INSTRUCTIE voor OEN SECRETARIS, FRllïRRIJK. PARIJS1 Januarij. Gisteren avond heeft de President de consulative commissie op het Elysée ontvangen. De Vice-President, de lieer Baroche, heeft daarna overhandigd het procesverbaal der stemming van 8G departementen, Algcrie, en de zee- en landmagt, zijnde 7,439,216 voor. 640,737 tegen en 36,880 van onwaarde verklaarde stembriefjes. De stemming in het departement der Beneden-Alpen en een gedeelte van Algerie, ontbrak nog. De Heer Baroche nam daarna het woord en zeide: dat het volk door de stemming getoond had vertrouwen in den President te stellen. Dat dit blijk van vertrouwen des te schitterender is, daar het gegeven wordt drie jaren na het verloop eener regering, welker wijsheid en vaderlandsliefde het aldus erkent. De nationale wilzeide de spreker, heeft zich nooit in eenig land zoo pleg- tig geuit. Nooit droeg eenig gouvernement eene dergelijke goedkeuring weg, nooit had het een ruimeren grondslag, een wcltiger oorsprong en was het meer den eerbied der volkeren waardig. (Bij deze woorden gaven de aanwe zigen teekenen van goedkeuring.) Prins, neem de magt aan, die u, op zoo eervolle wijze, wordt opgedragen, Bezig ze om door verstandige instellingen, de grondwettige grondslagen, die het volk door zijne stemming zelf heeft geheiligd, te ontwikkelen. Herstel in Frankrijk het beginsel van het gezag, dat sedert zestig jaren door onze aanhoudende onrust te zeer geschokt is. Bestrijd voortdurend die anarchistenwelke de maatschappij tot op hare grondslagen aandoen. Het zijn geene goddelooze theorien meer die gij moet vervolgen en onder drukken. Zij zijn overgegaan tot afschuwelijke aanslagen. Moge Frankrijk eindelijk bevrijd worden van die mannen, die altijd tot moord en plundering bereid zijn. Prinsop den 2d™ December hebt gij tot symbool aangenomenhet door de omwenteling van 1789 wedergeboren en door den Keizer georganiseerde Frankrijk, namelijk: eene verstandige en welberadene vrijheid, een sterk en door allen geëerbiedigd gezag. Moge uwe wijsheid en vaderlandsliefde dit edele denkbeeld verwezenlijken Schenk aan dit zoo rijk, bedrijvig en veelbeloovend land, de grootste aller geschenken: orde, duurzaamheid en vertrouwen. Onderdruk op eene krach tige wijze den geest van anarchie en oproer. Dan zult gij Frankrijk gered, geheel Europa voor een onberekenbaar gevaar bewaard en aan den roem van uwen naam eene nieuwe en onvergankelijke glorie gevoegd hebben. Op deze aanspraak antwoordde Lodewijk Napoleon als volgt: «Mijne Heeren! Frankrijk heeft beantwoord aan mijn openhartig beroep. Het heeft begre pen, dat ik de baan der wettigheid slechts heb verlaten om tot het regt te rug te keeren. Meer dan 7 millioen stemmen hebben mij geregtvaardigd en eene handeling goedgekeurd, die geen ander doel bad, als om Frankrijk en welligt Europa jaren van verwarring en rampen te besparen. Ik zeg u dank, dat gij officieel hebt bevestigd, boe geheel vrijwillig en nationaal deze mani festatie geweest is. Indien ik mij met deze zoo groote toetreding geluk wenschdan geschiedt dit niet uit hoogmoed, maar omdat mij dit het vermogen geeft om zoo te spreken en te handelenals het hoofd van eene zoo groote natie als de onze betaamt. Ik besef ten volle den geheelen omvang van mijne nieuwe zending en ontveins mij de groote moeijelijkheden niet, daaraan verbonden; maar met een opregt hart, met de hulp van alle weidenkenden, die, zoo als gij, mij met hunne kennis voorlichten en door hunne vaderlandsliefde ondersteu nen zullen, met dc beproefde gehechtheid van ons dapper leger, eindelijk, met die bescherming, welke ik morgen plegtig van den Hemel zal afsmeken, hoop ik mij het vertrouwen waardig te maken, dat het volk in mij blijft stellen. Ik hoop de toekomst van Frankrijk te verzekeren door instellingen te vestigendie te gelijk aan den dcmocratischen aard der natie en aan de algemeen uitgedrukte begeerte beantwoordenom voorlaan een krachtig en geacht bewind te bezitten. Waarlijk, door te voldoen aan de eischen van het oogenblik door een stelseldat bet gezag herstelt zonder de gelijkheid te schendenzonder eeni- gen weg tot verbetering te sluitenworden dc ware grondslagen gelegd van het eenige gebouwdat in staat is om later eene wijze en weldadige vrijheid te dragen." Deze rede werd met den kreet: Leve Napoleon! Leve de Presidentbe antwoord, waarna de leden der Commissie den President naderden, om hem hunne bijzondere gelukwenschen aan te bieden. Het corps diplomatique werd door den apostolischen nuntius vertegenwoordigddie evenwel geene bijzon dere aanspraak heeft gehouden. Ook de Aartsbisschop van Parijs alsmede de Deken der Geestelijkheid van Parijs boden den President hunne gelukwenschen aan. De Aartsbisschop heeft gezegdMijnheer de Presidentwij bieden u onze heilwenschen aan. Wat wij morgen zullen doen (in de kerk)doen wij dagelijks. Wij zullen God vurig bidden voor den goeden uitslag der hooge zending, die Hij u heeft toevertrouwd, voor den vrede en de welvaart dei- Republiek, voor de eendragt van alle burgers. Maar opdat zij alle goede burgers mogen zijn, zullen wij God bidden, om ze tot goede Christenen te maken. Op het laatst der zitting van de Consultative Staatscommissie deed een der leden een voorstelom den President den wensch te kennen te gevendat hij het paleis der Tuileriën zou betrekken, doch de Voorzitter meende dit aan de wijsheid van den President te moeten overlaten. Volgens besluit van den President wordt de Adelaar op de vaandels hersteld. De letters R. F. (Fransche Republiek) welke sedert 1848 in de deco- ratien in de kerk Notre Dame, voor liet plegtig Te Deum prijkten, zijn nu vervangen door de lettors L. N. (Lodewijk Napoleon) door een lauwerkrans omgeven. De Prefect der Seine heeft 80,000 fr. ter beschikking van de Maires van Parijs gesteld, om onder de behoeftigen te worden uitgedeeld, bij de plegtige afkondiging der stemming voor den President. Men ontdekt hier ter slede nog dagelijks verborgen wapentuig, kruid, lood, enz. Er worden bij voortduring krachtige maatregelen genomen om de orde te bandhaven. De regtbanken zetten het onderzoek voort naar de laatste deinokratische woelingen. ZWIIHESLANB. In ons nommer van 31 Dec. 11. is gemeld hoe Frankrijk de uitvoering der door de Overheid van het kanton Bazel-landschaptegen de inwoning van Israëliten vastgestelde onverdraagzame bepalingen vooralsnog gestuit heeft. Het blad dei- Fransche Regering, de Constitutionnelberigt, dat het bonds- bewind de Fransche nota's nog niet beantwoord heeft, en zegt verder: »De nota der Fransche Regering, waarbij als wedervergelding met dc ontzegging van het Fransche grondgebied aan alle Zwitsers gedreigd wordt, heeft de radicale partij in groote beweging gebragt; maar met de beslaande verdra gen voor zich, zal zij zich moeten onderwerpen: de aan Fransche burgers verschuldigde wederkeerigheid kan niet worden beperkt, wat men dan ook zoude kunnen lezen in de hondsconstitutie, die alleen voor Christenen het regt van wederkeerige toelating vaststelt; de Israëlilen en Mohammedanen van dat regt te willen uitsluiten, zou een terugkeer zijn tot de handelwijze van Spanje onder Philips II. De Zwitserschc bladen beweren dat het verdrag waarop Frankrijk zich be roept en hetwelk ouder is dan de bondsconstitulieaan Fransche onderdanen, zonder onderscheid van godsdienstin elk Zwitsersch kanton de toelating ver zekert op denzelfden voet als waarop ingezetenen van andere Zwitsersche kantons zich aldaar kunnen vestigen, en dat het besluit hetwelk door de Fransche Regering zoo euvel opgenomen is, niet alleen tegen de Fransche maar ook tegen de Zwitsersche Israëliten gerigt is. Onderscheiden Zwit sersche bladen evenwel, schoon volhoudende dat Frankrijk wederregtelijk eenen nabuur zijne overmagt doet gevoelen, erkennen dat het de rede cn de verlichting op zijne zijde heeft. VEI5EE®!«®E STATE®. NEW-YORK, 17 December. Onze Regering beeft berigten uit Mexico ontvangen, behelzende, dat de President dier RepubliekGeneraal .Aristaonbewimpeld verklaard haddat Mexico in eenen toestand van onherstelbare regeringloosheid zou vervallen zoo de Vereenigde Staten het niet te hulp kwamen. §TA©S ES JE 15. E <S TT Vastgesteld in de Pergadering van den, Gemeenteraad van Leyden van den 17deu December 1851. EERSTE AFDEELING. Van den Secretaris iti betrekking tot den Gemeenteraad. Art. 1. De Secretaris woont alle Vergaderingen van den Gemeenteraad bij. Art. 2. Hij zorgt dat de presentielijst door de aanwezige leden van den Gemeenteraad geleekend worde. Art. 3. Hij leest de stukken voor, houdt de Notulen en onderteekent die met den Voorzitter. Art. 4. Bij stemmingen houdt hij aanteekening der vóór en der tegen uitgebragte stemmen. Art. 5. Bij het doen eener keuze of eener benoeming is hij het bureau van stemopneming behulpzaam, en vernietigt de stembiljetten vóór het ein digen der Vergadering. Art. 6. Hij zorgt dat de stukkenbehoorende tot de aan de orde gestelde onderwerpenin de Vergadering voorhanden zijnen geeft de inlichtingen die door den Voorzitter of door de Vergadering van hem verlangd worden. Art. 7. Hij woontdes gevorderdde zittingen van commissiën uit den Gemeenteraad bij, geeft haar de gevraagde inlichtingen, en deelt haar, tegen bewijs van ontvangst, door baren Voorzitter af te geven, de noodige stuk ken mede. Bij wettige verhindering stelt hij ter zijner vervanging'een der Ambtenaren ter Secretarie voor. Art. 8. Hij zorgt voor de behoorlijke en tijdige onderteekening van alle stukken, die namens den Gemeenteraad worden uitgevaardigd. Art. 9. Hij geeft ook builen de Vergadering aan elk lid van den Gemeen teraad alle mogelijke inlichtingen, en zoo geene bijzondere redenen dit ver bieden, waarover bij verschil dc Raad beslist, inzage van alle stukken, welke deze mogt begeeren te leeren kennen. Art. 10. Hij zorgt dat de staat bij art. 229 der Gemeentewet voorge schreven met de veranderingen daarin gekomensteeds voor dc leden van den Gemeenteraad ter inzage gereed ligge.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2