LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 26 JANUARIJ. II X E X L A NI) S C H BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN24 Januarij. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. Mr. J. Bake, Mr. G. P. van Onteren, Prof. J. van dei- Hoeven, B. F. Krantz, en A. C. Leembruggen. De Notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester legt een request over houdende het verzoek tot benoeming tot Claviger bij het Gymnasium, en wordt besloten dit mede aan HH. Cura toren van dit Gymnasium te zenden. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag: 1°. De benoeming van 4 leden voor de plaatselijke School-Commissie. En worden als zoodanig benoemd de HH. Prof. J. van der Hoeven, Dr. J. J. de Gelder, Dr. L. F. J. Janssen, Mr. J. G. La Lau. 2°. Een voordragt omtrent de benoeming van vaste Commission volgens art. 542° alinea. En is overeenkomstig de voordragt besloten tot de benoeming eener Com missie van Fabricage om Burgemeester en Wethouders in het beheer van deze bepaalde tak van de huishouding der Gemeente bijtestaan, waarna wordt goedgevonden eene Commissie te benoemen tot het ontwerpen der verordening die den werkkring dezer vaste Commissie zal regelen; tot welke Commissie zijn benoemd de HH. BucailleSikkel Groos en Siegenbeek. 3°. Eene voordragt omtrent de benoeming van vaste Commissien volgens art. 54, le alinea. En is volgens de voordragt besloten de volgende Commissie te belasten met de voorbereiding van betgeen waarover de Raad beeft te besluitenalseene Commissie van Finantie, tot het voorloopig nazien van alle rekeningen en begrootingen en het dienaangaande dienen van berigt en raadgelijk ook om trent alle flnantiele voordragten of verzoekendie aan den Raad worden gedaan eene Commissie tot het ontwerpen van en bet herzien der bestaande plaat selijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd en eene Commissie tot het ontwerpen van en het herzien der bestaande plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der Gemeente. En is de Commissiebenoemd tot het ontwerpen der verordening omtrent den werkkring voor de Commissie van Fabricageverzocht ook de verordenin gen temaken, waarbij de werkkring voor deze Commissie wordt omschreven. 4°. Het benoemen eener Commissie om te dienen van berigt en raad op het Reglement van Orde voor Burgemeester en Wethouders. En worden hiertoe benoemd de HH. LuzacBake en Lisman. 5°. Het rapport van de Commissie betrekkelijk de verordening op de in vordering der plaatselijke belastingen. En wordt overeenkomstig dit rapport besloten voor als nog geene verande ring op de invordering der plaatselijke belastingen te makenen Burgemeester en Wethouders te verzoeken de overgelegde concept-verordening in te trekken. En is daarmede de Vergadering gesloten. Wij vestigen de aandacht op het bij den Uitgever C. A. van Im- merseel Mounier, uitgegeven Jaar- en Adreshoekje voor de Stad Ley den. Deze vijfde Jaargang bevat weder, behalve den gewonen Dagwijzer, de tarie ven der vrachten op den Spoorweg en voor den Telegraaphopgave van alle middelen van vervoer met de plaatsen en tijden van vertrek; van de Leden van het Gemeentebestuur, van kerkelijke Collegien, Inrigtingen van Lief dadigheid van velerlei StedelijkeAcademischeof bijzondere Inrigtin gen, Scholen, Garnisoen, Schutterij en naamlijst van Neringdoenden en Particulieren, en is daarenboven onder anderen nog vermeerderd met de namen van de HH. der Gebuurten, der Regenten van Hofjes; de opgave wanneer de verschillende Ministers te 's Hage gehoor verleenen en vele andere zaken, door welk een en ander dit Jaarboekje als zeer geschikt ter inlichting der Ingezetenen, zich bijzonder aanbeveelt. {Zie de Advert.') 's GRAVENHAGE24 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeesters van Epe, Mr. E. J. Weerts; van Wéstervoort, Mp. A. M. van Oordt, en van Uithuizen, Mr. J. Offerhaus. Z. M. heeft benoemd tot lsten Luitenant-Administrateur van kleeding en wapening bij de Koninklijke militaire academie, den lsten Luit.-Kwarticr- meester A. Treflersvan het 8ste regement infanteriethans voorloopig be last met de waarneming der functien van administrateur van kleeding en wapening bij bet bataillon mineurs en sapeurs; bij bet lste regement infan terie, tot lsten Luit.-Kwartiermeester den 2<ten Luit.-Kwartiermeester P. van Harrevelt, van het corps; bij bet bataillon mineurs en sapeurs lot 2den Luit.-Administrateur van kleeding en wapening, den Sergeant-Majoor D. Jong- keesschrijver der 2de klasse bij bet Departement van Oorlogover geplaatst bij bet wapen der infanterie van bet leger in Oost-Indié'den 2dcn Luitenant F. J. M. AVesterbaen Schmidt, van bet l8tc regement infanterie. De Buitengewone Gezant van Frankrijk bij ons Hof, de lieer d'André, heeft gisteren in een plegtig gehoor, aan Z. M. een' eigenhandigen brief van den President overhandigdwaarin hij aan Z. M. kennis geeft van zijne nieuwe benoeming. Het Waalsch Comité voor de zaken der Waldensche kerk in Piemont heeft aan al de classes der Hervormde kerk in Nederland gezonden de vol gende circulaire »Op een adres van den Heer J. P. Revel, moderator der Waldensche kerk in de Valleijcn van Piemont, verzoekende om vergunning tot bet houden eener collecte onder de Hervormden hier te lande, ten behoeve van den op bouw eener Protestantscbe kerk te Turyn, heeft de Minister van Justitie, voorloopig belast met het bestuur van het Departement voor de zaken van de Hervormde Eeredienstenz.bij dispositie van den 15den November 1851, N°. 14, vergunning verleend tot het doen der verzochte inzameling, onder aanbeveling van de Leeraars en Opzieners der gemeentenbijaldien deze daartoe termen vinden. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsch-Hervormde kerk beeft daarop in hare handelingen den wensch uitgedrukt, dat deze inzameling voorspoedig moge voortgaan, en bare verwachting, dat de Vaderlandsche ge meenten hare gunstige gezindheid jegens bet edel volkdie zij zoo vele malen krachtig openbaarden, niet verzaken zullen, en nu ook de Christen hand zullen leenenom bet kerkgebouw te doen rijzendat daar staan zal als een gedenkteeken van bet verbroken jukde zegepraal der Evangelie- vrijheid eeuwen lang met alle kracht gehandhaafden bij menige vervol ging duur betaaldmet bloed en tranen. De Heeren J. D. Revel, Predikant te 's GravenhageP. J. Marcus, Predi kant te Rotterdam; J. II. Gerlach, Predikant te Middelburg, en E. A. Zubli Predikant te Delft, leden van bet Waalsch Comité voor de zaken der Wal densche kerk in Piemont, daartoe door het Waldensche kerkbestuur aange zocht, verklaren zich bereid, de giften te ontvangen, welke in de gemeen ten bijeengezameld zullen wordenvoor de bovenomschrevene Christelijke onderneming, en nemen op zich, zorg te dragen, dat de hun toe te vertrou wen gelden zoo spoedig mogelijk zullen worden overgezonden. Dienovereenkomstig verzoeken zij hunne geëerde broederende leden der classicale besturen van de Hervormde kerkom naar hun beste vermogen te willen bevorderendat de vergunning des Ministers goede vruchten oplevere in de gemeenten en daartoe in iederen Kerkeraad het doen eener inzame ling in overweging worde genomen. Moge eenmaal, in bet kerkgebouw, dat te Turyn zal worden gesticht, erkentelijke gebeden tot den Heer der gemeente opgaan voor de weldadige geloofsbroeders in Nederland Het prov. Geregtshof van Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Andries Dupont, beschuldigd van moedwilligen doodslag van de slaapstedehoudster A. de Vries, wed. Smit, aan den Bergschenhoek. Het Hof heeft hem aan die misdaad schuldig verklaard, en veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over bet hoofd en tot tuchthuisstraf van 7 jaren. Zoowel de Proc.-Generaal als de veroordeelde hebben zich tegen deze uitspraak in cassatie voorzien. Woensdag avend heeft men in den Schouwburg alhiereene poging tot brandstichting ontdekt, daar onderscheiden gazpijpen waren afgebroken en de gaz zich reeds door het gebouw verspreid had. De zaak wordt gereg- telijk onderzocht. De Staats-Cour. van gisteren en beden deelt mede de vijf eerste hoofdstukken der wet van 23 December 1. 1.tot vaststelling der Staatsbe- grooting voor 1852. Het Iste Hoofdstuk. Huis des Konings, wordt vastgesteld als volgt: Inko men van den Koning 600,000inkomen van de Koningin-Weduwe ƒ150,000, onderhoud der Paleizen ƒ50,000; te zamen 800,000. Het IIde Hoofdstuk. De Hooge Collegien van Staat en hel Kabinet des Ko nings, wordt vastgesteld als volgt: 1°. De Staten-Generaal. Beis- en verblijf-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1