LAGER ONDERWIJS. [tonnenniet zal worden gestaakt. Neumann slaat nu zelf aan het hoofd der Chinesche vereeniging, die zich met hulp van 40 inlaudschc zendelingen de Evangelisatie van China heeft ten doel gesteld. DEWEMAI&KEW. KOPENHAGEN, 29 Januarij. Het Ministerie is hier geheel veranderd. Als Minister President is benoemd de tijdelijke Minister van Buitenl. Zaken Bluhmc, in plaats van Graaf A. W. Moltke. Graaf K. Moltke is benoemd tot Minister voor het Hertogdom Slees- wijk en Graaf Reventlow Criminil voor Holstein en Lauenbnrg. Verder beeft de Koning de grondslagen van de nieuwe organisatie der gebeele Mo narchie aan de Vertegenwoordigers aangeboden. VEREERIGME STATEW. Er zijn thans vijf Staten in de Unie die het middel van repudiatiege lijk bet in Noord-Amerika genoemd wordt, aangegrepen hebben om zich van den schuldenlast te ontheffenMississippi, Michigan, Florida, Arkansas, Texas; buitendien is Illinois in staat van bankroet, en Indiana heeft aan zijne schuldeischers een voor hen zeer nadeelig accoord opgedrongen. WEST-IMIE. SURINAME, 10 December. De koortsen te Paramaribo hebben nagenoeg opgebonden. Evenwel verloor de Peking, Kapitein Spekman, nog onlangs, in een tijdsverloop van 10 da gen 5 matrozen; de koopvaardijvloot heeft over het algemeen veel door de ziekte geleden. De bevelhebber van 's lands zeemagt alhierde Kapitein ter zee AV Stort heeft de koopvaardijvloot zeer verpligt, door de bemanning der terugkeerende schepen met lands matrozen aan te vullen. De koorts heeft de militairen te Nickerie insgelijks aangetast. Van de be zetting van 70 man, waren 24 ziek geweest en 10 overleden. Te Groningen aan de Saramacca waren 27 personen overleden, onder welke 18 huisvaders. De Geneesheer Dr. de Jong, verdient allen lof, niet alleen als geneesheermaar ook als mensch. Daarentegen moet de bestuurder der kolonisatie zich geheel afgezonderd en in geen vier maanden zijne woning ver laten hebben. Onder hendie zich bijzonder onderscheidenbehoort de Offi cier van Gezondheid lstc klasseII. Schorrenbergeen man van 61-jarigen leeftijd, die van zijn 16dc jaar af zijn leven in de dienst heeft doorgebragt.. Terwijl 3 h 400 zieken in het hospitaal waren, hragt hij 4 maanden lang dag en nacht, onder de lijders door en bleef hoewel zelf door de koorts aange tast op zijnen post. Ook de Gouverneur der kolonie, de Generaal-Majoor Baron van Raders, bezocht iederen dag de verpeste ziekenzalen. De kerkbesturen der beide Israëlitische gemeenten te Paramaribo heb ben eene vergadering gehouden, met bet doel om in het belang der Israëliten aldaar, naar den geest des tijds en in overeenstemming met de geloofsleer, eene herziening en verbetering der Israëlitische eeredienst te beproeven en de pogingen daartoe te leiden. MAP ME ffiMEME laOMB». 8 December. Den 3dcn dezer was in eene bijeenkomst van ingezetenen der Kaapstad besloten aan de Koningin een adres te zendeninhoudende den dank der vergadering voor de constitutie, als wel berekend om in de tegenwoordige behoeften en wenschen der kolonisten te voorzien. Het adres is, van talrijke onderteckeningen voorzien, nog den eigen dag naar Engeland verzonden. Door den Gouverneur der kolonie was tegen den 24stcn December een al- gemeene biddag uitgeschrevenals een dag van ootmoedige vernedering voor God, van wege het oordeel des oorlogs waarmede het land thans be zocht is." De expeditie bestemd om over de rivier de Kei te trekken en aan het Kafferhoofd Krelidie verdacht gehouden wordt van met de opstandelingen te heiden en een gedeelte van den geroofden buit in bewaring te hebben eene les te geven was op het punt van te vertrekken. De grensbewoners waren zeer bezorgd dat zij, door deze ontblooting van krijgsmagt, weder van de Kaffers zouden te lijden hebben. Mosheh en de overige hoofden der inlandsche stammen in de streek der Souvereiniteit schenen nog geneigd om in vrede met de Britsche overheden te blijven. Doch onder de uitgeweken boeren aan de overzijde der Vaalrivier heeft de misnoegde partij de bovenhandals leiders dezer partij worden ge noemd zekere Jacobz, Otto en van der Kolf. De eerstgenoemde is door de boeren tot hun Opperbevelhebber gekozen ter vervanging van Pretorius, die, gesteund, naar bet schijnt, door den hem toegevoegden krijgsraad, de mis noegden zocht te weerhouden van stappen tot bemoeijelijking der Britsche overheid, maar afgedankt is of zijn ontslag moest nemen. STADS BER1GT. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 5den Februarij 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1. Tractementenvan Burgemeester en AVethouders, Secretaris en Ontvanger. 2. Voordragt omtrent het voorstel tot afschaffing van de A'leeschhal. 3. Concept transport van den grond der Ruïne aan het Sociteits gebouw. 4. A'oordragt omtrent de betrekking van Agent van Kazernering. 5. Benoeming van eenen Commissaris voor het Haagsche en Delfsche Volk- schuitenveer. •6. Benoeming van een Raadslid om met de Burgemeester bij de loting voor de N. M. tegenwoordig te zijn. AVij vestigen de aandacht op de Advertentie (Zie bet N". van Maandag 2 Februarij) van wege de Commissie der Onderwijzers-Kweekschool, door het Departement Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgerigt welk berigt eene oproeping bevat aan Kweekelingen en Ondermeesters van alle scholen, in deze en andere gemeenten, om aan het onderwijs, dat da&r zal gegeven worden, deel te nemen. De nieuw gevestigde Kweekschool, ver dient gelooven wij deze opmerking ten volle. De vergelijking van het ontworpen leerplan met dat van gelijksoortige inrigtingen van dien aard zal ons oordeel regtvaardigen. Tot nu toe heeft men in den regelbij instel lingen van die soort, zich alleen de beantwoording der vraag voorgesteld: welkeHelaasook in andere en hoogere studievakkenzoo dikwerf de vraag is van bet kortzigtige onverstand! »Zeg mij eens, wat zal men bij het Examen voor den derden of vierden Rang kunnen vragen?" Maar het paedagogische problemahoe worden de geestvermogens van den toe- komstigen onderwijzer der Volkschool zoo mildelijk ontwikkeld, dat hij, ook op zijn nederig, maar krachtvolwerkend standpunt, tot zijn eigen opvoeder en tot zijn eigen,onderwijzer gevormd is, terwijl bij de taak van opvoeding en onderwijs bij anderen en jonger natuurgenooten vervullen moet. De nood lottige gevolgen van het roekeloos voorbijzien van dien paedagogischen eisch wordenten nadeele der goede zaak van opvoeding en onderwijs meer en meer gevoeld. Zoowel de kiescbheid als de kleine ruimte van dit blad ver- oorlooven onsten minste bij deze gelegenheidnietom de empirische waar heid die wij daar uitdruktenvoor het oog van bet groote publiek uit een te zetten. Of ziet men in den eenvoudigen en vergeten meester der Volksschool niets meer dan een jagthond, dien men op bet wild afrigl? een' valk, wien men de kap afligtals hij naar 's meesters wensch de prooi vervolgen moet Dat wenscht men immers in Neerland niet? Neen, bij moet meer kennen, dan zijne letterkas en rekenmachine, of de gewigtigste persoon in de burger- Maatschappij uit wien de geest van kennis en verlichting regtstreeks op de kennis en verlichting van het volk terugwerkt, wordt een afhankelijk wezen een man zonder energie, de zwakke handlanger, speelbal of het ongelukkig slagtoffer van de eischen van staatkundige en kerkelijke partijschappen. De onderwijzer van bet volk moet. naar geest en ligchaamzoo veel mogelijk ont wikkeld zijn, om als zelfstandig onderwijzer en burger een bruikbaar rad te zijn in het groote werktuig der zamenleving. Daarom juichen wij het eigenaardige in deze Kweekschool voor Onderwijzers toe, dat zij de gelijktijdige en eenparige beoefening van de studie van getal en uitgebreidheid met de grammaticale beoefening van vreemde talen als één paedagogisch geheel met de gewone realiën, als Geschiedenis, Aardrijkskunde en andere wetenswaardige zaken op den voorgrond stelt. Zeker zal de school de eischen der Provinciale Commissiën bij het Examen niet uit bet oog verliezen en hare Kweekelingen zoo vormen, dat zij op verstandige vragen verstandig kunnen antwoorden! Maar zij bedoelt nog iets hoogers: veelzijdige ontwikkeling der vermon-ens van den geest en geregelde studie onder het oog harer Onderwijzers, omdat de Kweekeling en Ondermeester geen' tijd te verliezen beeftin één woord de toepassing van de zoo vormende Heuristische leer-methodc cn door grondige kennis, opwekking van een geest van zelfstandigheid, welke niet uit eigen waan, maar uit de overtuiging geboren wordt, dat men kent, hetffeen men weet. AA'ij wenschen alzoo der werkzame Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en allen, die tot de oprigting harer Kweekschool hebben medegewerkt, aanvankelijk den zegen des Allerlioogsten op hunne pogingen toe en de krachtdadige ondersteuning van allen, die het wel met ons dierbaar Vaderland meenen. Q. KERMIEUWS. Uit het vroeger medegedeelde 12-tal Predikanten, heeft de groote Kerke- raad der Hervormde gemeente te Arnhemhet navolgende zestal geformeerd (alphabetisch): DD. deBlaauw, te Hoorn; Clement, aan den Helder; de Key- zer, te Oudewater; Linse, te Steenderen; Uden AI asm ante Meppel; en Pleyle, te Bergen op Zoom. HARDERWIJK30 Januarij. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier is het volgende 12-tal van Predikanten gemaakt: DD. Creutzberg, 1e Vlissingen; van Toorenenbergen, te Elspeet; Ostite Putten; Verhoeff, Ie Sluis; Gildemeesterte Ophemert; Molenaar, te Scheveningen; van Toorenen bergen, te A'lissingen; Slothouber, te Huizen; Broedelet, te Monnikendam; Nyhoff, te Araassen; Abresch, te Heilo; waaruit liet volgende zestal is gemaakt: Slothouber, Gildemeester, Molenaar, Broedelet, A'erhoeff cn Osti. VOLLENHOVE, 30 Januarij. Uit het bestaande 12-tal van Predikanten, werd heden door den Kerkeraad onzer Hervormde gemeente het navolgende zes- en drietal geformeerd, als: Ruys, te Rlienen; Oolgaard, te Zwartsluis; Hartmante BlankenhamLecoultrete SteenwijkerwoldMolhuizente Hor sen; en van der A'cldete Borne. Drietal: Ruys, Molhuizen en Oolgaard, waaruit terstond is beroepen de AVel-Eerw. Zeer Gel. Heer Ruys, Predikant te Rlienen, aan wien de beroepsbrief is toegezonden. 216de !§4aats-]L©tes-ij. Trekking der Derde Klasse. lste Trekking. N°. 2856 een prijs van 2,500. Nos. 4551 en 6999 ieder een prijs van ƒ1,000. 2dc Trekking. N°. 14079 een prijs van ƒ25,000. N°. 7894 een prijs van 1,250. Nos. 10645, 13165, 15987 en 19901 ieder ecu prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3