iSEi/csa E. BRUSSEL20 Januarij. Do commissie uit tien Senaatbelast met bet onderzoek van bet verdrag met Nederland, beeft met bijna eenparige stemmen tot de aanneming besloten. Eergisteren is de President van den Senaatde lieer Dumon-Dumortier overleden. «ij was een der invloedrijkste leden der liberale partij en van die zijde wordt zijn dood voor een groot verlies gehouden. FBA1S Si ES. 14. PARIJS29 Januarij. De President heeft zijnen Oomden Maarschalk Jerome Bonapartetot voorzitter van den Senaat benoemdtot eersten Vice-President den Heer Mey- narden verder tot Vice-Presidenten de Hecren Drouin de LhuysTroplong en den Generaal Baraguay-d'Hilliers, tot Groot-Refendaris den Generaal d'Hautpoul. Bij een ander besluit is de Consultative Staatscommissie, die dadelijk na den coup d'état van den 2(lcn December ingesteld werd om der regering voor- loopig met raad te dienen, ontbonden verklaard, zullende de nieuw benoemde staatsraad terstond in functie treden. Een der redacteuren van den Consti- tutionnel is tot Secretaris-Generaal van den Staatsraad benoemd. De President heeft de bezoldiging der Ministers vastgesteld op 100,000 fr. iederen bovendien ontvangt de Minister van StaatCasabianca50,000 fr. Ook de bezoldigingen van de ambtenaren aan de Ministeriën zullen met de 'kolft verhoogd worden. De Ministers zullen echter in de verpligting zijn partijen te geven. De Monileur meldtin tegenspraak met de geruchten, dat er nog niets bepaaldelijk is vastgesteld ten opzigte van bet tijdstip der verkiezingen voor het wetgevend ligchaam. De Constitutionnel bevat, aan bet hoofd van het nommer van den 2gsten dezer, het volgende artikel: Gisteren waren aan de Parijssche beurs alle effecten gezochten is de prijs der Franscbe 5 pCts. een frank gerezen. Men hoopte in den Moniteur van den volgenden dag een nader besluit te zullen vindenstrekkende om bet vraagstuk van de bezittingen der familie Orleans aan bet oordeel van den senaat en van het wetgevend ligchaam te onderwerpen. Wij hebben bet besluit waarbij een gedeelte dier bezittingen aan den Staat teruggegeven wordtniet willen bestrijdenzelfs niet door daarover te zwijgenonze verknochtheid aan de zaak van Lodewijk Napoleon die wij sedert den 10de" December 1848 als de zaak der burgermaatschappij hebben beschouwd, heeft ons in deze omstandigheid den pijnlijksten pligt op gelegd. Iloe gelukkig zouden wij ons gevoelen, zoo die strenge maatregel, aan een nieuw onderzoek onderworpenniet langer op het gouvernement van den 2(Ien December drukte Dadelijk na dit berigt, of deze raadgeving van het regeringsgezinde maar onafhankelijke bladverscheen in de Patrie het volgende artikel met bij voeging dat het van gouvernementwege medegedeeld was: »De Constitution nel geeft te kennendat bet vraagstuk van de bezittingen der familie Orleans bij een nader besluit aan bet oordeel van den senaat en van het wetgevend ligchaam zou worden onderworpen. Deze tijding is geheel ongegrond." - Werkelijk hebben de executeuren-testamentair van Lodewijk Philips een protest tegen de besluiten van den Presidentbetrekkelijk de goederen van het Huis van Orleansaan den President gezonden en vervolgens openbaar gemaakt. Zij beweren dat de door Lodewijk Philips aan zijne kinderen ge dane donatie geldig is geweestdat in allen gevalle het besluit eene vraag van eigendom die naar bet burgerlijk regt behoorde te worden uitgemaakt op gronden van staatsregt beslistzij geven derhalve te kennendat zij de uitspraak der bevoegde regterlijke overheden willen inroepen. Ten slotte ver klaren zij dat bet bedrag der bezittingen van de familie Orleans in die be sluiten veel te hoog gesteld is en dat door derzelver uitvoering de erfgena men van Lodewijk Philips «bijna geheel geruïneerd" zouden zijn. Dezer dagen is bij een besluit des Ministers van Oorlog bepaald dat de krijgslieden wier diensttijd met 1852 afloopt en die thans in bet genot van onbepaald verlof zijn tot nader order niet zullen behoeven op te komen. Volgens een particulier berigt is de Constitutionnel nu ook aan de censuur onderworpen waarvan dat blad tot nog toeschier alleen onder al de Parijssche bladen was vrijgesteld. Uit een verslag van den beer Trébuchct, chef de bureau bij de prefec tuur van policie, blijkt dat bet getal dooden op de dagen van 3 en 4 Dec. 11.zoo der onmidaelijk omgekomenen als der genen die aan hunne wonden zijn overleden 191 beeft bedragen. Er zal weder een nieuwe krijgstogt tegen de Kabylen in Algerië onder nomen wordendaar zij nog niet geheel onderworpen zijn. liet bevel er over is opgedragen aan den tegenwoordigen Minister van Oorlog den Generaal Sb Arnaud. Aan het einde der Allee des veuves zal een hangende brug over de Seine worden gelegd en het Bols de Boulogne zal in 't voorjaar belang rijke verbeteringen ondergaan. In het Departement Gironde en bepaaldelijk te Bordeaux heeft men zeer hevige schokken van aardbeving gevoeldwaardoor glasruiten en porselein verbrijzeld en meubels omvergeworpen werden. SPANJE. MADRID, 16 Januarij. Uit officiële bescheiden blijkt bet, dat de Spaansche vlottende schuld op 31 December 1851bedroeg 350 millioen realen. [42 millioen Ned.]. Tot bezetting van deze stad zijn andere corpsen opgeroepen. De geest van bet garnizoen maakte dien maatregel noodig. Tijdingen van den 17{1™ Nov. omtrent den staat van zaken op de Philippijnscbe eilanden, de ecnige bezittingen die Spanje nog in dcOost-Indië is overgebleven, luiden allerdroevigst. De schepen uit Europa hebben de aangebragte koopwaren in pakhuizen moeten opslaanomdat zij gccne koo- pers konden vinden. De openbare kassen waren ledig. De Intendant Gene raal heeft begrepen dat bij een ledige kas geen beheer meer noodig was, en zijn ontslag genomen. IIA W© ¥ER, 28 Januarij. Gisteren is door de Hanoversche en Pruisische Gevolmagtigden ccnc over eenkomst gesloten, waardoor de aanleg der spoorwegen wordt vastgesteld van Embden naar Munster en van den Keulen-Mindcnschen spoorweg over Osna- bruck tot aan de Nederlandscbc grenzen. VEREEMGBE STATEW. NEW-YORK14 Januarij. De hoeveelheid Californisch goud, die gedurende 1851 bij de munt te New-Orlcans en bij die te Philadelphia ontvangen is, heeft 132,000,000 bedragen. Hierbij voegende de boeveelheid die, naar matige ramingen, in Californië gebleven of van daar regtstreeks naar EuropaChinaAustraliëde Sandwichs-eilanden en de kustlanden van den Stillen Oceaan uitgevoerd is, rekent men, dat de goudvoortbrenging van Californië in 1851 meer dan 180,000,000 moet hebben bedragen. STAI5S BERIGTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN.' gezien hebbende de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze pro vincie van den 7dcn dezer maand ProvBlad N°. 3), houdende voorschriften ter uitvoering van 's Konings besluit van den 5den December 1851, Staats- hlad N°. 149) houdende instelling van een eeretecken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen. Roepen bij deze op de belanghebbenden, die niet meer tot de sterkte van de dienstdoe?ide Schutterij behoorenom hunne aanspraak 'op bet bedoelde eeretecken te doen gelden door zich vóór den 15dcn Februarij aan staande aan te melden ter Secretarie dezer gemeente, met juiste opgave van den tijd, dien zij bij de vorige stedelijke, de tegenwoordige dienstdoende en bij de mobiele Schutterijen hebben gediend, onder opmerking: a. dat de dienst bij de mobiele Schutterij huiten de woonplaats dubbel wordt gerekend b. dat de dienst in eene betrekking onder bet genot eener vaste bezoldiging uit de Gemeente-kas of bijzonder fondsvoor drie vierde gerekend wordt c. dat bet eereteeken wordt verleend voor ten minste vijftien jarige wer kelijke dienst en aanhoudend onberispelijk gedrag. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 26 Januarij 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris V. PUTTKAMMER. AKAHEMÏE-IMIEÜWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 28sten Januarij de Heer H. Munlinghe, van Pekela, in de Medicijnen, na verdediging van zijn Specimende necessitudine inter febres inter- mittentes et morbos nervosos. DRUKFEIL: In het vorig nommer is in de lijst der geboorten, sterfgevallen en huwe lijken in verschillende plaatsen des Rijks, gedurende bet afgeloopcn jaar, eene fout ingeslopen in 'tgetal der huwelijken te Rotterdam, moetende daarin plaats van 237 worden gelezen 937. AffiVERTENTlEN. Ondertrouwd: J. L. BEENS. en Leyden, 30 Januarij 1852. E. IIALDERIET. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Bevallen van een DOCHTER, Vrouwe E. B. J. KLUIT SCIIELTEMA. Leyden, 30 Januarij 1852. Na een langdurig en hevig lijden is onze geliefde Vader en Behuwd-Vader, de Wei-Edel Zeer Geleerde Ileer GERARDUS PLAAT, Med. Doet., alhier, in den ouderdom van ruim 68 jaren overleden, diep betreurd door allen die den Man in zijne waarde gekend hebben. Uit aller naam, Leyden, 31 Januarij 1852. Dr. G. W. A. PLAAT. FamilieVrienden en Bekenden buiten deze Stad gelieven deze algemeene Kennisgeving, als aan elk hunner in het bijzonder geschiedaan te merken. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, zoo bij monde als geschrifte tot mij gebragtbij den dood mijner dierbare Echtgenootbetuig ik met, mijne Kinderen den innigsten dank. Amsterdam, 29 Januarij 1852, B. ted HAAR Predikant.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3