LEYDSCHE COIJ SSi. WOENSDAG, 4 FEBRUARIJ. tv. M kW#7 BWMNLANDSCnE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. N°. .p'Y/ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 3 Februarij. Eergisteren is alhier de 44ste verjaardag van H. K. tl. Mevrouw de Prinses Frcderik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. -Wij vernemen dat het aan Z. II. den regerenden Hertog van Brunswijk Oels behaagd heeft onzen stadgenoot den Hoogleeraar J. C. Illume, ter erken tenis zijner verdiensten in de Genees- en Natuurkundige Wetenschappente benoemen tot Ridder van Hendrik den Leeuw. Nadat in het begin der vorige maand bij het Weeshuis der Ned. Her vormde Gemeente alhier eene gift was ingekomen van 1,000, en bij de kerkelijke collecte in het armenzakje dier Gemeente 100 en in dat der Walsche Gemeente 200 was gevonden, is op den laatsten Zondag dier maand nog weder in eene der kerken der Ned. Gemeente eene gift van 1,000 voor de armen gecollecteerd. Men schrijft uit 's Hage het volgende aan het Belgische blad Vinde pendance dat de Fransche Regering van de onze zou gevorderd hebben dat de pers gedwongen mogt worden om den tegenstand tegen die Regering te matigen. Deze vraag, die in vrij formele bewoordingen vervat moet zijn, heeft, zegt men, het onderwerp der laatstgehouden kabinetsraden uitgemaakt en zou ons Ministerie in groote verlegenheid brengen, door de moeijelijkheid om de handhaving der goede verstandhouding met Frankrijk en de constitu tionele waarborg der pers met elkaar overeen te brengen. Volgens het Weekblad voor Geneeskundigenzal de Pliarmacopoea Neerlandica binnen weinige dagen worden uitgegeven. Nog berigt dat bladdat ten gevolge van een voorstel der Prov. Geneeskundige commissie te Amsterdam, door den Minister van Binnenl. Zaken, de Geneeskundige commissiën van Haarlem's Gravenhage en Amsterdambenevens de com missie van toezigt en beheer over de droogmaking van het Haarlemmermeer, zijn uitgenoodigd elk twee harer leden af te vaardigen, ten einde gezament- lijk een onderzoek in te stellen naar den invloed van de droogmaking van het meer op den algemeenen gezondheidstoestand in die streek, en dat be noemd zijndoor de Gencesk. commissie te HaarlemDr. J. A. van Bem- melen en M. PL Beets door die te 's GravenhageProf. F. W. Krieger en Dr. IV. F. P. Kiehldoor die te AmsterdamProf. J. van Geuns en Prof. F. A. W. Migueldoor de commissie van beheer over de droogmaking Dr. G. Simons en C. F. van Meurs. De aanvang der werkzaamheden zon eerst daags plaats hebben. De N. Rott. Cour. schrijft het volgende uit Vlaardingen: Inhetnom- mer dezer Courant van Maandag jl., is reeds het ongeluk medegedeeld, dat door de saluutschoten van het schip "Willem li werd veroorzaakt. AY'ij zijn in staat gesteld er bij te voegen dat het na de operatie gebleken is, dat de brave jongeling, die hiervan het slagtoffer werd, van binnen ge heel verbrijzeld was. De prop, welke hem trof en zoo men meent, 12 Ned. oneen weegt, drong diep in zijne borst, zelfs de stukken van zijn ondergoed werden tot in de lenden teruggevonden. Tot de R. K. kerk behoorende, kon zijn lijk echter, wegens zijn plotse ling overlijden niet in gewijde aarde begraven worden. Dien ten gevolge werd, ten verzoeke van zijne moeder, zijn lijk gisteren op het Protestanlsohe kerkhof ter aarde besteld. Deze begrafenis was zoowel om de deelneming van het groot aantal aanwezigen, als om de gemoedelijke toespraak, die bij deze gelegenheid gehouden werd, zeer aandoenlijk. 's GRAVENHAGE 3 Februarij. Bij Koninkl. besluiten van 16 Januarij 11. zijn benoemd: tot inspecteurs •der registratie en domeinende Heeren A. van Ilovlemathans Ontvanger te ZutphenJ. van Peer, thans Ontvanger te Grave; D. J. L. Heykoop thans Ontvanger te Tholentot Ontvangers der registratie en domeinen te Zutphende lleer W. R. A. Slichcr, thans Ontvanger te Wijk bij Duur stede; te Nijmegen, de Heer G. Masman, thans Ontvanger te Heusden; te Apeldoorn, de Heer J. L. O. de Suarz, thans Ontvanger te Wageningen; te Hoorn, de Heer P. Scheffer, thans Ontvanger te Winschotentot Commies >bij het departement van Finantiënde Heer Mr. van Boneval Faurcthans Adjunct-Commies. Bij Kon. besluit van 27 Januarij 11., is de Heer C. Rooseboom, Com mies bij het departement van Finantiën, in zijnen rang overgeplaatst in de bureaux van rentebetaling der Nationale schuld te Amsterdam. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Den 3tsten Januarij I. 1. heeft alhier tusschen den Minister van Buitenl. Zaken en den Belgischen Gezant de uitwisseling plaats gehad der wederzijdsche acten van bekrachtiging, zoowel op het tractaat van handel en scheepvaart als op de overeenkomst wegens het te keer gaan van den sluik handel op de grenzen, beide den 20sten September 1851 gesloten. Op 24 Jan. heeft tusschen Zr. Ms. Minister-Resident te Kopenhagen en den Deenschen Minister van Buitenl. Zaken de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de overeenkomst, welke den 28stcn November 1851 tusschen de Nederlandsche en Deensche Regeringen is gesloten, ter zake van de wederzijdsche uitlevering van boosdoeners. Ttveetle Marnes' nier Staten-fJeneraal. Zitting van Zaturdag 31 Januarij. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Minister van BuitenL Zaken, waarbij een afschrift wordt toegezonden van een postverdrag, den 17den December 11. tusschen Nederland en België gesloten. Drukken en in handen gesteld eener Commissie. Eenige adressen, waaronder zes betrekkelijk de wet op het armwezen, wor den in handen der Commissie tol de verzoekschriften gesteld. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp van wet tot regeling der jagt en visscherij. De geheele dag is gewijd aan de behandeling van art. 3. Dat artikel bepaalt het volgende: »Het jagt- en vischregt, dat derden op gronden of in w:ateren van anderen hebben, kan door deze wor den afgekocht, al ware het tegendeel uitdrukkelijk bedongen. Het bestuur der domeinen is tot den afkoop bevoegd, op de voorwaarden door den Ko ning vast te stellen. Bij geschil over den afkoopprijs wordt deze door de Regtbank van het Arrondissement, waarin de gronden of visehwateren zijn gelegen, na verhoor van deskundigen, bepaald. Bij vervreemding kan het jagt- of vischregt niet van den eigendom van den grond of het water worden afgescheiden." Dit artikel heeft tot zeer uiteenloopende beschouwingen en bedenkingen aanleiding gegevendoch is ten slotte onveranderd aangenomen •met 34 tegen 14 stemmen. Zitting van Maandag 2 Februarij. In deze zitting is men gevorderd tot art. 12waarover de beraadslagingen morgen zullen worden voortgezet. - Bij de Kamer is ingekomen eene door den Hoogen Raad der Nederlan den opgemaake lijst van aanbeveling van 6 personen, waarop door de Kamer acht zou kunnen worden geslagen bij het opmaken der nominatie voor de vervulling der betrekking van Raadsheer in dien Raadopengevallen door het overlijden van den lleer Hugo Gevers. Op die aanbevelingslijst komen voor de Heeren Mrs. Jhr. J. de Bosch Kemper Advocaat-Generaal bij het Hof van Noordholland, P. Buyskes, Vice-President van het Hof van Zuidholland; J. Crans, Raadsheer in hetzelfde Ilof; J. S. Vernede, Advocaat-Fiscaal voor 's Konings zee- en landmagt J. D. 4V. Pape, Officier van Justitie bij de Regtbank te 's Hertogenbosch en IV. J. C. van Hasselt, Regter in de Regt bank te Amsterdam. Zitting van Dingsdag 3 Februarij. In deze zitting is, op voorstel van den Heer Dirks, nadat daarover in comité was beraadslaagd, besloten, thans het geheim op te heffen nopens het geen in Comité-Generaal over het Tractaat met België is verhandeld, en zal het aangeteekende van die zitting worden gedrukt en rondgedeeld. Daarna zijn de beraadslagingen over art. 12 der jagtwet voortgezet. Van de 4 amendementen op dit art. voorgedragenzijn er drie verworpenen één waartegen de Minister gecne bedenking had, aangenomen. Het art. is daarna goedgekeurd. Art. 13 komt in beraadslaging. De zitting duurt voort. AMSTERDAM2 Februarij. Gedurende het vorig boekjaar van het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra zijn aan de diergaarde geschonken 89 exemplaren van verschillende diersoorteningezonden door 41 personenterwijl het museumdoor 7 per sonen met 36 geschenken werd verrijkt. De fundering voor het standbeeld van Rembrandt op de Botermarkt is voor ƒ950 aangenomen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1