der regeringloosheid neervellende. Onder de talrijke autoriteiten en colle- giendie do plegtigheid bijwoondenzag men ook de Afgevaardigden der departementen. De President kwam ten 12 ure en werd door den Aartsbis schop naar den voor hem bestemden zetel geleid. Daarna werden door 300 zangers en 200 muzikanten eenige kerkelijke muziekstukken, in der tijd voor de krooning des Keizers zaïnengesteld, uitgevoerd. Bij het Te Deum bad de Aartsbisschop voor den President met deze woorden: Domitie salvum fac president nostrum Napoleonem. Ten een ure was de plegtigheid geëindigd. De President werd zoo in de kerk als op den weg derwaarts met algemeen en levendig gejuich ontvangen. Prins Lodewijk Napoleon, zegt de Moniteurgaf gedurende de plegtigheid de blijken van cene eenvoudige en waardige godsvrucht, waarvan het voor beeld nooit meer dan thans noodig was. Met een tusschentijd van eene halve eeuw, den 18dcn Augustus 1802 en den lsten Januarij 1852, hebben twee Napoleon's getrouw aan de aloude zinspreuk onzer vaderenGods werk door de Franschen (Gesta Dei per Francos), de intrede van een nieuw en ge- wcnscht tijdperk ingewijd door in Onze-Lieve-Vrouwe-kerk voor den God van Clotilde te komen nederknielen. In 1802 werd een Te Deum gezongen tot viering van de herrijzenis der Katholieke eeredienst; in 1852 geschiedt het om God te danken, dat Hij aan Frankrijk dien geest der wijsheid, welke de natiën behoudtbeeft ingeboezemd. Dit voorbeeld van eerbied van het staats hoofd voor de godsdienstplegtighedenwaartoe Napoleon, de eerste van dien naamniet zonder moeite eenige zijner doorluchtigste krijgsbevelhebbers konde brengenheeft thans alleen lofspraak en bewondering ontmoet. De kosten van dit feest in de kerk van Notrc-Dame bedragen 190,000 fr. do plcgtigheden in die zelfde kerk bij gelegenheid van de uitvaart van den Hertog van Orleans, hebben 461,000 fr. gekost. De verlichting was des avonds bijzonder prachtig doch niet algemeen; ook de hotels van de leden van het corps diplomatique waren luisterrijk verlicht. Dc President ofschoon krachtdadig ondersteund door de ultramontaan- schc partijaan welker hoofd de Heer do Montalembcrt staatvindt echter minder ondersteuning bij dc republikeinsclic geestelijkheid. De bezoldigingen van de Ministers zullen aanmerkelijk verhoogd wor den, maar zij moeten dan ook grootc partijen geven. De Minister Turgot opent de bals met eene uitnoodiging van 2000 personen. Het paleis der Tuilleriön is thans bepaald bestemd voor het ambtelijk verblijf van den President. De President heeft van den Keizer van Rusland cenen cigenhandigen brief ontvangen, waarin deze hem geluk wcnscht, dat hij de maatschappij heeft gered. Er zijn geldstukjes geslagen, welke aan de eene zijde het portret van den President voeren, en aan de andere de woorden: Franschc Republiek. In onderscheiden departementen zijn de feesten van den lstcn zeer gun stig afgeloopen en met geestdrift gevierd. Do Krijgsraad te Lyon heeft den 30stcn December 7 personen ter dood veroordeeld, die bij de laatste onlusten op de gendarmes geschoten hadden. Dc toewijzing tot het aanleggen van cenen spoorweg tusschen Lyon en Avignon heeft eergisteren alhier plaats gehad. De vergunning is verleend aan eene Maatschappij van bezitters van ijzersmelterijen, die aanbood, om die lijn te maken met eene rijkstoelage van 49 millioen fr. Ook in Spanje zullen twee spoorwegen worden gelegd; een van Aran- juez naar Almanza, en een van Alar naar Santander. Te Caumont, in het departement Lot et Garonne, viel zekere Jufvrouw Dubilly den 24sten December, des morgens ten 5 ure, in zwijm, en bleef tot den 27stendes namiddags ten 2 uretoen zij eenige klanken stamelde zonder de minste beweging. Geheel tot zichzelve gekomenverklaarde zij baar bewustzijn geen oogenblik verloren en alles wat men gedurende haren schijnbaar gevoelloozen toestand haar toegesproken had, zeer goed verstaan en begrepen te hebben. SARH1INIE. TURYN30 December. In de builenlandsche vertegenwoordiging is eene verandering gebragtwelke noodzakelijk geworden was door het besluit der Kamer van volksvertegen woordigers, om den daarvoor op de begrooting van staatsuitgaven voor 1852 voorgedragen post aanzienlijk te verminderen. Te Berlyn. Madrid, Frankfort en Napels zal Sardinië voortaan niet langer Gezanten of Ministers pleni- potentiarissen maar zaakgelastigden hebben. De zaakgelastigden bij het Zwitsersche Eedgenootschap zal Piemont ook bij den Duitschen Bond verte genwoordigen. De Sardinischc gezant te ParijsGraaf Gallinaheeft zijn ontslag ge vraagd en bekomen, omdat de nieuwe verandering van zaken in Frankrijk zijne goedkeuring niet wegdroeg. Hij zou voorloopig door den Markies d'Aze- glio, thans Sardiniscli gezant te Londen, vervangen worden. ITALIË. ROME, 28 December. Dc Paus zal in zijne geboortestadSinigagliaeen Jezuiten-collegie en eene school voor het fabriekwezen oprigten. Volgens de laatste tijdingen bleef het aanhoudend rustig in deze stad waar steeds sterke patrouilles van Romeinsche en Fransche soldaten door de straten trekken. Er hebben talrijke huiszoekingen plaats gehadonder an deren eene ten huize van den Markies Leonard Guisliniani, een Genuccs van geboorte, die sedert jaren aldaar gevestigd was. Er was bevel gegeven tot de gevangenneming van den Advocaat Pcdruchidoch het gelukte hem, bij dc aankomst derpolicie, te ontsnappen; bijen de Markies waren beschuldigd, de schrijvers van een republikcinsch vlugschrift te zijn. Eene zekere Abt Cbiassi was met dolksteken vermoord. De Regering heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij elk overheids-persoon gemagtigd wordt iedereen gevangen te zetten, die bekend staat van in het bezit te zijn van den Bijbel, of dien te lezen. Nog meer, ieder kan gevangen genomen worden, die verdacht staat van afkeer van de Roomsche godsdienst. B-KATSSSEtlS. BERLIJN, 4 Januarij. Door het verdrag, met Nederland gesloten, zullen vele voortbrengselen van het tolverbond al die voordeden genietendie vroeger door Nederland aan de meest begunstigde natie toegekend waren. Daaronder behooren vooral Rijnwijnenzijdenhalfzijden en wollen goederen. Verder is tot eene wcdcr- keerighcid ten aanzien van dc zee- en binncn-schcepvaart tusschen het tolver bond en Nederland besloten. Eindelijk worden ook nog vele bezwaren, die thans nog bij den doorvoer door Nederland bestaandoor eene doelmatige verlaging van de zijde van Nederland nit den weg geruimd, zoodat de door voerhandel merkelijk verligt zal worden. Dit verdrag is den 31sten December te 's Gravenhage geratificeerd. De bepaling betreffende de spoorwegwijdte op dc spoorwegen in beide landen is niet in dit, maar in een vroeger met Neder land gesloten post- en spoorweg-verdragopgenomen. In de zitting der Bondsvergadering van den 31stcn December 1. 1. zou omtrent de Duitschc vloot besloten zijn, die te ontbinden en de schepen te verkoopen. Pruissen zou nog gedurende 4 weken voor haar onderhoud zorgen door de betaling van zijn achterstallig aandeel in den omslag van 532,000, over al de Bondstaten. Het Protestantschc Bisdom, voor 10 jaren te Jeruzalem opgerigt en thans zonder Bisschop, zal zijn hoofd nu erlangen in een Sleeswijksch gees telijke den Heer Valentiner. De Koning kon deze keer de benoeming doen. Dc Heer Valentiner is jong, kent dc Arabische en Hehreeuwschc talen in den grond en is in het Heilige Land als te huis. Ilij vertrekt zeer spoedig, naar het oord zijner bestemming. Uit Keulen wordt van den 3dcn gemeld, dat het drijfijs op den Rhijn nog vermeerderd was; daar en te Koblentz waren de schipbruggen afgebroken. Op den Mein was ook het ijs zoo toegenomen, dat dc scheepvaart hier door genoegzaam heeft moeten gestaakt worden. De schipbrug is ook te Offenbach reeds weggenomenen dit is mede sedert den lslc" dezer het geval te Mannheim, waar door bet drijfijs de gemeenschap tusschen de beide oevers buitengewoon bezwaard is. Hetzelfde wordt mede van Ludwigshafcn berigt waar de stoomslcepers en alle overige vaartuigen zich genoodzaakt hebben gezien cene schuilplaats in dc winterhavcn te zoeken. Op den Bovcnrijn is dc scheepvaart mede reeds geheel gestremden vele schepen zagen zich vcr- pligt hier en daar eene schuilplaats te zoeken, zonder het oord hunner be stemming te kunnen bereiken. Heden is de koude wat minder en men vleit zich dc gemeenschap weldra weder hersteld te zien. Ilct Russische leger bestaat uit 640,388 man voetvolk101,690 man ruiterij42,900 artilleristen25,225 militairen die tot de geniepontonniers en pioniers behooren, te zamen ruim 800,000 man. OOSTENRIJK. AVEENEN, 2 Januarij. Gisteren zijn onderscheiden patenten uitgevaardigd. De staatsregenling van 4 Maart 1849 en de destijds afgekondigde grondregten worden daarbij voor afgeschaft verklaard, en de grondslagen voor de toekomstige staatsregeling vastgesteld. De gemeentc-inrigting zal in behoudenden geest, met inachtne ming van alle overwegende belangen, gewijzigd worden. De reglspraak door gezworenen zal afgeschaftmaar de mondelinge behandeling der regtszaken behouden worden; een algemeen burgerlijk en strafwetboek zal allengs in alle kroonlanden worden ingevoerd; de oprigting van majoraten en fideï-com- missen zal gemakkelijker gemaakt wordende grootc voormaals hcerschappe- lijke grondeigendommen kunnen van bet gemeenteverband losgemaakt worden. Aan de districtsbesturen en stadhouderschappen worden raadgevende commis sion toegevoegd, waarvan de leden benoemd worden uit den erfelijken adel, de groote en ldcine grondeigenaars en de industriëlen. TIJRKÏE. CONSTANT1NOPEL, 15 December. De Sultan heeft eergisteren in eigen persoon de huwelijksplegtigheid van zekeren Heer Phosiades met de dochter van den voormaligen Vorst van Sa- mos, Vogoridesop het buitengoed van laatstgenoemde bijgewoond. Hij stelde alle ceremonieel ter zijde en was buitengewoon minzaam. Na de huwe lijksplegtigheid, nam hij deel aan den dans, en vervolgens zelfs aan een maaltijd in eene afzonderlijke zaalwaarbij hem de Vorst Vogorides bediende. Bij zijn vertrek liet bij 400,000 piasters als bruidsgeschenk achter. Men gelooft, dat deze overtreding van alle etiquette door den Sultan, de Ulemah's en andere tegenstanders van nieuwigheden in het harnas zal jagen. aBaaMM—MBKaggBaggmBBn—en—BgamBmEMaaaaaeaeaaaBBnaBBBggamHaaaBggM—a— STTAIJS BERKTEN. In de maand December 1851 zijn binnen de Stad Leyden overleden 84 personen, als: 12 Mannen, 25 Vrouwen, 26 Zoons en 21 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 7. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 109 Kinderenals55 Zoons en 54 Dochters.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3