dam; verplaatst, de Controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijr.senalsnaar Venlode lieer C. M. van der Heydenthans te Helmond; naar Doesburg, de Heer J. A. Stuten, thans te 's Gravenhage naar 's Gravenhage, voor de directe belastingen, de Heer J. F. Pottgieter, thans te Arnhem (buitengemeenten); naar Arnhem (buitengemeenten), de Heer F. C. Dufour, thans te IJsselstein. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot Rector der Latijnsche school te Enkhuizen benoemd D'\ D. H. Jurijcns. Heden heeft het Prov. Geregtshof, in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak te Rijnsbnrg van A. M. beschuldigd van diefstal hij nacht door meer dan een persoon op het afgesloten erf van den Predikant. Het Hof heeft uit gemaakt dat de daadzaken het kenmerk van diefstal misten. Hot Hof heeft den bescb. mitsdien verklaart niet schuldig aan diefstalen hem daarvan vrijgesprokendoch schuldig verklaard aan het dooden van ecnen haan zonder noodzaak en heeft hem op grond van art. 454 en 463 Strafregtveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Wie nog een afdoend bewijs behoeft, dat men tot het gieten van standbeelden geenszins tol fabrieken buiten 's lands de tocvlugt behoeft te nemenvervoegd zich thans aan de fabriek der Hoeren Enthoven alhierdie met de meeste welwillendheid den toegang vcrleenen ter bczigtiging van het thans geheel voltooide standbeeld van Rembrandt. Dit in hunne werkplaats gegoten en voor Amsterdam bestemd monumentweegt ongeveer 6000 Ned. is uit één stuk gegotenen kan gewis den toets der vergelijking met vreemde voortbrengselen doorstaan. Men had verbreid, dat ook in het Locaal Diligentia alhier de gazpij- pen waren verbroken, doch dit is geheel ongegrond. Eergisteren is alhier in den hoogen ouderdom van 101 jaren overleden J. van Hees, Wed". G. Bergwerff, geboortig te Naaldwijk. ï'm-eede Hamer der tStaten-ïüciieraal. Zitting van Woensdag 4 February. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Min. v. Financiënten geleide van een verslag van de rekening der Slaatsbegrooting over de jaren 1840 en 1850. behelzende tevens een algemeen overzigt van den Staat van 's Rijks schatkist op 1 Januarij 1851voorargegaan van een Rapport des Mi nisters aan den Koning over den Staat van 's Rijks geldmiddelen. Drukken en ronddeelcn en in handen gesteld cener Commissie, die beslaan zal uit de Hoeren YpeyJongstra, Smit, v. d. Linden en Wintgens. De beraadslagingen zijn daarna voortgezet over het ontwerp van wet nopens de jagt en visscherij. Reeds zijn de artt. 2126 aangenomen zooals zij door de Regering zijn voorgedragen, terwijl de daarop voorgestelde amende menten zijn verworpen. De zitting wordt wegens 't vergevorderde uur ver daagd tot morgen. Zitting van Donderdag 5 Februari'j. De beraadslagingen over de jagt wet worden voortgezet. Men is gevorderd tot art. 30. De zitting duurt voort. DEN HELDER, 2 February. In den nacht tusschcn Zaturdag en Zondag jl. is op de Eijerlandsche gron den een kofschip verbrijzeld, volgens berigten, te Groningen te huis he- hoorende en genaamd de Twee Gebroeders, Kapt. J. J. Baumann, met eene lading haver uit Oostvriesland naar Londen bestemd. Er is bijna niets van het schip geborgen kunnen worden, en van de equipage, die men overigens onderstelt daarbij te zijn omgekomenzijn gisteren reeds twee lijken op Texel aangespoeld. UTRECHT, 3 February. De Directeur van Policie 4llc district Noordholland en Utrecht te Amster dam herigtdat gevonden en door den eigenaar bij hem te verkrijgen zijn: 2 Coupons van 4 pCt Wccner Bank-Obligatiënhij de Hecren Goll C0., betaalbaar te Amsterdam ten kantore van de Heeren gehr. Sichel, elk groot 20; de eerste verschijnende 1 Julij 1855, letter A. n°. 1711, de tweede van 1 Januarij 1856, lelt. A. n°. 4690. De Gemeenteraad te Amersfoort heeft tot Conrector der Latijnsche school aldaar benoemd den Heer J. C. van Deventer, Litt. Doctor. 's ÏIERTOGENBOSCII2 February. In het afgeloopcn jaar werd te Megen het graf ontdekt van Karei de Brimeu Graaf van MegenRidder der Orde van liet Gulden Vlies en 's Konings Stad houder over het Vorstendom Gelder, het Graafschap Zutphen, Vriesland; OverijsselGroningenLingen enz. Volgens het opschriftop de looden plaat der kist, overleden te Zwolle 7 Januarij 1572. Bij de ontdekking bezong de Wel-Eerw. Heer van den Heuvel de daden van dien Graaf, en eene commissie vormde zich uit de Wel-Eerw. Heeren J. vanAmslel, Pastoor, A. L. Baron van Blokland, Kapelaan, en de Heer F. Zengers, Burgemeester te Megenten einde 's mans verdiensten te huldigen. Zij heeft de fondsen hij elkander gekregen voor een standbeeldwaarvan de vervaardiging door haar is opgedragen aan onzen stadgenoot den beeldhouwer F. Donkers Rein IIz. Ilct beeld zal van Franschcn steen worden gehouwen en met het voetstuk hoog zijn 3 Ned. ellen en geplaatst worden hoven zijn graf op het Kerkhof te Megen. BUITEftLANDSCHE BE1UGTEN. ENWELANS. LONDEN, 3 February. De zitting van het Parlement is lieden namiddag, ten twee ure, door de g Koningin in persoon geopend. II. M. verklaarde dat er voortdurend eene I vriendschappelijke verstandhouding met de Buitenlandschc Mogendheden be staatdat op het einde des afgeloopcn jaars te Berlijn tusscben Duilschland en Denemarken een verdrag was gesloten tot vereffening der Deensche zaak. II. M. ziet met leedwezen, dat de oorlog aan de Kaap de Goede Hoop blijft voortduren alsmede dat zich eenige wanordelijkheden in sommige ge deelten van Ierland hebben voorgedaan. II. M. verheugt zich over den goeden uitslag der financiële hervormingen, in 1846 beraamd de handelsvrijheid is verleend zonder dat de schatkist er door geleden heeft. H. M. verklaartdat haar Gouvernement zich onledig houdt om eene nieuwe uitbreiding aan het kiesregt te geven. Er zal eveneens bij het Parlement een wets-ontwerp ingediend worden tot hervorming van het regtswezen en mcdedeelingen gedaan worden nopens de verhooging der begrooting van dit jaar, in vergelijk van het vorige. II. M. hoopt, dat het Parlement zal erkennendat die verhooging in overeenstemming is met het beginsel eener vreedzame staatkunde en dat ze door het stelsel eener wijze staathuis houdkunde gevorderd wordt. BELBSE, BRUSSEL, 3 February. Eenige der zuidelijke vestingen zijn op bevel van den Minister van Oorlog beter van vesting-materiëel voorzien. Gisteren is alhier de overeenkomst geteekend tusschen de Heeren Masui, Directeur-Generaal der spoorwegen enz.en v. d. Kun Nederlandsch Inge nieur, door het Nederl. Regering afgevaardigd, betreffende den aanleg van eene tclegraphische linie tusschen ons land en Nederland, en welke loopen zal van Antwerpen over Breda naar Rotterdam. Zoodra de overeenkomst ge ratificeerd is, zullen de werkzaamheden beginnen. Gisteren is wederom de geheele oplaag van 15,000 exemplaren van het Bulletin Francais in beslag genomen; de uitgever en zijn bediende hebben bij den Rcgter een lang verhoor ondergaan. De geruchten van minder vredelievende bedoelingen der Fransehe Rege ring hebben eenige ongerustheid onder het publiek verwekt. De dagbladen echter verklaren die vrees als ongegrond. FRANKRIJK. PARIJS, 3 February. De Moniteur heeft de kieswet afgekondigd. Omtrent deze wordt het volgende medegedeeld Het Wetgevend Ligchaam zal uit 261 leden bestaan Algerië en de koloniën zullen er niet vertegenwoordigd worden. De leden worden door algemeene en onmiddellijke volksstemming, met gesloten stem briefjes gekozende kiezers komen daartoe in de hoofdplaats van het kies district bijeen, doch het kiesdistrict zal des noods in onderdistricten kunnen worden gesplitst. De Afgevaardigden zullen noch in regten betrokken, noch in staat van beschuldiging gesteldnoch gevonnisd mogen worden wegens de gevoelens door hen in het Wetgevend Ligchaam uilgesproken. Lijfsdwang mag tegen hen niet worden te werk gesteld gedurende de zitting noch in de 6 voorafgaande en volgende weken. Kiezer is, zonder vereischte van be taling van een zeker belastingsbedrag, elk Franschman die den ouderdom van 21 jaren bereikt heeft en niet onder de wettelijke uitsluitingen valt. De kiezerslijsten die bij de volksstemming van 20 en 21 December gediend hebbenworden voor de aanstaande verkiezing der leden van het Wetgevend Ligchaam geldig verklaard. Verkiesbaar is elk kiezer die den ouderdom van 25 jaren bereikt heeft. Ieder van staatswege bezoldigd ambt is met het lidmaatschap van het AVctgevend Ligchaam onvercenighaar. Vijf departemen ten zullen elk één Vertegenwoordiger verkiezen; 27 elk 2; 30 elk 3; 16 elk 45 elk 5het departement van de Beneden-Seine 6het Noorder de partement 8, dat van de Seine 9. De kiezers worden opgeroepen om op Zondag den 29sten February zamen te komen. Zoo als in het besluit omtrent den verkoop der goederen van de fa milie Orleans bepaald wordt, zou de opbrengst gedeeltelijk tot ondersteuning van arme dorpsgeestelijken worden bestemd. Van de zijde der aanhangers der familie is verzekerd dat de Fransehe geestelijkheid zwarigheid maakte in het aannemen eener zoodanige ondersteuning. Het Journal de Bruxelles het hoofdorgaan der geestelijkheid in België, zegt dat de bepaling volgens welke uit de opbrengst der verbeurdverklaarde goederen van het huis Orleans eene som van 5 millioen tot pensioenen van arme dorpsgeestelijken zou be steed wordenhij de Fransehe Bisschoppen ernstige bedenkingen heeft gewekt. De dagbladen van Marseille komen op tegen den maatregel van den Bevelhebber van het tot wering des slavenhandels op Afrika's westkust krui sende Britsche eskader, die onlangs de geheele golf van Benin, met uitzon dering van Badagryin blokkade heeft gesteld. Zij doen opmerkendat Badagry, het eenige van de blokkade vrijgestelde punt, een Britsch handels kantoor isdat de blokkade niet het land van Lagos alleenwaarmede de Engelschen twist gezocht hadden, voor den handel sluit, maar ook de lan den van Dahomey en Poppo, waarmede Fransehe kooplieden voordeelige handelsbetrekkingen aangeknoojit hebben en met name de opkomende Fran sehe handelsneêrzetting Wydahen beweren dat Engelandhet regt van blokkade aanwendt om zich het monopolie van palmolie en aardnoten te verschaffen; zij sporen de Fransehe Kamers van Koophandel aan, om de tus- schenkomst van het gouvernement tegen deze handelwijs van Engeland in te roepen. Een ander blad berigt dat aldaar in een tijd van minder dan twee maanden 400 personen wegens politieke redenen en 150 wegens diefstal, opligting enz., gevat zijn, terwijl 250 buitenlanders naar hun land zijn te ruggezonden en wel 150 landloopers uit schrik de stad ontruimd hebben.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2