missariaat bij de Londensche Tentoonstelling betoond beeft, heeft de Engel- sche commissie verschillende geschenken aan deszclfs leden gezonden; o. a. 1000 aan den Heer Salla'ndrouZe de Lamornaix, Hoofdcommissaris; 500 aan den Heer Fresca, Onder-Insjiectcur, terwijl nog door haar aan onderschei dene Fransche policie-heamten ieder 250 is geschonken. LI. Maandag was in de gemeente Rouilly dep. Marnc, een groot locaal gereed gemaakt voor een bruiloft, toen 'savonds ten 9 ure, nadat alles op de tafels was gezet, de daarboven met slroo en hout zwaar beladene zolder instortte, en de kok, die gelukkig nog alleen in de zaal was, als door een wonder ontkwam. Een oogenblik later zouden de gasten hebben aangezeten. SPANJE. MADRID, 14 Januarij. De houders van coupons hehlien gisteren eene bijeenkomst, gehad, waarin de daartoe benoemde commissie verklaard heeft, dat alle pogingen hij de Re gering vruchteloos waren geblevendat de Minister van Financiën zich hield aan de wet van 1 Augustus, dat de Regering geen wetsontwerp hoegenaamd wil aanbieden om de niet in de conversie opgenomen helft van de coupons te erkennenen dat zij zelfs een certificaat had geweigerdde vernietiging con staterende van een gedeelte der schuldvordering van de belanghebbenden. Op de aanmerkingen der commissie heeft de Minister er zich niet tegen verzet, dat de commissie, even als dit buitenslands geschiedt, aan de belang hebbende comité's certificaten aflevere. Ten dien einde is eene nieuwe com missie benoemd, welke belast is om die certificaten af te leveren; voor dc kosten zal 4 pCt. worden geëischt. De Fransche. President heeft werkelijk van onze Regering eene som van 80 millioen fr. geëischt, voor de interventie in 1823. De Fransche Gezant, Generaal Aupick, moet deswege aan den Voorzitter van den ministerraad eene nota, in de krachtigste bewoordingen vervat, overhandigd hebben. Een en ander had alhier een' ongunstigen indruk gemaakt. Men vreesde zelfs voor do veiligheid der hier gevestigde Franschen. M A 31 SS IT K G. Al do beriglen uit het Noorden spreken van den ongemeen zachlcn winter, dien men ook daar heeft. Zoo wordt uit Christiania van den 7Jcn en uit Riga van den 10llcn dezer geschreven, dat men toen aldaar dooi weer had. Op sommige plaatsen waren zelfs de binnenwateren nog vrij van ijs, of slechts bedekt met een dunne laag. Uit Stockholm schrijft men van den 9den dezer, dat ook aldaar het weder in den laatsten tijd zoo buitengewoon zacht was, dat zich aan vele heesters en hoornen reeds knoppen vertoonden. Ook daar waren niet slechts de groote vaarwaters, maar zelfs de kleine inhammen van ijs bevrijd. VEREENIGDE STATEN. Volgens een officieel verslag door het Departement van Finantiën aan het Congres ingediend blijkt, dat de gezamenlijke invoer bedragen beeft, in 1821 voor eene waarde van 62,585,724 dollars, in 1835 van 149,895,742 doll, en in 1851 van 223,405,272 doll. De gezamenlijke uitvoer: in 1821 voor eene waarde van 64,974,382 dolk, in 1835 van 121,693,577 doll, en in 1851 van 217,523,201 doll. De scheepsruimte bedroeg: 1,298,958 ton in 1821, 1,824,940 ton in 1835 en 3,772,439 ton op bet eind van bet dienstjaar 1851. In den tijd van 30 jaren is derhalve de handels- en scheepvaartsbeweging der Vereenigde Staten vcrviervuldigd. STABS ISERIChTEN. M—MMHHRBBMBHBBB3BBEEHB8ETT I lil MUI IM HMPaaBBmnaB——BBKMBaMWM— avondscholen werden door 18,120 personen bijgewoond; liet aantal voor lezingen tot onderrigting der handwerkslieden gehouden bedroeg 5840. BELGIE. ANTWERPEN, 20 Januarij, Men gaat eenen aanvang maken met dc herstelling van het Stadhuis alhier. In de laatste zitting van den Gemeenteraad heeft de Burgemeester gemeld dat de Regering voor dit werk over 1852 eene toelage van 8000 fr. had toegestaanwelke som jaarlijks gedurende negen jaren zou worden ver leend zoo dat de gebeele som 80,000 fr. zal bedragen. FRANKKffJft. PARIJS, 20 Januarij. De President beeft den Generaal Dufour, in der tijd Bevelhebber der Zwitsersche troepen tegen het Sonderbond, benoemd tot Grootkruis der Orde van het Legioen van Eer; genoemde had den President, toen bij in Zwitser land eene schuilplaats zocht, na den mislukten aanslag in Straatsburg, in zijne bescherming genomen. Het kerkelijk blad VUnivers bevat een stuk, waarin de bij de staats regeling voorgeschreven eed van getrouwheid aan den Voorzitter wordt afge keurd. Men was verwonderd dat dc censuur niet tegen de mededeeling dier afkeuring is opgekomenen heeft zulks daaraan toegeschrevendat de Rege ling overtuigd was, dat indedaad die eed van getrouwheid aan een Bewind, 't welk verklaart de staatkundige beginselen van 1789 te zijn toegedaan, veel tegenkanting ontmoet bij den Heer de Montalembert en diens staatkundige en godsdienstige medestanders. Intusschcn neemt de eensgezindheid tusschen de kerkelijke partij en de liooge Regering dagelijks af. De Voorzitter schijnt zwarigheid te maken, om gevolg te geven aan het verlangen naar de opheffing der Universiteit. Men vermoedt, dat, zoodra bet bekend was, dat de Voor zitter in dit opzigt eenigermale van denkbeeld was veranderd, de schrijvers en bestuurders van het Journul des Débats onverwijld het besluit hebben genomen om de Regering te ondersteunen. Onder dc personendie den vrijen toegang hebben tot den Heer Lodewijk Napoleon, noemt men den bekenden staathuishoudkundigen schrijver Michel Chevalier, een der mede-arbeiders van genoemd dagblad. Deze zegt dal de welvaart des volks door hem boven alles wordt gesteld, en dat hij in het tegenwoordige Hoofd der Republiek den man ziet, welke boven anderen die welvaart zal kunnen bevorderen en bevestigen. Onder de Legitimisten schijnt medo de tevredenheid over den loop der za ken aanmerkelijk te verminderen. De banden, waaraan de drukpers is gelegd, schijnen boe langer boe knel- lendcr te worden. Het orleanistiscbe hoofdorgaan VOrdre en bet ultra-legi- timistische dagblad VOpinion publique'twelk onlangs was verboden, zijn overleden. De lezers van VOrdre hebben het republikeinsche dagblad le Siècle ontvangen; die van VOpinion publique bet kerkelijk orgaan Vlinivers 't welk thans reeds de lezers van drie vervallen dagbladen bedient. Niet alleen wordt de censuur ten strengste uitgeoefend, maar zelfs dc Pre fecten verbieden dagbladenzooals te Amiensle Courrier de la Somme en de dagbladschrijvers, welke bet Bewind ijverig ondersteunen, zijn niet geacht in de hoogcre kringen. Er wordt verder gestreng toczigt uitgeoefend op personen. De Generaal Schneither, vroeger Minister van Oorlog, beeft zich, bij bet uitgaan uit een koffijhuis, wat sterk en luidruchtig uitgelaten over de openbare aangelegen heden en is nog des avonds gelast door den Minister van Oorlog oin Parijs onverwijld te verlaten. De Moniteur de l'Armée bevat dc benoeming van 33 Brigade-Generaals tot Commandanten van afdcelingen. Eene circulaire van den Minister van Binncnl. Zaken aan de Prefecten der Departementen herinnertdat de staatsregeling de openbaarmaking der redevoeringen in de Kamer heeft beperktzoodat deze nu niet meer het voor komen eencr tooneelvertooning zal hebben, waarbij het vooral om de toe juiching des publieks te doen was, en de Afgevaardigden voortaan minder zullen bedacht zijn om opgang als redenaars te maken en des te meer om 's lands aangelegenheden te behartigen. Ook herinnert zij dat volgens de uit te vaardigen kieswetambtenaren niet verkiesbaar zullen zijn en dc leden der Kamer geene bezoldiging zullen genieten. Verder worden de Prefecten uitgc- noodigd onder de welgezinde mannen die kans zouden hebben van gekozen te worden degenen aan te wijzen die zij de geschiktste voor het lidmaat schap der Kamer achten zullende de Regering niet aarzelen openlijk zijne Candidaten aan de kiezers aan te bevelen de oprigting van verkiezings-com- missien zal niet worden veroorloofd. De Aartsbisschop van Parijs zal eenen grooten maaltijd gevenaan wel ken de Ministers en verscheidene autoriteiten zullen deel nemen. Men weet dat het Fransche leger in Algerie ook tot dc uitvoering van openbare werken wordt gebezigd. Volgens opgave zijnsedert de in-bezit- neming van Algerie aldaar door de troepen 133 steden en dorpen gebouwd 7580 bunders land droog gemaaktwaterloopen tot bevloeijing van landen ter gezamenlijke lengte van 254,000 ellenwaterlozingen ter lengte van 75,000 ellen en 116,000 waterleidingen aangelegd, benevens 430 welputten en regenbakkeu, 118 wascbhuizen 12 markten en hallen, 13 slagthuizen 12 kweekhoven van jong plantsoen 3 hengstestoeterijen21 gast- en zieken huizen 44 kerken en kapellen 20 Mohammedaansche bedehuizen19 scho len cn 117 andere openbare gebouwen. Er beginnen wederom veel vreemdelingenvooral Russen en Engelschen binnen de hoofdstad te komen. Als een blijk van erkentenis voor den ijver, welken het Fransche com- VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 248lcn Januarij 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1. Benoeming van 4 leden der Plaatselijke Schoolcommissie. 2. Voordragt omtrent do vaste Commissiën volgens Art. 54 2C alinea der gemeentewet. 3. Voordragt omtrent de vaste Commissiën volgens Art. 54 lc alinea dei- gemeentewet. 4. Benoeming eencr Commissie om te dienen van berigt cn raad op het Re glement van orde van Burgemeester en Wethouders. 5. Rapport van de Commissie omtrent de verordening op dc invordering der plaatselijke belastingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS defi Gemeente LEYDEN Gehad hebbende het verzoek van PaüLUS Fonteïn wonende alhier strekkende tot bekoming van de vereischte vergunning, om de Trasmolen door hem gejdaatst in het Pakhuis in de VerwerstraatAVijk VIII. N°. 36, overtebrengen in het Pakhuis slaande en gelegen aldaar, AVijk VIII. N°. 128 A. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijkcn Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene of belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 26sten Januarij, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn. Leyden, 19 Januarij 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STTRUM. De Secretaris v, PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3