BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. EXCELAlVn. LONDEN, 7 Januarij. Het stoomschip Megaeradat een balaillon scherpschutters voor de Kaap de Goede Hoop had aan boord genomen is met belangrijke schade weder te Plymouth binnengeloopen. Het nieuw gebouwde stoomschip Amazon, van de Koninglijke post- stoomboot-maatschappijdat den 2lIcn van Southampton naar de West-Indië vertrokis den 4den ten w. z. w. van de Sorlinghes of Scilly-eilanden aan de uiterste westpunt van Engeland, verbrand. Er waren 153 personen aan boord waarvan slechts 21 door de brik Marsden zijn gered en te Plymouth aangebragl. Van de 3 sloepen die er aan boord warenkonden er slechts 2 in den haast worden uitgezet; van een dezer twee weet men echter niets; deze is waarschijnlijk met de menschen verongelukt. Hit Portugal wordt bcrigt, dal er, na 8 maanden droogte, regen was gevallen. BELGlE. BTiUSSEL, 9 Januarij. Er is, volgens Koninklijk Besluit eene eerste toelage van 500 fr. verleend uit de schatkist aan het gemeentebestuur van Ypcrenvoor het drukken van het eerste deel der chronologische lijst van historische stukkenin de Archiven der stad voorhanden. De Indépendance van heden meldt dat haar van de grenzen tijding is gezondendat drie der Staatsgevangenende Heeren ChargarnierBaze en Charras den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag te Valenciennes hebben doorgebragt. ieder onder geleide van een ambtenaar en onder valsche namen. Zoo die tijding waar is, zooals dat blad meent te mogen vertrouwen, is die uitzetting zeer geheim toegegaanzoo dat te Parijs er nog niemand de lucht van heeft. FRAN' Ei 16 BAK. PARIJS, 8 Januarij. De titel van President zal in de nieuwe Staatsregeling niet meer worden gevondenmaar Lodewijk Napoleon zal in alle openbare en olHciele aclen voorkomen onder den naam van Prins of Hoofd van den Staat. Zijn borst beeld zal in alle geregtszalen en in de ambtskamers der Mairiën worden ge plaatst, doch het regt zal in naam van het Fransehc volk worden uitgesproken. Alle versieringen aan openbare gebouwen en inrigtingenzoowel van binnen als van buiten, die betrekking hadden op het voormalig Keizerrijk, zullen hersteld worden. Men verzekert, dat reeds 14 besluiten gereed liggen, behelzende de verschillende maatregelen van intrekkingen en veranderingen, onder anderen de ontbinding der Nationale Garde. De President heeft 4,832,600 fr. beschikbaar gesteld tot voltooijing van elcctro-telegraphische lijnen; er zullen 8 hoofd- en21 zijliniën worden opgerigt. De Directie der Bank laat ln den tuin van het gebouwkelders aan- leggen met muren van 9 voet dik, om den voorraad van geld te bewaren. Die kelders zullen voorzien zijn van ijzeren deuren en in een oogenblik onder water kunnen worden gezet. De vermeerderde invoer van goud is gepaard gegaan met eenen ver meerderden invoer van zilver, zoodat in 1851 de hoeveelheid van het laatste met 83,943,200 is vermeerderd. De vernieling der zoogenaamde bordpapieren zaalin Maart en April 1848 voor de Afgevaardigden gebouwd en die 400,000 fr. heeft gekost, wordt ijverig voortgezet. Zondag 11. zijn er weder 3 voormalige Volksvertegenwoordigers uit St. Pelagic ontslagen; er blijven nu nog 25 in bewaring. Bij wijze van proef zal er een ontzaggelijk groote zon van electrisch licht op den toren van S'. Jacques-la-Boucherie worden geplaatst. Eene Commissie van drie geleerden zal eene wetenschappelijke reis naar Guyana en de Amazone rivier ondernemen. KAAP ®E GOEDE HOOP, 4 December. De bcrigtcn van deze dagteekening luiden nog zeer ongunstig. De Kaf fers voorgegaan door de Hottenlotlcn gaan voort met het doen van stroop- togten in de kolonie, het stelen van het vee der kolonisten, het verbranden tier boerderijenen het vermoorden der inwoners wanneer zich slechts de ge legenheid daartoe aanbiedt. Tot dus verre is de Gouverneur er nog niet in geslaagd hen in het minst te beteugelenen niet voor dat er nog meer troe pen zullen gezonden zijn, kan men aan de slrooptogten des vijands een einde maken. Na het gevecht bij Waterkloof werd er eene poging beproefd om een aantal vijandendie zich verscholen hieldente verdrijven. Men ontmoette echter een wanhopigen tegenstand, waarbij de onzen een grooler verlies leden, dan zij nog gedurende den geheelen oorlog ondergaan hebbenonder anderen sneuvelden een Koloneleen Kapitein en twee Luitenants. Daarna trok de Generaal Somerset met zijne troepen naar het kamp bij Blinkwater terug. De eerste expeditiew elke nu zal ondernomen wordenzal aan de over zijde van de Kei-rivier, legen Kreli, het voornaamste hoofd der Kaffersplaats j hebben, en bestaan uit twee division, onder den Generaal Somerset en Ko- j lonel Mackinson, eene krijgsmagt, uitmakende van 1200 man ruiterij en 2000 man voetvolk. Zij zouden heden vertrekkende expeditie zalnaar men verwacht., eene maand duren. Aan de Oranje-rivier is de staat van zaken nog zeer onbestendig. De Assis tent-Commissarissen zijn aldaar aangekomen, en men hoopt., dat de zaken tot een bevredigend einde zullen gebragt worden. Te Natal was alles, vol gens de laatste berigten, rustig. De ontwerp-voorschriftenvoor de zamenstelling van een parlement in de Kaapkolonie, zijn met veel genoegen ontvangen. Heden werd eene groote meeting alhier gehouden, in welke een eerbiedig adres aan de Koningin werd ontworpen waarhij II. M. verzocht wordt geene verandering in de hoofdbe ginselen der constitutie te brengenmaar die onverwijld in werking te doen treden. Dit adres was binnen een half uur met 400 handteekeningen voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, ontvangen hebbende eene missive van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt alhier, van den 9dcn dezer maand waarbij wordt aangedrongen op de stipte naleving der verordeningen ter afwering van de besmetting der Kinderziekte, herinneren bij deze de ingezetenen dezer Gemeente aan de bepalingen der Stedelijke Keur, afgekondigd den 15d<™ April 1841;terwijl den Beambten van Policie bij vernieuwing de handhaving dezer verordening wordt opgedra gen, ten einde de overtredingen te constateren en te vervolgen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. I.evden, den 10dcn Jenuarij 1852. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. RE URE ter afwering van de Besmetting der Kinderziekte binnen de Stad Leyden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van elk en een iegelijk, wien zulks zoude mogen aangaan, dat door den Raad dezer Stad, ter afwering van besmetting, welke hij het aan wezig zijn van Kinderziekte binnen deze Stad het gevolg zoude kunnen zijn, van het niet nakomen der bestaande bepalingen, boven en behalve de opvol ging van het bepaalde bij art. 18 van het Koninkl. Besl. van 7 Sept. 1814 N°. 6, luidende als volgt: »Het lijk van eenen aan de Kinderziekte gestorve- j ne zal, in dezelfde kleederen gekist en ten spoedigste, uiterlijk binnen drie j maal vier en twintig uren, ter aarde moeten worden besteld," de navol- gende Keur is vastgesteld Art. 1. Zoodra de Kinderziekte zich in eenig huisgezin openbaart, zal het hoofd van dat huisgezin een papier vóór het benedenraam of buiten voor de huisdeur of straat plaatsen, waarop duidelijk met leesbare letters, ter grootte van 2 Ned. duimen, geschreven staat: Kinderziekteten einde een ieder in staat zij zich voor der. toegang van dat huis te wachten. Art. 2. Bij aldien er meerdere huisgezinnen in één huis wonen, zal elk hoofd derzelven verpligt zijn, tot de handhaving van het bij art. 1 vastge stelde mede te werken en daarvoor aansprekelijk wezen. Art. 3. In de gevallen dal, hetzij door moedwil of baldadigheid, hetzij door andere omstandigheden de letters niet zigtbaar moglen zijnof het bil jet vóór de deur mogt worden gemist, zijn de genoemde personen gehouden, telkens op nieuw aan het bij art. 1 bepaalde te voldoenen hiermede zoo lang voort te gaanlot dat door den Genees- of Heelmeester een schriftelijk bewijs zal zijn afgegevendat de besmetting is gewekenen hetzelve ter Secretarie dezer Stad zal zijn vertoond en geviseerd. Art. 4. II. H. Genees- en Heelmeesters zullen verpligt zijn, wanneer zich een lijder aan die ziekte in hunne praktijk openbaart, daarvan dadelijk schrif- telijk kennis te geven ter Secretarie dezer Stad, met opgave van den naam van den patient, henevens van de straat, Wijk en N°. van het huis waar hij woonten verdere aanduiding van den aanvang der ziekte en den tijdwaarop dezelve onder behandeling is gekomen; zullende, bij herstelling of onver hoopt overlijden, eene gelijke kennisgeving ter plaatse voormeld, moeten ge- i daan worden. I Art. 5. Geene kinderen in de huizen, waarin de kinderziekte zich heeft geopenbaardinwonendezullen ter schole mogen worden gezondenzoo lang door den Genees- of Heelmeester het bovengemelde bewijsdat de be smetting geweken isniet zal zijn afgegevenwaarvoor de oudersvoogden of opzieners dier kinderen aansprekelijk zullen zijn. Art. 6. Niemand door de kinderziekte aangetast, zal zich op straat mo gen begeven, zoo lang mede gemeld schriftelijk bewijs, dat de kinderziekte geweken is, door den Genees- of Heelmeester niet zal zijn afgegeven. Art. 7. Het bewijs dat de kinderziekte geweken isdoor den Genees- of Heelmeester af te gevenzal dadelijk na de afgifte ter Secretarie moeten wor- I den vertoond en aldaar voor gezien worden geleekendten bewijze dat alle voorzorgen tegen de besmetting kunnen ophouden. Art. 8. Onder kinderziekte worden bij deze verstaanalle zoodanige onge steldheden, welke gewoonlijk onder die benaming begrepen worden. I Art. 9. Het nakomen dezer Keur wordt ook bij de lijders gevorderd j welke op de dagteekening dezes aan de kinderziekte zijn liggende. Art. 10. Alle overtredingen, bij deze Keure vastgesteld, zullen worden geconstaleerd bij behoorlijk Procesverbaalom voor de bevoegde Reglbank te worden vervolgd en worden gestraft met de strafbepalingenvervat in art. 4 der wet van den 6den Maart 1818 Staatsblad N°. 12), en zullen de geincurreerde boeten komen ten voordeele der Stedelijke kas. De handhaving dezes wordt opgedragen aan de beambten van Policie. Ingevolge art. 70 van het Stedelijk Regerings-Reglementzal een afschrift dezer binnen twee malen 24 uren worden gezonden aan IIH. Gedeputeerde Stalen dezer Provincie. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gebruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 15den April 1841. J. G. de MEY. Mij kennelijk, v. PUTTKAMMER. JVationate Jflilitie. Ligting van het Jaar 1852. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68. en 166 der wet van den 8ste" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slen April 1820; Brengen hij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2