LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 12 JANUARIJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. -j- if'f: :N De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Januarij. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. Mr. J. Bake, Mr. II. Cock, Dr. J. Adriaans, Mr. G. P. van I Outeren, BIr. N. Olivier en A. C. Leembruggen. De Notulen van de vorige vergadering wordennadat de Voorzitter de le- I den met den aanvang van het jaar beeft geluk gewenscht, gelezen en goed- I gekeurd. De Burgemeester deelt mede: 1. Eene dispositie van Gedep. Staten van Zuidbolland waarbij de Baadsbc- I sluiten van den 29sten November 1851 worden goedgekeurdstrekkende tot I den verkoop van opgaande boomen en liet onderbands verburen van 2 buizen I en bet in gebruik geven van de Gehoorzaal. En wordt deze aangenomen voor kennisgeving. 2. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten, waarbij de begrooting voor I 1852 wordt goedgekeurd. En wordt na deliberatie met 18 tegen 1 stem besloten, in deze beschikking I niet te berusten, voor zoo veel de bepaling omtrent art. 78 der begrooting I betreft, dat over de gelden bij dat art. toegestaan voor onvoorziene uitgaven door den Raad kan worden beschiktbehoudens echter afzonderlijke vooraf gaande magtiging van Gedeputeerde Staten; maar zich daaromtrent bij adres aan den Koning te wenden. Nadat voor het bureau van stemopneming waren aangewezen de IIII. van der Boon, Le Poole en Stoffels, worden tot leden der Commissie tot het opstellen van het adres benoemd de I1H. SiegenbeekHartevelt en v. Stirum nadat tusschen laatstgenoemde en den Heer Groos eene herslemming had plaats gehad. Tegen heeft gestemd de Heer Gevers. Voorts heeft de Burgemeester diverse stukken overgelegd, die in de Lees kamer ter inzage zullen worden gedeponeerd. Onder deze stukken was mede een voorstel van den Heer Groosstrekkende tot bet indienen van een adres aan Z M. of den Minister van Oorlog, om binnen deze stad wederom ruiterij in garnisoen te hebben. En door deze verlangd zijnde dat ook dit stuk nog beden zoude worden behandeld, is zulks in stemming gebragt, en hebben zich 18 leden tegen 1 lid verklaard om die Behandeling nog heden te doen plaats hebben. Tegen heeft gestemd de Heer Hartevelt. Tot de behandeling der aan de orde gestelde stukken overgaande, brengt de Burgemeester in behandeling: 1. Het voorstel van den Heer Sikkel Groos, tot benoeming eener Commissie tot het ontwerpen van een adres aan den Koning, strekkende tot bet vragen om authorisatie tot bet houden eener tentoonstelling alhier van voortbreng selen van nationale nijverheid van Nederland en zijne overzeesche bezittingen, en wel in den zomer van 1854 of eenig ander jaar. En is bij de deliberatien door den Heer Krantz bet voorstel gedaan, of niet eerst door eene commissie behoorde te worden onderzochtof bet houden eener zoodanige tentoonstelling binnen deze stad uitvoerbaar was, en zoo ja, eene beraming van kosten daarvan te maken. Welk voorstel in rondvraag gebragt zijnde, is dit met 18 tegen 1 stem aangenomen en zijn tot deze Commissie benoemd de 1111. Krantz, van der Boon en Groosmet verzoek van spoedig rapport. Tegen heeft gestemd de Heer Groos. Is voorts besloten het voorstel van den Heer Groos, inmiddels aan te houden. 2. Eene voordragt van Burgemeester en Wethouders om authorisatie te verleenen tot uitbetaling van 2500 aan Mren'Regenten van het Luthersch Wees- en Oudeliedenhuishun in de maand September onder bepaalde voor waarden uit de Gemeentekas toegekend, tot den opbouw van een nieuw gesticht. En heeft zich de vergadering, zonder hoofdelijke omvraag, met algemeene stemmen op dezelve vereenigd. 3. Een adres van Prof. J. M. Schrant, houdende het verzoek om ontslag als lid van de plaatselijke Schoolcommissie. En is besloten hem zulks eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezene diensten. 4°. Eene voordragt van Burgemeester en Wethoudersom het luiden der poortklok tijdelijk op te dragen aan den tegenwoordigen adsislent Johannes Egginkop eene jaarlijksche toelage van 100. En is zulks met algemeene stemmen aangenomen. Eindelijk is in behandeling gebragt het voorstel van den Heer Sikkel Groos, omtrent het bekomen van garnisoen, en nadat hierop besloten was zich bij request aan Zijne Majesteit te wendenen bij den Minister van Oorlog de ondersteuning van dit verzoek mondeling aan te dringen zijn tot deze Commissie benoemd de HII. Taets, van Stirum en Groos. Waarna de Vergadering is gesloten. Men verneemt dat de Koninklijke Academie van Wetenschappen hare eerste vergadering zal houden op den 24stcn Januarij, zijnde krachtens Koninklijk besluit van 26 October jl. daartoe zamengeroepen door den Voorzitter dor eerste klasse van het voormalig Instituut. Van wege het Ministerie van Koloniën is in de Staats-Cour. medege deeld een algemeene staat van op den 30sten Sept. 1850 nog bij de Weeska mer te Batavia berustende nalatenschappen van Officieren en verdere man schappen der Landmagt, waarvan de saldo's bij die Kamer aldaar zijn op te vragen, en onder welken men er eene vindt van Cornells Johannes Bercken- hoflouders Franciscus en Petronella Frantzen; geboren binnen deze stad, op 33-jarigen leeftijd als Sergeant-Majoor vertrokken den 1 l'lpn Februarij 1817, met het schip Waterloo, en overleden als Boekhouder bij den alge- meenen Staf, op den 7den Julij 1826 le Weltevreden bij Batavia, welk saldo bedraagt 293.12. Z. M. heeft aan den Heer F. W. L. Tydeman, Officier van Gezondheid 2dc kl.te Surinamevergund het aannemen en dragen der versierselen van de orde van bet Legioen van Eer, hem bij besluit van den President der Fransche Republiek, van 5 Maart 1851, geschonken, tot belooniug voor de zelf-opoffering, die bij betoond heeft bij de besmettelijke ziekte, welke in E'ransch Guyana was uitgebarsten. 's GRAVENIIAGE10 Jannarij. Z. K. II. Prins Frederik is in zoo verre hersteld, dat Z. K. II. wederom aan het diner deel neemt. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn 1er vergade ring tegen Woensdag den 21stcn dezer opgeroepen. Men verneemt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 28stCH dezer hare werkzaamheden zal hervattenen dat het ontwerp nopens de jagt en visscherij het eerst in behandeling zal komen. De Minister van Financiën heeft van »een Katholiek," onder bet post- 1 merk Amsterdam 53.61 ontvangen, wegens den Lande aankomend succes- I sie-regt. Heden namiddag ongeveer ten 2 ure is de Ed. Gr. Achtb. Heer Mr. Hugo GeversRaadsheer bij den Iloogen Raad der Nederlandenin 36 jarigen leeftijd overleden. Tot nog weinige dagen voor zijnen dood nam bij met naauwgezetheid en met helderen geest deel aan de zittingen van de Burger lijke Kamer. Hij had vroeger verschillende voorname betrekkingen bekleed, onder anderen die van raadsheer van het voormalig Hoog Geregtshof; bij de I reorganisatie der regterlijke magt in 1838, werd hij tot lid van den Iloogen n Raad benoemd. Zijn godsdienstig en maatschappelijk leven deden hem bij U alle standen der maatschappij hooge achting verwerven. Zijn overlijden zal D door vele behoefligen zeer gevoeld worden. Heden heeft het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland uitspraak ge daan in zake Roelof Suiker, laatst gevangene in de militaire strafgevangenis, nabij Leyden. Het Hof heeft hem schuldig verklaard aan gewelddadigheden jegens bedienende beambten in de uitoefening hunner betrekking, die bloed storting en ten aanzien van een hunner binnen 24 uren den dood ten ge volge hebben gehad. Het Hof heeft hem dien ten gevolge veroordeeld tot de straffe des doods, door middel van onthoofding met het zwaard, uit te voeren binnen 's Gravenhage, met verdere veroordeeling in de kosten. Dit is de vierde ter dood veroordceling sedert de maand November jl. in deze provincie, namelijk in de zaken van A. van Luypen, A. van Tilburg, F. R. Trebus en R. Suiker. Den 15dcn Januarij aanstaande zal het Hof andermaal I geroepen worden tot de behandeling der belangrijke zaak van Duponlvan I den Bergschenhoekbeschuldigd van moed willigen manslag.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1