keurs!: alsmede Ie Oud-Beijerland A. Vogelsang, niet. bepaling dal bij levens Burgemeester zal blijven van lleinenoord en Goidschalxoorden het Secreta riaat van die beide gemeenten zal waarnemen. Bij een Koninklijk Besluit van 27 December jl. is bepaald, dat de bij bet crimineel wetboek voor bet krijgsvolk te lande voorkomende straf van stokslagen voor geheel Ned. Indië en voor alle militairen zonder onderscheid van landaard is afgeschaft. Als voortgaande maatregel van bezuiniging beeft Z. II. bij Besluit van o o (ju j den lslcn dezer goedgevonden te bepalen, dal, voor zooveel de dienst zulks zal toelatenook over het loopend jaar aan de hoofd- en subalterne officieren van bet, legerlangdurige verloven onder genot van twee derde van het acti- viteits-tractement kunnen worden verleend. Gisteren is er een buitengewone Ministerraad gehouden, lieden zal er weder een Ministerraad plaats hebben. Het is grappig aan te zien boe de beide dagbladen alhierbet elkan der met de nieuwtjes zoeken af te winnenof naar de gelegenheid baken om elkander te weerspreken. Dit is nog dezer dagen bet geval geweest ten aan zien van den Th. Dr. S. A. Buddingb Predikant te Batavia, thans met ver lof in Europa. Deze Heer beeft zich in de letterkundige wereldsedert eenige jarengunstig bekend gemaakten beeft door de in bet archief opgenomene stukken geloond boe men geschiedkundige en andere onderwerpenonze Oost-Indische bezittingen helreficndekan behandelen, zonder door hatelijke oordeelvellingen bel Indiscb-Gouvernement onaangenaam te wezen, zoo als de lieer van tloëiell in bel Indische tijdschriftbelaas te dikwijls beeft gedaan. Daar Ds. S. A. Buddingb, tijdens zijn verblijf in liet Vaderland, op nieuw, en wel over een ccht-pbilanlrophisch onderwerp de pen beeft gevoerd, beeft zijn verblijf in deze residentie tol menigerlei gerucht aanleiding gegeven. Onder die geruchten behoort ook, dat men eene betrekking in Indië voor Z. Wel-Ecrw. beeft gecreëerd, namelijk inspecteur over de kerken in Ncderh- Indië. Dit is Dr. Buddingh niet geworden, misschien omdat Z. Wcl-Eerw. zijnen nuttigen werkkring van Predikant te Batavia geenszins vaarwel wenscht te zeggen. Waarheid is liet, dat Ds. Buddingb bij besluit van Z. M.met eene commissie is belast om naar mate van tijd en gelegenheid de kerken cn scholen in Indië te inspecteren en van zijne bevinding waar bet be hoort, verslag te doen. Vlugtig opgevangen woorden zijn dus, zoo als blijkt, onjuist op bet papier gebraglen die onjuistheid leverde de aanleiding om bet tegen te spreken. AmstCour.) In 1851 zijn bier bij den Commissaris der Aardappclcnmarktter ver bruik aangegeven 135,303^ Ned. mudden aardappelen. In de vleeschhal- len zijn gebragt 4,23G runderen, 3,844 kalveren en 1,580 schapen. Het verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over bet nader aangeboden w etsontwerphoudende zamenstelling der regterlijke magt en bet beleid der justitie (bestaande uit de HII. van GoltsteinMet man, Dullert, van Hall en Godefroi) is wederom geheel ongunstig. De ant woorden der Regering op de in de afdeelingen geopperde bezwaren zijn der Commissie niet overtuigd voorgekomen. Zij is verder na ernstige overweging tot het besluit gekomen, dat het wets-voorstel niet kan worden goedgekeurd. Dit haar eenparig oordeel rust op de onvolledigheid der voordragt. In de zen stand van zaken zoude eene toetsing van al de stellingenin de memorie van beantwoording geopperd, overbodig zijn; gelijk ook overbodig zou zijn het nader overleg, waartoe de Minister van Justitie zich bereid beeft verklaard. De Commissie beeft ten slotte der vergadering aangeraden het wetsvoorstel af te wijzen. AMSTERDAM12 Januarij. Men leest in de IJ- en AmstelbodeMen bcrigt onsdat alhier zijn aangekomen zes ketels uit den van Lynden, het stoomwerktuig aan bet Haarlemmer Meer. om geheel van nieuwe ijzeren bouten voorzien te worden. Men bad van den beginne af, dal deze sloomtoeslel in werking kwamsteeds in de lekken der ketels te voorzien, die eindelijk dermate zijn toegenomen, dat men genoodzaakt was, de ketels uit hunne hechte muurwerken te breken, zoodat de schaden en de kosten zeer aanzienlijk zullen zijn. Men voorziet eenen stilstand van ruim zes maanden van dezen gedrogtelijken toesteltot ontlasting van het Meerwateren men wil met zekerheid wetendat de Cru- quius en de Leeghwaler zeer groote herstellingen vorderen, welke de eene na do andere ondernomen zullen worden. Te betreuren is bet, dat door die oorzaken, de zoo gewenschte droogmaking van het Meer, minstens voor drie jaren vertraagd zal worden, te eerder, omdat het water in het Meer hand over hand toeneemt. Bij den storm van 3 op 4 dezer, is de dam, voor den put van den van Lynden gelegdom die droog te kunnen maken doorgebroken. Men had vruchteloos beproefd den put door de pompen leeg te malenen was reeds bezig met tonmolens te werken toen de breuk van den dam ook dit verhinderde. Pieeds in bet vorige jaar bezweek een' dam voor dienzelfden put. DEN HELDER, 10 Januarij. Na bet woeden der hevige stormen van den verloopen nacht, vernam men hier lieden morgenomstreeks 5 urehet stranden van een schooner- of kofschip in de nabijheid van het Falga. Men trachtte, niettegenstaande de duisternis, en de hevige branding der zee, de reddingboot behoorlijk be mand in zee te brengenmet de uiterste inspanning mogt men daarin sla gen, doch alle moeite, die men aanwendde om bet in gevaar zijnde schip te bereiken, was, uithoofde het holle der zee, vergeefsch; ontzettend was het noodgeroep van de bemanning bij het steeds toenemende gevaar. In die drei gend oogenblik neemt Corn. Ditoeen bootsgezelhet schier ongelooflijke maar niet minder manmoedige besluit, om, na zich eene lijn om het ligchaam te hebben gebondenwaarvan men bet andere einde aan land hield te bc- j proeven bet schip al zwemmende te bereiken; bij werd lot tweemalen toe door stortzeeën teruggeslagenmaar hij grijpt telkens nieuwen moed en heeft eindelijk bet geluk bet schip, het doel zijner opoffering, te bereiken. Nu in gemeenschap met bet land zijnde, trachtte men de reddingboot op tie door hem medegevoerde lijn uit te halen, waarin men aanvankelijk sclteen te zul len slagen, doch digt nabij bet schip genaderd zijnde, brak de lijn door de woede eencr zee, waarop de boot vol water geraakte en met de bemauning op het strand werd geslagen. Bedoelde boot hierdoor voor het oogenblik on bruikbaar geworden zijnde, besloot genoemde C. Dito een stuk bout met eene lijn naar land te doen drijven, ten einde daarmede zware lijnen uit te balen, waar langs men de bemanning door de branding heen zou kunnen redden. Dit plan gelukte volkomen cn verkleund en verstijfd als zij waren, van koude en water, kwam de bemanning met C. Dito behouden aan wal. Met blijd schap en dankbaarheid werd bij begroet, en, zoo iemand, hem vooral komt eene belooning toe, geëvenredigd aan zijn manmoedig en mcnschlicvend ge drag. Later vernam men, dat het kofschip is genaamd Gezina Jantina, kapt. II. Ilosema, van Rouaan, met koolzaad naar Amsterdam. De lading is be schadigd en zal mogelijk gedeeltelijk geborgen worden; het schip zal weg zijn. MIDWOLDA2 Januarij. Als men de kolonie Pekel-Ain de provincie Groningen, voor ruim derde half eeuw, door Feiko Klok ter snede gebragt, door wandelt, moet men zich verwonderen, over de bedrijvigheid die alom heerscht en over de vrucht bare landen, door noeste vlijt gecultiveerd. Met een gedeelte van liet nieuwe stadskanaal, eene later ontgonnene, volkrijke en bloeijende kolonie, telt men in de Oude- en Nieuwe Pekel-A, reeds over de 12,000 inwoners, een gevolg van de ook in andere provinciënbijzonder in Drenthegewenschte kanali satie en daaruit voortspruitende land-ontginningwaardoor vervoer van turf en aanvoer van meststof plaats kan hehbendoor de bevordering daarvan I zal men voorzeker de landverhuizing tegen werken. Waartoe toch zullen ENfCJELiAlV©. LONDEN, 11 Januarij. De Nederlandsche bark Gcertruida, Kapt. Tunteldcr, heeft 25 schipbreuke lingen, waaronder eenige dames, van de Amazon gered cn te Brest aange- bragt. De Britsehe Consul in die stad weidt uit in wel verdienden lof over het edele gedrag van Kapt. Tuntelder, die geheel uit zijnen koers is gegaan, om de geredden in de naastbij gelegen haven te brengen. De Geertruida ont moette de eerste boot met schipbreukelingen omstreeks G j ure Zondag-avond en de andere den volgenden ochtend ten 7 ure. Volgens de verklaring der geredde personen, heeft Kapt. Tunteldcr hen met de meeste menschlievend- heid aan zijn boord van alles verzorgd. BELRIE. BRUSSEL, 11 Januarij. Omtrent de loslating der gevangenen op het kasteel Ilam in Frankrijk, reeds kort in onze vorige medegedeeld, wordt thans nader berigt, dat de zes gevangenen Donderdag verwittigd werden, dat de deuren van hunnen kerker voor hen zouden geopend worden, op voorwaarde, dat zij zich allen naar buitenslands zouden begeven. De meesten bunner protesteerden tegen deze gedwongene ballingschap. De Generaal Lcflö is door twee policie-agenten tot aan Douvres geëscorteerd, de andere gevangenen verlangden naar Belgie te vertrekken. Dit verzoek werd echter afgeslagen; slechts aan den Generaal Changarnicr cn den Kolonel Charras werd zulks vergnnd. De Hcercn Baze onze krachtvolle mannen een ander werelddeel opzoekenom geheel in den vreemde, na eene moeijelijke en gevaarvolle reis, werk en brood te zoeken, daar in ditin ons vaderland zoo veel gedaan kan worden Onr zich biervan te overtuigen moet men de uitgestrekte woest liggende veenen van Drenthe bezoekendie grootendecls in vruchtbare akkers kunnen worden veranderd, en waar het vooruitzigt bestaat, dat men spoedig de handen aan het werk zal slaandoordrongen van de goede resultaten die daaruit zullen voorlvloeijen. In de Provincie Overijssel heeft wijlen Baron van Dedem, vóór eenige jaren, de Dedemsvaart laten graven en men zou zich naauwelijks een denkbeeld kunnen vormen, over den bloei en de welvaart sedert 35 jaren aldaar ontstaan. Men ziet er eene volkrijke kolonie met schoone gebouwen en eene bevolking van eenige duizendenvruchtbare korenveldenwaar vroeger woeste heidegronden warenen fraaije kerkenvoor de onderscheidene ge zindheden waaronder de kruiskerk voor de Gereformeerden de hoofdkerk kan worden genoemd, in welker koepel dezer dagen eene nieuwe klok, voor do godsdienstoefeningen, en voor andere gebruikelijke plegtigheden, is gegoten, in de gieterij van de Ileeren A. II. van Bergen Comp. alhier, in het Oldambt, Provincie Groningen, waardoor de oude roem van die firma in het klokken-gieten is gehandhaafd, daar het uiterlijke en de welluidende klank wedijveren, om haar aan te bevelen. Het omschrift dier klok is aldus W. J. Baron van Dedem, Stichter van de Dedemsvaart. A. IIissink eerste Predikant. Gegoten door A. II. van Bergen Comp. te Midwolda, Anno 1851. Ziedaar den naam van dien grooten man, voor het nageslacht bewaard; plegtig zal voorzeker de welsprekende redenaar de godsdienstige gemeente opwekken tot ware dankbaarheid voor dezen heerlijken aanwinst, en den over leden stichter, die vóór korte dagen de eeuwige rust is ingegaan, daarbij gedenken. iV. Rott. Cour.) BUITENLANDSCIIE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2