LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 6 FEBRUARIJ. 1852. N°. ÏÖ.-;v BIMENLANDSCI1E BERIGTEiX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. .V v LEYDEN, 5 Februarij. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de Heer P. H. Baron Taets van Amerongen. De Notulen van de vorige vergadering wordt gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester doet mededeeling van 1°. Eene beschikking van den Minister van Oorlog op bet verzoek dat deze Stad weder met een Kavallerie-garnizoen moge worden begunstigd, houdende dat, tot zijn leedwezen, ook voor bet tegenwoordige dit verzoek niet in gun stige overweging kan worden genomendoch dat daarvan aantcekening is gehoudenom bij voorkomende gelegenheid op de belangen van deze Stad te kunnen letten. 2°. Eene Resolutie van Gedeputeerde Staten van Zuidbolland (Prov. Blad n°. 19) houdende inlichting dat de Gemeentebesturen niet bevoegd zijn, om, zonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten te beschikken over de post van Onvoorziene Uitgaven op de begrooting der Gemeente toegestaan. 3°. Memorie van Dr. J. J. de Gelder en L. J. F. Jansen, waarbij deze de benoeming tot leden van de Plaatselijke Schoolcommissie aannemen. 4°. Eene memorie van Dr. G. W. A. Plaat houdende kennisgeving van bet overlijden van dcszelfs vader den Stads-Doctor G. Plaat. En zijn deze alle aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester legt onderscheidene stukken over, waaromtrent besloten wordt ze ter inzage in de leeskamer neder te leggen. De Burgemeester brengt in behandeling: 1°. Eene resolutie van Gedeputeerde Staten van Zuidbolland van den 20stcn der vorige maand, waarbij besloten is aan de Raden der Gemeenten in Zuidbol'and van 4000 zielen bevolking of booger toe te zenden, ieder voor zoo veel hun betreft, een Extract uit den bij die resolutie gevoegden Staat betreffende de jaarwedden van Burgemeester, Wethoudercn, Secretaris en Ontvanger, met kennisgeving dat dezelve aan de Vergadering aanvankelijk is voorgekomen eene billijke regeling van bet onderwerp in deze Gemeente aan te gevenbij welk Extract worden voorgesteld de volgende tractementen als: voor den Burgemeester 2200, ieder der Wethouders 900, den Secretaris 2400en den Ontvanger 3000. En heeft de Vergadering zich met dit voorstel vereenigd. 2°. Eene voordragt om het voorstel tot wijziging van de bepalingen omtrent de vleeschhal te stellen in banden cencr Commissie bestaande uit 3 leden en de beide voorstellers de UIL A. C. Leembruggen en N. Olivier. En beeft de Raad zich met dit voorstel in zoo verre vereenigd dat besloten is dit stuk te stellen in handen cener Commissie van drie leden. En zijn nadat tot stemopnemers waren aangewezen de IIH. Lezwyn, van der Hoeven en van Outerentot deze Commissie benoemd de IIH. van Laat hoven van Outeren en Hartevelt. 3°. Eene Concept transport van den grond der Ruine aan het Societeits gebouw. En heeft de Raad biertoe besloten onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. 4°. Eene voordragt omtrent de betrekking van Agent van Kazernering. En is hieromtrent door den Heer Groos het voorstel gedaan om vooreerst deze betrekking onvervuld te laten, welk voorstel met 21 tegen 3 stemmen is verworpen. En hierna in rondvraag gebragt zijnde de voordragt van Burgemeester en Wethouders is deze met 20 tegen 4 stemmen aangenomen, en alzoo besloten de betrekking van Agent van Kazernering aan den Adjudant der dienst doende schutterij op te dragen tegen eene jaarwedde van 150. Voor bet voorstel van den lieer Groos hebben gestemd de IIII. de Mocn, Groos en van der Boon Mesch. Tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders hebben gestemd de HII. de MoenGroosvan der Boon Mesch cn van der Hoeven. 5°. De benoeming van eenen Commissaris van bet Dclftsche en Ilaagsche Volkschuitenveer. En zijn daarvoor uitgebragt op II. J. Schrellen 13 stem men J. Karstens 4J. II. Coronel 3A. LangeveldA. C. Taverne W. A. Janse van Mantgem en H. S. Roovaards 1 slemen is alzoo hiertoe benoemd II. J. Schrellen. C°. Benoeming van een Raadslid om met den Burgemeester bij de loting voor de Nationale Militie tegenwoordig te zijn. En is als zoodanig benoemd den Heer G. II. Yssclstevn. Aanstaanden Maandag den 9dcu Februarij zalin plaats van op den dies natalis der Hoogeschool die dit jaar op Zondag invalt, de aftredende Rector, de Hoog-Eerw. Hooggel. Heer N. C. Kist zijne betrekking nederleggen met het houden eencr plegtige redevoering en bet R.ectoraat overdragen aan den Hooggel. lieer G. J. Verdam; waarna de uitreiking der medailles aan de Bekroonden zal plaats hebben. Op den Ilollandschen spoorweg zijn in Januarij vervoerd 51,370 per sonen en is ƒ57,245 ontvangen. Op den Rhijnspoorweg zijn in Januarij vervoerd 21,932 personen en is ƒ38,347 ontvangen. De Britscbe Academie van Wetenschappen Kunsten en Nijverheid beeft aan eenige buitenlanders baar lidmaatschap opgedragen. De Nederlanderstot leden der gemelde Academie benoemd, zijn alphabetisch gesteld: Jhr. Mr. van Asch van Wijk. lid der Arrond.-Regtb. te Utrecht, E. H. von Baum- bauer, Hoogleeraar te Amsterdam, N. D. Brandon, eigenaar der Koninklijke fabriek van stearine kaarsen aldaarJ. CazauxWerktuigkundige en uitvin der van het concentriek geslagen touwwerk der fabriek van van Beeftingh en C».te Katwijk bij Leyden F. W. Conrad Ingenieur van de Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij, President van het Koninkl. Instituut van Ingenieurs, te 's HageBaron de GeerSecretaris van bet Historisch Genootschapte Utrecht, J. M. van Kempen, Zilversmid van Z. M. aldaar, A. van Lee, Let terkundige te AmsterdamC. J. MatthesHoogleeraar aldaar en A. G. Mul der, Hooglecraar te Utrecht. Uit Montfoort wordt gemeld, dat de inrigting voor verwaarloosden van den lieer Frankenhuyzenthans in vollen bloeieerlang in handen van eene Maatschappij zal overgaandie baar nog verder zal trachten uit te breiden. De IV. Iiott. Cour. zegt, omtrent het berigt uit Vlaardingcn (zie ons vorig nommer), dat de weigering der begrafenis van den jongeling ingewijde aarde, volgens deR. K. kerk, aan andere redenen van godsdienstigen aard toe te schrijven is, dan die door dat blad vermeld waren. Het zegt echter nietwelke. Volgens een particulier berigt in de N. R. Cour., is te Doeveren in Noordbrabant het schoolonderwijs door den Meester aldaardie een geweldig jager is en bet schoolvertrek tot een jagtbuis inrigtte, sedert langen tijd zoo achteloos behandelddat een der inwoners zich deswege bij de Prov. Staten beklaagde. Deze stelden de klaglen in handen van Gedep. Staten, die, na ingewonnen berigtenbet bestuur en den Schoolopziener aanschreven om te letten dat de goede gang van het onderwijs werd verzekerd en het schoolver trek terstond ontdaan werd van 't geen er niet in behoorde. Doch er ge beurde niets vande Meester bleef jagenen liet zelfs een geladen geweer op de tafel liggen. Nu wendde de adressant zich tol den Minister van Binnenl. Zaken. Deze zou afdoende maatregelen nemen, maar nu kwam het bestuur der Ilerv. kerk op, beweert dat bet schoolgebouw baar eigendom is, cn weigert om er langer onderwijs in te laten geven. Daarop onderzocht men naar de afkomst der kerkelijke goederen en bevindt dat de R. K. gemeente daarin 4/9 gedeelte zou toekomen. Een der stukken van 25 Junij 1799 door het toenmalig plaatselijk bestuur opgesteld, levert bewijs op dat er toen een inventaris ter verdeeling zou zijn opgemaakt. Men vreest dat dit een en ander een ingewikkeld regtsgeding zal baren. De Maatschappij van Nederd. Tael- en Letteroefening te Deynse in Belgie heeft als prijsstof uitgeschreven: Een Zedenromantafereel uit bet. hedendaagsch w erkelijk leven in Noord- of Zuid-Nederlandde antwoorden in te zenden vóór 1 Augustus aanst. De prijs is 300 fr. of een ecrepenning van dezelfde waarde. 's GRAVEN11AGE 5 Februarij. Z. M. beeft tot Commandeurs der Orde van de Eikenkroon benoemd, de Heeren J. C. Anemact, Majoor-Commandant van bet 4dc bat. Jagers, en G. FalckThesaurier van Z. M.en tot Ridder dier Ordeden Administra teur van bet paleis en liet domein bet Loo, den Ileer J. C. van Hcuven. Bij Koninklijk besluit van den lsten dezer, is aan den lieer M. de Crane op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als Ontvanger van bet regt van successie alhier. Voorts zijn benoemd, tot Controleurs der directe belastingenin- en uitgaande regten cn accijnsente Helmondde Heer L. J. Salathans Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Beek c. a.te IJsselstein de Ileer C. I,. Schuurmans, thans Commies ter directie van 's Rijks belastingen te Amster

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1