkelijke schuld, en het overige tot gedeeltelijke ailossing van het restant der ge kapitaliseerde schuld aan de Nederlandsche Handelmaatschappijmet eene wijziging van den considerans in dien zinhoudende onder anderen dat

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1