UTRECHT, 2 Februarij. Men schrijft ons uit 'sllage, dat de betrekking van Gouverneur-Generaal van West-Indië, door het aangevraagde ontslag van den Generaal-Majoor R. F. Baron van Raders opengevallenen welker vervulling in de tegenwoor dige omstandigheden dubbel gewigtig mag heetenis aangeboden aan den voormaligen Minister van Eeredicnstthans Commissaris des Konings in deze Provincie, den Heer S. Baron van Heemstra. Deze moet evenwel na rijp be raad voor de eer der benoeming hebben bedankt. In bet belang onzer Pro vincie mogen wij ons verbeugen over bet behoud van den mandie bet gewest reeds zoozeer aan zich verpligt beeft. Utr. Cour.) BUITENLANDSCHE BERlGTEiV. EKCEIillilR. LONDEN, 1 Februarij. Onlangs is gemeld dat de admiraliteit eene Commissie van scheepsree- ders en Zeeofficieren benoemd bad om vergelijkende proeven van de deugde lijkheid van ankers te nemen. Deze Commissie heeft den 27stcn dezer hare eerste bijeenkomst te Sheerness gehouden, en toen bepaald dat de proefnemin gen den Is1™ Julij aanstaande zullen aanvangen, en dat alle ankers, die men daaraan mogt willen onderwerpenministens 25 centenaars moeten wegen en vóór of op den lstcn Mei te Woolwich moeten bezorgd zijn. Uit alle lan den zullen ankers ter mededinging worden toegelaten. De proeven zullen op het strand zoowel als met ligters en stoombooten genomen worden. Bij het leger wordt eene aanzienlijke uitbreiding voorgenomen. Het personeel der regementen van 750 man zal op 850 man gebragt worden, en dat dergenen welke zich thans aan de Kaap de Goede Hoop en op Ceylon bevinden op 900 man. In alle oorden des Lands wordt sterk aangeworven. De Globe schat de vermeerdering op 10 a 15,000 man. liet stoomschip Glasgowhetwelk onlangs van Glasgow naar New-York was vertrokken met 54 passagiers 106,000 él aan boord, is in zeer gehaven- den toestand en met 3 voet water in de passagierskamer op de Clyde terug gekomen, hebbende op 20 Jan. een vrecselijkcn storm ondervonden, gedurende welken de tweede gezagvoerder, de Heer Robertsonover boord sloeg en ver dronk; verscheiden andere personen hebben door de vreeselijke schommeling van bet schip wonden bekomen. Op de kust nabij Christchurch Hants, is Dingsdag morgen eene sloep der in zee verbrande stoomboot Amazon komen aandrijven, in welke men een zwaar lek schijnt te hebben willen stoppen. Niets dan een lederen brie venmaal, met koperen plaat, waaruit bleek dat zij voor San Francisco bestemd wasis in die sloep gevonden en aan het postkantoor alhier toegezonden. De landverhuizing houdt aan: in de laatste 92 dagen van 1851 heb ben 59,200 personenmeestal uit Ierland geboortighet Vereenigd Rijk verlaten om zich elders neder te zetten. BEL.CÏI E. BRUSSEL, 1 Februarij. Den 30stcn Januarij heeft de Senaat het handelsverdrag met Nederland met 22 tegen 15 stemmen goedgekend; 3 leden hebben zich van de stemming onthouden. De openbare inschrijving tot deelneming in de geldleening ter uitvoe ring der wettelijk vastgestelde openbare werken, is reeds gesloten. Van de leening van 27 millioen was een derde aan het publiek aangeboden, en de inschrijvingen hebben binnen één dag een bedrag van bijna 18 millioen bereikt. Op grond van eene wet van 1816, welke sedert niet is ingetrokken, en waarbij straffen worden bedreigd tegen het beleedigen van vreemde mo gendheden is een alhier in 't licht gegeven vlugschrift't welk door Fransche uitgewekenen was opgesteld, in beslag genomen. -Naar men verneemt, zijn dezer dagen verscheidene Fransche uitgeweke nen van Brussel naar Ostende vertrokkenom zich van daar naar Engeland in te schepen. Een jong werkman te Forcbies-la-Marche, bij Charleroi, heeft achter elkander zeven maatjes jenever uitgedronken, ongeveer 3/4 van een kan. Na deze heldendaad, viel hij neder om nooit weder op te staan. Te Dinant is een bejaard schrijnwerker door bet vlam vatten van luci fers die hij in zijnen zak had, in brand geraakt; hij heeft nog getracht zich van zijne kleederen te ontdoendoch beeft zichalleen zijndeniet kunnen redden en is verbrand. FRANHHIJK. PARIJS, 1 Februarij. De Moniteur bevat eenen brief van den President aan den Minister van algemeene Policie. Hij zegt onder anderen daarin Thans kan de President, hoezeer verantwoordelijk, alleen door behulp der officiële middelen, slechts zeer gebrekkig den algemeenen toestand des lands leeren kennen. Hij weet niet boe de onderscheiden raderen van bet bestuur werken, of de in overleg met zijne Ministers vastgestelde maatregelen over eenkomstig de bedoeling worden uitgevoerd, of de publieke opinie de daden des gouverncmerits goed- of afkeurt; hij weet niet welke misbruiken of ver zuimen in de onderscheiden oorden de bemoeijingen der regering vorderen, wat er valt te verbeteren. Er is geene inrigling die den staat der publieke opinie schielijk en zeker doel kennen. Tot aanvulling dezer leemte moet men tot bel decreot van 21 van Oogst maand jaar XII terugkeerfcn, en van liet Ministerie van Binnenlandsche Zaken bet bestuur der Policie afscheiden, ênder de leiding van eene enkele hand. Te dien einde zal het voldoende zijn, zeven of acht inspecteurs- generaal aan te stellenen onder ben speciale inspecteurs in gestadige be trekking met de stedelijke commissarissen. De Minister van Policie zal op alles waakzaam toezigt houden, zonder deelneming aan de administratiebij zal de magt der Prefecten niet vermin deren, bij zal daarin niet deelen. Het zal geen ministerie zijn van uittarting en vervolging, dat jagt maakt op familiegeheimenoveral kwaad ziet en allerwcgc achterdocht en vrees doet bcerschcnliet zal integendeel eene beschermende inrigting zijngeleid door eenen geest van welwillendheid en gematigdheid, die met kracht kan gepaard gaan; zij zal alleen de vijanden der maatschappij vrees aanjagen. Kortom de taak van het nieuwe Ministerie is, op alle deelen der openbare dienst toezigt te houdenmet het oog op hetgeen de menschelijklieidde openbare veiligheidliet algemeen nut vereisehenop in te voeren verbeteringen en te weren misbruiken. Zoo zal bet aan het Gouvernement het krachtigste mid del opleveren om heilrijk werkzaam te zijn. Verder volgt een besluit waarbij negen inspecteurs-generaal worden aange steld; als te Parijs, Rijssel, Metz, Lyon, Marseille, Toulouse, Bordeaux, Nantes en Bourges; zij hebben ook bet regt om personen in hechtenis te doen stellen stellenna overleg met den Prefect van het departementdoch zonder diens toeslemming te behoeven. De uitgebreidheide bevoegdheid van bet nieuwe Ministerie schijnt velen bedenkelijk toe. De Inspecteurs-generaal zoo leest men in eenen brief uit Parijs zullen de alleen van bunnen Minister afhankelijke Controleurs van alle, zelfs de hoogste ambtenaren zijn; de bepalingen van bet organiek be sluit brengen mede, dat zij bijv. koopmans-boekende registers der Bank, familie-papieren ter inzage kunnen vorderen. De Policie is duurzaam bekleed met het gezag, hetwelk onder den staat van beleg bij uitzondering door de overheid wordt uitgeoefend. De President heeft aan de behoeftige Fransche uitgewekenen te Londen 2000 fr. doen toekomen. Dezer dagen had op last van den President bij den aanvang van bet nieuwe jaar een verslag van den finantielen toestand des lands plaats, hetwelk thans in den Moniteur is openbaar gemaakt. Volgens een verslag van den afgetreden Minister van Financiënde Heer Fouldis het bedrag van ongedekte uitgaven gedurende 1851 met 86 millioen toegenomen en tot 630 millioen geklommen, grootendeels het gevolg van uitgaven aan open bare werken en deels een voorschot aan spoorwegmaatschappijen. Het verslag vermeldt ookzonder ze evenwel in rekening te brengen de schuldvorde ring van Frankrijk ten laste van Spanje, die door opeenstapeling van rente thans meer dan 100 millioen bedraagt; van eene schuldvordering ten laste van België, wordt niet gesproken. De dienst van 1852 zal, bij de ver wachte toenemende opbrengst der rijksmiddelen, een te kort van slechts 45 millioen opleveren, betgeen de vlottende schuld nog weldragen kan. De vlot tende schuld is thans minder dan vóór 1848; en bestaat voor 400 millioen uit sommenwelke door de schatkist naar wettelijke voorschriften en als het ware duurzaam, worden in bewaring genomen. Zoo zal Frankrijk, aan het einde der aangevangen dienst, vier moeijelijke jaren doorgestaan en intus- schen meer dan 300 millioen voor buitengewone openbare werken besteed hebben, zonder op het grootboek nieuwe schulden te brengen, en zonder de vlottende schuld boven het raadzame peil te verhoogen. De Regering heeft besloten, dat de dezer dagen te houden jaarlijksche bijeenkomst van den Iloogen Raad van onderwijs, waarvan Thiers Voorzitter was, niet plaats zou hebben. Verscheiden Bisschoppen waren reeds ter bijwo ning te Parijs gekomen en zullen nu naar hunne diocesen terugkceren. Dit geeft voedsel aan het geruchtdat de Regering voornemens zou zijn de Uui- versiteit te reorganiseren en de polytechnische school te ontbinden. De nieuwe Prefect van Policie van Parijs, de Heer Pietri, heeft zijne betrekking aanvaard met eene proclamatie, waarin hij de hoop te kennen geeft dat de taak van bet policie-bestuur gemakkelijker zal wordenen bij alzoo veel tijd aan aangelegenheden zal kunnen besleden, waarbij de alge meene welvaart betrokken is. De Policieprefect behoort niet alleen de boos doeners te keer te gaan, maar ook een vaderlijk bestuur te voeren en on verpoosd te arbeiden aan alle practische verbeteringendie de hoofdstad van hare overheden mag verwachten. Er loopt een los gerucht van kwijtschelding voor Staatsgevangenen; reeds zijn er in groote getale door de Raden van onderzoek losgelaten en zul len er spoedig nog velen worden vrijgesteld, naar aanleiding van een zeer ge matigden brief van den Minister de Persigny aan de Prefectendie dezen daartoe de handen vrij ruim laat. Jammer echter dat nieuwe gevangen nemingen, door de Staatsmagt voor de handhaving der orde als noodzakelijk beschouwdgedeeltelijk de ledige plaatsen der losgelatenen komen vullen Het familiegraf van de familie Orleans te Dreux is niet begrepen onder die bezittingen welke zullen verkocht worden. De vorm van bet kruis van het Legioen van eer wordt hersteld als tijdens het keizerrijk. Het standbeeld van Keizer Napoleon zal in de zaal van den Senaat worden geplaatst. E» RUISSEilS. BERLIJN, 1 Februarij. De zendeling Neumann, die D>'. Gützlaff bij zijn vertrek uit Duitschland naar China vergezelde, heeft bcrigt, dat de onderneming door Gützlaff be-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2