LEYDSCHE COURANT® WOENSDAG, 21 JANUARIJ. BWNENLANDSCIIE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in Tiet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Januarij. Gisteren is op de gebruikelijke wijze de 57ste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gevierd. Uit Loppersum schrijft men, dat de zoogenaamde Hollandsche koeijcn daar en in den omtrek weder begonnen opgekocht te worden, voor hooger prijzen dan het vorige jaar, als loopende van 92 tot 115. Aan de N. Rott. Cour. wordt uit Coevorden het volgend herigt van den 16dcn medegedeeld: Tot nadere toelichting van de verijdelde poging tot verworging van den ouden man te AA'ilsem dient, dat het voorval niet bin nenshuis, maar voor de deur plaats had, daar de grijsaard voornemens was naar Nieuwenhuis te gaanen dat door de naast hij wonende buren wel eenig alarm vernomen werddie er zich niet aan stoordenmeenende dat dit ccnc der gewone oneenigheden waswelke daar meer voorvielen. Ook ontvlood de moordenaar niet, maar had beide oude lieden om vergeving. Eergisteren verscheen hij voor het ambt te Nieuwenhuis. Hij ontkende ten stelligste den ouden man te hebben willen verworgen, doch zeide dat hij hem had willen slaan. Als oorzaak der daad wordt genoemd, dat de oude kinderlooze lieden, die hem al het hunne overgaven, te lang naar zijn zin leven. Het oude paar, dat zich daar ten huize niet meer veilig acht, is naar eene andere woning verhuisd. De dader was gisteren nog op vrije voeten. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht geworden 5 schepen voor Amsterdam8 voor Rotterdameen voor Dordrecht en een voor Schiedam. De Koning van Hanover heeft onzen landgenoot Dr. de Leeuwden bekenden oogarts te Grafrathtot Commandeur der Orde van de Guelphen- orde benoemd. Zoo als onlangs gemeld is, was hij de eenige die, hij een gehouden consult over Zr. Ms. blindheiddie kwaal niet ongeneeselijk ver klaard heeft. De Staats-Courant bevat den navolgenden Staat van de Opbrengst der Middelen, in de twaalf maanden van 1851, tegenover de opbrengst van de twaalf maanden van 1850. 1851 1850. Meerder in 1851 dan in 1850. Directe belasti-ngen. f 19,457;087.72 18,749,437.34 f 707,650 38*) In- en uitgaande regten sclieepvaart-reglcn,vuur- ton- cn bakengeld. 4,684,411.38 5,014,720.975 Accijnsen 20,353,341.41 20,401.820.75 Registratie-, zegel-, suc- cessicregten enz 9,929,547.875 9,251.946.305 677.601.57 Regt van waarborg op de gouden en zilveren werken. 159,689.95 166,437.795 Posterijen 1,330,102.355 1,294,137.15 35,965.385 413,467.50 425,633.10 Totaal f 56,327,648.37 f 55,304,133.42 421,217.335 Minder in 1851 f dan ia 1850. +1 330,309.59 s| 48,479.345 6,747.845 12,165.60 f 397,702.38 51 Meerder ƒ1,023,514.95. Door aanzuivering van vorige diensten en wegens eene buitengewone ontvangst op bet pateniregt. f) Ten gevolge van de schorsing van de heffing der scheepvaartrcgtcn en van de afschaffing van doorvoerregt. 's GRAVENHAGE20 Jannarij. Z. M. heeft tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon benoemd den lleer A. Mimaut, laatst Consul van Frankrijk te Rotterdam; en tot Ridder der Militaire Willemsorde 4dc klasse den lsten Luitenant der infanlerie W. J. Heisterkamp. Z. M. heeft, hij besluit van 15 dezer, benoemd hij het wapen der rui terij bij den Staf tot Ridmeester der 3dc kl.naar ouderdom van rang den lstcn Luit. II. Sodcnkamp, van dien Slaf, bij het lste regem. dragond. lot Maj., den Ridm. der lste kl. A. J. Ziegeler, van het 3,lc regem. dragond.; tot Ridm. der 3d« kl.naar ouderdom van rang, de lsle Luits. J. A. G. van Ittersum, J. A. II. A. van Grotenhuis en It. A. Jackson, van het 3dc' en 4de regem. dragond. en van den Slaf van het wapen; hij het 2dc regem. dragond., tot Col., den Luit.-Col. R. van McrlenCommand, van het regem. tot Luit.-Col.den Maj., F. A. -J. C. Baron van Voorst tot Voorstvan het corps; tot Maj., den Ridm. der lste kl. W. C. Werner, van het lstc regem. dragond.; tot Ridm. der 3llc kl., naar ouderdom van rang, den lsten Luit. der ruiterij, F. M. Baron van der Capellen, en de lstc Luits. F. 11. L. van Swie- ten en G. J. te Boekhorst; tot lstcn Luit., naar ouderdom van rang, den 2dcn Luit. Instruct. II. H. Guerin, van het corps, mitsgaders de 2de Luits. P. L. V. Desertine en F. A. G. L. Romer, beiden van het lste regem. dragond. hij het 3de regem. dragond., tot Maj., den Ridm. der lstc kl. J. J. Ilinlo- pen, van het 2de regem. dragond.; tot Ridm. der 5dc kl.naar ouderdom van rang, de lste Luits. Jhr. J. C. F. G. de Mey, G. II. J. Fundter en E. P. Matthes, de heide eerstgenoemden van het corps en de laatstgemeldc van het 2de regem. dragond.; tot lsten Luit., naar ouderdom van rang, de 2dc Luils. H. Del Campo, genaamd Camp, J, D. N. A. Kooy en F. N. d'Hamccourt, allen van liet regem.; bij het 4dc regem. dragond., lot Maj. den Ridm. der lste kl., Adj. J. G. Wilbrenninckvan het corps; tot Ridm. der'3dc kl. naar ouderdom van rang, de lste Luits. n. N. C. Baron van Tuyll van Sc- rooskerken, E. Musquetier en AAL L. AVorbert Graaf van AA'assenaar, de beide eersten van het regem. en de laatstgemelde van het 3de regem. dragond.tot lsten Luit., naar ouderdom van rang, de 2dc Luits. J. G. de Groot, J. T. van BarneveldC. J. van Bassen Jongbloed en F. J. van Kempenallen van het corps; bij het corps jagers te paard, tot Luit.-Col. den Alaj. A. A. König, Command, van het corps; en tot lstcu Luit., naar ouderdom van rang, den 2den Luit. T. Prins, beiden van het corpsen den 2dea Luit. der ruiterij, op non-activit. zonder bezwaar der schatkistE. II. T. L. Baron Speyart van AVoerdentot l5teD Luit.naar ouderdom van rangvooralsnog op non-activiteit. Nog heeft Z. AI. benoemd bij het wapen der Infanteriebij den staf van het wapentot lstcn Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den Luitenant P. J. de A'assy, van het 4de regement Infanterie, thans gedetacheerd bij de Koninklijke Militaire Academie, met bepaling, dat hij bij voortduring hij ge melde inrigling gedetacheerd zal blijvenbij het regement Grenadiers en Jagerstot lstcn Luitenantnaar ouderdom van rangde 2dc Luitenants Jhr. G. B. van Bronkhorst en L. G. K. Alansfeldtbeiden van het corps. Z. M. heeft aan den gepensionneerden Schout-bij-NachtII. E'. Teng- bergen, den tilulairen rang verleend van A'ice-Admiraal. Z. 51. heeft eervol ontslag verleend aan den Heer J. AL Greve als Bur gemeester van Lonnekeren aan AY. J. G. Baron Bentinck als Burgemeester van Zalk en A'eecateuen benoemd tot Burgemeester van LonnekerAV. P. C. Penninck; van Nieuwleuzen, AAL J. G. Baron Bentinck; van Zalk en A'eecaten, J. D. vanllasseltten einde die betrekking met die van Burgemeester van Kamper veen te vereenigenvan Leerdamïl. T. Koppen; en van Grevenbicht J.AV. Kothen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag aan staande, geen plaats hebben. Er is een tractaat van scheepvaart gesloten tusschen Nederland en de Pauselijke Regering. Alen verneemt dat er dezer dagen bij den Raad van State van wege het Departement van Justitie is ingekomen een ontwerp van wet, strekkende om de gevolgen van militaire veroordeclingen voor de gevallen van recidive in verband te brengen met de bepalingen van het AVetboek van Strafregt Eerste Boek, Hoofdstuk IA', handelende van de straffen wegens herhaling van misdaad en wanbedrijf. Ook dat ontwerp zal eerlang aan de Slalen-Generaal worden aangeboden. Alen verneemt, dat de Koning besloten heeft met 1 Alei aanstaande geheel en al van het beheer van den Kon. Franschen schouwburg in deze residentie af te zien en aan die inrigting eenvoudig eene subsidie te ver- leenen. Er zaldien ten gevolgeeen directeur over dien schouwburg wor den gesteld, die de onderneming voor zijne eigene rekening zal voeren. Alen zegt, dat de Heer Eugène Monrose die taak op zich genomen heeft. ROTTERDAM, 19 Januarij. Gisteren morgen werd in de R. K. kerk aan den Steiger alhier eene Pontificale mis gecelebreerd door den Hoogwaardigen Bisschop Griffithvan de Kaap de Goede IIoop, die in de vorige week van Rome alhier aangekomen was en zijn intrek hij den AVel-Eerw. Heer RakenPastoor der genoemde kerk en provinciaal van de orde der Predikhecrenhad genomen. Gezegde Bisschop vertrekt in den loop dezer week naar België en van daar naar de Kaap de Goede Hoop. Tot Inspecteur van Policie alhier is benoemd de Heer AA''. Hoogvliet.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1