27,602.018 fr., hetwelk te zamen een totaal geeft van "9,246.972 fr.ge vende als zuivere inkomsten eene som van 2,377,109 fr. Trekt men van dit kapitaal af de 40 millioen schuld, door den Koning nagelatendan blijft er in bet gebeel ongeveer 40 millioen over. De Belgische Prinsen zouden door het besluit van den President een verlies lijden van ongeveer 400,000 fr. rente. Insgelijks de Prins van Wurtenberg, weduwnaar der Prinses Marie, en de Prins van Saksen Coburgechtgenoot van Prinses Clementine. De Hertog van Aurnale moet alles verkoopen wat hij van den Prins van Condé bekomen heeft. Ook de Hertog van Montpensier lijdt een groot verlies. Men heeft dezer dagen van Gambon aan de westkust van Africa her waarts overgebragt een Girola. Dit zwartharige dier is ongeveer een derde grooter dan de orang-oetanbij welke diersoort dit beest het naaste in ver gelijking komt. Het is echter niet meer in leven, maar op spiritus gezet en te zien in den Jardin des Plantos, waar het om de zeldzaamheid veler aan dacht trekt. PARIJSMaandag middag 26 Januarij. (Telegr. Berigt.) De Moniteur bevat de ganscbe inrigting van den Staatsraad. De lieer Baroche is Vice-President. De President is Lodewijk Napoleon zelf. De IIH. MaillardIlouherDclangleParieuMagne en Leblanc zijn tot Voorzitters der zes afdeelingen benoemd. Voorts tot Staatsraden de volgende 34 Ileeren: Allard, Barbarous, F. Barrot, Qucntin Bauchart, BoinvilliersBoudet, Bonjean, BoulatignierJ. BoulayCarlicrCharlemagneM. ChevalierContiCornudetCuvierDaristc Denjoy, Flandin, Frémy, Ch. Giraud Godelle, Hermann, Janvier, Lacaze, Armand Lefebvre, Leroy, Marchand, Slourm, Suin, Thorigny, Villemain, milit. intendant, Vuillefroid, Vuitry, AVaïsse. Bovendien zullen er 40 Requestmcesters zijn en 30 Auditeurs. De Heer Lefebre-DurufléMinister van Koophandel en Landbouw is tot Mi nister van Openbare werken benoemd, voor den Heer Magne, wiens ontslag is aangenomen en die bij de Staatsraad is benoemd. Het eerstgenoemde Mi nisterie is opgeheven, en vcrcenigd met dat van Binnenl. Zaken. SAKESINIE. Bij de beraadslaging in de Kamer van Afgevaardigden over de begrooting van uitgaven, stelde een der leden voor om de op die begrooting ten behoeve van de ceredicnst uitgetrokken som van omstreeks een millioen 'lire (47| cent Ned.) daarvan te schrappen. Dit voorstel werd verworpen, nadat de Minis ters van Justitie en Financiën verklaard hadden, dat het bij de Regering een punt van overweging uitmaakte, in hoeverre de kosten der eeredienst voortaan uit andere bronnen zouden kunnen gevonden worden. Die Ministers gaven tevens te kennen dat de onderhandelingen met Rome een gunstigeu afloop nabij waren. De begrooting van uitgaven werd met 98 tegen 24 stemmen aangenomen. De Abt Olivieri is uit Egypte te Genua aangekomen, met 27 jonge negerinnen en 2 jonge negers. Ecnigc dezer gekochte kinderen worden door de Dames van het Heilige Hart, te Triest en de kloostervrouwen van de Goede Herder, te Straatsburg, in de Christelijke godsdienst onderwezen en verder verzorgd. piauissE'is. BERLIJN, 25 Januarij. Vóór eenige dagen werd alhier het veijaarfecst der stichting van een Evangelisch Bisdom te Jeruzalem gevierd. De laatste 5 jaren stond het Bisdom onder de leiding van den Eerw. Gobat, die, na een zendelings-wcrk van 20 jaren, ten volle voor zijne gewigtige taak berekend is. Voor de Israëlitcn te Jeruzalem wordt door het Engelsche Joden-zendeling-gcnootschap gezorgd. In het laatst van 1851 werd er nog een Israëliet gec^oopt. Ook te Sichem en Joppe wordt door de Christenen veel gedaan voor het werk der bekccring. Te Naholus is eene Evangelische school, die door 38 kinderen wordt bezocht, en te Nazareth heeft zich de eerste Protestantsche gemeente, bestaande uit inlanders, gevormd. De geestelijke, die daarin de dienst heeft, heet Klein en is benoemd door het Engelsch zendeling-genootschap. Het Duitsche zendelingswerk in het Heilige Land heeft ook goede vruchten opgeleverd. Het rigtte een broederhuis, eene kolonie, een hospitaal, een diaconessen-huis en eene school op. Veel verpligting hebben de Evangelische inrigtingen aan den overleden Dr. Schultz; zijn dood werd door alle inwoners van Jeruzalem betreurd. De Predikant, Dr. Leebetrnt, van Widbrietzen, die juist te Jeruzalem was, hield eene toepasselijke rede bij het graf van den edelen man. De Koning van Pruissen, die eene dotatie van ruim 100,000 thaler voor de Evangelische stichting te Jeruzalem bijeenbragt, waarvan de jaarlijksche renten a ruim 4000 thaler den Bisschop worden toegelegdgaf een nieuw be wijs van zijne belangstelling in dat Christelijk werk, door ook den Predikant Valentiner naar Jeruzalem te zenden. Deze bekwame en ijverige man was allerwaarschijnlijkst op den lslcn Januarij jl. reeds in de Christus-kerk te Jeruzalem werkzaam. Binnen korten tijd zal zich te Berlijn eene vereeniging vormendie zich tot taak stelt het ondersteunen van Christelijke inrigtiDgen te Jeruzalem. In het Evangelische genootschap alhier, werd onlangs ten voordeele van liet zendelingswerk eene reeks van voorlezingen geopend, met eene rede van Professor Ritter, over de Christelijke bewoners van Palestina. In geen land, zeide de spreker, bewaarde het volk zoo levendig de herin nering aan het grijze verleden, als in Palestina. Zelfs de putten, die Abra ham eens aan den rand der woestijn groef, dragen nog zijn naam. Overigens heeft geene stad zoo veel contrasten in geloof, zeden en taal, als het 20,000 inwoners lellende Jeruzalem. Nevens de belijdenis van de Evangelische en Pt. K. godsdienst, heeft men Grieksche, Armenische, Syrische en Abyssinische Christenen. Jammer dat de aanhoudende twisten onder deze Christenen waarbij de Turksche autoriteiten altijd als bemiddelaars en vredemakers op traden de Christelijke godsdienst bij de Mahomedanen in minachting bragten. Sedert de stichting van het Evangelisch Bisdom te Jeruzalem heerscht er ech ter meer de geest der verdraagzaamheid en der liefde. Volgens eene officiële opgave waren in de Oostzee-provinciën van Rus land in 1850, 2703 Protestanten tot de Grieksche kerk overgegaan. Brieven uit Athene melden, dat de Koning weder hersteld is. WUB. T EMBERG. STUTTGARDT, 24 Januarij. De Regering had in October 11. het besluit der bondsvergadering waarbij de zoogenaamde Duitsche grondregten opgeheven en verklaard worden niet langer een deel van het Duitsche bondsregt uit te maken, afgekondigd en tevens eene met die grondregten niet strookende verordening betreffende den burgerlijken en staatsburgerlijken staat der Israëliten vastgesteld. De Tweede Kamer heeft, op voorstel van eenige barer leden, aan eene commissie uit haar midden opgedragenomtrent de tegen die besluiten der Regering inge- bragtc bezwaren onderzoek te doen. De commissie beeft thans rapport uit- gehragt: de vraag of de grondregten door het besluit van den bondsdag voor AVurtemberg opgehouden hebben als bondswet te gelden, in het midden latende, verklaart zij met zes stemmen tegen eene, dat de grondregten als landswet voor AVurtemberg nog gelden, en een deel der grondwet uitma kende, alleen op dezelfde wijze als andere bepalingen van de constitutie kunnen worden opgeheven. Bij de Tweede Kamer kwam eene petitie van 11 gemeentebesturen in, waarin werd verzocht de doodstraf en de geeseling weder in te voeren. OOS1E1VKIJK. AVEENEN, 23 -Januarij. De gemeenteraad alhier heeft de toelating goedgekeurd der Israëlieten lot gemeentelijke ambten en bedieningen. Spoedig zal het hier ten einde zijn met den Belgischen nadruk van letterkundige werken, daar or.ze Regering op het punt is eene overeenkomst te sluiten met Frankrijk, Rusland en Nederland, ten einde den letterkun digen eigendom te beschermen. Gedurig komen vele Israëlitische huisgezinnen van liet buiteland in Hongarije aan, om er zich te vestigen, ten gevolge van de daar ingevoerde emancipatie. In den laatsten tijd zijn vele personen, meestal lot den adelstand bc- hoorende, in Hongarije gevangen genomen, op grond dat zij met Engeland eene strafwaardige briefwisseling hebben onderhoudenmet het doel om eene omwenteling voor te bereiden. De Regering beeft de zendelingen van bet Engelsch Bijbelgenootschap aangeschreven, Hongarije en de Oostcnrijksche landen met de helft dezer maand te verlaten. De Koning van Beijercn heeft eene collecte doen plaats hebben voor eene R. K. kerk te Athene. gTABS BEHIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEADEN, gezien hebbende de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze pro vincie van den 7d™ dezer maand ProvBlad N°. 3), houdende voorschriften ter uitvoering van 'sKonings besluit van den 5dcn December 1851, Staats blad N°. 149) houdende instelling van een eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen. Roepen hij deze op de belanghebbenden, die niet meer tot de sterkte van de dienstdoende Schutterij behoorenom bunne aanspraak op bet bedoelde eereteeken te doen gelden door zich vóór den 15d™ Februarij aan staande aan te melden ter Secretarie dezer gemeente, met juiste opgave van den tijd, dien zij bij de vorige stedelijke, de tegenwoordige dienstdoende en bij de mobiele Schutterijen hebben gediend, onder opmerking: a. dat de dienst bij de mobiele Schutterij buiten de woonplaats dubbel wordt gerekend; b. dat de dienst in eene betrekking onder het genot eener vaste bezoldiging uit de Gemeente-kas of bijzonder fonds, voor drie vierde gerekend wordt; c. dat het eereteeken wordt verleend voor ten minste vijftienjarige wer kelijke dienst en aanhoudend onberispelijk gedrag. Burgemeester en AArethouders voorn., Leiden, 26 Januarij 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KEKSNIEUWS. In 1851 stierven in ons land 31 Predikanten bij de Hervormde kerk, waar van 14 hun ambtswerk reeds badden neergelegd. De overige 17 waren nog bezig aan hunne taak, toen de dood hen opriep; deze zijn: Stramrood, van Heijningen, Plemper van Balen, Schukking, van der Roest, Hartman, Damsté, Paehlig, Ilaesebroek, Nieweg, Roldanus, Elferink, Bosch, van Sen- den, Agema, Koppius en AViegmink. Het getal Candidatentot de predikdienst geroepenwas even groot als dat der overleden Predikanten. Op 31 standplaatsen begonnen Candidaten hun dienstwerk, terwijl er in 't geheel 82 bevestigingen plaats hadden. Op 61 plaatsen is afscheid gepredikt; van 14 vond men vernield dat zij een eervol ontslag verkregen. Eén daarvan behoorde tot de AVaalsche gemeente; 37

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3