col li AM. LEYDSCHE MAANDAG, 5 JANUARIJ. BIMEMANDSCIIE BERIGTEN. BUITEiYLANDSCIIE BERIGTEN. I -'*1 J1 De Prijs der Courant is f 1& in het jaar de afzonderlijke nornmcrs worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaterdag Avond LEYDEN, 3 Jannarij. Op den 2den dezer, zijn door den lieer Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, AIr. Gregory, ter openbare teregtzitting van dat hoog ste reglerlijke Collegie, conclusiën genomen in de zaak van de Stedelijke Re genten als eischerstegen den Minister van Financiënals gedaagdeen de Diakenen der Ned. Ilerv. gemeente alhier, als intervenienten. De Heer Advo caat-Generaal heeft bij den aanvang zijn leedwezen geuit dat de authorisatie voor de geslotene schikking niet was verleend, en daarbij verklaard dat Art. 1889 van het Burgerlijk Wetboek aan geene schikking ten deze in den weg stond, terwijl Z. E. H. A. tevens deed opmerken dat de Gemeentewet na de onderhandelingen tot schikking vervaardigd, en in geen geval Art. 147 dezer wet hier van toepassing was. De lieer Advocaat-Generaal heeft daarna de aandacht gevestigd op het verwarren der procedure, als of er niet reeds verwarring genoeg bestond, en vervolgens geconcludeerd tot niet ont vankelijk verklaring der Eischers in hunne quasi-reconventionele vordering te gen de Intervenienten en in hunne vorderingen tegen den Gedaagden Minis ter, met veroordeeling der Eischers in de kosten van het Proces. De Faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan onze Iloogc- school, heeft aan den Heer J. Bosscha Jan., Candidaat in de Wis- en Natuur kunde, de gouden medaille toegekend, wegens zijne ingezonden Verhandeling op de vraag uit het vak der Natuurkunde; en insgelijks de gouden medaille aan den Heer L. A. J. Burgersdijk, Candidaat in de Wis-, Natuur- cn Ge neeskunde, wegens de beantwoording van de vraag uit de Dierkunde. De heide bekroonden zijn kweekelingen van onze Iloogeschool. Wij vernemenzegt de Haarl. Cour.dat de Eerw. Heer Jamieson Engelsch Predikant te Amsterdam, aanst. Zondag, den 4llcn Januarijdes na middags te half 3 ure, in het kerkgebouw te Heemstede, cene godsdienst oefening volgens den ritus der Engelsclie kerk zal houden, ten behoeve van de Engelsclie werklieden welke zich tegenwoordig in die gemeente of hare omstreken ophouden. Zoodanige godsdienstoefening zal voorts plaats hebben op den eersten Zondag van elke maand, 's middags te half 3 ure. Het ge noemde kerkgebouw is daarvoor afgestaan, zooals voor eenige jaren tot derge lijk einde de Waalsche kerk in deze stad. De Indiër zegt, dat het ontslag van den Heer van Riemsdijk als Re sident van Kadoe het gevolg is van verregaande achteloosheid in zijne admi nistratie, in eene vorige betrekking als Adsistent-Rcsident van Batavia aan den dag gelegd. Uittreksel uit een particulieren brief van den lstcn Nov. 11.aan zijne betrekkingen hier ter stede, van een landverhuizer teKalamazo in N.-America: Ik verdien nu in den wintertijd zeven shilling (ƒ2.40) daags met timme ren. Het is nu achttien jaren geleden dat Kalamazo werd gesticht; het bloeit reeds als eene oude stad, door de gunstige ligging, zijnde hier de groote stapelplaats van den oostelijken spoorweg naar Dithrood en van den westelij ken naar Bufalo. De treinen rijden dag en nacht met volk en koopwaren soms met 24 wagens. In en om de stad zijn 25,000 inwoners; er staan nu zes kerken; eene Preshyteriaanscheeene Episcopaalscheeene Methodisten, eene Doopsgezinde, nog eene secte van Hervormden, alsmede eene Roomsche, welke laatste Ieren zijn. Iedere gezindheid moet zijne eigene godsdienst be kostigen. In vorig schrijven heb ik gemeld dat ik nog geen bedelaar heb ontmoet; jenever wordt hier ook zeer weinig gedronken. Beschonkenen ontmoet men hier bijkans nooit. Den 4dcn Julij is hier de vrolijkste dag in de Yereenigde Staten; de dag hunner vrijverklaring. Er was toen een beschonken man, die door de policie-dienaars werd opgebragt; den volgenden dag kon hij naar kuis gaan. In 1851 zijn in de Maas en Goeree binnengekomen 2511 en uitgezeild 2742 schepen, behalve de vischhoekers en schepen die langs de Zeeuwsche stroomen zijn ingekomen of uitgezeild, en die binnen door langs de Wadden zijn vertrokken of aangekomen. In 1851 meer ingekomen 58, en meer uit gezeild 204 schepen. 'sGRAVENIIAGE, 3 Jannarij. Bij besluit van den 31sten December jl. heeft Z. M. herbenoemd de Burge meesters van 59 gemeenten in de provincie Gelderland. Voorts aan II. Pen- nink eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Ilatlem, en in zijne plaats benoemd C. J. L. Mos. Tot Burgemeester der gemeente Herwen en Aerdt A. Robbers, ten einde die betrekking met die van Burgemeester der gemeente Pannerden te vereenigen. Nog heeft Z. M. bij besluit van den 31stcn December jl. herbenoemd de Burgemeesters van 24 gemeenten in de prov. Utrecht. Voorts eervol ont slag verleend als Burgemeester vanHonkoopaan S. J. van NootenJaars veld, aan Z. de KleynVleuten, Haarzuylen en Ouden Rijn, aan AV. F. H. Greup, A'reeland, Loenersloot, Nigtevecht en Ruwiel, aan J. van den Andel; A'inkeveen en W'averveen, aan J. AVessels. En nog benoemd tot Burgemees ter der gemeente Honkoop, J. L. van Buma, in vereeniging met de gemeen ten Benschop, Noord- en Zuid-Polsbroek en AA'illeskop; van Ruwiel, J. A'lug, in vereeniging met de gemeenten Breukelen Nijcnrode, Breukelcn SL-Pieter, Porlengen en Tienhovenvan JaarsveldS. J. van Nootenin vereeniging met de gemeenten Cabauw, Lopik, Willige Langerak en Zevenbergen; van LoenerslootIJ. J. II. de Koek, in vereeniging met de gemeente Loenen; van A'leuten, Haarzuylen en Ouden Rijn, G. J. II. van Bijlevelt; van Vreeland en Nigtevecht, AV. F. II. Greup; van Vinkcveen en AVarverveenC. Farret. Naar men verneemt heeft Z. AI. dezer dagenbij besluitde reorgani satie van het wapen der ruiterij goedgekeurd. Ten gevolge daarvan zal er alsnu bij elk regiment een depót worden gevoegd. Dat depót zal door eenen Majoor worden gekommandeerd. Er zullen alzoo vier benoemingen moeten plaats hebbendie men spoedig te gemoct ziet. Ook worden er vele bevorderingen bij de ruiterij verwacht. II. AI. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik hebben Oudejaars avond de godsdienstoefening in de Groote-kerk bijgewoond, onder het gehoor van den Eerw. lieer Ruitenschild, en Nieuwejaars ochtend hebben IIH. MM. de Koning en de Koningin, II. AI. de Koningin-Moeder, Z. K. II. Prins Hendrik, II. K. H. Prinses Frederik en II. K. IL Prinses Alaiie de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bijgewoond, onder het gehoor van den Eerw. Ileer Moll. Eergisteren middag is er, ter gelegenheid van den Nieuwejaarsdagbij II. AI. de Koningin-Aioeder een familie-diner gehouden. Z. K. II. Prins Frederik heeft een meer rustigen nacht doorgebragt cn bevindt zich iets beter. AMERSFOORT, 31 December. Ingevolge de voordragt van IIII. Curatoren der I.atijnsche Scholen alhier, die aan den Raad hadden voorgesteld den Heer Dr. F. A. Ilekmeijer, Conrector dier scholen, om zijne bekwaamheid, kunde en ijver, tot Rector te benoe men, terwijl zij, voor het geval, dat de Raad tot die keuze niet besluiten mogt, alsdan nog een drietal uit de zes overige sollicitanten naar het recto raat hadden voorgedragen, beslaande uit de HII. Doctoren: de Jongh, Rector te Logchem, van Deventer, Collaborator te Arnhem, en Pompe van Aleerder- voort, is op heden de Heer Ilekmeijer door den Raad met eenparige stemmen tot Rector benoemd. Dien ten gevolge hebben Curatoren belanghebbenden opgeroepen, om naar de betrekking van Conrector te staan en zich daartoe aan te melden vóór den 1 S'l'i Januarij. Aan dien post is eene vaste bezoldiging van ƒ100 verbonden, en een gedeelte van bet Alinerval, tegenwoordig ten bedrage van p. m. ƒ500. EAfiEEAIK 5ï. LONDEN, 31 December. Onder voorzitting van den Gemaal der Koningin is een genootschap op- gerigt, om arbeidzaamheid en matigheid onder de werklieden te bevorderen; te dien einde zullen aan oppassende arbeiders, die geen onderstand uit de armenkas genieten, aan gezinnen die zich door zindelijkheid en netheid on derscheiden, aan dienstboden, die eerlijk en trouw in hunne betrekking zijn, aan bekwame tuinknechts belooningen worden uitgereikt. Op andere plaat sen zullen dergelijke genootschappen tot stand komen. Lord Granville, President van de Commissie voor de groote Tentoon stelling heeft van de Fransche Regering een kostbaar servies van Sèvres-porse- lein ten geschenke ontvangen, voor de zorgen door hein aan die Tentoon stelling besteed.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1