LEYDSCHE COURANT» MAANDAG, 2 FEBRUARIJ. BIMENLANDSCÜE BERIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond A t De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden legen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 31 Januarij. Z. M. heeft tot Rector Magnificus onzer Hoogeschool voor het Academiejaar 18521853 henoemd den Hoogleeraar bij de Wis- en Natuurkundige Fa culteit G. J. Verdam. De uitspraak van den Iloogen Raad in de zaak van het Huiszittenhuis welke gisteren zou hebben plaats gehadis uitgesteld tot Vrijdag 20 Februarij. In afwachting van eene nadere bekendmaking zijn wij in de gelegen heid gesteld voorloopig mede te deelen, dat tegen het einde dezer week door de leerlingen der hoogere zangklassen van de Muziekschool der hier gevestigde Maatschappij voor Toonkunstonder welwillende medewerking van eenige verdienstelijke liefhebbers ter vervulling der tenor- en bas-par- tijenSchiller's Lied von der Glockemuziek van Romberg ten gehoore gebragt, en op dienzelfde avond eenige compositiën van onzen jongen stad genoot IV. G. F. Nicolaï, thans nog kweekeling van het Conservatorium der Musik te Leipzig, uitgevoerd zullen worden. Tot deze uitvoeringwaarvan de kosten niet ten laste der Maatschappelijke kas komen, maar door de commissarissen der Maatschappij gedragen worden, zullen de leden der Maatschappij met hunne dames op de gewone wijze toegang erlangen. Daar de betrekking van 2den Geneesheer in het Krankzinnigen-Gesticht Meerenberg bij Haarlem vacant isworden zij die naar die betrekking willen staan, opgeroepen, om zich met den meesten spoed, schriftelijk aantemelden hij de Commissie van Toezigt en persoonlijk zich te vervoegen bij den eersten Geneesheer op Meerenberg. 's GRAVENIIAGE31 Januarij. Z. M. heeft tot Commandeur der Militaire Willems-Orde benoemd den gepensionneerden Generaal-Majoor titulair C. J. Riesz, ter zake van zijn ge houden gedrag bij de 2de expeditie legen Palembang in 1821. Z. M. heeft henoemd tot Burgemeester van Doniawerstal (Prov. Friesland) M. L. van de Woestijne Voerman. De Minister van Financiën heeft van een' onbekende onder het post merk 's Gravenhage 1000 ontvangen, ten behoeve van 's Rijks Schatkist. Ter Algemeene Rekenkamer is weder overgebragt eene som van f 218,040 aan ingetrokken muntbillettenzoodat thans voor eene som van 15,862,680 ingetrokken is. Bij den Iloogen RaadKamer van Strafzakenis heden behandeld de zaak van F. Tv. Trebus, die in cassatie is gekomen tegen een arrest van het prov. Hof in Zuidhollandwaarbij hijter zake van poging tot moord met voorbedachten rade, is veroordeeld lot de straf des doods. De Proc.-Gcneraal bij den Raadde Heer van Maanenheeft geconcludeerd tot verwerping van het gedane beroep. De uitspraak is bepaald op 11 Februarij. De Ministers van Marine en van Oorlog hebben tot voorloopige kennis geving van belanghebbenden gebragt, dat tot toelating als Kadet voor de Landmagt, voor het corps Mariniers en voor den Scheepsbouw in aanmerking zullen komen zoodanige jongelingen, die op den lsten September van het jaar waarin zij op de Akademie komen den vollen ouderdom van 14 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 18 jaren. Voor de Zeedienst zullen voor dit jaar worden toegelaten diegene, welke op den lstcn September aanstaande den vollen ouderdom van 13 jaren heb ben bereikt en het 16',c nog niet zijn ingetreden, terwijl voor het vervolg voor de Zeedienst alleen de zoodauigen zullen toegelaten worden, die op den lstca September van het jaar waarin zij op de Akademie komen, den ouder dom van 14 jaren hebben bereikt en hun 16de jaar nog niet zijn ingetreden. De Adspiranten die na afgelegd examen hel best voldoen, zullen, indien cr mededinging bestaat, bij voorkeur worden geplaatst. Zij zullen daartoe gerangschikt worden naar de orde der kunde, die zij aan den dag hebben gelegd. Voor de Adspiranten voor de dienst in Oost-Indië zal de kennis van het Maleische letterschrift eene aanbeveling zijn. De gewone jaarlijksche aankondiging betrekkelijk liet oproepen van Adspi ranten voor de betrekking van Kadet of Adelborst, zal in bet laatst van de maand Maart aanstaande in de Staats-Courant worden geplaatst. De waarnemende Inspecteur van de Geneesk. dienst der Land- en Zee- magt heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als Kweekeling bij 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen mogten verlangendat op 5 Julij 1852 een Verge lijkend Examen over de Adspiranten zal worden gehoudenen vóór 1 Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem Inspecteur vrachtvrij zal moeten worden ingezonden. Het voorschreven verzoekschrift, op zegel geschreven, zal naauwkeurig moe ten vermelden de namen en voornamen van ouders of voogden voluit, hun stand of beroep, woon- en geboorteplaats, de godsdienst waarin de Adspiran ten zijn opgeleid, en of zij verlangen hij de dienst der Land- of Zecmagt of in de O.- of W.-Indië geplaatst te wordenvoorts met overlegging der volgende op zegel geschreven bewijsstukken 1. Eene verklaring van het bestuur der woonplaats der ouders of voogden, waaruit blijkt, dat zij ingezetenen van het Rijk zijn of der Ovcrzeesche Be zittingen, tevens met opgave, hoedanig zij ten opzigte hunner gegoedheid bekend zijn. 2. De geboorte-acte van den Adspirant. 3. Eene verklaring van het genoten onderwijs in de hieronder van a tot h genoemde vakken. 4. Eene verklaring van den Eerstaanwezenden Officier van Gezondheid van het garnizoen in hunne woonplaats of in het naastbijgelegen garnizoen, inhou dende dat de Adspirant eene goede ligchaams-gesteldheid heeftvrij van alle ligchaamsgebreken is; en geschikt om den Lande te kunnen dienen; en 5. voor zoo veel noodig een bewijsvoldaan te hebben aan de Nat. Militie. Het examen loopt over de navolgende vakken: a. Het schrijven eener goede hand; b. de grammaticale gronden der Nederd. en Fransche talen; de Adspirant zal uit deze talen wederkeerig en met vaar digheid zoowel schriftelijk als mondelingmoeten kunnen overzettenc. de grammaticale gronden der Latijnsche taal en het verstaan van gewoon proza in die taald. de gronden der algemeene geschiedenis en van die des Vader lands; e. de voornaamste deelen der aardrijkskunde; de rekenkunde, vooral de leer der gewone en tiendeelige breukenhare toepassing op het stelsel van maten en gewigtende leer der evenredigheden en logarithmeng. de stelkunst tot en met de vierkants-vergelijkingen; h. de eerste gronden der meetkunst. Bij gelijke bedrevenheid in die vakken, komen vooreerst in aanmerking de meerdere of mindere bedrevenheid in de IloogduitscheEngelsche en Griek- sche talen, en vervolgens de betrekkelijke vordering in de vakken onder de letters cghd, b en e. De Adspiranten moeten tusschen de 16 en 20 jaren oud zijn. De leercur sus zal vier jaren duren en gaat in met Sept. De kweekelingen voor de Landmagt, worden volgens hunne kundigheden en gedrag, bij openvallende plaatsen tot Kweekelingen der 2de klasse op een tractement van 200 's jaars en tot Kweekelingen der lstc klasse op een trectement van ƒ300 's jaars bevorderd. Aan die voor de Zcemagt en de Oost-Indiën, worden gedurende vier jaren een toelage van ƒ400 en voor de West-lndië van 500 verleend, behoudens borgtogt van den kant der ouders of voogden voor de terugbetaling, wanneer de kweekeling zich onttrekt of wegens traagheid of slechts gedrag wordt ontslagen. De betrekkingen moeten zich verbinden, om, voor hunne kleeding, voe ding, woning, boeken, instrumenten enz. te zorgen. De kweekelingendie het onderwijs een of meerdere jaren hebben bijge woond, worden niet ontslagen, dan na als Officier van Gezondheid tien jaren te hebben gediendtenzij zij wegens gebrek aan aanleg en lust tot studie wegens wangedrag of ongesteldheid, van de Kweekschool worden verwijderd. De kweekelingen van het vierde studiejaar, worden naar gelang van be kwaamheid bij de Land- of Zcemagt of Ovcrzeesche Bezittingentot Officier van Gezondheid der 3dc klasse voorgedragen. Bij de Landmagt op een tractement van ƒ800 met rang van 2dcn Luitenant. Bij de Zeemagt een activiteits-tractement van ƒ700 aan boord, of, als men ter uitbreiding der wetenschappelijke kennisaan 's Rijks kweekschool voor Militaire geneeskundigen te Utrecht geplaatst is, of een non-activiteits tracte ment van ƒ500 met rang van 2dcn Luitenant bij het corps Marniniers. Bij de Landmagt in de Oost-Indien: een tractement van 1710, henevens vrije woning of schadeloosstelling voor huishuur, en voor fourragie voor twee

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1