ODOORN, 4 Januarij. Op Oudejanrs avond is in dit in liet oosten van Drenthe gelegen dorp brand ontstaan in het huis van den winkelier J. Timmer, die dadelijk zoo in hevigheid toenam dat het geheele huis en de schuur zijn afgebrand, en er weinig is kunnen worden gered. Gelukkig was juist de avond-godsdienst begon nen en was dus de geheele gemeente bijeenen het is dan ook aan de vereenigde pogingen mogen gelukken, om het gemeentehuis, hetwelk naast liet afge brande perceel stond, te behouden; te half 11 uur was men den brand geheel meester. Men schrijft de oorzaak van den brand daaraan toe, dat eenig afgewo gen buskruid, hetwelk op de toonbank in de keuken van het afgebrande huis lag, vlam heeft gevat en deze zich onmiddelijk beeft medegedeeld aan het stroo oj) de balken, daar er gcene zoldering over het vertrek was. Huis en inboedel waren verwaarborgd. (Dr. Ct ZIERIKZEE, 3 Januarij. De N. jR. Cour. deelt van daar het volgende uittreksel uit een brief mede, omtrent een allernoodlottigst onheildat ten gevolge van de dwaze gewoonte van het afsteken van vuurwerk op Oude- en Nieuwejaars-avond verscheidene ingezetenen dier stad in diepen rouw heeft gedompeld »Ecn ontzettend ongeluk heeft lieden op den eersten dag des jaars onze stad getroffen. Heden avond namelijk werd er, zoo als gewoonlijk op Nicuwc- jaar plaats vindt, zeer veel met slangen of zoogenaamde zwermen, enz. ge scholen. Dit was ook het geval in de Korte Sb Jansstraat, waar men als bet ware een club jongens had, die bij W. Paulussen, buskruid kochten en liet voor zijne deur afschoten. Een der jongens vond echter vermaak in slangen of zwermen in de huizen te werpen, met het allernoodlottigst ge volg, dat cenc slang bij een vaatje buskruid, hetwelk bij W. Paidussen in den winkel ter verkoop stond, teregt kwam, waarop onmiddellijk de ver schrikkelijkste uitbarsting volgde. Als in een oogwenk stortte bet geheele gebouw in en werden allendie in en bij hel gebouw stondenonder het puin bedolven. «Onmogelijk is het ccne beschijving te geven, van het loonecl, dat toen plaats vond: ouders jammerden om hunne kinderen en kinderen om hunne ouders, zonder dat er voor bet oogenblik aan iels tot redding kon worden gedacht, daar vooreerst de geheele straat, door bet nedervallend puin, was versperd en ieder cenc tweede uitbarsting vreesde. «Toen eindelijk do eerste schrik voorbij, de schutterij in de wapens was en de brandspuiten aangerukt waren, begon men de ongelukkige slagtoffere van onder bet puin weg te balen. Eerst vond men liet zoontje van de doch ter van Paulussen (een jongen van circa 12 jaren)doch hij was zoo schrik kelijk misvormddat men hem alleen aan de klccdercn kondo herkennen ook was er geen spoor van leven meer in hem te ontdekken. Achtervolgcns werden van onder het puin te voorschijn gehaald: Het verkoolde lijk van de echtgenoot van Paulussen het lijk van een zoontje van Lodewijks, den barbier, oud 11 jaren; nog een zoontje van Lodcwijks, oud 9 jaren, met gebroken armen en beenen, doch nog levende; een zoon van van den Ende, den metselaar, oud 1G jaren, in zulk een toestand, dat zijne ouders hem slechts aan cene toevallige omstandigheid herkenden, namelijk, dal hij schoenen aan had met nieuwe achterlappen: hij is heden nog aan de gevolgen overleden; de oudste zoon van den Heer Schoefelenbergzoo vreeselijk verbrand en verschroeid, dat men denkt, dat hij morgen reeds een prooi des doods zijn zal; een zoontje van den Heer Borrendamme, den apotheker 9 jaren oud, ook allervrceselijkst gebrand; bet 8-jarig zoonlje van de Wed. de Kater, in de Poststraat, ten gevolge van bel nedervallende puin zoodanig gekwetst, dat liet op dit oogenblik nog in bcdenkclijkcn toestand verkeert; het eenigc zoontje van den Ileer Cats, den wijnkooper, wien de hagel in het regter oog is gevlogen en wiens cene oor zoodanig van het hoofd was ge scheurd, dat het in het bijzijn van eenige Geneesheercn aan het hoofd is vast moeten genaaid worden. Bij het stellige verlies van het regter oog is zijn toestand nog bedenkelijk. W. Paulussen, nog levende, doch overal gekwetst, moest men met geweld van onder de dekbalken te voorschijn halen. Bo vendien zijn nog een aantal personen in meer of mindere mate gebrand, doch niet gevaarlijk. «Oin u eenig denkbeeld te geven van do kracht der uitbarsting, dient nog, dat, bij den Heer la Brandden apothekeral de glazen niet alleen zijn stuk geslagenmaar potjesllcschjes en al wat voor de glazen stondis nedergevalien ongebroken, zoodat het in zijn huis een vreeselijke ruïne is; van het buis des kruidverkoopers is bijna geen steen op den anderen gebleven. Ook bij den Heer W. van der Pol is de gevel stellig meer dan een hand breed voorover gezaktzoodat men vreesdedat dezelve ook nederstorten zou. Ecne commissie van timmerlieden en metselaars heeft deze vrees vooralsnog voor ongegrond verklaard. «Op de plaats des ongeluks is nog een piket der schutterij aanwezig; voor bet oogenblik cellier bestaat er gcene vrees meer voor brand; er zijn dan ook 1 volstrekt gcene sporen daarvan te ontdekken." Later berigt meldt, dat ook W. Paulussen aan zijne bekomen wonden was overleden. Het getal gewonden bedraagt 20, waarvan men gelooft dat nog onderscheiden bezwijken zullen. BUITENLANDSCIIE BEUIGTEN. EWCÏS1.AW». LONDEN3 Januarij. De Koningin heeft van wegc den President der Eransche Republiekde sclioonc schilderij van Horace Vernet, de Mamclukken-moonl, ten geschenke ontvangen; dit stuk was in der tijd voor ƒ125,000 te koop en beeft hier op de Tentoonstelling geprijkt. De Ned. Gezant Baron Benlinck is 11. Dingsdag to gast geweest bij de Koningin op Windsor, waarom bij het lever bij Lord Granville niet heeft bijgewoond. In 1851 hebben hier ruim 1000 branden plaats gehad, waardoor tus- schen de 4 en 500 buizen geheel zijn verwoest. De Times besluit heden eene redenering over den toestand der staat kundige aangelegenheden met de volgende bedenkingen «De Engelsche drukpers zal voortgaan, over de gebeurtenissen, die in de wereld voorvallen, vrijelijk haar oordeel vellen; de Protestantsche kerk in dit land zal zich bandhaven tegenover de aanrandingen van Rome, of schoon andere Staten aan bet Pausdom weder een gezag hebben gegeven zoo als het te naauwernood sedert de midden-eeuwen gehad heefthet Par lement van Engeland zal steeds door zijn voorbeeld de groote beginselen ver dedigen van een gouvernement bij vertegenwoordiging, dat door de inmen ging der aristocratische magt beveiligd is tegen ontaarding in louter demo cratisch geweld en verwarringhet volk van Engeland zal bij voortduring en in toenemende mate deelnemen in het lijden en in de ontberingen der onderdrukten op aardeniemand zal ons van deze voorregten berooven zoo lang wij zelve ze beschermen tegen de factiën, welke soms zich daartegen verheffen. «Maar wij mogen bet niet vergelen, dat onze toestand ten aanzien van het overige Europa grootclijks veranderd is door de nederlaag, welke do staatkundige vrijhedendie naar het voorbeeld der Brilsclie instellingen in- gerigt waren, in andere landen geleden hebben. Wij kunnen er niet ver zekerd van wezendat de tijd niet nadertwaarin opofferingen van ons gevorderd zullen worden voor de verdediging van die vrijheden in ons eigen land. Het jaar eindigt te midden van een toonecl van bedruktheid en onze kerheid buitenslands, hetwelk geheel het tegenovergestelde is van de welvaart en de vredelievende krachtsbetooningwelke wij in ons midden aanschouwd hebben. Laat ons hopen, dat deze zegeningen gestrekt hebben om onzo natie meer dan ooit waarde te doen hechten aan de rcglcn, waardoor zij dezelve verworven heeft, en haar meer dan ooit het vaste voornemen te doen koesteren om de gevarenwaarmede wijzoo als de tegenwoordige toestand van Europa aantoonteenmaal bedreigd kunnen wordenmet moed en ge- duld het hoofd te bieden." Eene Commissie van bet Evangelisch Verbond heeft den 19dcn Novem ber 11. na ecne vergaderingwaarin mededceling is gedaan van het sluiten der Protestantsche kerk te Milaande godsdienstvervolgingen te Florence en het gevangennemen van Dr. Marriott te Karlsruhe, omdat hij een traktaatje tegen de Jezuiten bad verspreid, een smeekschrift ingediend bij Lord Pal- merston, waarin om zijne tusschenkomst wordt verzocht ten behoevo der Brilsche onderdanen, wier regt op deze wijze geschonden wordt. Tc Portsmouth heeft deze week cene Commissie eene groote hoeveelheid eetwaren onderzocht, die in November van het jaar 1850 ten dienste van 's lands marine geleverd waren envolgens bet contract van leveringgedu rende 5 jaren volkomen goed en eetbaar moesten blijven. Van de geopende 2702 bussen zijn slechts 197 bevonden bruikbaar voedsel te bevatten; de overige waren opgevuld met de walgelijkste zelfstandigheden, allerlei afval van geslagle dieren, geronnen bloed, ingewanden enz., en dit alles in een vreeselijken staat van bederf. De goed bevondene eetwaren zijn aan de bo- hoeftigen uitgedeelden al 't overige is in ligters naar Spilhead vervoerd en daar in de zee geworpen. Er waren nog ruim 3000 bussen te onderzoeken; maar dit werk is eenige dagen uitgesteld, omdat men van de opeenhooping van zoo vele bedorvcne zelfstandigheden eene al te sterke verpesting der lucht te vreezen had. Er zullen wederom GO weesmeisjes naar Australië worden gezonden, die met do vorige bezendingen, 700 uitmaken; zij vinden daar goede diensten. Den 12<le" December had een walvisch, aangelokt door de massa kleine visch, die naar de Beauly Firth, in Schotland, de wijk had genomen, zich zoo nabij het land gewaagd, dat de visscbers gedurende 14 dagen allerlei mid delen in liet werk stelden om het zeemonster in hunne magt te krijgener werden zelfs kanonkogels op hem afgeschotendocli deze sprongen van zijne harde huid af, zonder eenige letsel te veroorzaken. Den 26stcn Dcc.einde lijk is de walvisch op eene ondiepte geraakt en terstond door de kustbewoners gedood, die alzoo eene goede winst hebben behaald. BELCilË. BR.USSEL, 5 Januarij. Den 31stcn December 11. beliep het aantal schepen, voor do handels vaart in dienst, 158, dat is 3 minder dan het vorige jaar. Op 31 Dec. 1850 waren in aanbouw 8 schepen, met 3550 tonnen-inhoud. Op 31 Dec. 1851 waren op de werven in aanbouw 9 schepen, met 2920 tonncnlast. Van Antwerpen zijn in 1851 vertrokken met 51 schepen 9243 land verhuizers. In 1850 bedroeg dit getal 7016; in 1849, 10,260; in 1848, 12,037; in 1847, 14,G13. FRMHRMK. PARIJS, 4 Januarij. Ter gelegenheid van de afkondiging der volksstemming is in de hoofd kerk van Parijs een Te Deum gezongen. De kerk was voor de plegtighcid prachtig versierd; aan den hoofdingang wapperde een groot vaandel van don- kerroode stof, waarop met gouden letters het stcinincntal 7,500,000 uit gedrukt was; de pilaren droegen, om de andere, een schild met de naam letters van den President en een schild met het zegel van het kapittel van Parijs, hetwelk de Heilige Maagd voorstelt, het monster der twijfelzucht en

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2